4 listopada 2017

Oglądamy filmy       Nie każdy film  jest wart obejrzeniaFilm to nie jest matematyka.
Każdy z nas ma inny gust.
(Dominika Ostałowska)Zgadzam się z powiedzeniem, że o gustach się nie dyskutuje. Jednocześnie jednak  uważam, że warto nauczyć się odróżniania wartościowej  kultury od tandetnej. Dotyczy to książek, obrazów, spektakli teatralnych, kabaretów, piosenek  czy też filmów. Aby dojść do takiej wprawy, należy wciąż  z nimi obcować i pracować nad smakiem artystycznym. Inspiracją do moich rozważań  było przyznanie  1 kwietnia 2017 roku  antynagród Węże. Najgorszym filmem roku 2016  został Smoleńsk w reżyserii Antoniego Krauzego, otrzymując Wielkiego Węża.
Antynagroda Węże została wymyślona przez trzech krytyków filmowych (Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego)  i jest przyznawana od sześciu lat przez ludzi związanych z szeroko rozumianą kulturą –twórców  kultury, dziennikarzy, krytyków i pasjonatów kina. Tworzą oni Akademię Węży liczącą około stu osób. W myśl intencji pomysłodawców Węże mają w humorystyczny sposób zachęcać do dyskusji o poziomie polskiego kina oraz zwrócić uwagę  na niebezpieczne dla niego trendy. Po raz pierwszy Węże  zostały wręczone 1 kwietnia 2012 roku. Nazwę  nagrody  zaczerpnięto z tytułu jednego z najgorszych  peerelowskich  filmów Klątwa Doliny Węży. Kamil Kuhr  pisał, że:  można „Klątwę Doliny Węży” śmiało uznać za ucztę dla oczu spragnionych tandety.

Nie od dziś wiadomo, że najostrzejszą bronią jest śmiech, co najwyraźniej rozumieją członkowie Akademii Węży, gdyż wybrali 1 kwietnia jako dzień  przyznawania swoich nagród. Prima Aprilis to święto, które doskonale współgra z absurdami  występującymi w nominowanych filmach. Węże są  przyznawane  w następujących kategoriach: Wielki Wąż, Najgorszy reżyser, Najgorszy aktor, Najgorsza aktorka, Najgorszy duet na ekranie, Najgorszy scenariusz, Najgorszy efekt specjalny, Żenująca scena, Występ poniżej talentu (wcześniej: Występ poniżej godności) oraz Najgorszy plakat. Piszę – przyznawane a nie wręczane, ponieważ najczęściej nagradzani nie zgłaszają się na galę po ich odbiór.

Jakich filmów możemy nie oglądać bez żadnych wyrzutów sumienia, kierując się werdyktem Akademii Węży? Oto najgorsze filmy w kolejnych latach. Smoleńsk (2016)Wielki Wąż   za powrót do kina socrealistycznego w jego najczystszej postaci.  Konkurowały z nim filmy: #wszystkogra; Gejsza; Historia Roja; Kobiety bez wstydu. Ten ostatni został określony jako produkt komediopodobny, którego powinni się wstydzić wszyscy zaangażowani w produkcję. Ostatni klaps (2015) w reżyserii Gerwazego Reguły. Obce ciało (2014) w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Ostra randka (2013) w reżyserii Macieja Odolińskiego. Kac Wawa  (2012) w reżyserii Łukasz Karwowskiego.  Wyjazd integracyjny (2011) w reżyserii Przemysława Angermana. Jak widać, wśród najgorszych filmów ostatnich lat znalazła się też produkcja Krzysztofa Zanussiego. Organizatorzy i twórcy Akademii Węży w uzasadnieniu stwierdzili między innymi:   nie dostrzegamy w „Obcym ciele” obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości (…) Starając się być delikatniejszymi i z szacunkiem dla mistrza możemy napisać tylko: „Nie tędy droga do serca polskiego widza”.
Jakie zatem polskie filmy warto obejrzeć? Pewnym wskazaniem może być  nagroda Złote Lwy przyznawane od 43 lat  - najpierw w Gdańsku, a potem w Gdyni (w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych). W ostatnich kilkunastu latach nagrodzono tam między innymi takie filmy, jak: Pręgi Magdaleny Piekorz; Komornik Feliksa Falka; Plac Zbawiciela Joanny Kos- Krauze i Krzysztofa Krauze; Mała Moskwa Waldemara Krzystka; Rewers Borysa Lankosza; Różyczka Jana Kidawy – Błońskiego; W ciemności Agnieszki Holland; Ida Pawła Pawlikowskiego; Bogowie Łukasza Palkowskiego; Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej; Ostatnia rodzina Jana Matuszyńskiego. No i w tym roku zdecydowanym faworytem okazał się film Cicha noc Piotra Domalewskiego.

Życzę dobrych wyborów i  niezapomnianych  artystycznych doznań!

Widz

Grafika:
http://1.fwcdn.pl/an/867323/2015/67912_1.12.jpg
http://cdn16.se.smcloud.net/t/photos/277518/nagrody-weze.JPG
https://static1.s-trojmiasto.pl/zdj/c/9/131/620x0/1315308-Nowa-statuetka-Gdynskich-Lwow-dostala-miano-genderowej-bo-po.jpg