29 maja 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

         

                Przyjaciel czy wróg?Technologia 
to sztuka takiego aranżowania świata,
żebyśmy go nie  doświadczali.
(Rollo May)


Współcześnie technologia jest obecna w naszym życiu codziennym, choć   w mniejszym lub w większym stopniu. Aby być na bieżąco, często śledzimy nowinki technologiczne. Każdego dnia spędzamy wiele czasu przy komputerze, telefonie czy chociażby oglądając telewizję. Postęp technologiczny daje nam wiele możliwości i udogodnień, ale niesie również wiele zagrożeń.

Przyjaciel. Niewątpliwie ogromną  zaletą postępu technologii jest wzrost wygody życia. Nowoczesne sprzęty pozwalają  skracać czas naszej pracy oraz zwiększać jej komfort, chociażby dlatego, że praktycznie wszystkie informacje możemy  szybko znaleźć w Internecie. Dzięki rozwojowi technologii w łatwy sposób możemy również na przykład skontaktować się z osobą, która mieszka od nas daleko, poprzez dostępne komunikatory internetowe. Umożliwia również podróżowanie i poznawanie otaczającego nas świata dzięki dostępnym  środkom lokomocji – obecnie podróże samolotem są już codziennością. Kształcące podróże możemy też odbywać  dzięki dostępnym w telewizji  programom naukowym, na przykład przyrodniczym.
Rozwój technologii również  idzie w parze z rozwojem medycyny. W szpitalach już od kilku lat używa się precyzyjnie tnących robotów chirurgicznych, dzięki którym chirurg kieruje operacją za pomocą konsoli, a pacjent może opuścić szpital już po 24 godzinach. Nowoczesna technologia pozwala na laserową korekcję wzroku, dzięki użyciu  różnych rodzajów lasera, w zależności od stwierdzonej wady. Działanie lasera oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje, że rogówka w centralnej części uwypukla się i przybiera pożądany, prawidłowy kształt, co skutkuje poprawą ostrości widzenia z bliska. Nowoczesne metody poprawy wzroku, wykorzystujące laser, są coraz szerzej stosowane na całym świecie.
Wróg. Niestety, pomimo wielu korzyści, jakie możemy czerpać z rozwoju technologii, nie można zapominać  też o  jej negatywnych stronach.  Często jest tak, że za bardzo pochłonie  nas to, co znajduje się na ekranie telefonu, dlatego  tracimy poczucie czasu i orientujemy się, że zamiast kilku minut, straciliśmy kilkadziesiąt. Podobnie jest z portalami społecznościowymi. Z jednej strony,  pozwalają na szybki kontakt z innymi ludźmi i to  jest ich zaletą.  Z  drugiej strony, możemy za bardzo zatracić się w świecie wirtualnym i zapomnieć o kontakcie  z innymi w realnym świecie. Zdarza się, że nawet wolimy kontaktować się poprzez media społecznościowe niż o bezpośrednio,  gdyż mamy więcej odwagi i tak jest nam łatwiej. Są i inne zagrożenia wynikające  z rozwoju technologii. To są uzależnienia od telefonu czy od gier komputerowych. Ponadto  wirusy komputerowe, które mogą wykradać nasze dane osobowe. Negatywnym zjawiskiem jest również podszywanie się kogoś pod innych w Internecie. Zbyt długi czas użytkowania urządzeń elektronicznych może z kolei  wpłynąć na  pogorszenie wzroku czy też  przyczynić się do rozwoju wad postawy.

Jak widać, wszystko ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto dokonywać selekcji w wyborze  zdobyczy technologicznych i mądrze z nich korzystać. Sam bowiem telefon czy Internet nie jest zły, lecz to my – użytkownicy sprawiamy, że stają się naszymi wrogami. 

Patrycja

Grafika: