9 września 2014

Literackie fascynacje            Czytaj razem z nami!

                                Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,                                 
 jaką sobie   ludzkość  wymyśliła.
                                                                                         (Wisława Szymborska)W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem tej akcji było zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, dbałość o polszczyznę  a także zachęcenie wszystkich Polaków do czytania książek. Pierwsze Narodowe Czytanie było poświęcone epopei Adama Mickiewicza, "Panu Tadeuszowi". W ubiegłym roku w około 700 miejscowościach w Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w tym roku zaś wiele osób spotkało się podczas wspólnej lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. 
Publiczne czytanie odbyło się 6 września również na Zamojskiej Starówce. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Profesor Magdaleny Lis. Z wielką radością i dumą oświadczam, iż osobiście wzięłam  w nim udział  i jestem pod wrażeniem całego przedsięwzięcia. Równo o godzinie 11 rozpoczęła się akcja Narodowego Czytania i wszyscy obecni  w skupieniu słuchali wybranych fragmentów Sienkiewiczowskiej Trylogii. Pierwsze odczytane urywki pochodziły z „Potopu”. Wśród osób czytających był prezydent Zamościa, Pan Marcin Zamoyski. Fragment, który czytał Pan Zamoyski, dotyczył obrony twierdzy Zamość. Dykcja, z jaką został przeczytany ów fragment, poruszyła wyobraźnię  i wzbudziła podziw. Śmiem twierdzić,     iż wszyscy byli zachwyceni talentem naszego Prezydenta.


Czytanie fragmentów było połączone z występem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu. Młodzież przyłożyła się do swojej roli w tym wydarzeniu i postarała się o to, by jak najlepiej odegrać każdą  ze scen, która miała związek z życiem Henryka Sienkiewicza. Zatroszczyła się również o odpowiednie stroje -  dziewczynki ubrane były w suknie odpowiadające ówczesnej modzie, natomiast chłopcy ubrani byli w garnitury bądź stroje szlacheckie, w zależności od granej postaci. Trzeba przyznać,  iż - jak na tak młody wiek - dała radę i bardzo dobrze wykonała swoje zadanie.

Kończąc chcę zachęcić wszystkich do udziału w tej akcji za rok. Wprawdzie prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, ale ja jestem ciekawa waszych fascynacji literackich.Proszę więc, podzielcie się  opinią o tym, jakie książki chcielibyście przeczytać w kolejnych edycjach akcji Narodowego Czytania.

Marchewka

Grafika:
http://www.edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/edukacja-kulturalna/6236/plakat_narodowe_czytanie_2014.jpg
http://st.gde-fon.com/wallpapers_original/574946_kniga_derevo_fon_1920x1200_www.Gde-Fon.com.jpg