12 grudnia 2020

Kącik motywacji

            

                    Prawo  jazdy

 

Gdybym mogła się cofnąć w czasie,

to zmieniłabym w swoim życiu tylko tyle,

że zrobiłabym prawo jazdy.

(Fannie Flagg)

 

Czym  jest prawo jazdy?  To dokument, wydany przez odpowiednie organy państwowe,  potwierdzający uprawnienia jego posiadacza do prowadzenia pojazdów silnikowych na drogach publicznych. Można powiedzieć, że jest to przepustka do łatwiejszego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Moim zdaniem, naprawdę warto poświęcić trochę czasu, aby zdobyć takie uprawnienia. Inni najwyraźniej  myślą tak samo, gdyż  ten dokument  stał się powszechny a  mnóstwo osób nie wyobraża sobie bez niego życia.         

Ze względu na różnorodność pojazdów, w zależności od budowy, pojemności silnika, czy przeznaczenia, prawo jazdy jest podzielone na odpowiednie kategorie. Oznaczane są one dużymi literami (A, B, C, D oraz T). Z kolei oznaczenia (AM, A1, A2, B1, C1, czy D1) dotyczą mniejszych pojemności lub mniejszych pojazdów. Dodanie oznaczenia (+E) do  określonej kategorii oznacza dodatkowo możliwość prowadzenia pojazdu z przyczepką. Jak można zauważyć,  ilość kategorii jest naprawdę duża .  Do zdobycia każdej z tych kategorii  obowiązuje  osobny egzamin państwowy, zarówno teoretyczny, jaki i praktyczny. Aby uzyskać uprawnienia, należy spełniać pewne warunki: wiekowe oraz zdrowotne. Najwcześniej prawo  jazdy można  zdobyć po ukończeniu 14 roku życia i są to uprawnienia do kategorii AM (motorower). Na prowadzenie ciężarówki  (C) trzeba mieć ukończone 21 lat, a na motocykl (A) - 24 lata.                 

Przed egzaminem  należy odbyć kurs w szkole nauki jazdy, a jeszcze wcześniej zrobić badania lekarskie. W zależności od stanu zdrowia, czy też wybranej kategorii,  badania są powtarzane co kilka, nawet kilkanaście lat.  Trzeba  także w wydziale komunikacji wypełnić Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) i dołączyć do niego własne zdjęcie. Jeżeli kandydat nie ukończył  18 lat, jest  konieczna  pisemna zgoda opiekuna na udział w kursie. Dopiero wtedy można  udać się do wybranej  szkoły nauki jazdy. W Zamościu jest ich naprawdę dużo. Kurs zaczyna się od  wykładów teoretycznych (około  30 godzin), które uczą ogólnych przepisów i zasad ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy.Pierwszy etap  kursu kończy się teoretycznym egzaminem wewnętrznym, który odbywa się w szkole jazdy. W ten sposób jest  sprawdzana wiedza kursanta, niezbędna do części praktycznej. Istotne jest  oswojenie się z pojazdem oraz ćwiczenie jazdy w mieście oraz na placu manewrowym. Na placu ćwiczy się umiejętność sprawdzenia  stanu technicznego pojazdu, różnego rodzaju parkowanie oraz  jazdę po łuku. Nieco innych ćwiczeń wymaga  ubiegnie  się o którąś z kategorii A –slalomów, ósemek  czy też hamowania awaryjnego. Więcej niezbędnych informacji uzyska się  w szkole jazdy.

Po ukończeniu kursu przygotowawczego  można  zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Składa się on z dwóch części. Teoretyczny egzamin  rozwiązuje się  na komputerach -  w większych grupach -   w obecności jednego egzaminatora. Test składa się z 20 ogólnych pytań, dotyczących ogólnych przepisów oraz 12 pytań specjalistycznych, które odnoszą się do konkretnie wybranej kategorii. Odpowiedzi  sprawdza komputer, a  wynik jest widoczny chwilę po zakończeniu testu. Pytania, w zależności od trudności,  są oceniane od 1 do 3 punktów. Wymagana liczba z całego testu to 68/74  punktów. Drugi etap to część praktyczna. Rozpoczyna się ją od sprawdzenia wylosowanych wcześniej przez komputer elementów pojazdu. Następnie  jest oceniana jazda na placu, a potem po mieście. Obie części można zdawać jednego dnia, co zależy od zdającego. Każdy egzamin jest płatny.

Temat prawa jazdy jest dość znany. Piszę ten post jednak z myślą o osobach, które nigdy wcześniej nie miały styczności z takim egzaminem, a chciałyby posiadać ten ważny - według mnie - dokument. Mając 17 lat,  posiadam już dwie kategorie (AM oraz T), więc  czerpiąc z własnego doświadczenia, mogę podzielić się radami  dotyczącymi  egzaminu. Przede wszystkim nie należy się stresować, gdyż najwięcej niezdanych egzaminów  wynika właśnie ze stresu, a nie z braku wiedzy lub umiejętności. Warto mieć prawo jazdy, gdyż umiejętność  kierowania pojazdem bardzo ułatwia życie oraz sprawia wiele radości. Należy jednak pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami  i w pewnym sensie jesteśmy odpowiedzialni za czyjeś zdrowie i życie. Posiadanie prawa jazdy wymaga dużej  rozwagi.

Konrad 

Grafika:

https://auto.wprost.pl/_thumb/75/d2/b214f0c5360636965734908ccbc2.jpeg

https://info-car.pl/new/assets/dokumenty/Prawo_jazdy_rewers.png

8 komentarzy:

 1. Przyjemnie się to czyta po zdanym egzaminie. To prawda, że stres to największy wróg każdego ubiegającego się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Uważam, że egzaminator nie jest wcale taki straszny jak o nim się często mówi; grunt to pozytywne nastawienie i maksymalne skupienie bo egzamin to tylko pierwszy stopień do prawdziwej nauki jazdy - tej bez instruktora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, moim zdaniem zaraz po umiejętnościach, to właśnie dobre nastawienie decyduje o zdaniu egzaminu, a uczucia jakie nam towarzyszą po otrzymaniu pozytywnego wyniku nie da się opisać słowami. Jak to mówią; "Nie taki diabeł straszny, jak go malują".

   Usuń
 2. Skoro już niektórzy zdali, które szkoły w Zamościu byście polecali?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja robiłem w Dobrej Szkole, polecam.

   Usuń
  2. Ja robiłem w Auto Nauce, także polecam.

   Usuń
 3. Ciekawy post przybliżający przygotowania do egzaminu i sam egzamin państwowy. Wystarczy się dobrze przygotować, wtedy sam egzamin będzie tylko formalnością.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, to prawda, prawo jazdy to dokument odpowiedzialności za siebie i innych. Fajny post! Myślę, że przydatny i ciekawy, gdyż wiele osób dąży do uzyskania tego dokumentu bez wątpienia ułatwiającego życie i pozwalającego na niezależność od miejsca i czasu, a przede wszystkim od komunikacji miejskiej.

  OdpowiedzUsuń