5 lutego 2015

Podróże kształcą

       
           Spacer po Tomaszowie
Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie.  
To jest ojczyzna duszy.

  (Stefan Żeromski)

Tomaszów Lubelski to niewielkie miasto położone na Roztoczu Środkowym, w bardzo malowniczej okolicy. Jest idealnym miejscem na krótką, lecz bardzo ciekawą wycieczkę. Znajduje się tam wiele wyjątkowych zabytków, które warto zobaczyć. Co ciekawe, historia miasta jest związana z patronem naszej szkoły, Janem Zamoyskim. Około 1590 roku zapoczątkował on budowę niewielkiej osady nad rzeką Sołokiją. Jej nazwa Jelitowo wywodziła się od herbu Zamoyskich, którym było jelito. W 1613 roku nazwę zmieniono na Tomaszów na cześć syna Jana Zamoyskiego -  Tomasza.
Kościół modrzewiowy pod wezwaniem  Zwiastowania Najświętszej Marii Panny to chyba najcenniejszy tomaszowski zabytek. Ufundowany został w 1627 roku przez ordynata Tomasza Zamoyskiego. Jest jednym z najbardziej znanych drewnianych kościołów barokowych w Polsce i  jedynym na Zamojszczyźnie kościołem dwuwiekowym. Wewnątrz znajduje się wczesnobarokowy ołtarz główny z I połowy XVII wieku, w którym umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej oraz pochodzące z rozebranego niegdyś kościoła trynitarzy późnobarokowe ołtarze boczne. Zachwycają one bogactwem zdobień i pięknymi malowidłami. Jednocześnie kościół sprawia wrażenie bardzo przytulnego miejsca.
Cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowano w samym centrum Tomaszowa w latach 1883 – 1890. Cerkiew jest murowana, trójdzielna, z kopułą nad nawą i czterema wieżyczkami. Ma ciekawą bryłę architektoniczną, odrestaurowany ikonostas  oraz specyficzny dla prawosławia klimat. Wewnątrz znajduje się wiele ikon, o których wspaniale opowiada proboszcz parafii, ksiądz Dariusz Wasiluk oprowadzając chętnych po świątyni. Z zewnątrz natomiast, uwagę zwraca kolor budynku. Parafii zabrakło pieniędzy na dokończenie remontu, w związku z czym górna, odnowiona część cerkwi jest koloru żółtego, a reszta świątyni-szarego.

Herbaciarnia (Czajnia) została wzniesiona w 1895 roku z okazji koronacji cara Mikołaja II. To piękny, drewniany budynek wzorowany na domach budowanych wówczas w północnej Rosji. W swojej historii budynek pełnił różne funkcje – oprócz  herbaciarni służył jako teatr, dworzec autobusowy, świetlica, kawiarnia, siedziba firmy odzieżowej. Współcześnie herbaciarnia jest zaadaptowana na sklep z rowerami oraz chińską restaurację. 


Budynek szkoły muzycznej powstał na początku XX wieku. Często jest mylnie uważany za tomaszowski ratusz, tymczasem pełnił on kiedyś funkcję siedziby straży pożarnej. Z wysokiej wieży obserwowano miasto i alarmowano o pożarach. Doskonale widać z niej piękną panoramę Tomaszowa. Dziś dzieci uczą się tam gry na instrumentach. Mieści się tuż obok Cerkwi św. Mikołaja.
Figura św. Tekli. Została wzniesiona przez mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego w roku 1782 w celu ustrzeżenia się przed zarazami, które w tamtych czasach często nawiedzały  miasto i okolice. Święta  Tekla to „patronka od powietrza, głodu, ognia  i zwierząt”- tak głosi oryginalny  podpis na cokole. Święta przedstawiona jest z lwicą u stóp w sposób typowy dla swej ikonografii. Tekla została skazana, jak wielu pierwszych chrześcijan, na pożarcie przez dzikie zwierzęta, lecz ocala, gdyż wygłodniała lwica jej nie tknęła.


To tylko niektóre z miejsc w Tomaszowie, które warto odwiedzić. Zachęcam więc, aby któregoś dnia wybrać się tutaj na spacer. Leniwi mogą to zrobić nawet przez Internet, dzięki stronie http://www.tomaszow-lubelski.pl/spacer/

Królowa Elżbieta

Grafika:
http://www.zamosconline.pl/img/turysta/cabaj-2-1.jpg
http://eholiday.smcloud.net/mapy/zdjecia/medium/tomaszow_lubelski-10.jpg
http://s3.flog.pl/media/foto/2262234_cerkiew-prawoslawna-sw-mikolaja-cudotworcy-w-tomaszowie-lubelskim-.jpg
http://s3.flog.pl/media/foto/3549159_tomaszow-lubelski-----herbaciarnia--tzw-czajnia.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bb/Tomasz%C3%B3w_Lubelski_PSM.jpg/200px-Tomasz%C3%B3w_Lubelski_PSM.jpg
http://e-przewodniki.pl/obiekty_obrazy/19340/obraz_87242_5998_500.jpg