6 stycznia 2018

Moje hobby, mój świat    Tenis stołowy - moja pasja


(…) w sporcie  jest  coś,
co za każdym razem pozwala znaleźć kolejną motywację.
(Andrzej Grubba)


Wiele osób zapewne wyobraża sobie, że tenis stołowy to nudne przebijanie piłeczki od jednej osoby do drugiej. W rzeczywistości jest to bardzo dynamiczny sport wymagający energicznych ruchów i szybkiej reakcji gracza, logicznego myślenia i wykonywanie każdego następnego ruchu z precyzją, tak aby piłeczka leciała w wyznaczonym kierunku i z rotacją, jaką chcemy. Myślenie tutaj jest tak samo ważne jak w grze w szachy, tylko czasu jest o wiele mniej. Trzeba dużo pracować nad wszystkimi zagrywkami, serwisami, postawą. Każdy nieprzemyślany ruch lub nawet chwilowa dekoncentracja  mogą skutkować utratą punktu. W grze biorą udział dwie osoby – singiel (dwóch graczy staje przeciwko sobie przy stole do gry) lub cztery osoby – gra podwójna (debel – zawodnicy tej samej płci grają w dwuosobowych drużynach)  lub mikst – dwuosobowe drużyny składające się z kobiety i mężczyzny).
  
Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Nazwa ping-pong wywodzi się od charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje piłeczka odbijana od stołu. Początkowo do gry używano przedmiotów codziennego użytku, jednak wraz  ze wzrostem popularności tej dyscypliny wymyślono sprzęt używany do dziś – rakietkę i piłeczkę. W 1921 roku powstał pierwszy Związek Tenisa Stołowego w Anglii. Pięć lat później została powołana do życia Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF z ang.: International Table Tennis Association). Obecnie siedziba ITTF znajduje się w Lozannie w Szwajcarii.

W styczniu 1926 roku  Londyn był gospodarzem pierwszych w historii tej dyscypliny mistrzostw świata. Zwycięzcami zostali wtedy zawodnicy węgierscy, którzy zdominowali ten sport w pierwszych latach jego świetności.  Bardzo ważnym punktem w historii tenisa stołowego był debiut zawodników tej dyscypliny na igrzyskach olimpijskich. Odbyło się to w Seulu w 1988 roku i od tego momentu tenis stołowy na stałe zagościł w programie igrzysk. Do chwili obecnej pasjonaci tej dyscypliny w Polsce nie doczekali się jednak ani jednej imprezy sportowej na światowym poziomie. Kilka lat temu, na początku września 2011 roku, w Zamościu na hali sportowej OSiR odbyła się pierwsza runda Pucharu ETTU tenisistów stołowych. Do Zamościa zjechali zawodnicy z Turcji, Bośni i Hercegowiny, Anglii oraz Słowenii. Drużyna z Zamościa uzyskała wtedy awans do drugiej rundy. Niestety, tak ważne wydarzenie dla Zamościa nie spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród kibiców. 

Obecnie obowiązujące reguły gry w tenisa stołowego zostały wprowadzone w 2002 roku. Wcześniej ITTF (Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego) starała się tak zmienić reguły gry, by były one bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla przeciętnego kibica czy telewidza. Liczba punktów potrzebnych do wygrania seta wynosi 11 (przed zmianą należało zdobyć 21 pkt). Set wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 11 punktów. Jeżeli stan seta jest 10:10, wtedy zwycięzca seta musi zdobyć przewagę 2 punktów, by wygrać. Mecz kończy się z chwilą, gdy zawodnik wygra 3 sety (na zawodach wyższej rangi typu mistrzostwa gra kończy się po wygraniu 4 setów). Średnica piłeczki została zwiększona o 2 mm (z 38 mm do 40 mm). Ta zmiana przyczyniła się do spowolnienia gry, co miało wpłynąć na polepszenie możliwości oglądania tego sportu przez telewidza. Kolejna zmiana dotyczyła sposobu serwowania piłeczki. Zawodnik serwujący piłeczkę nie może jej zasłaniać, wcześniej takie praktyki były dozwolone. Piłeczka zostaje podrzucona pionowo do góry otwartą dłonią (na wysokość minimum 16 cm) i uderzona nad stołem. Wszystkie sprawy związane z zasadami  gry oraz  wymogami dotyczącymi sprzętu reguluje ITTF.  Jako ciekawostkę przytoczę fragment regulaminu dotyczący stołu do gry: „ Górna płaszczyzna stołu, zwana powierzchnią gry, powinna być prostokątem o długości 2,74 m oraz szerokości 1,525 m  i powinna być usytuowana w pozycji poziomej na wysokości 76 cm powyżej powierzchni podłogi”.
           
Tenis stołowy nie jest popularną dyscypliną sportową. Młodzi ludzie wybierają najczęściej piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę. Jest to sport niszowy, popularny w wąskich kręgach kibiców. Fanami tej dyscypliny są najczęściej tylko osoby aktywnie uprawiające tenis stołowy. Ten sport w zasadzie nie istnieje w telewizji, bardzo rzadko prowadzone są transmisje rozgrywek. Zapewne dlatego niewielu z nas zna nazwiska najbardziej utytułowanych zawodników, a tych przecież nie brakuje. Do najbardziej rozpoznawalnych polskich gwiazd tenisa stołowego należą Lucjan Błaszczak, Andrzej Grubba, Leszek Kucharski. Ten pierwszy może pochwalić się medalami w trzech kolorach z mistrzostw Europy (wywalczone w grach podwójnych lub mieszanych). Andrzej Grubba, oprócz medali w grze drużynowej i mieszanej, zdobywał także medale indywidualnie (brązowy medal na Mistrzostwach Świata w 1989 roku oraz dwa srebrne i dwa brązowe na Mistrzostwach Europy). Leszek Kucharski zdobył 34 medale Mistrzostw Polski oraz 6 medali na imprezach międzynarodowych (3 medale Mistrzostw Świata oraz 3 medale Mistrzostw Europy). Bardzo utalentowaną i utytułowaną polska tenisistką jest Natalia Partyka (czterokrotna mistrzyni paraolimpijska – z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016); trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich: w Pekinie (2008)Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016)). Natalia jest osobą niepełnosprawną (nie posiada prawej dłoni) co nie przeszkadza jej rywalizować z osobami w pełni sprawnymi.  Czołówkę najlepszych światowych gwiazd w tenisie stołowym rozpoczynają zawodnicy z Chin – mężczyźni Ma Long oraz Fan Zhendong, a wśród kobiet Ding Ning oraz Zhu Yuling. Tegoroczne Mistrzostwa Świata w tenisie stołowym w  Düsseldorfie  zostały zdominowane przez zawodników z Chin, Japonii oraz Korei Południowej.

Tenisem zacząłem interesować się, kiedy miałem zaledwie 7 lat. Pewnego dnia do sali lekcyjnej przyszedł mój obecny trener i zaproponował nam udział w treningach. Ponieważ wcześniej miałem już styczność z rakietką i piłeczką, postanowiłem spróbować swoich sił przy stole. Początkowo swoją pasję do sportu dzieliłem pomiędzy tenis stołowy i piłkę nożną. Z czasem jednak tenis zawładnął  mną całkowicie. Tenis nie jest łatwym sportem. Na początku było mi trudno, denerwowała mnie każda porażka. Pewność siebie, mocna psychika, umiejętność radzenia sobie ze stresem i niepowodzeniami – tego musiałem się nauczyć.  Bardziej  musiałem pracować nad sobą niż nad wszystkimi elementami gry. Wiele razy chciałem się poddać i zrezygnować, ale gdy emocje opadały, wracałem do gry. Zwieńczeniem mojego poświęcenia i trudu był udział w turnieju top 8 najlepszych zawodników Lubelszczyzny. 

Tenis jest moim drugim światem, w którym zapominam o wszystkim, skupiam się tylko na grze. Medale wiszące na ścianie w pokoju, dyplomy i puchary uświadamiają mi codziennie, że praca wkładana w to, co lubię, opłaca się. Tenis jest sportem dla ludzi w każdym wieku - od najmłodszych po najstarszych. Przykładem może być 70-letni mężczyzna, który gra w moim klubie. Także ludzie niepełnosprawni, jak widać na przykładzie Natalii Partyki, mogą uprawiać ten sport. A ty? Jaką znajdziesz wymówkę przed ćwiczeniami?

Jakub

Grafika:
http://www.sportolimp.pl/img/main/offer_2_6.129.1.jpg
https://www.e-sportshop.cz/data/product-images/008304-000000-01.jpg

32 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy post, dużo można z niego wywnioskować, widać, ze jest to Twoja pasja 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe postrzeganie tego sportu, sam nie uważam go za zbyt interesujący, ale podziwiam zaangażowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy post. Bardzo mi się spodobał, dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy o tym sporcie. Oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że bardzo zaciekawił mnie ten post. Coś w tym jest, że znajdujemy mnóstwo wymówek, żeby tylko nie ćwiczyć. Zauważyłam też pewien paradoks, z jednej strony tenis stołowy to mało popularna dyscyplina,a z drugiej strony w szkole ciągle widać kogoś przy tenisowym stole.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tenis stołowy to naprawdę ciekawy, ale i - wbrew pozorom - męczący sport. ;)
  Dotąd myślałem, że ping-pong wywodzi się z Chin, więc cieszę się, że zawarłeś trochę informacji o tym sporcie. Życzę Ci dalszych sukcesów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Od zawsze wiedziałam, że tenis stołowy nie jest takim łatwym sportem, na jaki wygląda. Każda aktywność fizyczna wymaga od nas wysiłku, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Bardzo fajny artykuł.
  Życzę Ci wielu dalszych sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na lekcjach wychowania fizycznego zawsze sceptycznie podchodziłam do tenisa stołowego, bo był według mnie bardzo nudny. Zmieniłam zdanie, gdy miałam okazję na żywo obejrzeć zawody seniorów w tenisie stołowym. Byłam pewna podziwu, że starsi ludzie mają tyle ochoty by grać, bo jak się okazało, jest to sport, na którym bardzo mocno trzeba się skupić. Wszystko odbywa się tak szybko, wbrew pozorom jest to bardzo męczące i stresujące.
  Autorze, trzymam za Ciebie kciuki i życzę wielu sukcesów! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy post. Z doświadczenia wiem, że tenis stołowy potrafi być męczący. Gratuluję pasji i życzę powodzenia w pielęgnowaniu tego, na co tak wiele pracowałeś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny post. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o tym sporcie. Powodzenia dalej;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super artykuł, widać w nim Twoją wielką pasje. Świetnie łamie też stereotyp, choć ja już wcześniej wiedziałam że ten sport nie jest wcale taki łatwy. Jednak Twój artykuł jeszcze bardziej pokazał mi jak wiele wysiłku trzeba w niego włożyć. Twoja pasja jest bardzo osobliwa, ale to dobrze ;) Życzę Ci jeszcze więcej radości z gry i sukcesów w pojedynkach ;*

  OdpowiedzUsuń
 12. Wpis jest bardzo ciekawy. Możemy po nim wywnioskować, że nie interesuje Cię jedynie gra, lecz cały świat tenisa stołowego, co jest bardzo ważne. Widać w tobie fascynację i miłość do tego co robisz. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaką cenę płaci się za rozwój osobisty w swojej pasji i dążenie do doskonałości w niej. Ty pozwalasz nam zetknąć się z tym tematem i zrozumieć go. Życzę Ci upartości w dążeniu do celu oraz coraz lepszych wyników :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy post :).

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny artykuł, który przybliża nam tę mało popularną dyscyplinę sportu. Większość postrzega ją jako, kolokwialnie mówiąc "nuda". Post pokazuje jak bardzo te osoby się mylą. Ping-pong ma ciekawą historię i wcale nie jest łatwy ani tym bardziej nudny. Życzę dalszych sukcesów na ping-pongowej arenie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Widzę kolejnego człowieka na blogu, który śmiało może pochwalić się swoją pasją i oczywiście jak najbardziej mnie to cieszy. Ja wprawdzie sportu nie lubię uprawiać, prędzej oglądać. ;-) Naprawdę fantastyczne jest to że poświęcasz dużo tenisowi i co więcej - wchodzisz w jego szczegóły. Tak trzymaj, a naprawdę możesz osiągnąć jeszcze więcej niż dotychczas. :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tenis stołowy to pierwszy sport z jakim miałam do czynienia. Wydaję się taki zwykły, niepozorny a jednak pamiętam, że gra zawsze wzbudzała we mnie wiele emocji.
  Dobrze, że masz pasję, która jednocześnie jest sportem- w końcu sport to zdrowie!
  Życzę sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 17. Super post ! Ja również lubię grać w tenisa stołowego , lecz moim hobby jest piłka nożna oraz fitness . Życzę Ci dalszych sukcesów w sporcie .

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny post ! Po tym jak piszesz można wywnioskować,że to Twoja pasja. Życzę wielu sukcesów !

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy nie patrzyłem na ping-pong'a w ten sposób, zawsze była to dla mnie gra dla rozrywki w szkole, czy podczas spotkań w świetlicy. Jednak może to być dla mnie dobra alternatywa, gdyż nie przepadam za piłką nożną czy ręczną.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawy post.
  Dowiedziałam sie wielu ciekawych rzeczy o tym sporcie.
  Życzę Ci dalszych sukcesów w tym sporcie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawy wpis. Widać, że tenis stołowy jest Twoją pasją. Życzę Ci jak najlepszych wyników i samych sukcesów w tym sporcie!!

  OdpowiedzUsuń
 22. Z tym sportem miałam dużo wspólnego w czasie, kiedy jeszcze chodziłam do gimnazjum i muszę przyznać, że nic tak nie uczy pokory jak właśnie ping-pong. Każdy mecz, a w nim każdy set, wymagał niesamowitego skupienia i koncentracji. Mój zapał jednak minął wraz z rozpoczęciem nauki w liceum (brak czasu lub motywacji żeby zacząć znowu ;)), podziwiam, że od tylu lat nie straciłeś zapału.

  Życzę dalszych sukcesów i jeszcze większej motywacji.

  OdpowiedzUsuń
 23. Super, że jest ktoś, kto uświadamia innych o świetności tej dyscypliny. Sama długo trenowałam i zawsze podziwiałam osoby, którym wychodziło każde odbicie, kiedy ja się denerwowałam, że mi nie szło. Życzę Ci dużo sukcesów i wielu chęci do dalszego trenowania!

  OdpowiedzUsuń
 24. Masz rację tenis stołowy nie jest popularną dyscypliną sportową. Dzięki temu artykułowi mogłam poszerzyć moją wiedzę na temat ping-ponga. Ja wprawdzie nie uprawiam tego sportu, wolę pływanie czy łucznictwo. Życzę wielu sukcesów sportowych!

  OdpowiedzUsuń
 25. Tenis stołowy jest jednym z moich ulubionych sportów. Dzięki temu postowi wiem więcej o tenisie stołowym. Podoba mi się jak on nim napisałeś!

  OdpowiedzUsuń
 26. Kiedyś bardzo często grałam w tenisa stołowego, ale nie szło mi to najlepiej. Dużo lepiej czuję się w innych dyscyplinach sportowych, dlatego podziwiam Cię za to ile osiągnąłeś w tym sporcie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetny artykuł! Już po przeczytaniu pierwszych słów widać,ze tenis stołowy to twoja pasja. ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Uwielbiam grać w ping-ponga. Kilka lat temu nawet brałam udział w zawodach. Jest to dla mnie bardzo interesująca dyscyplina, którą każdemu gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 29. Tenis stołowy jest inny w porównaniu do innych sportów, gdyż wygląda na znacznie łatwiejszy niż w rzeczywistości jest, jednak prostota zasad, powoduje, że znacznie szybciej można się nauczyć w niego grać, przez co bardzo lubię ten sport.

  OdpowiedzUsuń
 30. Tenis stołowy nie należy do grona moich ulubionych dyscyplin sportowych, ale rzeczywiście jest to jedna z przyjemniejszych form spędzania wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 31. Od zawsze nie lubiłam tenisa stołowego, ale po przeczytaniu twojego postu na pewno dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy. Chociaż nigdy nie przywiązywałam do tego sportu dużej wagi to twój artykuł czytałam z wielkim zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo dobry post. Zaciekawił mnie pomimo tego, że nie interesuję się tym sportem. Podziwiam autora za zamiłowanie do tenisa stołowego. Obyś dalej dążył w tym kierunku :) .

  OdpowiedzUsuń