12 stycznia 2017

Myśli o wychowaniu


             Czy warto być dobrym?

Kiedy widzisz dobrego człowieka, staraj się go naśladować.
Kiedy widzisz złego człowieka, zastanów się nad samym sobą. 
(Konfucjusz)W rutynie codziennego życia nieczęsto zastanawiamy się nad bardzo poważnymi pytaniami dotyczącymi podstawowych spraw ludzkich. Dzisiaj chciałabym zaproponować zadanie sobie pytania:  Czy warto być dobrym człowiekiem? Zainspirowałam się słowami Władysława Bartoszewskiego, który mówił: Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto. Warto być przyzwoitym. Również moim zdaniem  warto być dobrym człowiekiem. Dlaczego?  Dlatego, że bycie dobrym człowiekiem opiera się na pomaganiu, dawaniu, ofiarowywaniu bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. To daje nam  wielką satysfakcję, czujemy się lepiej, ponieważ  możemy prostymi działaniami przyczynić się do poprawy  życia innych ludzi.
 
W Polsce jedną z najpopularniejszych akcji charytatywnych jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariuszem może zostać każdy.  Nawet osoby, które nie skończyły szesnastu lat mogą kwestować pod warunkiem, że  towarzyszy im osoba pełnoletnia. Celem tej fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na doposażeniu oddziałów szpitalnych w specjalistyczny sprzęt potrzebny do ratowania życia innym, w największej mierze – dzieciom i seniorom.
   
Ja również, wraz  ze swoją przyjaciółką, w ubiegłym roku brałam udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy  i  jestem ogromnie szczęśliwa z tego powodu.  Na czym polegała moja praca?  Najpierw  musiałam dostarczyć własne zdjęcia, aby mieć dokumenty uprawniające do uczestnictwa w akcji,  pobrać puszkę,  identyfikator  oraz  serduszka, a następnie wyruszyłam w miasto. Wszędzie widziałam uradowanych wolontariuszy, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych. Kiedy oddałam puszkę,  w mojej obecności zostały policzone zebrane  przeze mnie  pieniądze i dostałam wielkie podziękowania.

Polecam każdemu  tego typu doświadczenie, ponieważ  dostarcza wielkiej radości  i satysfakcji  z powodu możliwości  pomocy  innym. Nawet badania naukowe potwierdzają, że pomoc innym to właściwa droga. Naukowo udowodniono, że wolontariat wspomaga serce! Wynika to z  badań poprowadzonych przez University of British Columbia. W eksperymencie wzięło udział ponad 100 osób w wieku 15-16 lat. Podzielono je na dwie grupy: jedna przez 10 tygodni angażowała się w wolontariat, a druga oczekiwała  na rozpoczęcie pracy. Przed rozpoczęciem eksperymentu przeprowadzono  dokładne badania uczestników:  masy ciała, poziomu cholesterolu we krwi, zbadano stan psychiczny, poziom empatii. Po 10 tygodniach eksperymentu okazało się, że osoby, które pracowały  w wolontariacie, miały niższy poziom cholesterolu, niższe BMI  i rzadziej cierpiały na infekcje, niż osoby z drugiej grupy. Ponadto u osób, które zauważyły u siebie największy wzrost empatii, zachowań altruistycznych oraz poprawę samopoczucia, odnotowano największą poprawę w pracy układu krążenia. 

Jak działa wolontariat? Wyróżnia się różne formy wolontariatu, dlatego każdy może wybrać dla siebie najbardziej odpowiadające mu zajęcia.  Akcyjny,  który oznacza zaangażowanie przez krótki czas, na przykład podczas pomocy w organizacji charytatywnego koncertu lub  sportowej imprezy.  Długoterminowy -  trwający od kilku miesięcy do ponad roku, na przykład hospitacyjny. E-wolontariat: pomoc w administrowaniu strony internetowej organizacji pozarządowej, pisanie tekstów promocyjnych, obsługa mediów społecznościowych czy świadczenie psychologicznego wsparcia poprzez czat internetowy. Indywidualny: pomoc osobom starszym, samotnym chorym, niepełnosprawnym, dotrzymywanie im towarzystwa, pomoc w załatwianiu drobnych spraw, w tym domowych, pomoc w czytaniu i pisaniu osobom starszym i niedowidzącym, organizacja  wolnego czasu, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

By być dobrym człowiekiem, niekoniecznie trzeba działać w wolontariacie.  Wystarczy, że zauważa się wokół siebie potrzebujących pomocy ludzi i przynajmniej od czasu do czasu  jest się dla nich wsparciem, pocieszy się ich,  coś doradzi lub w czymś pomoże. Czy warto być dobrym?  Każdy sam musi  odpowiedzieć sobie na to pytanie. Może wskazówką będą słowa Antoine`a de Saint-Exupery`ego: Czy nie lepiej byłoby zamiast tępić zło, szerzyć dobro?

Patrycja
 

Grafika:
http://portalwiedzy.onet.pl/_i/sercewalenty.jpg
http://gentlemanschoice.pl/wp-content/uploads/2016/01/wosp.jpg