25 maja 2017

Oglądamy filmy
Snajper. Czy warto obejrzeć ten film?


Wiem, co to znaczy być SEALsem:
właśnie to - być perfekcyjnym w każdym calu
i nigdy się nie poddawać.
(Brandon Webb)


Ludzie dzielą się na trzy typy. Owce, wilki i psy pasterskie. Niektórzy wolą myśleć, że na świecie nie ma zła. A gdy zapuka do ich drzwi, nie będą umieli się obronić. To owce. Są też drapieżniki. Używają przemocy i polują na słabszych. To wilki. Są tacy, ponieważ mają skłonność do agresji i nieodparcie pragną chronić swoją watahę. Jest też rzadki gatunek. Żyje, by walczyć z wilkami. To pies pasterski. To słowa wypowiedziane przez ojca głównego bohatera filmu Snajper Clinta Eastwooda. Tymi słowami nakreślił tytułowemu snajperowi, Chrisowi Kyle`owi cel jego życia - obronę rodziny i ojczyzny. Bodźcem, który obudził w bohaterze zaszczepiony przez ojca w dzieciństwie patriotyzm, był atak terrorystyczny wymierzony w Stany Zjednoczone. Film miał premierę 11 listopada 2014 roku, otrzymał nagrodę Oscara za montaż dźwięku, a także nominację do Oscara za najlepszy film. Odniósł też ogromny sukces finansowy, zarabiając ponad pół miliarda dolarów, tym samym lokując się na 140 pozycji w rankingu BOX OFFICE.

Bohaterem jest, inspirowany autentyczną postacią, najskuteczniejszy snajper w historii sił zbrojnych USA - Chris Kyle. Był on Teksańczykiem i wielkim patriotą. Był żołnierzem elitarnej jednostki Navy SEAL (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd). Na jego koncie jest- potwierdzonych przez Pentagon - 160 zlikwidowanych wrogich celów (nieoficjalnie jest ich 255) w Iraku, co stanowi dotychczasowy rekord. W rolę głównego bohatera Chrisa Kyle wciela się Bradley Cooper.

W filmie jest przedstawiona scena, podczas której widzimy Chrisa jako małego chłopca, którego ojciec zmusza do zastrzelenia wilka biegnącego w kierunku ich konia. Chris się zawahał i nie zdołał go zastrzelić, więc koń został zagryziony. Chłopiec jest niezdecydowany, rozmyśla, czy będzie to uczynek dobry, czy zły. Później również jest nawiązanie do takiego rozdwojenia moralnego - będąc na warcie w Iraku widzi małego chłopca, który podnosi granatnik RPG, własność rebelianta, który zginął chwilę wcześniej od pocisku Chrisa. Snajper próbuje podjąć decyzję o zastrzeleniu chłopca. Przez kilka minut ma broń wycelowaną w ciało chłopca i  palec na spuście - sytuacja wydaje się tragiczna. Chłopiec po chwili odkłada granatnik na ziemię, dzięki czemu Chris nie musi go zabijać. Widać tutaj wewnętrzny konflikt snajpera, w którym w opozycji do moralności staje powodzenie misji, bezpieczeństwo innych żołnierzy i służba dla kraju. Pokazuje to jego perfekcyjność w działaniu, zimną krew, jaką potrafi zachować w niezwykle trudnych sytuacjach. Mimika aktor, grającego głównego bohatera, znakomicie ukazuje ulgę, jaką przynosi mu ta decyzja. 
Film Snajper przedstawia też wpływ wojny na życie człowieka. Widzimy momenty powrotu Chrisa do rodzinnego domu. Bohater przez cały czas myślał o toczącej się wojnie gdzieś na Dalekim Wschodzie, a także o wyimaginowanym niebezpieczeństwie grożącym bliskim. Dla niego normalnym środowiskiem do funkcjonowania nie jest spokojne amerykańskie miasto, lecz niebezpieczne lokacje w Iraku lub Afganistanie. Jego uzależnienie od wojny powoduje pogorszenie relacji rodzinnych. 
Perfekcjonizm Chrisa jako snajpera idealnie przedstawia scena zabicia wrogiego snajpera. Odległość celu wynosi aż 1900 metrów! A  ów snajper jest zamaskowany na czarno i ukryty pod dachem z czarnej plandeki.
Nadszedł w końcu czas, kiedy Chris opuszcza wojsko i wraca na stałe do domu. Na emeryturze postanawia za radą psychologa pomagać weteranom wojny. Pomoc polega na wspólnym spędzaniu czasu na strzelnicy w gronie swoich.  Pomału główny bohater zaczyna radzić sobie z wojenną traumą, poprawiają się jego relacje z żoną i dziećmi. Niestety, feralnego dnia 2 lutego 2013 roku Kyle i jego kolega Littlefield postanawiają zabrać ze sobą na strzelnicę do teksańskiego Rough Creek Lodge and Resort byłego amerykańskiego komandosa Eddiego Raya Routha cierpiącego na stres pourazowy. Będąc w pełni władz umysłowych Routh lecz podczas trwającego procesu udowodniono, zabija najsłynniejszego snajpera amerykańskiej armii Chrisa Kyle'a oraz jego kolegę Chada Littlefielda. Na początku podejrzewano Routha, że podczas zabójstwa był chory psychicznie - przedstawiono taką wersje również w filmie, lecz podczas trwającego procesu udowodniono, że zrobił to w pełni świadomie. To wydarzenie można uznać z pewnością za wielki paradoks - perfekcyjny snajper przeżył pobyt na czterech misjach w Iraku (około 1000 dni), a zginął z rąk byłego amerykańskiego żołnierza we własnym kraju.
Film nakręcony przez Clinta Eastwooda ukazuje żołnierzy walczących w Iraku- z jednej strony jako wielkich zwycięzców wracających do kraju w wielkiej chwale, a z drugiej strony jako ludzi przegranych. Nie potrafią oni sobie poradzić w normalnym świecie. Wszędzie widzą jakieś zagrożenie (scena syna bohatera bawiącego się z psem) i nie mogą znaleźć dla siebie zajęcia. Ciągle towarzyszy im trauma, jaką przeżyli na misjach. Chris Kyle jako rasowy komandos Navy SEAL stara się być perfekcyjny od początku do końca swojej drogi. Nie chcąc już służyć jako żołnierz w Iraku, wypełnia swój obowiązek wobec ojczyzny, pomagając weteranom w kraju. Bo przecież wojna nie jest dla ludzi! Brat Chrisa uważa to miejsce za piekło i nie chce już tam wracać. Innym przykładem jest późniejszy zabójca snajpera, który ma problem po powrocie z Iraku. Cierpi na zaburzenia psychiczne, które najprawdopodobniej są związane z jego przeżyciami w czasie walk w Iraku. Dlatego należy docenić takich ludzi jak Chris Kyle, którzy radzą sobie z tą sytuacją. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zapobieganie konfliktom na świecie, które prowadzą ludzi na skraj wytrzymałości psychicznej człowieka.

Zachęcamy do obejrzenia filmu i do refleksji nad moralnymi i psychicznymi kosztami życia żołnierzy na misjach.

Kamil i Karol

Grafika:
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm1588970752
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm233373184
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm997982464
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm528220416
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm813302016