2 grudnia 2017

Moje hobby, mój świat         Robotyka w I Liceum   
                          Każda wystarczająco zaawansowana technologia
                                          jest nierozróżnialna od magii.
                                                                                     (Arthur C. Clarke)

W naszym liceum odbywają się pozalekcyjne zajęcia z robotyki prowadzone przez pana profesora Zbigniewa Pałkę. Może  w nich wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły, który jest zainteresowany robotyką, informatyką, mechaniką czy też programowaniem, niezależnie od poziomu wiedzy na ten temat.

Na czym polegają lekcje robotyki? Na zajęciach robotyki uczymy się tworzyć roboty i programować ich układy przy pomocy podstawowych i rozszerzonych zestawów klocków LEGO Mindstorms Education. Jako początkujący konstruktorzy staraliśmy się odwzorowywać projekty udostępnione w Internecie zarówno przez firmę LEGO, jak i pasjonatów dzielących się własnymi konstrukcjami w sieci.
Powyższe zdjęcie przedstawia dwa samodzielnie zaprojektowane przez nas roboty   przystosowane do zawodów LEGO SUMO . Znacie to uczucie, gdy zrobicie coś dobrze? Podobnie jest z robotami. Obserwowanie własnoręcznie skonstruowanego robota stawiającego pierwsze kroki, bądź też poprawnie układającego kostkę Rubika wyzwoliło w nas radość i poczucie sukcesu. Efekty wielogodzinnych prac stały się namacalne. Można to porównać do sytuacji, gdy po oddaniu najtrudniejszego w waszym życiu  sprawdzianu z matematyki (a jak dobrze wiemy - każdy taki jest!), jesteście pewni, że wszystko napisaliście odwrotnie, a ujemna delta to koniec świata!  Okazuje się jednak, że za kilka dni uśmiechnięta nauczycielka oddaje wam sprawdzian  z wielkim 100% na górze. Czujecie się spełnieni, możecie odetchnąć z ulgą. Tak się czuliśmy, gdy pierwszy nasz robot zaczął się ruszać. Z czasem jednak wykonywanie takich robotów przestało nam wystarczać. Daliśmy upust swojej wyobraźni, samodzielnie konstruując i programując trzy roboty przystosowane do udziału w zawodach Linefollower oraz LEGO Sumo. Pracy było jeszcze więcej, a roboty musiały być wymyślone od podstaw. Budowa naszych autorskich projektów nie była prosta. Skonstruowanie robotów, przystosowanych do określonych konkurencji, wymagało od nas dużej wyobraźni i kreatywności. Jednak najtrudniejsze okazało się napisanie odpowiednich programów, które sprawią, że roboty ożyją. Pierwsze programy nie działały tak, jakbyśmy tego  oczekiwali, jednak nie poddawaliśmy się. Każda nieudana próba motywowała nas do dalszego działania.  Końcowe efekty naszych starań były bardzo dobre, a konieczność samodzielnego zaprojektowania fizycznego robota oraz programu, który będzie go obsługiwał, sprawiła, że wspomniana wcześniej radość spotęgowała się. Na zdjęciu niżej: robot Elephant wykonany z oficjalnego projektu LEGO. Potrafi chodzić, ruszać głową, zwijać trąbę i podnosić nią przedmioty.
Jak działa robot ? Każdy robot składa się z dwóch elementów – fizycznej konstrukcji oraz programu, który będzie nią zarządzał. Projekt zbudowany z klocków Lego może wykonywać różne akcje dzięki kostce inteligentnej EV3, na którą wgrywane są wszystkie programy wykonane przez uczniów. Oprócz tradycyjnych plastikowych elementów do tworzenia konstrukcji w zestawach znajdują się czujniki połączone kablami z wcześniej wspomnianą kostką. Pozwalają one robotowi na pobieranie informacji z jego otoczenia, takich jak pomiar odległości, koloru, intensywności światła, kąta nachylenia względem płaszczyzny lub też wciśnięcia przycisku. Silniki zaś pozwalają na wprawianie w ruch całej konstrukcji bądź jej poszczególnych elementów.

Dlaczego warto brać udział w zajęciach?   Zajęcia pozwalają rozwinąć umiejętności w dziedzinie automatyki i robotyki, rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia. Uczniowie biorący regularny udział w zajęciach bardzo często reprezentują szkołę na różnych konkursach i imprezach międzyszkolnych. Jednym z takich wydarzeń są chociażby coroczne targi edukacyjne odbywające  się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu. Dodatkowo, jeżeli uczniowie zdobędą większe doświadczenie w konstruowaniu robotów, mogą wziąć udział w ogólnopolskich zawodach z robotyki odbywających się każdego roku na terenie całej Polski.  
Robotyka jest  perspektywiczną gałęzią wiedzy. Obecnie znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak mechanika, automatyka czy medycyna. We współczesnym świecie często słyszy się o robotach chirurgicznych, rehabilitacyjnych, nawigacyjnych, biorobotach.  Właśnie w medycynie  można zaobserwować coraz częstsze zastosowanie robotów. Dzięki nim wykonuje się bardzo skomplikowane zabiegi w trudno dostępnych miejscach organizmu.  Jednym z takich robotów jest Da Vinci stworzony do zabiegów urologicznych, kardiologicznych i ginekologicznych. Innymi przykładami są Acrobot Sculptor, CyberKnife, Magellan Hansen czy Neuromate. Poniżej: Magellan Hansen  oraz Da Vinci.
Roboty zrewolucjonizowały również pracę saperów. Roboty saperskie są  wyposażone w narzędzia pozwalające  rozbrajać ładunki wybuchowe, dzięki czemu ludzie znacznie rzadziej narażają swoje życie.  Taki robot, zdalnie kontrolowany przez operatora, potrafi  rozbroić bombę lub przy pomocy manipulatora przenieść ją w miejsce, gdzie detonacja nie wyrządzi nikomu szkody. 
W przyszłości chcielibyśmy zostać programistami i twórcami robotów. Wierzymy, że uda nam się konstruować roboty ułatwiające życie człowiekowi, bo przecież ich zastosowanie w zasadzie może być nieograniczone:  mogą pracować w transporcie, w przemyśle, mogą pomagać eksplorować trudno dostępne obszary, kosmos. Już są wykorzystywane w domach, służą też rozrywce. Jeżeli również interesujecie się informatyką, robotyką, mechaniką i wiążecie swoją przyszłość z tymi dziedzinami, to serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia. Postaramy się wprowadzić was w wielki świat robotyki.

Damian i Kacper
           
Grafika:
zdjęcia własne
https://static.turbosquid.com/Preview/2014/07/08__23_00_12/d13.jpgdc20739f-5d74-44ed-b954-57f98e4876a7Original.jpg
https://news.europawire.eu/wp-content/uploads/2013/08/Hansen-Medical’s-Magellan-Robotic-System-and-Philips’-Allura-interventional-X-ray-systems-reached-certified-compatibility.jpg
http://www.rdc.pl/wp-content/uploads/2014/04/3.jpg

26 komentarzy:

 1. Zachęciliście mnie do udziału w tych zajęciach. Myślę, że robotyka rzeczywiście ułatwia, a nawet chroni ludzkie życie. Bardzo ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszymy się, że nasz artykuł wzbudził w Tobie zainteresowanie tym tematem, i że podzielasz nasze zdanie o przydatności tej dziedziny w codziennym życiu. Pozdrawiamy i zapraszamy!

   Usuń
 2. Niezwykle ciekawy artykuł. Bardzo dobrze, że w naszym liceum działają takie grupy zrzeszające uczniów o podobnych zainteresowaniach.
  Szacun chłopaki, życzę wam sukcesów we wspomnianych przez was konkursach ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałem już okazję wziąć udział w zajęciach. W pełni zgadzam się ze zdaniem autorów, że robotyka bardzo rozwija wyobraźnię i uczy logicznie myśleć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł! Jeszcze nie miałam okazji uczestniczenia w zajęciach z robotyki,ale po przeczytaniu tego tekstu myślę,że z przyjemnością tam zajrzę! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Robotyka od zawszę wydawała mi się ciekawa oraz za trudna do nauki, chociaż czytając ten post, uświadomiłem sobie, że raczej się myliłem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy artykuł, myśle że działanie takich zajęć w naszej szkole jest bardzo potrzebne bo każdy może rozwinąć swoją pasje w danej dziedzinie, a może i nawet osiągnąć coś więcej. Trzymam za was kciuki, abyście osiągneli coś więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy za pozytywny komentarz i serdecznie zapraszamy na zajęcia.

   Usuń
 7. Zgadzam się z tym, że roboty ułatwiają nam życie. Są wykorzystywane na co dzień w wielu dziedzinach.
  Artykuł czyta się bardzo przyjemnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny artykuł!! Robotyka jest naprawdę interesującą dziedziną i z chęcią wybiorę się na zajęcia, jeżeli będę miała taką możliwość. To ona ułatwia i unowocześnia nasze codzienne życie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy artykuł, mogę powiedzieć, że naprawdę zachęciliście mnie do wzięcia udziału w waszych zajęciach :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Łał!!!! Chłopaki, zaskoczyliście mnie.
  Nie spodziewałam się, że ta cała robotyka, o której często w naszej klasie słyszę, jest tak ciekawa. Widać, że jest to coś, czym się naprawdę interesujecie, bo przekaz jest konkretny i bardzo ciekawy. O to właśnie chodzi. Dobra robota!
  Trzymam kciuki za dalsze sukcesy. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Robotyka jest fajna. Sam byłem na kilku zajęciach i bardzo polecam. Super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne zajęcia! ;)

   Usuń
 12. Moim zdaniem takie zajęcia to bardzo fajna inicjatywa biorąc pod uwagę fakt że w dzisiejszych czasach roboty wkradają się wszędzie. A może naszym uczniom uda się stworzyć robota, który zrewolucjonizuje życie człowieka. Życzę im takich osiągnięć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawe zajęcia. Takie roboty to przyszłość ludzkości, mogą one wykonywać rzeczy niemożliwe lub bardzo ryzykowne dla człowieka. Życzę sukcesów w tej dziedzinie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow!! Bardzo ciekawy wpis. Napewno takie zajęcia pobudzają wyobraźnię oraz myślenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Podziwiam osoby, które biorą udział w tych zajęciach. Dla mnie fizyka i inne przedmioty ścisłe są czarną magią więc wiem, że robotyka do łatwych nie należy. Życzę sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam takie rzeczy i zajęcia. Niestety sama nie mam na to czasu, ale wielki szacunek dla osób uczestniczących w zajęciach. Projektowanie takich robotów jest moim zdaniem bardzo efektywne i przynosi dużo możliwości. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Kocham ten post. Jak byłam młodsza sama interesowałam się takimi zajęciami, ale z wiekiem zabrakło na to czasu. Życzę wam stworzenia wielofunkcyjnego robota, który będzie ratował ludziom życie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam robotykę! Jeśli nadarzy się tylko okazja uczestnictwa w zajęciach z nią związanych to od razu bez dłuższego zastanowienia udam się na nie. Robotyka towarzyszy nam codziennie, to dzięki niej wszystko się rozwija i funkcjonuje. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kacper i Damian gratuluje Wam i całej grupie oraz Panu Profesorowi Z. Pałce, który Was prowadzi i motywuje. Pięknie rozwijacie swoje pasje naukowe i informatyczne, powodzenia i sukcesów!
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobra robota chłopaki! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Dobrze jest mieć swoje hobby, które niejednokrotnie będzie związane z przekraczaniem pewnych granic. Wspaniale, że robicie to co lubicie i pomimo tego, że ja nie jestem aż tak zafascynowany robotyką, to jednak jestem naprawdę zdumiony waszą pasją. Oby tak dalej :-D

  OdpowiedzUsuń