16 marca 2019

Myśli o wychowaniu

  

       Hejt  jako igrzyska nienawiściCiągłe hejtowanie wszystkich dookoła jest jak picie trucizny...
W nadziei, że zabija ona kogoś innego.
(Anna Gruszczyńska)


Hejt to pojęcie, które we współczesnym świecie jest zupełnie normalne. Nieraz słyszę, jak ktoś w moim otoczeniu używa tego słowa.  Nie kojarzy się ono pozytywnie i to zupełnie normalne. W końcu hejt to pełne nienawiści, pogardy i złości działanie danej osoby w Internecie. Może przejawiać się nie tylko za pomocą słów, ale też grafik - memów, które tak doskonale znamy, bo sprawiają nam radość i poprawiają humor. Hejt może być wyrażany także za pomocą filmu. Właśnie w tych dwóch ostatnich przypadkach zostaje on zapamiętany na dłużej. Jednak nie ukrywajmy, słowa mają największą moc i wypowiedziane bez zastanowienia, w złości mogą stać się przyczyną bólu drugiej osoby.

Dlaczego stosujemy hejt? Warto zadać sobie to pytanie. Powodów może być bardzo wiele. Po pierwsze, może on przynosić ulgę. Szwajcarscy naukowcy zbadali za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi osób oszukanych w grze. Tym osobom przekazano informację o możliwości ukarania oszusta, a na tę wiadomość zareagowała część układu nagrody znajdującego się w mózgu. Możliwość zhejtowania winowajcy wywołała wśród uczestników euforię, ulgę i poczucie sprawiedliwości. Czy to nie brzmi znajomo? Tak samo jest z nami. Z tą różnicą, że osoba, która zostaje przez nas zhejtowana,  zazwyczaj niczemu nie jest winna. Być może wyraziła odmienne od naszego zdanie lub dostała coś, o czym my mogliśmy tylko pomarzyć. Kolejnym powodem może być to, że człowiek często doskonale zauważa błędy drugiego człowieka, zamiast spojrzeć na siebie. Jakakolwiek drobna pomyłka innej osoby może stać się powodem hejtowania. Upadek, przejęzyczenie, hejterzy potrafią zauważyć wszystko. 
Hejt  jako igrzyska nienawiści. Pewnie zgodzicie się ze mną, że osoby, które hejtują tego samego człowieka, wręcz ze sobą rywalizują. Ich hejty czasami potrafią przybierać bardzo wyrafinowaną formę, co nie znaczy, że dodanie do przykrych słów ciekawych, zaskakujących wyrazów nie zrani drugiej osoby. Zjawisko hejtu jest bardzo popularne w dzisiejszych czasach, jest wręcz normą. Często ofiarami hejtu są ludzie znani, na przykład  politycy czy aktorzy. Oczywiście, możecie powiedzieć, że rozpoznawalni ludzie radzą sobie lepiej z internetowymi docinkami. Może i tak jest, ale nie zapominajmy o tym, że to też są ludzie i mają pewne granice wytrzymałości
Zastanówmy się więc, czy naprawdę  trzeba hejtować kogoś za to, jaki jest: za poglądy, wygląd, religię czy nawet za jego kulturę.  Żyjemy w XXI wieku, w którym każdy powinien mieć prawo do wyrażania siebie i swojego zdania. Nie negujmy tego, co różni się od naszego systemu wartości, gdyż nie każdy z nas jest taki sam. Otwórzmy się na nowe rzeczy i nawet  jeśli nie będą się one nam podobać, to nie sprawiajmy przykrości innym osobom z tego powodu. Łatwo jest osądzać, ale być osądzanym już nie.
Mam nadzieję, że ten post skłoni  do pewnych przemyśleń na temat hejtu. Chciałabym, aby było go mniej, zwłaszcza wśród nas, młodych ludzi, którzy często nie potrafią sobie z nim poradzić, zamykając  się przed światem i nowymi kontaktami. Pamiętajmy, że jako młodzi ludzie możemy zapobiegać stosowaniu hejtu, zwłaszcza gdy zaczniemy od siebie i zadamy sobie pytanie - czy kiedyś kogoś zhejtowałam/zhejtowałem bez powodu? Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, może warto będzie przemyśleć swoje zachowanie i spojrzeć na własne błędy.

Naciik

Grafika:
https://cdn.pixabay.com/photo/2016/02/18/07/11/social-1206612_960_720.png
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6M2U1sw0h-iKNoSjxq0pUyGcfw7sjMrZA4GPYkv5BlanjGOgz7w
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ36y9w9vieQjd5oQ50Fn3995wXk9qBTWVD8YR8C3N6NcP7GWfO
https://c1.staticflickr.com/9/8608/16467700189_2ef62194c3_b.jpg

14 komentarzy:

 1. Trudno zrozumieć zachowanie wielu użytkowników portali społecznościowych, w tym również użytkowników Facebooka. Doszło bowiem do tego, że większość hejterów nie wstydzi się pisać obraźliwych komentarzy pod swoim imieniem i nazwiskiem. Ci z kolei, którzy uważają się za gorliwych katolików, atakują orientację seksualną homoseksualistów,szkalują uchodźców albo szerzą antysemityzm, pokazując swoje twarze. Takie zachowanie nie ma nic wspólnego ani z człowieczeństwem, ani z katolicyzmem. To wygląda tak, jakby puściły wszelkie hamulce – obyczajowe, moralne, religijne, kulturalne i wszelkie inne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie hejt jest swego rodzaju skutkiem psychologicznego mechanizmu wyparcia. Człowiek który ma sobie coś do zarzucenia i jednocześnie nie chce tego zaakceptować jest pełen goryczy, którą wylewa z siebie za pomocą hejtu. Dopóki zrozumienie mechanizmów własnej psychiki nie stanie się powszechnie, dopóty hejt będzie często spotykanym zjawiskiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. (e)redaktorka17 marca 2019 14:16

  Hejt to domena ludzi maluczkich. Plując nienawiścią podnoszą swoją wątpliwą wartość. Nie zdają sobie sprawy, jak bardzo są żałośni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wrażenie, że obecnie hejt staje się nieodłącznym elementem życia. Pojawia się on dosłownie na każdym kroku i z byle powodu. Ja jestem przeciwniczką hejtu i od bardzo długiego czasu (bo hejt nie jest zjawiskiem nowym) nie potrafię zrozumieć po co ktoś z niego korzysta. Internet to miejsce otwarte dla ludzi, założone z dobrej idei a jednak jak zwykle zostaje to wykorzystane w sposób zupełnie przeciwny, niosąc wiele negatywnych skutków.
  Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się obok nas, nie tylko w realnej rzeczywistości ale też w tej wirtualnej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hejt to mocne słowo i same słowa mogą zranić. W 100% się z tym zgadzam. Fajnie, że pojawił się taki post i mam nadzieję, że twój komunikat trafi do dużej ilości osób z naszej szkoły i skłoni do refleksji tych którzy ten hejt stosują i ranią inne osoby.

  OdpowiedzUsuń
 6. (e) natalia060419 marca 2019 13:14

  Hejt to problem który otacza nas codziennie. Często słychać jak inni wypowiadają krzywdzące słowa na temat drugiej osoby. Hejtują innych, a sami często nie są lepsi. Hejt jest czymś, co bardzo uderza w drugą osobę i ciężko jest jej się pozbierać po tym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę że bardzo trafnie opisałaś to zjawisko. Najważniejsze żeby nie przejmować się tym, bo osoba która to piszę często właśnie odreagywuje swoją złość. To jak się zachować? Na pewno nie odpisywać hejtem, w niczym to nie pomoże a może tylko pogorszyć sprawę. Najlepiej chyba po prostu nie zwracać uwagi na hejt, wiem to trudne, ale myślę że tylko konstruktywna krytyka może nam pomóc w doskonaleniu siebie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo wartościowy post. Hejt w dzisiejszej dobie jest nieunikniony. Wydaje mi się, że taka jest natura człowieka. Aczkolwiek każdy z nas ma wpływ na swoje słowa. To my decydujemy czy chcemy kogoś zranić czy jednak tego uniknąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety hejt jest bardzo często uznawany za najlepszą formę wyrażenia swojej dezaprobaty na dany temat. Tymczasem można przedstawić to co się nam subiektywnie nie podoba nie obrażając danej osoby, a jedynie prezentując swoją opinię. Czy opinia ta jest słuszna, to całkowicie inna sprawa. Chodzi o to, że można wyrazić swoje niezadowolenie w sposób nieatakujący osoby po drugiej stronie. W takim przypadku każda ze stron jest usatysfakcjonowana, gdyż jedna przedstawia swoje zdanie, nie obrażając, a druga może tą krytykę spokojnie odebrać. Uważam, że istnieją osoby, które nie mają problemu ze zjawiskiem hejtu i właśnie umieją oni przedstawić swój pogląd w kulturalny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hejt to częste zjawisko w dzisiejszym świecie z którym powinniśmy walczyć, starać się żeby go nie było.

  OdpowiedzUsuń
 11. Hejt jest tak bardzo rozpowszechniony, gdyż człowiek ma naturalną skłonność do czynienia zła. Jednakże to nie zwalnia go z obowiązku walki ze swoimi słabościami, to automatycznie skłania do działań przeciwko rozpowszechnianiu hejtu. Świat mógłby być naprawdę lepszy gdyby wszyscy ludzie traktowali się z należytym szacunkiem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hejt to moim zdaniem sposób wyżycia się na drugiej osobie lub sposób zwrócenia na siebie uwagi. Najwięcej hejtu można znaleźć w internecie, ponieważ osoby hejtujące czują się bezkarne. Jeżeli widzimy takie zachowanie powinniśmy działać i zapobiegać temu negatywnemu zjawisku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dobry post, który pokazuje zachowanie ludzi w internecie. Nierozumiem niektórych zachowań osób, które hejtują innych, używając zabawnych, a zarazem obrażajacych form wypowiedzi, myśląc, że zyskają uznaznie i szacunek, ale nie zdają sobie sprawy jak wielką krzywdę mogą im wyrządzić.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post! Hejt jest powszechnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Często nie zastanawiamy się nad wypowiedzianymi słowami, które mogą zranić drugą osobę.

  OdpowiedzUsuń