13 grudnia 2017

Co w trawie piszczy?
        Zagraliśmy dla Adriana!


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.
(Albert Schweitzer)


Dzień Wolontariatu. Wolontariat  to wspaniała inicjatywa, z dnia na dzień stająca się coraz bardziej popularna. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przyczyniają się do tego również uczniowie naszej szkoły, którzy od lat uczestniczą w wielu akcjach i  przedsięwzięciach charytatywnych. Niesienie pomocy oraz wywoływanie uśmiechu na twarzach innych to główny cel wolontariatu działającego w liceum. Cieszy się on dużą popularnością wśród uczniów, którzy chcą pomagać i bezinteresownie poświęcają swój czas innym.  8 grudnia 2017 roku  w naszej szkole odbył się Dzień Wolontariatu. Przez cały dzień działała kawiarenka, która co przerwę przyciągała mnóstwo uczniów. Można było przytulić się, ponieważ po korytarzu chodziły darmowe przytulasy, i otrzymać serduszko z ważną w życiu wartością czy radą.

Zagrajmy dla Adriana, razem możemy więcej. Tego dnia na Rynku Solnym w Zamościu odbył się również  happening Zagrajmy dla Adriana, razem możemy więcej. Zorganizowany wspólnymi siłami przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu i Fundację DKMS. Celem było nagłośnienie potrzeby rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Już po godzinie 11:00 przed budynkiem Akademii Zamojskiej zebrał się wielki orszak uczniów i nauczycieli. Każdy uczestnik happeningu  został wyposażony w baloniki, chorągiewki, wielu z nas niosło transparenty i plakaty. Pierwszym przystankiem akcji był Rynek Solny. Wszystkich powitał Prezydent Miasta Andrzej Wnuk, który również wsparł akcję. Po jego przemowie nastąpił pokaz freestyle football, uczniowie wykonywali wzruszające utwory muzyczne. Następnie  wszyscy przeszliśmy na Rynek Wielki z transparentami i ulotkami, które rozdawaliśmy. Kiedy ja mówię: ADI! Wy mówicie: WALCZ! ADI… WALCZ! Tak właśnie brzmiało hasło przewodnie marszu. Dzięki niemu wszyscy mogli usłyszeć,  komu pomagamy. Przed gmachem naszego liceum ułożyliśmy też wielki żywy  napis ADI WALCZ !  Całą akcję pomogły nam nagłośnić lokalne media. Oczywiście, nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji Adrian oraz inne potrzebujące osoby znajdą potencjalnych dawców.
Zostań dawcą szpiku! W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Na stronie Fundacji DKMS znajdują się informacje, że na świecie jest zarejestrowanych  ponad 30 mln potencjalnych dawców szpiku, w samej Polsce – ponad 1 mln. To jednak wciąż za mało! Aż co piąty pacjent nadal nie znajduje swojego genetycznego bliźniaka i nie ma szans na przeszczepienie, które niejednokrotnie jest  jedynym sposobem na powrót do zdrowia. Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 45 lat. Dlatego zachęcamy, by włączyć się w tegoroczną akcję w Zamościu  już w  czasie tego weekendu:
sobota, 16 grudnia
9.00-21.00 - Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość
10.00-20.00 - Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość
niedziela, 17 grudnia
10.00- 20.00 -  Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość
10.00-20.00 - Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość
9.00-21.00 - Carrefour, ul. Lwowska 56, Zamość
10.00-18.00 - Dom Kultury, ul. Parkowa 9, Łabunie

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy też na stronę Fundacji: https://www.dkms.pl/pl Wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia na podany adres zostaje wysłany pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie),  wraz   z poprawnie wypełnioną deklaracją, należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.
Podarowanie szansy na życie jest dobrem samym w sobie, może warto więc poświęcić tych  kilka minut na rejestrację, bo  może na lepsze zmienić życie więcej niż jednej osoby. A przecież nie jest to skomplikowane, prawda?

Weronika

Grafika:
zdjęcia własne
https://i.ytimg.com/vi/EYXD7Jb0Dg8/maxresdefault.jpg