2 stycznia 2019

Kącik motywacji                   Myśl pozytywnie!Za każdym razem,
kiedy przyjdzie ci do głowy negatywna myśl
tycząca się twoich osobistych możliwości,
świadomie sformułuj pozytywną myśl,
która tę poprzednią „skasuje”.
(Norman Vincent Peale)


Początek roku skłania do refleksji i motywuje do zmian w postępowaniu. Proponuję Wam pewną ideę na Nowy Rok. Przeczytajcie post i wprowadźcie w życie!

Ile razy zdarzyło ci się pomyśleć lub powiedzieć: Jak zwykle, nic mi się w życiu nie udaje. Albo: Ciągle mam pod górkę?  Taka postawa wynika bezpośrednio z twojego przekonania o trudnościach (a nie z realnych trudności!). Z góry zakładasz, że nawet nie warto nic robić, ponieważ  to skończy się porażką.

Zdaniem Winstona Churchilla, pesymista widzi problem w każdej szansie, a optymista widzi szansę w każdym problemie.  Porównajmy  ocenę tej samej sytuacji przez pesymistę i optymistę.  Pesymista ma problem,  gdyż kolega nie odbiera od niego telefonu. Jest przekonany, że koledze już na nim nie zależy. Skutkiem tego jest zawód i rozgoryczenie, a więc i postanowienie o zerwaniu kontaktu. Optymista zauważa, że kolega nie odbiera od niego telefonu. Domyśla się jednak, że jest bardzo zajęty, wiedząc jednocześnie, że zależy mu na obustronnych kontaktach. Jaki skutek? Zadzwoni do kolegi w innym terminie.

Optymistom łatwiej się zmotywować do działania, gdyż wierzą, że trudności życiowe mają przejściowy charakter. Pesymiści  natomiast, są przekonani o stałym charakterze  wszelkich przeszkód. To, co dla pesymistów jest problemem, dla optymistów  jest wyzwaniem.  Znane jest powiedzenie, że pesymista zawsze widzi szklankę do połowy pustą, a optymista – do połowy pełną. Badania psychologów, między innymi Martina Seligmana , dowodzą, że ludzie pozytywnie nastawieni do życia są mniej podatni na depresję  oraz  inne choroby. Są także bardziej lubiani, łatwiej nawiązują kontakty i wchodzą w relacje międzyludzkie, a nierzadko stają się duszą towarzystwa.  Mózgi osób pozytywnie usposobionych  wytwarzają  więcej hormonów wpływających na kreatywność i uwagę. Tacy ludzie mają większe szanse na odniesienie sukcesu w różnych dziedzinach - w nauce, w pracy, itd. Ludzie pogodni również spokojniej reagują na trudne sytuacje, co pomaga im w znalezieniu z nich wyjścia.  Oczywiście, jak we wszystkim, należy zachować umiar. Profesor Seligman  zdecydowanie odradza hurraoptymizm  oraz naiwne patrzenie na świat przez różowe okulary. Przesadni optymiści nie liczą się bowiem z realiami, podejmują duże ryzyko i nie biorą pod uwagę niepomyślnego obrotu sprawy. 
Zdaniem znawców, można się nauczyć  pozytywnego myślenia oraz radości życia, lecz trzeba tego chcieć  i włożyć w zmianę postawy  nieco wysiłku. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że osoba pozytywna także ma problemy – miewa złe dni, ma wady – nie jest ideałem, doświadcza różnych trudności oraz  wcale nie ma cudownego życia. Chodzi tylko o  sposób myślenia i  interpretacji  codziennych sytuacji, które na ogół nie są tak poważne, jak się człowiekowi wydaje. Chodzi zatem o dystans i optymizm. Mark Twain  ujął to następująco: Przeszedłem przez wiele strasznych rzeczy w moim życiu, z czego niektóre autentycznie się wydarzyły. Po drugie, trzeba pozwolić sobie na relaks, któremu towarzyszą pozytywne emocje czy  miły kontakt z ludźmi. Człowiek, który się bawi, jest zadowolony, wypoczęty, ma więc potem zapał do pracy. Można wybrać dowolny rodzaj odpoczynku: dyskotekę, kino, teatr, książkę, wycieczkę, sport. Życie nie może przecież składać się z samych obowiązków!  W pozytywnym spojrzeniu na świat pomaga również uśmiech. Ma bardzo wiele zalet: rozładowuje nerwową atmosferę, przekazuje pozytywną energię, redukuje stres, czyni człowieka  szczęśliwszym i poprawia jakość jego życia. Dobrze byłoby otaczać się ludźmi, którzy mają pozytywny wpływ na innych i dobrze sobie radzą w życiu. Może te cechy okażą się zaraźliwe? Ważne także, aby docenić to, co się ma. Owszem, życie nie jest łatwe.  Wciąż dużo zaliczeń oraz  klasówek, a za mało  czasu na naukę, bo trzeba też pomóc mamie w ogrodzie i w domu. Warto jednak pomyśleć, że ciężko chora koleżanka z klasy wszystko by dała, żeby mieć tylko takie  problemy.  Należy pamiętać, że pozytywne myśli i  dobry nastrój wiążą się ze zdrowym ciałem. Trzeba wobec tego zadbać o odpowiednie (zdrowe) jedzenie, sen i aktywność fizyczną. Nie można też bać się marzeń i śmiałych planów, bo one są motywacją do działania oraz wzbudzania w sobie nadziei. Może nie wszystkie się spełnią, ale porażki i popełnione błędy trzeba przyjąć jako lekcje  na przyszłość, a nie popadać w zwątpienie. Nie należy również  obawiać się zmian życiowych, bo mogą być początkiem czegoś  lepszego. Oto kilka pomocnych rad dla tych, którzy chcieliby  pozytywnie myśleć.

Myśleć pozytywnie! To nie znaczy cieszyć się ze wszystkiego, co się przydarzy,  nawet niedobrego. Chodzi o to, aby z dystansem i z uśmiechem  pokonywać wszelkie przeszkody, które nie mogą przecież trwać wiecznie. O tym są przekonani ludzie pozytywnie usposobieni do świata. Może warto spróbować w Nowym Roku?

Wanti

Grafika:
https://cdn.pixabay.com/photo/2013/07/12/17/49/boy-152513_960_720.png
https://cdn.pixabay.com/photo/2015/01/28/21/11/smiley-615324__340.png