21 września 2019

Kącik motywacji

       
           Jak się zorganizować?
W porównaniu z umiejętnością codziennego organizowania pracy,
wszystko inne w życiu wydaje się tylko dziecinadą…
(Johann Wolfgang Goethe)


Czas.  Każdemu  z nas obecnie go brakuje. Jesteśmy  nadmiernie obciążeni obowiązkami szkolnymi, domowymi oraz rodzinnymi, więc  trudno nam znaleźć moment, by zająć się samym sobą. Według badania Głównego Urzędu Statycznego, tylko 20% Polaków  może pozwolić sobie na odpoczynek w ciągu całej doby. Wiele osób, by  zorganizować wolne chwile,  zarywa noce albo wyrzuca coś ze swojego codziennego grafiku. Wciąż  narzekamy, że brakuje nam czasu. Dlaczego  tak jest? Seneka mówił: Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go. Czy musi tak być? Oczywiście, że nie!

Organizacja czasu. Umiejętność organizacji czasu jest niezbędna, by  nie zginąć  w natłoku obowiązków i nie zostać bez reszty przytłoczonym  przez pracę. Młode osoby często wybierają  spontaniczne życie, bez planowania,  oraz odkładają wszystko na ostatnią chwilę. Albo nie widzą zalet dobrej  organizacji, albo  nie potrafią skutecznie zaplanować  sobie dnia. Przedstawię zalety organizacji czasu i mam nadzieję, że zmienią one sposób patrzenia wielu osób na zarządzanie czasem. To jednak wymaga wiele wysiłku, szczególnie wtedy, gdy zorganizowanie nie jest cechą wrodzoną. Jest ono jednak warte pracy, ponieważ ma wiele zalet. Po pierwsze, określanie swoich celów i sposobu dotarcia do nich  sprzyja szybszemu osiągnięciu sukcesu. Dlaczego?  Ponieważ podąża się prostą drogą do celu, nie tracąc go z oczu. Po drugie, jeśli się usprawni własne działania, łatwo w przyszłości przewidzieć potrzebny czas i przyśpieszyć realizację określonych zadań. Po trzecie, organizacja czasu wpłynie na skuteczność oraz wzrost wydajności. To tylko najważniejsze zalety organizacji czasu. Ponadto osoby dobrze zorganizowane są spokojne, pewne siebie i łatwiej sobie radzą z życiem.
A teraz  sposoby organizacji. Jest  ich wiele, ale wybrałam  te, które uważam za najskuteczniejsze. Na początek sporządzenie listy działań na następny dzień, co  jest o wiele bardziej pomocne niż zapamiętywanie, bo jak wiadomo, pamięć czasami szwankuje. Obecnie  w sklepach  jest wiele planerów oraz kalendarzy, w których można dokładnie zaplanować harmonogram dnia.  Sam plan zawiedzie,  ponieważ  na jego efektywność ma wpływ odpowiednio zbilansowana dieta. Nie można więc lekceważyć posiłków. Jeśli praca ma przebiegać zgodnie z  organizacją czasu, nie można przekładać obowiązków na później. Ważne też, żeby wokół siebie (w pokoju, na  biurku) utrzymywać porządek, gdyż to ułatwia pracę i oszczędza nam czas. Należy zrobić sobie zaplanowaną przerwę, gdyż  odpoczynek jest istotny dla zdrowia, a  ciało się o niego i tak upomni. Trzeba więc nauczyć  się, jak odpoczywać wtedy, gdy jest na to czas i z wyprzedzeniem planować  w pracy przerwy. Od czasu do  czasu jest wskazane zupełnie wyłączenie się. Świat się nie zawali, jeśli przez jakiś czas człowiek odda się lenistwu.  Chcę  również polecić aplikację  Forest: stay focused,  pomaga bowiem  w odłożeniu telefonu na czas nauki czy innej czynności. Trzeba tylko ustawić czas pracy,  a  aplikacja wycisza powiadomienia  i rośnie drzewko,  jeśli  się nie zagląda do  telefonu. Jeżeli jednak zagląda się, drzewko zwiędnie. Dla efektywności pracy  jest korzystniej, żeby drzewko pięknie rosło.
Warto wypróbować podane przeze mnie  sposoby organizacji czasu.  Pomogą zwiększyć efektywność pracy oraz wzmocnią samodyscyplinę. Myślę, że każdy ma swoje metody sprawnego  działania, bez zbytniego trwonienia czasu. Chętnie poczytam, jeśli opowiecie o nich w komentarzach.

Martyna

Grafika:
http://doxa.fm/wp-content/uploads/2018/09/organizacja.jpg