20 marca 2019

Kącik motywacji

                         
                  Wystarczy chcieć!
Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy,
gdy zapominając o sobie, zacznie żyć dla bliźnich.
(Mikołaj Gogol)


Pojęcie takie jak partycypacja społeczna, czyli udział w życiu społecznym, wielu z nas wydaje się abstrakcyjne  lub po prostu jest nieznane.  Prawda jest jednak taka, że większość z nas partycypuje w życiu społecznym, udzielając  się dla innych. Kto z nas nigdy nie działał w samorządzie klasowym, szkolnym wolontariacie , nie był zuchem lub harcerzem?  Kto  nadal  należy do  jakiegoś stowarzyszenia  lub młodzieżowej organizacji? To są właśnie przykłady czynnego udziału w życiu społeczeństwa, a zatem i  rzeczywistego wpływu na jego kształt.
Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, które ukończyły 16 lat, mogą już  zostać  członkami stowarzyszeń, jednak nie mogą wchodzić w skład ich zarządu. Wyjątek stanowi  sytuacja, gdy stowarzyszenie zrzesza wyłącznie młodzież. W całej  Polsce działa około 90 tysięcy  fundacji i stowarzyszeń.  W samym Zamościu jest ich 49!  To daje każdemu  z nas wielką szansę charytatywnego  działania, a więc  realizacji własnych pasji  społecznikowskich.  Jednak, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez GUS w 2016 roku,  jedynie 13,7%  młodych ludzi udziela się społecznie. Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest  na przykład  Zamojskie Centrum Wolontariatu,  które podejmuje działania w celu uaktywnienia młodzieży do obywatelskiego działania.  Najważniejszy tegorocznym projektem realizowanym przez Zamojskie Centrum Wolontariatu  jest ,,Lot orłów: wolontariat – aktywność – tożsamość”. Dzięki tej inicjatywie jego uczestnicy otrzymują wiedzę, w jaki sposób jeszcze skuteczniej  działać, a także włączają  się w ob­cho­dy set­nej       rocz­ni­cy od­zy­ska­nia przez Polskę nie­pod­ległości oraz stu­le­cia sym­bo­li            na­ro­do­wych, przy­pa­dającego na 2019 rok. Dzięki takim projektom nie tylko otrzymujemy wiedzę teoretyczną, ale również  mamy szansę współorganizować obchody najważniejszych wydarzeń historycznych w naszym kraju. Oprócz wymienionego Centrum Wolontariatu,  wiele innych organizacji tworzy projekty dla młodzieży. Czasami są one ogólnopolskie lub nawet międzynarodowe, a  przykładem może być Fundusz Inicjatyw Obywatelskich czy  Europejskie Centrum Wolontariatu, z którym wiele razy współpracowałem.
Od kilkunastu lat nową formą zrzeszania młodzieży są Młodzieżowe Rady, które powstają  na każdym szczeblu władzy samorządowej: osiedla, gminy, miasta, powiatu, województwa czy nawet przy Ministerstwie Edukacji Narodowej . Struktury młodzieżowych  rad są  takie same jak organów  uchwałodawczych: mają przewodniczącego, jego zastępców oraz sekretarza. Młodzieżowa Rada zazwyczaj opiniuje projekty uchwał oraz działa na rzecz aktywizacji młodzieży. W praktyce polega to na organizowaniu imprez plenerowych  lub spotkań dla młodzieży, podczas których dyskutuje się o ważnych  dla młodych ludzi sprawach. O młodzieżowych radach mało się słyszy, ponieważ nie we wszystkim gminach czy miastach one istnieją - obecnie w Polsce jest ich kilkaset.  Ja również od ponad 2 lat działam w młodzieżowej radzie. Zajmujemy  się nie tylko realizacją  formalnych zadań naszej rady , ale również współpracujemy  z  młodzieżą z całej Polski, jeździmy na wspólne wycieczki integracyjne. Poniżej zamieszczam zdjęcie z jednej z takich wycieczek – do Kamionki.
Nawet gdy ktoś  nie może lub nie chce pracować  w  stowarzyszeniu  czy organizacji, może również  być  aktywny.  Wystarczy chcieć!  Jeśli ma jakiś dobry pomysł, zawsze może się  udać się grupą przyjaciół  do urzędu lub napisać wniosek o dotację, a wtedy marzenia o siłowni lub nowej ścieżce rowerowej przestaną być tylko marzeniami. W ten sposób powstało wiele nowych miejsc spotkań, placów zabaw czy też pomnik upamiętniający lotników w miejscowości, w której mieszkam.

Tak jak pisałem w tytule, wystarczy chcieć, aby móc zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Wbrew pozorom, to nie od polityków zależy, jak będzie wyglądało społeczeństwo za 30, 40 czy 50 lat, bo to przez nas,  młodych ludzi będzie ono tworzone. Warto o tym pomyśleć!

Bartek

Grafika:
https://365psd.com/images/previews/d0e/colorful-hands-vector-30883.jpg
https://www.facebook.com/pg/europejskiecentrumwolontariatu/
http://wolontariatzamosc.pl/
zdjęcie własne

23 komentarze:

 1. Piszesz Bartku - wystarczy chcieć. I niestety o te właśnie chęci tak czasami trudno u młodych ludzi. Większość jednak kalkuluje, czy zaangażowanie się opłaci, jakie korzyści z tego wynikną. Wielu niestety ogranicza się do "lajknięcia" na smartfonie. Tak to niestety widzę, chociaż oczywiście są też młodzi ludzie bardzo aktywnie działający na rzecz innych, stanowią jednak zdecydowaną mniejszość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Bardzo trudno o chęci u młodych ludzi, co widać na przykładzie niewielkiej liczby osób komentujących posty na szkolnym blogu. Trochę to smutne.

   Usuń
 2. Bartku, świetny tekst!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super tekst! Mam nadzieję, że więcej młodych osób będzie udzielać się w takich inicjatywach.

  OdpowiedzUsuń
 4. (e)MahabeuszowyMateusz22 marca 2019 00:44

  Świetny pomysł na tekst, warto uświadamiać młodych ludzi, że stowarzyszenia i inicjatywy młodzieżowe mają duży wpływ na nasze przyszłe społeczeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bartku, podziwiam Cię za zaangażowanie w życie naszej gminy. Jesteś przykładem, że wystarczy chcieć!

  OdpowiedzUsuń
 6. Popieram taką inicjatywę, zawsze fajnie jest się integrować

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka postu jest mi trochę obca, ponieważ nigdy nie angażowałem się w prospołeczne aktywności, które zostały tam wymienione i wstyd mi za to. Odkąd pamiętam były to zawsze środowiska pełne osób ekstrawertycznych, których obecność bardzo mnie męczy, więc nigdy nie widziałem tam miejsca dla siebie. Rozumiem oczywiście słuszność idei wolontariatu lub pracy w Młodzieżowej Radzie, ale nie wydaje mi się, że są to zajęcia dla wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 8. (e)redaktorka24 marca 2019 06:14

  Cieszy mnie fakt,że młodzi ludzie...MOGĄ. Mogą wyrażać swoją opinię, mogą przedstawiać swoje pomysły. Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że opinie i postulaty młodzieży, nie są tylko wysłuchiwane z pobłażliwym uśmieszkiem przez decydentów,ale są brane pod uwagę i respektowane.

  OdpowiedzUsuń
 9. Będąc w gimnazjum często angażowałam się w akcje wolontariatu. Uwielbiałam zajęcia w przedszkolu, kontakt z dziećmi i pomoc w różnych zajęciach był wspaniałą przygodą. Teraz mając czas staram się włączać w zbiórki charytatywne. Podziwiam osoby, które angażują się w Młodzieżową Radę, ponieważ wymaga to sporej odpowiedzialności. Każda forma aktywności jest dobra. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny temat! Ja już od podstawówki aktywnie działam w życiu społecznym. W podstawówce byłam harcerką a od gimnazjum zaczęłam swoją przygodę z wolontariatem. Teraz należę aż do trzech wolontariatów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mi się podoba Twój pogląd na świat. Zauważyłam, że coraz mniej osób angażuje się w pomoc innym. Ludzie stali się pyszni, brak w nich empatii. Młodzież bierze przykład z dorosłych. A jakie jest teraz ich zdanie? "Bozia dała rączki i nóżki to niech pracuje". Chyba najczęstsze zdanie jakie w dzisiejszych czasach słychać. Czasami żałuję, że osoba która wiele osiągnęła (nie zawsze dzięki swojej pracy) nie może poczuć jak to jest być osobą, która ma od niej gorzej. Stowarzyszenia młodzieży są bardzo potrzebne. Jeżeli nie nauczymy się w młodym wieku pomagać innym to kto nam pomoże kiedy już będziemy starsi i/albo schorowani?

  OdpowiedzUsuń
 12. Z całego serca popieram takie inicjatywy w których młodzież może aktywnie uczestniczyć. Sama należe do takiego stowarzyszenia. Myślę że dzięki temu pomagamy nie tylko innym, ale też sobie. Zawieramy wiele nowych znajomości i stajemy się optymistycznie nastawieni do świata. Osobiście bardzo polecam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Sam należę do takiego stowarzyszenia i bardzo się cieszę, że coraz więcej młodych ludzi angażuje się i chce pomagać innym. Tak jak napisałeś to, jak świat będzie wyglądał za paredziesiąt lat zależy w dużej mierze od nas!

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Wystarczy chcieć, aby móc zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Wbrew pozorom, to nie od polityków zależy, jak będzie wyglądało społeczeństwo za 30, 40 czy 50 lat, bo to przez nas, młodych ludzi będzie ono tworzone." W 100% zgadzam się z Twoimi słowami. Sama uważam, że to w nas, młodzieży jest siła. My możemy zmieniać świat tylko musimy chcieć. Sama robię projekt społeczny, w którym staram się zmieniać rzeczywistość na pogodniejszą. Należę również do sekcji charytatywnej w naszej szkole. Moim zdaniem każda inicjatywa, która jest korzyścią dla ogółu jest niezwykle cenna.

  OdpowiedzUsuń
 15. Młodzi ludzie nie wiedzą, że to od nas zależy przyszłość naszego kraju. Wiele osób marzy tylko od drzemce po powrocie ze szkoły albo o zagraniu w ulubioną grę komputerową. Mam nadzieję, że twój post nakłoni trochę czytelnikow do działania na rzecz społeczeństwa. Od zawsze byłam w samorządzie klasowym, a później też w szkolnym. Nie lubię bierności. Nie raz też spotkałam się z pytaniem 'Po co ci to?'. Właśnie po to, aby coś się działo, abym chociaż w małym stopniu mogła zadziałać i później cieszyć się z otrzymanej satysfakcji. Polecam każdemu! Dobrze wykonane obowiązki dają niesamowite poczucie spełnienia, a zwłaszcza wtedy, gdy nikt nie zmusza nas do działania.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zaangażować się w działania lokalnej społeczności może tak naprawdę każdy. Z pewnością jest to dobre przygotowanie do dorosłego życia, gdzie niejednokrotnie od nas zależeć będą losy Ojczyzny. Trzeba jednak mieć świadomość tego, w co tak naprawdę się angażujemy, gdyż bardzo często mogą być to działania, mające znaczny wpływ na przyszłość. O ile zaangażowanie nas jako młodzieży nie jest kluczowe, o tyle taki udział w życiu dorosłym może mieć duże znaczenie. Dlatego uważam, że już teraz trzeba poważnie myśleć o naszym społeczeństwie, ponieważ to my za parę lat będziemy mieli wpływ na jego dalsze losy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny tekst, w pełni to popieram, integracja powinna być ważnym elementem życia każdego z nas.

  OdpowiedzUsuń
 18. (e) natalia06043 kwietnia 2019 09:36

  Zgadzam się z tym co napisałeś. To właśnie od nas zależy jak świat będzie wyglądał i powinniśmy się starać żeby było jak najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 19. To jak świat będzie wyglądać zależy w dużej mierze od nas, bardzo mądrze powiedziane, kto w dzisiejszych czasach myśli o przyszłości człowieka? Jeżeli każdy w naszym społeczeństwie będzie wnosić same negatywne rzeczy to następne pokolenia odziedziczą po nas te cechy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Sam uczestnicze w mlodziezowej radzie gminy zamość i polecam branie udział w takich organizacjach. Można nabrać doświadczenia, które pomogą w dorosłym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetny post! Ja również zgadzam się ze stwierdzeniem, że wystarczy chcieć aby coś osiągnąć.

  OdpowiedzUsuń