6 kwietnia 2017

Spotkanie ze sztuką


                  

                Anielskie głosy

 
Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli,
a gdy trzeba,
pobudza do walki.
(Agripp Von Nettesheim)



Wróćmy prawie pięć lat wcześniej. Wtedy właśnie  siedziałam wygodnie na kanapie i oglądałam kanał muzyczny Viva. Po raz pierwszy usłyszałam piosenkę It’s My Life lubianego przeze mnie zespołu Afromental. I nagle wielki zachwyt! Zespół nie był sam. Piosenka i teledysk zostały nagrane  z chórem  gospel Sound’n’Grace. Odsłuchałam piosenkę jeszcze kilka razy, a oglądając teledysk podziwiałam chór, który wspaniale śpiewa, świetnie się rusza i jeszcze tak pięknie wygląda. To było pierwsze spotkanie z chórem, który stał się moim ulubionym wykonawcą.

Chór Sound’n’Grace  powstał w 2005 roku, a założyli go Ania Żaczek i Kamil Mokrzycki. Spotkali się przypadkiem na Warsaw Gospel Days i dość szybko zrozumieli, że ich wspólną pasją jest muzyka gospel. Łącząc swoje siły, w ciągu miesiąca stworzyli zespół,  który obecnie  liczy (łącznie z muzykami) około 30 osób. Chór wykonuje przede wszystkim muzykę gospel. Nie ogranicza się jednak tylko do niej, a jego koncerty nie odbywają  się jedynie w miejscach sakralnych. Dzięki temu, że łączy różne gatunki muzyki, koncertuje również w klubach jazzowych i rockowych oraz na dużych scenach. Zespół  rozpoczynał od muzyki gospel, a  z czasem sięgnął  też do popu, soulu,  r&b, jazzu i funky. Łączenie różnych rodzajów muzyki czyni jego repertuar niezwykłym  i być może powoduje, że stworzył  wiele hitów. W 2011  roku można było śledzić karierę chóru w telewizji, ponieważ zgłosił się do programu Mam talent.(zdjęcie niżej) Po jego pierwszym występie na przesłuchaniach można było usłyszeć opinie: Serce rośnie. Boże, dzięki Ci za nich. Piosenki gospel doprowadziły zespół aż do finału, ale niestety nie udało się mu  wygrać programu.  Mimo to, chór stał się popularny, po programie pojawiał  się w telewizjach śniadaniowych z coverami popularnych piosenek.
Swoją płytę Atom zespół wydał dopiero w czerwcu 2015 roku, ale w wielkim nakładzie. Płytę promowały piosenki:  Dach,  Możesz wszystko, Nadzieja i Na pewno.  Artyści nagrywali  i występowali z coverami takich piosenek jak Apologize, I believe I can fly, czy We fund love. Popularności dodały im także występy z takimi wykonawcami, jak: Sylwia Grzeszczak,  Mrozu, Margaret, Jula  i zespół Afromental. Ich utwory (w odróżnieniu od piosenek innych twórców)  są nacechowane pozytywnymi emocjami   i radością życia. Celem ich piosenek jest pokazanie piękna świata. Chór mnie zachwyca nie tylko ze względu na muzykę, ale również ze względu na stronę wizualną. Typowe chóry gospel, które nie są w Polsce zbyt popularne, występują w togach. Wokaliści chóru  Sound’n’Grace  nigdy nie zgodzili się jednak w nich występować,  każdy z nich ma własny styl, ale zgrany z wizerunkiem całości zespołu.
Jak już wcześniej wspomniałam,  chór składa się z wielu osób. Są to młodzi ludzie, pełni pozytywnej energii. Prowadzącymi  są Anna Żaczek - Biderman   i Kamil Mokrzycki. Sopranem śpiewają: Sylwia Patyna, Zofia Safian, Marta Podobas, Dorota Wrona, Anna Maria Juźwin, Justyna Jarzębińska. Alty to: Angela Childs, Agnieszka Choromańska, Aleksandra Urbańska - Deres, Aleksandra Januszkiewicz, Zuzanna Janczak, Justyna Ostrowska, Hanna Dmochowska, Paulina Pisarek, Aleksandra Węglewicz, Marta Gałęzka, Sylwia Dynek. Tenory:  Maciej Kowalski, Paweł Sawicki, Michał Bojarski, Adam Michalczyk, Łukasz Mielko, Kamil Bijoś. Do muzyków należą: Grzegorz Karaś, Daniel Kapustka, Błażej Chochorowski, Paweł Biderman, Michał Kowalski.

W maju 2016 roku Kamil podzielił się ze swoimi fanami przykrą historią dotyczącą jego rodziny. Okazało się, że jego siostrzenica Kaja zachorowała na złośliwy nowotwór. Członkowie zespołu zaangażowali się w pomoc, by zebrać pieniądze na leczenie Kai. W ciągu tygodnia powstał tekst i nagranie do  piosenki Sens, a później teledysk. (niżej zdjęcie z planu teledysku do tej piosenki). Jej słowa poruszyły fanów. Wszyscy chcieli pomóc! Sama nie wiem, ile razy w ciągu dnia słuchałam utworu, który powstał, aby pomóc Kai. Każde odtworzenie tej piosenki na YouTube to konkretne pieniądze na leczenie dziewczynki. Wyżej: zdjęcie z planu teledysku Możesz wszystko. Niżej: zdjęcie z planu teledysku do piosenki Sens. 
Wokaliści  oprócz tego, że śpiewają w zespole, rozwijają indywidualnie swoje talenty muzyczne. Niektórzy należą do innych zespołów lub próbują kariery solowej. Są też tacy, którzy chcieli się sprawdzić w programach muzycznych w telewizji. W 2014 roku w The Voice of Poland wystąpili Aleksandra Węglewicz  i Kamil Bijoś. Oglądając program, nie wiedziałam, że są oni członkami chóru, ponieważ nie był on wtedy popularny. Od pierwszego odcinka bardzo kibicowałam Oli.  Kamil w programie doszedł do półfinału, a Ola znalazła się w finale, lecz nie wygrała. Nie tak dawno mogliśmy oglądać znów członków zespołu w telewizji. Kamil Bijoś wystąpił w programie  Twoja twarz brzmi znajomo i szło mu bardzo dobrze - zajął trzecie miejsce. Kamil Mokrzycki, czyli założyciel chóru, chciał się sprawdzić w innej dziedzinie i przyjął zaproszenie do Tańca z gwiazdami. Niestety, nie szło mu tak dobrze jak koledze, bo odpadł już w trzecim odcinku. Ale oznacza to po prostu, że lepiej śpiewa niż tańczy.

Lubię Sound’n’Grace   za to, co robi. To mój ulubiony zespół  i wydaje mi się, że jeden z lepszych w Polsce. Członkowie zespołu są ze sobą zżyci, co przekłada się na  wspaniałą atmosferę na występach i więź z publicznością. Przekazują swoją pozytywną energię i dają ludziom radość. Uwielbiam muzykę, którą tworzą i podobają mi się teksty ich piosenek, gdyż  są bardzo mądre i skłaniają do refleksji. Słucham ich często przed rozpoczęciem nauki, ponieważ  ich piosenki pozwalają mi się wyciszyć i uspokoić. Chyba nie ma takiego dnia, żebym nie posłuchała lub nie zaśpiewała ich piosenek. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła zobaczyć chór na żywo i dobrze bawić się na jego koncercie. W grudniu odbył się koncert  Sound’n’grace  w Lublinie. Moja koleżanka, która na nim była,  krótko opisała mi swoje wrażenia:  Są po prostu czarujący. Widać między nimi ciepłe relacje, które pomagają w odbiorze muzyki. No i świetnie się ruszają!”

Ola



Grafika:
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,14460,Tabb,SoundnGrace.html
http://www.imgrum.net/media/1264476054897440642_1128242444
http://mamtalent.tvn.pl/sound-n-grace,149,p.html
http://muzyka.onet.pl/pop/tabb-i-sound-n-grace-zdjecia-z-teledysku-mozesz-wszystko/5g3v5v