13 stycznia 2018

Kącik motywacji



                  Pułapka na życzenie


Łamigłówka jest rozwiązana, albo dobrze, albo źle.
Nie ma nic pośrodku.
(Jeffery Deaver)

Wyobraź sobie, że jesteś zamknięty w tajemniczym pomieszczeniu, pełnym zagadkowych przedmiotów, widzisz zegar odliczający czas, a twoim zadaniem jest wydostanie się z tego miejsca. To jest właśnie escape  room (ang. pokój ucieczki). Gra, zabawa towarzyska, która została przeniesiona z wirtualnego wymiaru do rzeczywistości. Pokoje ucieczki cieszą się niezwykłą popularnością na świecie i w Polsce.

Historia. Escape  room był początkowo grą komputerową. W 1988 roku programiści  z  Doliny Krzemowej stworzyli wirtualne pokoje, w których akcja toczyła się niczym w kryminale. Warto dodać, że programiści wzorowali się na twórczości Agathy Christie - brytyjskiej autorki powieści kryminalnych i obyczajowych. Zadaniem gracza było rozwiązanie serii zagadek i wydostanie się z pokoju. Zainteresowanie grą było tak duże, że postanowiono stworzyć escape room w realnym świecie. Pierwsze takie pomieszczenia powstały w Japonii, a następnie w wielu innych krajach świata. Pierwszy pokój zagadek w Polsce powstał w 2014 roku. Wtedy też rozpoczął się prawdziwy rozkwit  tej branży w naszym kraju. W roku 2015 było ich sto pięćdziesiąt, w 2016 aż pięćset, a w tym roku liczba tych miejsc zbliżyła się do tysiąca. Polska jest obecnie w gronie najszybciej rozwijających się rynków escaperoomowych na świecie (obok Rosji i USA). 
Na czym polega gra? W zabawie bierze udział od 2 do 5 osób, których  zadaniem jest rozwiązanie serii zagadek, odgadnięcie wielu szyfrów i zakodowanych wiadomości. Wszystko po to, aby się wydostać. W grze może brać udział młodzież, ale też dorośli i seniorzy. To rozrywka przeznaczona dla każdego! Nad graczami czuwa Mistrz Gry, którego uczestnicy mogą poprosić o wskazówki. W pomieszczeniu znajduje się monitor, który odmierza czas do zakończenia zabawy (zwykle jest to 45-60 minut, w zależności od rodzaju pokoju). Jeżeli zawodnikom nie uda się wydostać przed zakończeniem odliczania - przegrywają. Tematyka gier jest bardzo różnorodna, często oparta na filmach, książkach, znanych postaciach. Podczas gry możemy poczuć się jak Sherlock Holmes, przenieść się na miejsce zbrodni bądź trafić do komnaty królewskiej. W czasie gry trzeba szybko myśleć i kojarzyć fakty, być spostrzegawczym i kreatywnym, wykazać się zręcznością i  sprytem, i –najważniejsze -  współpracować  ze sobą. Zagadki wcale nie są łatwe. Zresztą, gdyby były zbyt proste, nie byłoby satysfakcji z ich rozwiązania i świetnej zabawy.

Pokój ucieczki to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, oderwanie się od codzienności i spędzenie aktywnie czasu. Jest to również ciekawy sposób na integrację klasy bądź współpracowników. Polecam tę formę rozrywki każdemu, kto chce spróbować czegoś nowego. Zabawa gwarantowana!  Byłam już w kilku pokojach ucieczki w Lublinie. Mojej grupie udało się rozwiązać wszystkie zagadki oraz wydostać się z pokoju, lecz, nie ukrywam, że korzystaliśmy z podpowiedzi. Podczas kolejnych łamigłówek towarzyszyło nam wiele emocji, odczuwaliśmy przypływ adrenaliny. Wyjście z pokoju w ostatniej sekundzie dało nam wiele satysfakcji. Jestem przekonana, że jeszcze nieraz skorzystam z tej formy rozrywki.

A Ty, dałbyś się zamknąć na życzenie? Być może byłeś już w escape  roomie? Podziel się swoimi przeżyciami i koniecznie napisz, w jakich pokojach byłeś oraz jak szybko udało ci się wydostać. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Paulina

Grafika:
https://www.councilbluffslibrary.org/wp-content/uploads/2017/07/escape-room.jpg
http://4.bp.blogspot.com/--CrRxHG3Pdw/VWq4I7XqONI/AAAAAAAANi8/ySMQg0qhjj4/s1600/Budapest-MindQuest-Escape-Game-OrigoHu.jpg