11 maja 2017

Myśli o wychowaniu
        Dawca krwi jest bohaterem

 
Można nie pomagać,
można znaleźć wiele racjonalnych argumentów
dla konkretnych przypadków,
aby nie pomagać.
Ale to nic nie zmieni.
Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący.
Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności
niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.
(o. Fabian Kaltbach OFM)


W dzisiejszych czasach krew jest potrzebna jak woda. Średnio jedna osoba na minutę potrzebuje krwi, a zatem łatwo stwierdzić, że zapotrzebowanie nie tylko docelowo na krew, ale też na jej składniki-  krwinki czerwone, białe, osocze, płytki oraz krioprecypitat -  jest ogromne. Niestety w bankach krwi wciąż  jej brakuje, chociaż świadomość ludzi stale wzrasta. Mimo że co roku liczba dawców rośnie o około 3,6%, w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6%. Problem jest poważny, ponieważ nie istnieje żaden substytut dla ludzkiej krwi, więc bez pomocy społeczeństwa medycyna jest nieskuteczna. Każdy z nas powinien więc zadać sobie pytanie, czy może coś zrobić dla uratowania  nawet trzech trzy ludzkich  istnień. Tyle bowiem może zdziałać jedna jednostka krwi, a przecież przeciętny dorosły człowiek ma ich w ciele aż dziesięć. Zazwyczaj oddanie krwi zajmuje średnio mniej niż 10 minut, a cały proces od rozpoczęcia wypełniania formularza do wyjścia z laboratorium zajmuje około godziny. Czym więc jest ten czas w porównaniu z życiem lub zdrowiem innego człowieka, zwłaszcza, że kiedyś sami możemy być w potrzebie.

Kto może zostać krwiodawcą? Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od  18  do 65  lat o masie ciała przynajmniej 50 kg. Aby zarejestrować się w Centrum Krwiodawstwa lub jego Oddziale Terenowym należy przedstawić dokument potwierdzający  tożsamość.

Kiedy już się zdecydujesz. Pamiętaj o tym, że gdy zdecydujesz się oddać krew, powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po lekkim posiłku. Przed oddaniem krwi pij dużo płynów, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Nie pij też alkoholu i nie pal papierosów bezpośrednio przed oddaniem krwi  oraz  dzień wcześniej. W sytuacji gdyby ci było  zbyt gorąco (przebywałeś w nagrzanym pomieszczeniu, wykonywałeś ćwiczenia fizyczne, zbyt długo stałeś lub zbyt szybko się ruszałeś), zrezygnuj z oddawania krwi i przyjdź następnego dnia.

Jak to wygląda? Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu.   Z uwagi na stosowanie wyłącznie sprzętu jednorazowego, zabieg nie jest obarczony praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia. Samo pobieranie krwi trwa około dziesięć minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet około jednej godziny. Osoby oddające osocze i dawcy płytek krwi mogą spędzić tam nawet dwie godziny. 
Przywileje krwiodawcy. Krwiodawstwo w Polsce na charakter honorowy. Oznacza to, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Po oddaniu krwi dawcy przysługuje: posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (może to być na przykład osiem tabliczek czekolady), zwolnienie od pracy w dniu oddawania  krew, zwolnienie na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, które mają mieć na celu przeważnie propagowanie krwiodawstwa. Dawcom rzadkich grup krwi i dawcom, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje dodatkowo wynagrodzenie pieniężne za pobraną krew i wykonywane przy tym zabiegi. Po donacji krwiodawca całkowicie bezpłatnie może otrzymać wyniki następujących badań laboratoryjnych: grupa krwi, morfologia, test kiłowy na obecność antygenu HBs, DNA-HBV przeciwciał anty HCV, RNA, HIV. Osoby ubezpieczone, posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi  (tj. kobiety, które oddały co najmniej 5 litrów krwi, mężczyźni, nie mniej niż 6 litrów krwi, lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi) przysługują leki bezpłatne, do wysokości limitu finansowania, zgodnie z obowiązującymi wykazami, oraz leki, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi. Honorowym krwiodawcom mogą w niektórych miastach przysługiwać zniżki na przejazdy komunikacją miejską lub prawo do bezpłatnych przejazdów. Ulgi te nie są w żaden sposób regulowane przez ustawę ani Ministra Zdrowia, są tak zwanym prawem miejscowym. Z tego właśnie wynikają różnice co do ilości oddawanej krwi upoważniającej do ulgi, dokumentów poświadczających to prawo lub innych warunków stawianym dawcom (np. wymóg zameldowania w danej gminie). Na przykład w Zamościu zarówno kobiety,  jak i mężczyźni za oddanie 25 litrów krwi dostają bilet (identyfikator) wydawany przez MZK Zamość. Honorowi krwiodawcy mogą odliczać wartość oddanej krwi od dochodu. Przekazanie krwi można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym (w granicach limitu przewidzianego dla darowizn). I teraz najważniejsza sprawa,   a mianowicie ogromna osobista satysfakcja ze spełnienia dobrego uczynku i pomocy potrzebującym. Krwiodawca może czuć się wyjątkowy, bo jednak nie każdy ma okazję przyczynić się na co dzień do ratowania ludzkiego zdrowia i życia!

Punkty krwiodawstwa na Lubelszczyźnie:
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Zamościu - al. Jana Pawła II 10
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Tomaszowie Lubelskim- ul. Lwowska 82
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Puławach- ul. Bema 1
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Lubartowie- ul. Cicha 14
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Chełmie-  ul. Szpitalna 53

Ciekawostka ze świata! Uwaga! Twoja krew właśnie ratuje życie! Dzięki! Krew, którą oddałeś właśnie podaliśmy pacjentowi! Esemesy o właśnie takiej treści otrzymują Szwedzi, którzy zostali dawcami w tamtejszych centrach krwiodawstwa. Taka wiadomość jest wśród  nich bardzo modna. Jest to znak, że ten człowiek zrobił coś dobrego, więc  należy go podziwiać i naśladować. Ulrika Ljung, dyrektor ds. komunikacji szwedzkiego Centrum Krwiodawstwa, mówi, że takie wiadomości tekstowe trafiają do dawców już od kilku lat, jednak dopiero teraz cały świat jest pod wrażeniem szwedzkiej inicjatywy.  Wszystko zaczęło się od Roberta Lenne, szwedzkiego projektanta z Nowego Jorku, który udostępnił na Twitterze zdjęcie ekranu swojego telefonu z taką wiadomością. Zostało ono udostępnione trzy tysiące razy przez ludzi z wielu zakątków świata. Wiele osób wrzucało do sieci własne zdjęcia z pobrania i pisało,  jak honoruje się krwiodawców w ich rejonach. Między innymi w Hiszpanii obywatele dostają ciasteczko i sok pomarańczowy, a w Polsce czekoladę. Ale taka wiadomość to najlepsza gratyfikacja  – wspomina Ljung  człowiek ma poczucie, że właśnie zrobił dla kogoś coś dobrego. Internauci piszą, że jest to ogromna mobilizacja, aby kolejny raz odwiedzić centrum krwiodawstwa. Może kiedyś i w Polsce będziemy dostawać takie wiadomości  z informacją, że nasza krew nie poszła na marne!

Światowy Dzień Krwiodawcy. Ten wyjątkowy dzień świętujemy corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który za odkrycie grup krwi otrzymał nagrodę Nobla. W tym dniu każdy powinien zainteresować się tematem krwiodawstwa. Zapotrzebowanie na krew nie zmaleje, więc ludzie powinni traktować ten problem poważnie. W Centrach Krwi wciąż brakuje grupy O i B. Deficyt wszystkich rodzajów krwi zdarza się najczęściej podczas ferii zimowych i  letnich wakacji. Krew jest potrzebna zarówno ludziom z drobnymi  urazami, jak  i przewlekle chorym. Pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza. Ciężkie poparzenia wymagają dostarczenia do organizmu około 20 jednostek płytek krwi. Chorzy na raka, pacjenci z urazami i pacjenci podczas operacji na otwartym sercu, kobiety po porodzie   również wymagają uzupełnienia krwi. Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może zdziałać cuda. Dlatego dzielmy się darem życia, bo nikt z nas nie wie, czy sam nie będzie go kiedyś potrzebował!

Zróbmy sobie prezent!  Ten post powstał nie po to, aby przeczytać kolejny artykuł, ale po to, żeby zacząć działać. Jesteśmy rocznikiem  1999,   kończymy 18 lat (oczywiście nie ma ograniczeń wiekowych dla osób 18+). Każdy z nas się zastanawia, jak to uczcić. Zrobić imprezę, może prawo jazdy? To są rzeczy ważne dla nas młodych, ale są jednak ważniejsze!  Kiedy koledzy zapytają nas, co chcielibyśmy dostać na osiemnastkę, zaproponujmy, aby każdy zgłosił się w Stacji Krwiodawstwa, przebadał się i został honorowym dawcą krwi albo przynajmniej przekonał się, czy może nim zostać. Może okaże się, że ma rzadką grupę krwi i będzie mógł pomóc komuś w przyszłości. Czyż nie jest to najlepszy pierwszy krok w dorosłe życie? Zastanówmy się nad tym, zanim zostaniemy kierowcami.  Ja zrobię tak na pewno!.

Monika


Grafika:
http://bi.gazeta.pl/im/07/6f/ff/z16740103V,krew.jpg
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/VAwktkpTURBXy9hNTc0Y2JjM2VmMDgzNTA5ZjU5MTBiMWM5NTM0ODViOS5qcGeSlQMBzILNA-fNAjGTBc0DFM0BvA