22 czerwca 2017

Przeczytane, przemyślane, skomentowane       Lego w popkulturze i nauce


Lego to skrót utworzony z duńskiego zwrotu
„Leg godt” (baw się dobrze),
a po łacinie wyraz „lego” znaczy „składam”.
(z Wikipedii)


Klocki Lego zostały opatentowane w 1958 roku przez  Olego Kirka Christiansena . Od tego czasu klocki przeszły wiele przemian. Od przemian polegających na dodaniu nowych elementów po powstawanie tematycznych zestawów na podstawie książek i filmów.  Lego znają wszyscy  i mimo że postrzegamy  je głównie jako zabawkę dziecięcą,  to ma o wiele więcej możliwości.

Lego w popkulturze. Dzisiaj lego to nie tylko element naszego dzieciństwa, to bez wątpienia również  obiekt popkultury. Powstają nawet filmy tematyczne związane wyłącznie ze światem lego. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zestawów lego jest niewątpliwie praca Zbigniewa Libery z 1996 roku Obóz  koncentracyjny.
W 2002 roku amerykański zespół "The White Stripes " postanowił nagrać teledysk do swojej nowej piosenki właśnie w wersji lego. Ów teledysk zdobył 3 nagrody MTV Video Music Awards i należy do najbardziej rozpoznawalnych piosenek grupy. Możecie zobaczyć ten teledysk tu: https://www.youtube.com/watch?v=fTH71AAxXmM Krytycy nadali osobną nazwę  dla określenia filmów powstałych przy pomocy klocków -Brickfilm.  Za pierwszy film z gatunku uznaje się krótkometrażową produkcję Lindsat'aFleay'aThe Magic Portal. https://www.youtube.com/watch?v=jde4qHbCtSg

Muszę jeszcze wspomnieć,  jak genialne są niektóre konstrukcje wykonane z lego. Przedstawiają one niezwykłe budowle, pojazdy i urządzenia ze świata realnego.  Poniżej: Kapitol w Waszyngtonie.
Poniżej: rzeźba z lego autorstwa Nathana Sawaya, który jest bardzo popularny w środowisku znawców sztuki nowoczesnej. Jego prace są wystawiane w najlepszych galeriach całego świata takich, jak: Muzeum w Nowym Jorku, Hamburgu , Pekinie, Tel Aviv w Izraelu  czy też Paryżu.
Lego w nauce. Klocki lego mogą  być przydatne w nauce matematyki, fizyki, informatyki czy też inżynierii. Wielu nauczycieli docenia popularność tego narzędzia wśród młodszych i starszych dzieci i nie ma kłopotu, by namówić je do edukacyjnych zabaw z ich użyciem. Lego Mindstorms NXT to  klocki wyposażone w procesor, silnik i różnego rodzaju czujniki: ruchu, dźwięku, światła, które da się projektować i programować z użyciem komputera. Dlatego  wiele szkół decyduje się na tę formę zajęć, widząc, jakim cieszą się wśród dzieci zainteresowaniem.
Pewna nauczycielka postanowiła wykorzystać klocki LEGO w szkole. Co ciekawe,  nie służą one do zabawy w przerwach między lekcjami, ale stanowią pomoc dydaktyczną na lekcjach matematyki.
Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stworzyli grę ekonomiczną dla licealistów, w której wykorzystują klocki Lego do nauki podstaw ekonomii i zobrazowania procesów gospodarczych. Klockonomia to edukacyjna gra planszowa, która w interaktywny sposób uczy podstaw ekonomii. Gra polega na podejmowaniu decyzji dotyczących polityki i gospodarki, a następnie przenoszeniu wyników na planszę z klockami uwidaczniającymi postępy w grze. Gra odbywa się pod nadzorem osoby kontrolującej, w klasie podczas 45-minutowej lekcji podstaw przedsiębiorczości. Klasa podzielona jest na 3-4-osobowe drużyny, które rywalizują ze sobą. Gracze wcielają się w rolę rządu, który ma 4 lata na przeprowadzenie pewnych zmian. Celem gry jest zbudowanie najlepszej gospodarki, z uwzględnieniem PKB, konsumpcji, długu  publicznego  i bezrobocia. Poszczególne wskaźniki przedstawione są jako wieże z klocków, przebudowywane po przeprowadzeniu kolejnych reform.
Biblia z klocków - to nie żart, taka naprawdę istnieje. Została stworzona przez  Brendana Powella Smitha , który uważa się za ateistę! Owa księga składa się z około 5000 ilustracji. 
Klocki lego dają olbrzymie możliwości,  pozwalają  zbudować  dosłownie wszystko, dlatego wykorzystuje się je w różnych celach. Ile ludzi, tyle pomysłów. Rozwijają kreatywność i motorykę dłoni. Każdego roku około 400 milionów ludzi  kupuje klocki lego. Czasami zastanawiam się, czy nie byłoby fajnie znów być małym dzieckiem i znów pobawić się klockami.

Bogdan

Grafika:
http://europedirectleeds.org.uk/wp-content/uploads/2010/03/christiansenbar.gif
http://epoznan.pl/gallery2/9827/sj3tvsf5kkgpg798ywyd9mmqrsrm74y6_gallery.jpg
http://zabawki.wnd.pl/images/lego/21030x02.jpg
http://cdn.shopify.com/s/files/1/0267/2927/files/NathanSawaya_yellowhands.jpg?7343
http://designtoimprovelife.dk/wp-content/uploads/2009/07/LEGO-MINDSTORMS-NXT.jpg
http://gfx.archiwum.radiozet.pl/var/radiozetv3/storage/images/rozrywka/o-tym-sie-mowi/klocki-lego-jako-pomoc-w-nauce-matematyki-00015742/897148-1-pol-PL/Klocki-LEGO-sposobem-na-nauke.jpg
http://klockonomia.mu.pl/wp-content/uploads/2013/06/logo2a2.png
https://d-w24.ppstatic.pl/g2/15/b3/cc/18413_1170636143_8911_p.jpeg

2 komentarze:

  1. Klocki Lego to naprawdę świetny sposób na "zabicie czasu" i odpędzenie nudy. Sama kiedyś bawiłam się nimi budując domy, samochody i roboty.
    Jak widać nie są one tylko sposobem rozrywki ale też mogą przynosić korzyści.
    Przyjemne z pożytecznym. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Klocki Lego są pożądane praktycznie przez każde dziecko. U mnie też taki etap był, a teraz prym wiodą wózki dla lalek https://achdzieciaki.pl/wozki-dla-lalek-100 z całą brygadą lalek w środku.

    OdpowiedzUsuń