26 lutego 2015

Myśli o wychowaniu



          Internetowy savoir - vivre
     
      
    
Żyjemy w czasach,
w których kulturze grozi,
że zginie od środków kultury.
(Friedrich Nietzsche)


Jeśli tego nie wkleisz na swój profil, to za 3 dni umrze ci mama.  Albo: Wklej to na swój profil, a ktoś, kogo kochasz, jutro o 19. wyzna ci miłość.  To chyba wszystkim dobrze znane „łańcuszki szczęścia’’ zaśmiecające  fora internetowe. Pewnie każdy z nas spotkał się również z tzw. trollowaniem. Ale zacznijmy od początku.

Netykieta to zbiór zasad dobrego zachowania w Internecie. Etymologia tego wyrazu jest niemalże banalna, bo jest to po prostu połączenie wyrazów: net   (z angielskiego sieć) oraz etykieta. Zasady w niej zawarte nie są dokładnie skodyfikowane, nikt  nie zajmuje się także nakładaniem kar pieniężnych lub cielesnych na osoby jej nieprzestrzegające. Konsekwencją tego może być po prostu interwencja administratora, który takiego delikwenta pozbawi możliwości korzystania z danej strony internetowej. A po co to wszystko?  Po to, aby Internet nie był zbiorowiskiem chorej społeczności, która nie wie, jak się zachować i narusza nawzajem swoje prawa.
   
Zasad należących do netykiety jest wiele i uwierzcie mi, że jeśli chciałabym omówić każdą z nich, pewnie musiałabym to zrobić w kilku postach. Ale tu nie chodzi o to, żeby zrobić wykład, który zanudzi każdego. Przedstawię więc trzy główne zasady netykiety : myśl, nie działaj na czyjąś szkodę oraz nie nadużywaj.   
Język pokemoniasty, fala lub też trawka nie są  przyjemne dla oka. Polega on na pisaniu jednego wyrazu równocześnie dużymi i małymi literami, podwajaniu liter lub fonetycznym zapisie słów, np. sŁiiT lub CiO sŁyChAć? Osoby używające tego języka to tzw. pokemony. Z jednej strony  można takim  osobom zazdrościć wytrwałości, bo  nie wiem,  czy potrafiłabym napisać chociaż cztery zdania, pilnując się, aby po każdej literze używać klawisza Caps Lock. No, ale z drugiej strony, to nie wygląda dobrze. Właściwie, to w ogóle nie wygląda!
   
Do zjawiska krytykowanego przez netykietę, należą również „łańcuszki szczęścia”, których przykłady pokazałam na początku. Niby jaki wpływ na moje życie ma fakt, czy je wkleję czy nie? Organizm mamy nagle dostanie sygnał, że pora przestać dobrze funkcjonować, a chłopaka nagle oświeci   i będzie moim Romeo?  Chyba jednak nie…

Ważny jest także umiar. Jeśli w dwóch zdaniach widzę piętnaście emotikon, to  tracę cierpliwość. Uśmiechy czy buziaczki mają być ozdobnikiem  a nie główną treścią tekstu. Ciągłe pisanie wielką literą również jest sprzeczne  z netykietą. Może to być odbierane negatywnie - jako podniesiony głos lub krzyk.  
Do zasad dobrego zachowania w Internecie  należą również odpowiednie formuły początkowe i końcowe e-maili. Taka informacja przyda się pewnie każdemu, kto chce napisać do dyrektora, nauczyciela lub pracodawcy i nie chce popełnić gafy. Listy formalne należy  odróżnić od nieformalnych , a sformułowania cześć lub trzymaj się zostawić dla kolegów. Ważne jest, aby po formule otwierającej list postawić jakiś znak, np. przecinek lub wykrzyknik. Różnica jest taka, że jeśli postawimy przecinek to treść rozpoczynamy małą literą, a jeśli wykrzyknik - to wielką.
 
Czym jest trollowanie? To antyspołeczne zachowanie charakteryzujące się na przykład: wstawianiem linków z obraźliwą treścią, częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona, wszczynanie kłótni lub też pogardliwy stosunek do innych internautów. Termin pochodzi od angielskiego „Trolling for fish” - metoda łowienia ryb na haczyk. Jaki to ma związek? Troll zarzuca swój haczyk  przez poruszanie kontrowersyjnych tematów. Najlepiej „nie karmić trolla (don’t feed the troll)”, czyli nie wchodzić z taką osobą w polemikę, ponieważ to potęguje jego bezczelne zachowanie.
  
Korzystając z Internetu musimy pamiętać, że mamy nie tylko  prawa, ale też obowiązki. Dbając o to, jak piszemy, dbamy  jednocześnie o swój wizerunek, a także o komfort innych użytkowników. Czy często spotykasz się na forach z językiem pokemonów lub z trollowaniem?

Ola 

Grafika:
http://lozbjn.edu.pl/bi/grafiki/dont-feed-troll.jpg
http://i47.tinypic.com/2i07tli.jpg
http://images.slideplayer.pl/2/816757/slides/slide_3.jpg