29 maja 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

         

             Przyjaciel czy wróg?


Technologia 
to sztuka takiego aranżowania świata,
żebyśmy go nie  doświadczali.
(Rollo May)


Współcześnie technologia jest obecna w naszym życiu codziennym, choć   w mniejszym lub w większym stopniu. Aby być na bieżąco, często śledzimy nowinki technologiczne. Każdego dnia spędzamy wiele czasu przy komputerze, telefonie czy chociażby oglądając telewizję. Postęp technologiczny daje nam wiele możliwości i udogodnień, ale niesie również wiele zagrożeń.

Przyjaciel. Niewątpliwie ogromną  zaletą postępu technologii jest wzrost wygody życia. Nowoczesne sprzęty pozwalają  skracać czas naszej pracy oraz zwiększać jej komfort, chociażby dlatego, że praktycznie wszystkie informacje możemy  szybko znaleźć w Internecie. Dzięki rozwojowi technologii w łatwy sposób możemy również na przykład skontaktować się z osobą, która mieszka od nas daleko, poprzez dostępne komunikatory internetowe. Umożliwia również podróżowanie i poznawanie otaczającego nas świata dzięki dostępnym  środkom lokomocji – obecnie podróże samolotem są już codziennością. Kształcące podróże możemy też odbywać  dzięki dostępnym w telewizji  programom naukowym, na przykład przyrodniczym.
Rozwój technologii również  idzie w parze z rozwojem medycyny. W szpitalach już od kilku lat używa się precyzyjnie tnących robotów chirurgicznych, dzięki którym chirurg kieruje operacją za pomocą konsoli, a pacjent może opuścić szpital już po 24 godzinach. Nowoczesna technologia pozwala na laserową korekcję wzroku, dzięki użyciu  różnych rodzajów lasera, w zależności od stwierdzonej wady. Działanie lasera oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje, że rogówka w centralnej części uwypukla się i przybiera pożądany, prawidłowy kształt, co skutkuje poprawą ostrości widzenia z bliska. Nowoczesne metody poprawy wzroku, wykorzystujące laser, są coraz szerzej stosowane na całym świecie.
Wróg. Niestety, pomimo wielu korzyści, jakie możemy czerpać z rozwoju technologii, nie można zapominać  też o  jej negatywnych stronach.  Często jest tak, że za bardzo pochłonie  nas to, co znajduje się na ekranie telefonu, dlatego  tracimy poczucie czasu i orientujemy się, że zamiast kilku minut, straciliśmy kilkadziesiąt. Podobnie jest z portalami społecznościowymi. Z jednej strony,  pozwalają na szybki kontakt z innymi ludźmi i to  jest ich zaletą.  Z  drugiej strony, możemy za bardzo zatracić się w świecie wirtualnym i zapomnieć o kontakcie  z innymi w realnym świecie. Zdarza się, że nawet wolimy kontaktować się poprzez media społecznościowe niż o bezpośrednio,  gdyż mamy więcej odwagi i tak jest nam łatwiej. Są i inne zagrożenia wynikające  z rozwoju technologii. To są uzależnienia od telefonu czy od gier komputerowych. Ponadto  wirusy komputerowe, które mogą wykradać nasze dane osobowe. Negatywnym zjawiskiem jest również podszywanie się kogoś pod innych w Internecie. Zbyt długi czas użytkowania urządzeń elektronicznych może z kolei  wpłynąć na  pogorszenie wzroku czy też  przyczynić się do rozwoju wad postawy.

Jak widać, wszystko ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto dokonywać selekcji w wyborze  zdobyczy technologicznych i mądrze z nich korzystać. Sam bowiem telefon czy Internet nie jest zły, lecz to my – użytkownicy sprawiamy, że stają się naszymi wrogami. 

Patrycja

Grafika:

7 komentarzy:

 1. Patrycjo, zgadzam się z twoim stwierdzeniem, iż wszystko ma swoje wady i zalety. Technologie ułatwia nam życie codzienne. Nie wyobrażam sobie spędzić dnia bez urządzeń technologicznych, niestety cierpi na tym nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Istotą korzystania z technologii jest to, aby kierować się tym, co jest dla nas naprawdę pożyteczne i pomocne, zwracając uwagę na to, co przyniesie nam najwięcej korzyści. Tymczasem bardzo często dochodzi do momentu, w którym urządzenia te są po prostu zapychaczem czasu i nie przynoszą nam żadnych pozytywnych skutków, a wręcz oddziałują na nas negatywnie. Nie oznacza to, że całkowicie mamy nie używać ich dla rozrywki, ale należy robić to z odpowiednim umiarem. Technologia może przynieść wiele dobrego, jeżeli będziemy potrafili ją odpowiednio obsługiwać.

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Technologia
  to sztuka takiego aranżowania świata,
  żebyśmy go nie doświadczali.
  (Rollo May)" ten cytat mocno do mnie trafił i zachęcił do refleksji. Mam nadzieję, że technologia nie zrobi tego z naszą społecznością i, że będziemy z tym walczyć a ona będzie tylko ulepszać świat, bo doświadczać i poznawać świat samemu, gdzie każdy może to robić inaczej to coś pięknego!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Boję się dnia, w którym technologia zakłóci interakcje międzyludzkie. Wtedy świat zyska pokolenie idiotów" - Albert Einstein. Nic więcej nie można dodać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzetelny post, który umocnił mnie w moich przekonaniach odnoszących się do nowoczesnych technologii. Płynie z niego wartościowy przekaz zarówno dla młodych i starszych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie umiem wyobrazić sobie swojego życia bez Internetu czy komunikatorów takich jak telefon komórkowy. Wszystkie przedmioty są wspaniałym udogodnieniem oraz ułatwieniem życia ale należy pamiętać o rozwadze aby nowoczesna technologia nie pochłonęła nas bez reszty. Korzystanie z elektronicznych urządzeń nie jest grzechem ale nadmiar jest niepozornie niebezpieczny.

  OdpowiedzUsuń
 7. (e) natalia060411 czerwca 2019 03:13

  Zgadzam się z twoim zdaniem na temat technologii. Ma ona wiele zalet i wiele wad. Należy tylko mądrze korzystać z urządzeń i wszystko będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń