20 września 2017

Podróże kształcą                       Łódź-
           miasto kamienic,
      festiwali i polskiego kina
 
Niech sobie Ganges, Sorrento, Krym
Pod niebo inni wynoszą,
A ja Łódź wolę! Jej brud i dym
Szczęściem mi są i rozkoszą!
(Julian Tuwim)


Zbliża się jesień i myślę, że większość z was zaczęła się zastanawiać nad tym, gdzie pojechać na wycieczkę szkolną. Jeśli nie chcecie spędzić wolnego czasu standardowo w górach albo nad morzem, mam dla was pewną propozycję - Łódź. Wiele osób uważa, że jest to brzydkie, niezadbane miasto. Sama spotkałam się z taką opinią osoby, która nawet nie była w tym mieście.  Dlatego chciałabym was zachęcić do odwiedzenia Łodzi i przekonania się na własne oczy, jaka  jest naprawdę.

Łódź ma wspaniałą historię. Jest miastem przemysłowym, które powstało w ciągu 60 lat z osady rzemieślniczej (wsi zwanej Łódką). Pod koniec XIX wieku rozwijała się równie szybko co Chicago! Miasto posiada bardzo dobrze zachowaną strefę wielkomiejską (najstarszą strukturę miasta), gdzie znajdują się: 4 tysiące kamienic, 27 pałaców, 47 willi i około 300 obiektów fabrycznych. Serce miasta to ulica Piotrkowska - najdłuższa ulica handlowa w Europie. Na początku pełniła funkcję komunikacyjną, jednak z czasem zamieniono ją w deptak, który teraz tętni życiem! Jeśli możecie, nie ograniczajcie się do oglądania tylko frontowych części kamienic, znajdźcie w sobie odwagę i wejdźcie w bramę/podwórko, a poczujecie klimat tego niezwykłego miasta. Warto zajrzeć do środka, na przykład do kamienicy przy Piotrkowskiej 40, gdzie znajduje się idealnie zachowana drewniana klatka schodowa. Robi ogromne wrażenie! Szczególną uwagę zwróciłam na budynki Gustawa Landau-Gutentegera, a mianowicie na kamienicę na skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Jaracza (Piotrkowska 29), która łączy neobarokową formę z formami secesji, takimi jak półokrągłe okna oraz tkalnię Marcusa Silbersteina. Łódź jest miastem kamienic, których zdobienia i piękne formy architektoniczne możecie podziwiać nie tylko na tej ulicy, ale prawie w całym mieście. Na Piotrkowskiej poza kamienicami znajduje się aleja gwiazd, a także pomniki upamiętniające sławne osoby związane z miastem. Na zdjęciu niżej pomnik – ławeczka Juliana Tuwima.
Jest to jedna z najpiękniejszych ulic, jakie widziałam. Kolejnym plusem są restauracje, które ciągną się przez całą długość Piotrkowskiej kończącej się przy Placu Wolności. Niżej: fragment  ulicy Piotrkowskiej.
W Łodzi znajduje się manufaktura, czyli  centrum handlowo – usługowo - rozrywkowe, które znajduje się w zrewitalizowanych budynkach kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Tam powstała nowa galeria handlowa, która swoim wyglądem świetnie scala się z fabrycznymi budynkami, a jej wielkość zadziwia. Na jej terenie znajduje się najdłuższy w Polsce wodotrysk, a także karuzela, hotel, teatr, muzeum, a w zimie - lodowisko. Jest to miejsce tętniące życiem, pełne propozycji  kulturalnych  i rozrywkowych.
Pałac Poznańskich, znajdujący się przy ulicy Ogrodowej, jest największą rezydencją fabrykancką w Polsce. Na temat powstawania pałacu istnieją dwie anegdoty. Jedna z nich głosi, że Izrael Poznański zapytany o to, w jakim stylu architektonicznym ma powstać pałac, odpowiedział, że przecież stać go na wszystkie (i tak rzeczywiście było). Podobno chciał wyłożyć podłogę złotymi rublami, ale nie wiedział, którą stroną, a zapytany o zdanie car Aleksander III odpowiedział, że na sztorc. Rezydencja Poznańskiego posiada liczne zdobienia, a jego piękna neobarokowa forma zapiera dech w piersi. Należy też wejść do środka, gdzie znajduje się Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć wnętrze, a także zdobienia od strony ogrodu, od których nie mogłam oderwać wzroku. Na zdjęciu wyżej pałac Izraela Poznańskiego.

Udając się w stronę Piotrkowskiej, można zobaczyć w alei Adama Mickiewicza Stajnię jednorożców, czyli wiatę tramwajową. Przystanek, który swoim wyglądem nawiązuje do architektury secesyjnej miasta, został zaprojektowany przez Jana Gałeckiego. Mimo że wiata przystankowa budzi wiele kontrowersji i nie wszyscy są zadowoleni z jej powstania, według mnie dodaje uroku i kolorytu szarej ulicy. Wkrótce do stajni mają trafić jednorożce, czyli pojawią się figury jednorożców. Na zdjęciu niżej:  Stajnia jednorożców, wiata przystankowa przy ul. Mickiewicza.
Łódź to nie tylko piękne budowle i zabytki. Znajduje się tu najnowocześniejsze w Europie środkowo-wschodniej Planetarium EC1, które ma w swojej ofercie świetne pokazy popularnonaukowe, a także jeden z największych aquaparków w Polsce - Aquapark Fala.

Nie bez powodu to miasto jest też uważane za stolicę polskiego kina, ponieważ znajduje się tam Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im.  Leona Schillera, której absolwentem jest między innymi Andrzej Wajda. Miasto posiada także swoją Aleję gwiazd, Muzeum Animacji Se-ma-for, gdzie „mieszka” miś Uszatek oraz Muzeum Kinematografii, które posiada największą kolekcję plakatów do filmów wyżej Andrzeja Wajdy, a także 500 plakatów do filmów Romana Polańskiego oraz największy zbiór pamiątek po Poli Negri. Gdy będziecie mieli okazję odwiedzić to piękne miasto, nie zapomnijcie o Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz o Teatrze Wielkim. Łódź to także miasto festiwali takich jak: Fotofestiwal, Explorers Festival, Łódź Czterech Kultur, Mediaschool, Fashion Philosophy Fashion Week Poland, Festiwal Dobrego Smaku, Letni Festiwal Filmowy „Polówka”, Se-ma-for Film Festival, Łódź Design Festival, Light Move Festival, Festiwal Kawy.

Łódź jest cudownym miastem, pełnym kontrastów, łączącym dawny fabrykancki wygląd z nowoczesną architekturą. To właśnie nietypowe połączenia nadają oryginalny klimat temu miejscu. Jest to miasto pełnych uroku kamienic i najdłuższej ulicy w Europie. Jest także stolicą polskiego kina, czy festiwali. Pomimo że nie opisałam wszystkich atrakcji, które znajdują się w Łodzi, mam nadzieję, że zachęciłam was do odwiedzenia tego miasta, bo tylko w ten sposób można je docenić.

Natalia

Grafika: zdjęcia własne
https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/wycieczki/2014-11/laweczka-juliana-tuwima-w-lodzi-246573.jpg

33 komentarze:

 1. Nigdy nie byłam w Łodzi i bardzo chcę to nadrobić, a po Twoim poscie mam ochotę odwiedzić to miasto jeszcze dziś!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedno miasto, a tak wiele atrakcji. Zachęciłaś mnie do odwiedzenia Łodzi! ☺️

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie byłoby wybrać się kiedyś w to piękne miejsce. Myślę, że to wszystko jeszcze przede mną. Zachęcający artykuł! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazwyczaj gdy mówi się o polskich miastach, na pierwszy ogień idzie Kraków czy Warszawa.Łódź, jak się okazuje,także jest bardzo ciekawą miejscowością. Chętnie ją odwiedzę gdy będę miał okazję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie spodziewałam się, że w Łodzi jest tak wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Nigdy nie byłam w tym mieście, ale gdy tylko nadarzy się okazja, napewno tam pojadę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie miałam jeszcze okazji być w Łodzi. Twój post bardzo mnie zaciekawił. To miasto ma wiele niezwykłych miejsc,które na pewno kiedyś odwiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. W Łodzi miałam okazję już być. Wszystkim polecam bo warto.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie byłam w Łodzi. Nawet nie sądziłam, że jest tam tyle uroczych, ciekawych miejsc i wspaniałych zabytków. Dziwne, że Łódź jest uważana za nudne, szare miasto, skoro posiada tyle różnorodnych atrakcji. Na pewno muszę się tam wybrać. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam jeszcze okazji odwiedzić tego miasta. Twój artykuł zainteresował mnie do tego stopnia,że kolejnym punktem moich wakacji będzie miasto polskiego kina-Łódź. Sądzę, że w tym urokliwym miejscu spotka mnie wiele przyjemnych chwil. Dziękuję, za zaproponowanie fajnych atrakcji na najbliższy wypoczynek.Doceniam Twoją staranność, z jaką opisałaś nam piękną Łódź.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam Łódź! Byłam tam wiele razy, ale dopiero od niedawna zaczęłam zachwycać się pięknem miasta. Wszystkie kamienice są tak piękne, że mogłabym je oglądać całymi dniami. Według mnie najpiękniejsza jest ta na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Zielonej. Ale oprócz tak bogato wyglądających kamienic podobają mi się także takie proste, które ozdobione są muralami. Niektóre są bardzo ciekawe i podziwiam ich artystów.
  Polecam Planetarium EC1 o którym pisałaś, bo jest to miejscy w którym w ciekawy sposób możemy się dowiedzieć rzeczy o wszechświecie.
  Bardzo miło czytało się Twój post!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy jeszcze nie byłem w łodzi, ale mam nadzieję że prędzej czy późnej odwiedzę to miasto. Z twojego opisu Łódź wydaje się bardzo piękna, posiadająca wspaniała historię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Łódź jest miastem, o którym mało słyszałam ale już od jakiegoś czasu jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia. :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie miałem szansy odwiedzić Łodzi. Dzięki temu tekstowi zobaczyłem, że to miasto skrywa wiele wspaniałych miejsc. Na pewno, w najbliższej przyszłości, skuszę się na zwiedzenie tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 14. Łódź to bardzo ładne miasto. Odwiedziłem je wiele razy i zawsze byłe zadziwiony pięknem tego miasta. Łódź ma bardzo fajną historię oraz przyjemny klimat który jest tworzony przez liczne kamieniczki oraz inne zabytkowe budynki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Widać, że miasto spodobało Ci się tak bardzo, jak mi, wówczas gdy w nim byłam. Niestety na zwiedzanie miałam tylko kilka dni, więc częściowo udało mi się zobaczyć m.in. opisaną przez Ciebie "Stajnię Jednorożców", Manufakturę, a także spacerować wzdłuż ul.Piotrkowskiej. Wrażenia nie do opisania. Polecam każdemu! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie miałam jeszcze okazji być w Łodzi, ale po przeczytaniu tego tekstu z wielką przyjemnością je odwiedzę! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo interesujący wpis. Nigdy nie pojechałem do Łodzi, a po przeczytaniu artykułu, szczerze tego żałuję. Mam nadzieję, że szybko nadrobię zaległości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo podoba mi sie wpis, świetne zdjęcia! Zachęciłaś mnie do zobaczenia tego miasta. Mam nadzieje, ze uda mi sie tam kiedyś pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawy post! Nie miałem jeszcze okazji pojechać do Łodzi. Mam jednak nadzieję, że uda mi się odwiedzić to piękne miasto przy najbliższej okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 20. (i)zielony.brokuł24 września 2017 04:30

  W Łodzi jeszcze nie byłam, ale zamierzam tam pojechać. Niezwykle ciekawie opisałaś to miasto ;). Nie lubię opinii innych ludzi, mówiących, że to czy tamto miasto jest brzydkie, czy niczego szczególnego nie ma w sobie. Wszystko ma swój urok, tylko trzeba go dostrzec.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nigdy nie miałam szansy odwiedzić miasta jakim jest Łódź i szczerze sądziłam, że nie ma tam nic ciekawego. Ten artykuł uświadomił mi, że kolejnym moim celem do zobaczenia w Polsce jest to miasto, a w szczególności "Stajnia jednorożców"!!

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się ile tracę. Do tej pory nawet nie myślałam o zwiedzeniu Łodzi. Nie wiedziałam, że jest tam wiele ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Muszę tam kiedyś pojechać!

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie myślałam , że Łódż to takie atrakcyjnie miasto . Zaciekawiło mnie planetarium i ,,Stajnia jednorożców" !! Myślę , że moja klasa chętnie by pojechała tam na wycieczkę szkolną .

  OdpowiedzUsuń
 24. pozdrawiam wszystkie dziewczyny ze szkoły

  OdpowiedzUsuń
 25. Nigdy nie sądziłam że miasto Łódź jest tak ciekawym miastem i ma tyle miejsc do zwiedzania. Byłam w wielu polskich miastach, ale nigdy nie zajrzałam do Łodzi. Już rozmyślałam o planach na wakacje i mam nadzieję, że pojadę do tego pięknego miasta. Pierwszą atrakcja miasta jaką chce zobaczyć jest Aqua Park. Już nie mogę się doczekać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nigdy nie dano mi być w tym uroczym mieście ,jedynie gdy bylem małym chłopcem zdarzyło mi się ,niestety nic nie pamiętam i żałuje. Nie sądziłem ,że miasto Łódź może być tak pięknym miastem i skrywać tyle wdzięku co uroku. Po przeczytaniu tego artykułu aż zachciało mi się pojechać do te tego pięknego miejsca. :D

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo ciekawy artykuł, zachęcił mnie do poznania nowego miasta, w którym jeszcze nie byłem.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nigdy nie byłam w Łodzi, ale teraz jestem przekonana, że warto. Najbardziej zaskoczyła mnie informacja, że ulica Piotrkowska jest najdłuższą ulicą handlową w Europie. To niesamowite!

  OdpowiedzUsuń
 29. Nigdy nie byłam w Łodzi, ale Twój post przekonał mnie do odwiedzenia tego miasta. Bardzo podobają mi się zdjęcia Łodzi, szczególnie moją uwagę zwróciła "Stajnia Jednorożców".

  OdpowiedzUsuń
 30. Zawszę myślałem, że Łódź jest nudnym miastem, które nic nie ma do zaoferowania, oprócz ogromnej ilości sklepów, supermarketów, itp. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że to miasto jest całkiem piękne i warto je pozwiedzać.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo zaciekawił mnie ten post. Nigdy nie zwiedzałam Łodzi. Myślę, że wybiorę się tam w lecie, aby spacerować i podziwiać architekturę tego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie sądziłam,że Łódź może być tak ciekawym miastem. Z pewnością odwiedzę je, gdy tylko będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
 33. Świetny artykuł! Dzięki niemu mogłam na chwilę przenieść się na ulice Łodzi i zajrzeć do tamtejszych kamienic. To miasto zawsze kojarzyło mi się z ulicą Piotrkowską, choć nie wiedziałam, że jest to jedna z najdłuższych ulic w Europie. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała możliwość odwiedzenia tego miasta.

  OdpowiedzUsuń