18 czerwca 2017

Literackie fascynacje


Stephen King - mistrz horroru

           Ludzie z wiekiem nie stają się lepsi, stają się tylko sprytniejsi.
Kiedy jesteś starszy i mądrzejszy,
          to wcale nie przestajesz obrywać skrzydełek muchom,
          po prostu potrafisz wymyślić lepsze powody,
         żeby to usprawiedliwić.
          (Stephen King)


Swoją przygodę ze Stephenem Kingiem zacząłem od powieści Desperacja. Od razu wiedziałem, że nie będzie to jedyna książka tego autora, którą przeczytam. Chociaż większość osób kojarzy jego  nazwisko z literaturą, nie każdy sięga po książki Kinga. Postaram się przybliżyć osobę tego pisarza i zachęcić Was do czytania jego powieści. Zbliżają się wakacje, może to będzie dobry moment, by sięgnąć po książki  jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy. 

Jego kariera to odzwierciedlenie amerykańskiego mitu sukcesu – od pucybuta do milionera. A w tym przypadku – od pracownika miejskiej pralni do króla literatury popularnej. Jest autorem głównie literatury grozy. Najpopularniejsze horrory Stephena Kinga to: Cmętarz zwieżąt (tak brzmi tytuł w polskim tłumaczeniu – to nie literówka) oraz Lśnienie. Pisarz  nie ogranicza się jednak do jednego gatunku, czego przykładem są: Zielona mila oraz Bastion.

Stephen Edwin King urodził się w Portland w 1947 roku. Kiedy miał trzy lata, jego ojciec, Donald Edwin King, opuścił rodzinę. Nellie Ruth Pillsbury, matka Kinga, wychowała samotnie syna i jego adoptowanego starszego brata - Davida. Kiedy Stephen miał 11 lat, osiadł z rodziną w Durham w Maine, gdzie jego matka zaopiekowała się swoimi schorowanymi rodzicami. Zaczął pisać bardzo wcześnie. Akcję obejrzanych filmów czy przeczytanych komiksów zapisywał w formie opowiadań. Matka namówiła go do tworzenia własnych historii. To od niej dostał na Boże Narodzenie swoją pierwszą maszynę do pisania - marki Royal. Pierwsze opowiadanie Byłem nastoletnim rabusiem grobów udało mu się opublikować pod tytułem W półświecie grozy (tytuł nadany przez wydawcę). Wydrukowanie tekstu było dla nastoletniego autora wielkim wydarzeniem. Zazwyczaj wydawcy odsyłali jego prace lub nie dawali żadnej odpowiedzi. Możliwość publikowania kolejnych tekstów dała mu gazetka, którą stworzył wspólnie z bratem – Dave’s Rag. W 1970 roku King ukończył University of Maine w Orono, zdobywając kwalifikacje do nauczania języka angielskiego na poziomie szkoły średniej. Rok po studiach, w 1971 roku, wziął ślub z Tabithą Spruce, do dziś swoją  pierwszą czytelniczką, krytykiem i wierną towarzyszką życia. Przez pierwsze lata małżeństwo miało problemy finansowe. King pracował najpierw w pralni przemysłowej, później jako nauczyciel literatury w szkole średniej. Los rodziny odmieniła dopiero powieść Carrie

Carrie, wydana w 1974 roku, to opowieść o młodej dziewczynie obdarzonej paranormalnymi zdolnościami. King zamierzał nawet zrezygnować z pisania tego tekstu, jednak żona, której spodobał się kontrowersyjny pomysł fabularny, namówiła go do kontynuowania pracy nad powieścią. Historia o nieśmiałej i odrzuconej przez towarzystwo licealistce posiadającej zdolności telekinetyczne przyniosła pisarzowi rozgłos i opinię autora tworzącego głównie horrory. King porzucił pracę w szkole i zajął się wyłącznie pisaniem. Książka doczekała się aż trzech ekranizacji! Pierwszą wyreżyserował Brian de Palma w 1976 roku i do dziś uchodzi za film kultowy – klasyczne dzieł filmu grozy. Najnowsza pochodzi z 2013 roku.
1168 - tyle stron liczy Bastion Stephena Kinga i jest to najobszerniejsza pozycja w dorobku pisarza. Wydana w 1978 roku, często uważana za magnum opus (łac. wielkie dzieło – najwybitniejsze, najbardziej znaczące dzieło w dorobku artysty). Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. (...) Nieliczni, którzy przetrwali (...) zaczynają śnić. Wizje wskazują im drogę, zwiastują pojawienie się wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi dokonać wyboru i podążyć własną ścieżką. Taki opis przedstawia wydawca książki, jednak nie oddaje on geniuszu pisarza. Bastion zachwyca pod wieloma względami. Stephen King z dbałością o szczegóły tworzy swoich bohaterów, przedstawia życie i myśli każdej postaci tak, że trudno oderwać się od lektury. Zaskakujące jest również to, w jaki sposób autor łączy wątki, które zdają się być całkowicie odmiennymi historiami. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych powieści Kinga i chociaż rozmiar może przerażać – warto po nią sięgnąć.

Czy ktokolwiek z nas nie oglądał Zielonej mili w reżyserii Franka Darabonta? Myślę, że większość chociaż słyszała o tym filmie. Jednak niewiele osób wie, że scenariusz tego filmu został napisany w oparciu o powieść Stephena Kinga noszącej ten  sam tytuł. Autor opisuje losy skazanego za brutalny mord na dwóch dziewczynkach Johna Coffeya, zagadkowego olbrzyma o wiecznie załzawionych oczach, obdarzonego niezwykłą mocą. Stephen King oderwał się tu od pisania horrorów i świetnie odnalazł się w tej sytuacji. Chociaż Zielona mila nie jest książką łatwą do zrozumienia, porusza trudne problemy współczesności,  to na pewno  jest warta  przeczytania.

Gdyby ktoś z Was zainteresował się postacią Stephena Kinga i jego pisarstwem, polecam też autobiografię  Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika. W środkowej części tej książki autor daje praktyczne rady,  jak napisać powieść. Może ktoś skorzysta? Mam nadzieję, że ten post zachęci Was do sięgnięcia po książkę Stephena Kinga. Nie wiecie jak zacząć? Najłatwiej będzie pójść do naszej szkolnej biblioteki, gdzie znajdziecie wiele  powieści  tego pisarza.

Dawid

Grafika:
https://www.stephenking.com/images/press/stephen_king.jpg
http://www.heyuguys.com/images/2012/07/Carrie-Book-by-Stephen-King.jpg
http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/46/d_1822.jpg

5 komentarzy:

 1. W gimnazjum, gdy czytałem sporo książek fantasy i kryminałów, jednak przed czytaniem książek Kinga powstrzymały mnie książki Agathy Cristie, które mnie zalkowicie pochłonęły. Jendak prawdopodobnie wkrótce i jego książki przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszamy do biblioteki, mamy blisko 50 książek S. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki Kinga to dobre klasyki po które zawsze warto sięgnąć. Jedną z moich ulubionych jest "Misery", którą serdecznie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 4. (i)uśmiechnięta24 czerwca 2017 01:20

  Nie lubię horrorów, ale postać S. Kinga jest mi znana. A "Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki"~ S. King

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać książki S.Kinga, ale myślę, że w najbliższym czasie skorzystam z biblioteki i wybiorę coś dla siebie. :)

  OdpowiedzUsuń