15 listopada 2013

Oglądamy filmy
                             Chce się żyć 
        

Udało mi się zrobić  film, 
który bawi, wzrusza  
i  przenosi  emocje na widza.
        (Maciej Pieprzyca)


Chce się żyć to najnowszy film Macieja Pieprzycy, znanego m.in z takich  produkcji jak Drzazgi czy Inferno.  Film jest dedykowany pamięci reżyserki Ewy Pięty, autorki filmu Jak motyl, który stał się inspiracją do powstania filmu. To oparta na faktach historia niepełnosprawnego Mateusza, u  którego zdiagnozowano czterokończynowe porażenie mózgowe. Chłopak nie chodzi , nie mówi i pozornie nie ma z nim żadnego kontaktu, ale rozumie, co się wokół niego dzieje i ma takie same potrzeby jak jego rówieśnicy. Chce mieć dziewczynę i przeżyć z nią swój pierwszy raz. Wszystko zmienia się, kiedy Mateusz trafia do ośrodka dla ludzi niepełnosprawnych intelektualnie. Tam spotyka wolontariuszkę Magdę i nauczycielkę, dzięki której poznaje język Blissa i tym samym może porozumieć się z innymi ludźmi.  

Chce się żyć to przede wszystkim  film o radości życia. Główny bohater jest pełen ironicznego poczucia humoru i dystansu do swojego stanu. To właśnie jego dowcipne komentarze sprawiają, że wzruszające momenty przełamywane są salwami śmiechu. Dzieło Pieprzycy zmusza do zatrzymania się i dostrzeżenia piękna świata w codziennym życiu.

Film Chce się żyć zachwycił widzów i krytyków. Na Międzynarodowym Festiwalu w Montrealu zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu, nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności.

Trzeba zwrócić także  uwagę  na doskonałą obsadę: Dawida Ogrodnika w roli Mateusza, Katarzyny Zawadzkiej jako wolontariuszki czy Doroty Kolak i Arkadiusza Jakubika w roli rodziców niepełnosprawnego chłopca. Młodszego Mateusza niezwykle przekonująco zagrał Kamil Tkacz.

Muzykę skomponował i zsynchronizował z akcją Bartosz Chajdecki. Autorem zdjęć natomiast jest Paweł Dyllus.

Nawet bez worka nagród dzieło Macieja Pieprzycy jest skazane na sukces. To ten rodzaj kina, który widzowie lubią najbardziej. Krzepi jak cukier, choć opowiedziana w nim historia wcale słodka nie jest. Bawi, choć teoretycznie nie ma w nim nic śmiesznego. Wzrusza, ale bez melodramatycznej taniochy. Film z Polski, a zrozumieją go na całym świecie.  – pisze Łukasz Muszyński.

Chcę się żyć to film, który zdecydowanie warto zobaczyć. Historia Mateusza uczy, że dzięki sile ducha możemy przezwyciężyć własne ograniczenia i znaleźć szczęście.

Weronika


Grafika:

http://1.fwcdn.pl/po/89/82/648982/7566099.3.jpg
http://1.fwcdn.pl/ph/89/82/648982/434530_1.1.jpg