3 stycznia 2018

Kącik motywacjiLingvo internacia
(język międzynarodowy)


Z językami wszędzie jesteś w domu
(Edward De Waal)


Na całym świecie istnieje około 6-7 tysięcy języków. Istna wieża Babel! Ludzie jednak chcą się ze sobą porozumiewać. Jest to bardzo ważna potrzeba związana z kontaktami towarzyskimi, handlowymi, politycznymi itp. Obecnie dominującym na świecie językiem, używanym do kontaktu między ludźmi mówiącymi różnymi językami, jest angielski. Jednak z powodu zacieśniania więzi międzyludzkich coraz chętniej zwracamy się ku pomysłowi języka międzynarodowego. Taka idea zrodziła się już na przełomie XIX i XX wieku w głowie Ludwika Zamenhofa polsko-żydowskiego lekarza pochodzącego z Białegostoku, który stworzył esperanto.

Esperanto zostało oficjalnie opublikowane w 1887 roku. Swoją nazwę język wziął od pseudonimu autora, pod którym została wydana pierwsza książka o esperanto - Dr. Esperanto. Przed wydaniem książki o nowym języku Zamenhof zdążył przetłumaczyć wiele dzieł kultury, takich jak Stary Testament czy sztuki Szekspira. Wkrótce po wydaniu podręcznika, ze świata zaczęły docierać sygnały o ogromnej prostocie i użyteczności języka. Mieszkając w wielokulturowym mieście, Zamenhof spotkał się również  z wrogimi  relacjami pomiędzy przedstawicielami różnych narodowości. Jego zdaniem, jednym z powodów powstawania konfliktów była bariera językowa. W 1912 roku mówił: Wewnętrzna idea esperanta to: na neutralnym fundamencie językowym zburzyć mury pomiędzy ludami i spowodować, by każdy z ludzi widział w swoim bliskim tylko człowieka i brata.

Ucząc się innych języków, Zamenhof uznał, że znaczną część gramatyki da się uprościć. Nie mógł poradzić sobie jednak z ogromnym zasobem słownictwa potrzebnego do posługiwania się językiem. W pewnym momencie zobaczył dwa rosyjskie szyldy, które zawierały dwa różne słowa, ale identyczne przyrostki, i  to podsunęło mu pomysł, aby nowe słownictwo tworzyć za pomocą odpowiednich prefiksów lub sufiksów. Pozwoliło to znacząco ograniczyć zasób wyrazów. Nowe słowa były tworzone głównie za pomocą rdzenia oraz odpowiedniego przedrostka lub przyrostka. Na przykład prefiks mal pozwala tworzyć przeciwieństwa: bona - malbona (dobry - zły). Aby zachować jak najbardziej międzynarodowy charakter słownictwa, rdzenie pochodzą głównie z języków romańskich (75%), germańskich (20%), które w ówczesnych czasach były najbardziej popularne. Oprócz systemu derywacji słów, ciekawym rozwiązaniem są specjalne końcówki wyrazów, które mogą być zastosowane do każdego rdzenia. Na przykład poprzez końcówkę -o tworzymy rzeczowniki, a przez końcówkę -a przymiotniki, również czasy są zależne od końcówki. Podstawą języka jest jego alfabet. Alfabet esperanto wywodzi się z łaciny. Składa się on z 28 liter, z czego niektóre z nich są akcentowane (ĉ ĝ ĥ ĵ ŝ ŭ). Podobnie jak w języku polskim, akcent pada na przedostatnią sylabę. Wymowa nie różni się znacząco od zapisu, co jest często problematyczne podczas nauki innych języków. Oto kilka standardowych zwrotów w esperanto: Jes – Tak //Ne – Nie//Dankon – Dziękuję//Bonvolu – Proszę//Saluton – Cześć//Ĉu vi parolas esperante? - Mówisz w esperanto?//Bonege – Wspaniale//Kio estas tio? - Co to jest?//Kio estas via nomo? - Jak masz na imię?

Esperanto ma własną flagę. Widzicie ją na górze strony. Obecnie szacuje się, że na świecie językiem esperanto posługuje się około dwóch milionów ludzi. W skali świata nie jest to jednak wielka liczba. Przyczyn porażki esperanta - jako języka międzynarodowego – można upatrywać w: potędze Wielkiej Brytanii, a zarazem dominacji języka angielskiego po II wojnie światowej,  w rozpowszechnianiu amerykańskich wzorców kulturowych, a także  w przywiązaniu ludzi do ich języka ojczystego, który jest jednym z podstawowych elementów kultury danego narodu. Ludwik Zamenhof stworzył esperanto dla celów pokojowej dyplomacji. Bezstronny język miał ułatwić komunikację międzynarodową. I ta idea jest nam bardzo bliska. Czytelników zachęcamy do samodzielnego zgłębienia tajemnic tego nietypowego języka. Odsyłamy na stronę z kursem esperanto: https://lernu.net/pl/esperanto

Damian i Krystian

Grafika:

20 komentarzy:

 1. Nigdy do tej pory nie słyszałam o tym języku, aż do dzisiaj. Twój artykuł jest naprawdę ciekawy, dzieki niemu każdy czytelnik może dowiedzieć się o istnieniu tego mało popularnego języka. Świetna robota!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykle interesujący artykuł. Stworzenie jednego języka międzynarodowego to bardzo ciekawa idea. Ale z drugiej strony. Czy nie wyparłby on języków ojczystych, które są częścią kultury każdego kraju, czy też nawet niektórych grup etnicznych?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post. Myślę, że język międzynarodowy nigdy się nie sprawdzi, bo na świecie jest za dużo języków, które on miałby zastąpić. Chociaż nie uważam tego pomysłu za zły, bo dzięki temu bez problemu moglibyśmy się ze wszystkimi porozumieć. Po przeczytaniu tego artykułu wydaje się że język esperanto jest dość łatwy, więc może w wolnym czasie spróbuję go poznać lepiej. Kto wie czy nie przyda mi się w przyszłości...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten artykuł to jeden z najlepszych na blogu. Nigdy nie słyszałam o próbie stworzenia języka międzynarodowego. Taka idea w znaczący sposób ułatwiłaby komunikację między ludźmi, szkoda, że nie udało się tego wprowadzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny i interesujący post chłopcy! Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak esperanto, a dzięki Wam mogłam poszerzyć swoją wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post. Myślę, że stworzenie takiego języka to bardzo dobry pomysł. Ciekawe czy zdobędzie on jeszcze większe zainteresowanie. Dobra robota!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie jestem tym typem człowieka, który ponad wszystko ceni tradycję, a wraz z nią, rzecz jasna, swój ojczysty język. Mnie samego wystarczająco przeraża dominacja języka angielskiego w kulturze globalnej. Chociaż z drugiej strony, potrzebny jest język, który będzie dla każdego zrozumiały a wręcz pozwoli zjednoczyć ludzi. Sądzę że esperanto, jako język łączący wiele różnych kultur, może pełnić taką funkcję. Lecz oczywiście, trzeba pamiętać o języku ojczystym :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. W końcu coś dla mnie! Bardzo nie lubię uczyć się języków. Te wszystkie słówka,w których wystarczy zmienić jedną literkę i automatycznie wyraz nabiera innego znaczenia przerastają mnie. Jednak w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest podstawą i bez nich ani rusz.Dlatego uważam, że język międzynarodowy ułatwiłby życie wszystkim. Mam nadzieję, że już niedługo zostanie on wprowadzony.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy post! Dodam ,że Esperanto doczekało się także międzynarodowego uznania, w postaci dwóch rezolucji UNESCO, a także wsparcia ze strony znanych osobistości życia publicznego. W setną rocznicę powstania Światowego Związku Esperantystów Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której złożył wyrazy uznania dla kontynuatorów dzieła dr. L. Zamenhofa[3].

  OdpowiedzUsuń
 10. Według mnie utworzenie międzynarodowego języka to świetny pomysł. Nikt nie czułby się pokrzywdzony, a znacznie ułatwiłoby to kontakt pomiędzy ludźmi z różnych zakątków świata. Mam nadzieję, że kiedyś będzie można posługiwać się takim językiem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy artykuł. Nigdy nie słyszałam o języku esperanto. Myślę, że skorzystam z załączonego linku.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy wcześniej nie słyszałam o międzynarodowym języku. Myślę, że stworzenie tego języka esperanto to dobry pomysł. W niektórych miejscach na świecie może usprawniać komunikację.

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam wcześniej o tym języku, jednak nigdy nie poznałam. Teraz wiem na czym on polega.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym języku. Stworzenie takiego języka, który znał by każdy człowiek jest świetnym pomysłem, pozwoliło by to na bezproblemowe porozumiewanie się.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy wcześniej nie słyszałam o języku międzynarodowym. Bardzo mnie zaciekawił ten artykuł i na pewno jeszcze kiedyś do niego wrócę i polecę znajomym do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla mnie jest bardzo ważne, aby móc się porozumieć z innymi ludźmi. Nie miałem pojęcia, że jest coś takiego jak język między narodowy, a także to, że istnieje około 7000 języków na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zaciekawił mnie język esperanto. Chyba poczytam o nim jeszcze trochę. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nazwisko Zamenhof kojarzy mi się z nazwą ulicy w Zamościu, ale nigdy się tym bardziej nie zainteresowałam. Teraz już wiem, że Zamenhof to twórca esperanto. Bardzo ciekawy post o oryginalnym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawy post. Nigdy nie spotkałam się z językiem esperanto. Myślę, że pomysł na stworzenie uniwersalnego, prostego języka był znakomity. Z pewnością poczytam więcej na temat Zamenhofa i esperanto.

  OdpowiedzUsuń
 20. Powstanie języka międzynarodowego było świetnym pomysłem, który wydaje mi się, że byłby "kamieniem milowym" w komunikacji miedzy ludźmi. Bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń