25 maja 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

                   
             Prawdziwa królowa


Z Bożej łaski
Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej  oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa,
Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni  Wiary
(pełny tytuł królowej Elżbiety II)Bohaterką mojego postu będzie jedna z najbardziej fascynujących kobiet na świecie - królowa Elżbieta II  z dynastii Windsorów, głowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 15 innych państw. Jest najdłużej panującą  monarchinią  Wielkiej Brytanii (pobiła rekord swojej prababki, królowej Wiktorii) oraz najdłużej panującą głową państwa na świecie.

Młodość. Elżbieta już jako mała dziewczynka była sumienna i poważna. Dbała o swoje obowiązki, a wykształcenie było dla niej bardzo ważne. Na własne życzenie, w wieku kilkunastu lat wstąpiła do szkoły wojskowej Women’s Auxiliary Territorial Service, gdzie była szkolona na kierowcę i mechanika, po czym uzyskała tytuł kapitana. Jako ciekawostkę dodam, że będąc osobą zorganizowaną i obowiązkową, potrafiła wstać z łóżka w środku nocy, aby sprawdzić, czy ubrania w szafie są dobrze złożone.

Uczucie. W 1939 roku Elżbieta poznała  swojego przyszłego męża Filipa, który jednocześnie jest jej kuzynem. Związek dwojga młodych ludzi nie przypadł do gustu rodzinie królewskiej, gdyż krewni Filipa byli blisko związani z reżimem nazistowskim. Król Jerzy wysłał nawet Elżbietę w podróż do Afryki, myśląc, że zapomni o swoim ukochanym, jednak bezskutecznie. Para zaręczyła się w czerwcu 1947 roku, a już w listopadzie wzięła ślub.
Wstąpienie na tron i koronacja. Choroba ojca Elżbiety, króla Jerzego VI spowodowała, że młoda księżniczka przejmowała coraz więcej obowiązków głowy państwa. To ona była następną w kolejce do tronu, będąc pierwszym dzieckiem  pary królewskiej (Elżbieta miała młodszą siostrę Małgorzatę). Będąc w podróży po krajach Wspólnoty Narodów, dostała wiadomość o śmierci ojca (6 lutego 1952 roku), co spowodowało, że 7 lutego Elżbieta została ogłoszona głową państwa. 24 marca 1953 roku zmarła królowa-wdowa Maria (babcia Elżbiety), jednak  przed śmiercią wyraziła życzenie, aby przekładać koronacji, a więc  odbyła się w czerwcu tegoż roku.
Rodzina królewska. Książę Filip i królowa Elżbieta mają czworo dzieci. Pierwsze z nich - Karol, urodził się 14 listopada 1948 roku. Nosi tytuł księcia Walii oraz jest następcą tronu. Pierwszą córką jest Anna, księżniczka królewska urodzona 15 sierpnia 1950 roku. Następnym potomkiem  jest Andrzej,  urodzony 19 lutego 1960,  książę Yorku. Najmłodszy jest  Edward, który przyszedł na świat  10 marca 1964 roku i  został hrabią Wesseksu. Brytyjska rodzina królewska jest bardzo duża, a kolejka do tronu długa i w pewnym stopniu zawiła. Każdy z nas zna księcia Williama oraz jego żonę Kate, a także ich  dzieci. Zna również księcia Harrego, który w 2018 roku wziął  ślub z Meghan.  Życie  elżbietańskiego rodu od wielu lat  należy do najciekawszych tematów dla wielu czasopism, które wykryły niejeden skandal z udziałem członków królewskiej rodziny. A  i sama  królowa Elżbieta II  jest inspiracją dla wielu osób na całym świecie. Jest bowiem niekwestionowaną królowa klasy i elegancji, która  dba o każdy szczegół życia na królewskim dworze. Władczyni niezmiennie kojarzy się z eleganckimi kreacjami, których  obowiązkowym elementem są piękne kapelusze. Zaskakuje ich śmiała kolorystyka. Jest również znana tego, że przestrzega królewskiego ceremoniału i wymaga tego samego od członków rodziny. Niestety, w XXI wieku już coraz  trudniej o to i niekiedy ktoś się wyłamuje  ze ścisłego protokołu. A wtedy znowu prasa ma na jakiś czas temat!
Królowa jako inspiracja. Na podstawie życia królowej Elżbiety powstało wiele artykułów oraz książek,  na przykład Prawdziwa królowa. Elżbieta jakiej nie znamy Andrew Marr czy Elżbieta II. Portret monarchini Sally Bedell Smith. Królowa Elżbieta była też inspiracją dla twórców serialu The Crown, który można obejrzeć na platformie Netflix. Serial opowiada o życiu monarchini, które nie zawsze było usłane różami. Elżbieta II wielokrotnie stawała przed poważnymi dylematami, których rozstrzygnięcie zawsze odbijało się na jednej z  płaszczyzn: prywatnej lub politycznej.  Nie sposób w jednym poście przedstawić całą historię brytyjskiej królowej, a dzięki obejrzeniu tego serialu można  lepiej zrozumieć zarówno obowiązki, jak  i  konflikty, z którymi się zmagała.  Film również przybliża  obraz  brytyjskiego społeczeństwa w XX wieku. Powstał również brytyjski film fabularny Królowa, w którym tytułową postać zagrała Helen Mirren. Za tę rolę otrzymała  nagrody:  aktorską na Festiwalu w Wenecji, Oscara, Złoty Glob i BAFTA. Może warto go obejrzeć?

Mój post jest zbiorem jedynie podstawowych informacji o silnej kobiecie, jaką jest Elżbieta II. Możecie również sięgnąć do innych informacji (Internet, książki, filmy, artykuły prasowe), a przekonacie się, że życie królewskie nie jest tak sielankowe jak mówią bajki.  Jeśli  zdobędziecie ciekawe informacje  o brytyjskim  tronie, podzielcie się nimi w komentarzach. A może ktoś ma marzenie, żeby  choć na krótko stać  się członkiem rodziny królewskiej?

Fasolka

Grafika:
https://www.newsweek.pl/swiat/ludzie/elzbieta-ii-windsor-jubileusz-krolowej-wielkiej-brytanii/xg1tb3y
http://krolewski-styl.blogspot.com/p/ona-sztywna-i-wyniosa-on-wiecznie-w-jej.html  
https://wiadomosci.wp.pl/najlepsze-zdjecia-6038637032014977g/23
https://www.filmweb.pl/serial/The+Crown-2016-747284

14 komentarzy:

 1. Nigdy nie interesowała mnie historia i życie królowej Elżbiety, ale bardzo miło czytało mi się twój post i na pewno sięgnę do kolejnych informacji. A serial "The Crown" od dłuższego czasu krąży mi po głowie;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "The Crown" polecam bardzo serdecznie. Idealnie na zbliżające się wakacyjne wieczory. ;)

   Usuń
 2. Myślę, że większość z nas marzyła lub nawet dalej marzy o wspaniałym życiu w pałacu. Wyobrażamy sobie siebie w przepięknych strojach, cudownych zamkach, ze służbą na każde skinienie. Jednak w naszych wyobrażeniach nie znajdziemy odzwierciedlenia drugiej strony medalu. Posiadanie władzy wiąże się z siłą, odpowiedzialnością, sumiennością w obowiązkach itp. Czy biorąc te aspekty pod uwagę dalej tak przyjemnie marzy się o byciu księżniczką/ księciem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że powodem takiej wizji królestwa są bajki, które w dziecięcej wyobraźni rozbudzały pragnienie bogactwa i "kolorowego życia". Ale masz rację, władza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, szczególnie w dzisiejszych czasach.

   Usuń
 3. (e)redaktorka28 maja 2019 10:47

  Z przyjemnością przeczytałam Twój post. Myślę, że w wielu z nas drzemie cząstka dziecka, które marzy aby być księżniczką czy księciem. Życie rodziny królewskiej wydaje nam się takie...bajkowe. Ale już wiemy, że nie do końca takie jest. Chociaż...książę William podkochiwał się w Cindy Crawford, gdy był nastolatkiem, a jego matka zaprosiła supermodelkę, by dołączyła do nich na herbatę w Pałacu Kensington.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z upływem czasu świat się zmienia a królestwo nie chce odstawać od współczesności. Doskonale wiadomo, że niektóre zasady i reguły panujące na dworze królewskim nie byłyby dobrze odebrane w dzisiejszych czasach więc ciągle, choć powoli wprowadzane są nowsze rozwiązania.

   Usuń
 4. Do tej pory widywałam wiele artykułów dotyczących rodziny królewskiej w różnych czasopismach ale jakoś mnie nie kusiło aby ich przeczytać. Teraz czytając twój artykuł dowiedziałam się ciekawych rzeczy o tej rodzinie i z pewnością sięgnę do innych źródeł bo bardzo mnie zainteresował ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło. Zachęcam do oglądania ciekawych dokumentów o członkach rodziny królewskiej, które czasami pojawiają się w telewizji. Książki też mogą być ciekawym źródłem informacji.

   Usuń
 5. Po przeczytaniu tego artykułu zdałem sobie sprawę, że tak niewiele wiem o jednej z najsłynniejszych osób we współczesnej Europie. Sporą dawką wiedzy stała się również wzmianka o zwyczajach i ceremoniale królewskim. Niezwykle bogaty w wiedzę wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się napisać ciekawy post. Dziękuję za miły komentarz. :)

   Usuń
 6. Zaskakującym i jednocześnie zdumiewającym jest dla mnie fakt, że już przez tak długi okres królowa Elżbieta II panuje w Wielkiej Brytanii. Jednak właśnie chodzi o to, że obecnie to niemalże tylko panuje. Jako, że Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną, królowa nie posiada takiej władzy jak chociażby urzędujący w tym państwie premier. Dobrze byłoby, aby to właśnie monarcha miał kluczowy głos w ważnych dla kraju sprawach. Pomimo wszelkich wzlotów i upadków, takim monarchą może być właśnie królowa Elżbieta II.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa Elżbieta II jest niesłychanie silną kobietą lecz zakres jej władzy był od zawsze w pewnym stopniu ograniczony. Po więcej szczegółów zapraszam do obejrzenia serialu "The Crown". :)

   Usuń
 7. (e) natalia060411 czerwca 2019 03:11

  Ciekawy post. Nigdy nie interesowałam się rodziną królewską. Teraz myślę, że skuszę się do poznania informacji o tej rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post, zainspirował mnie do pogłębienia dotychczas poznanych informacji na temat rodziny królewskiej :)

  OdpowiedzUsuń