9 kwietnia 2017

Kącik motywacji

                    

             Obudź w sobie mistrza!

Sprawność fizyczna
jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała,
jest podstawą dynamicznej  i twórczej aktywności intelektualnej.
  (John F. Kennedy)


Źródła historyczne podają, że sprawność fizyczna miała ogromne znaczenie już dla ludzi pierwotnych. To spryt i siła były głównymi cechami, którymi kierowali się w walce o zdobycie pożywienia i w obliczu ciągłych zagrożeń. Z biegiem czasu i w związku z ewolucją człowieka aktywność fizyczna stawała się coraz bardziej ważnym elementem w jego życiu. Największy rozkwit kultury sportu przypisuje się starożytności, kiedy to w roku 776 p.n.e. odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Miały one miejsce w Olimpii w Grecji i były rozgrywane co cztery lata. Na czas ich trwania zawieszano  wojny  i ogłaszano tzw. pokój boży, a więc śmiało można powiedzieć, że sport w pewnym sensie łagodził  obyczaje. Mimo iż konflikty przerywano  jedynie na 2 miesiące, to  jednak pozwalał cieszyć się ludziom pokojem.

Dzisiaj podejście do sportu jest bardzo różnorodne. Chciałybyśmy zwrócić uwagę na to, że wielu ludzi zaniedbuje aktywność fizyczną. Bezmyślne podejście człowieka do zdrowia stało się zagrożeniem jego życia. Cukrzyca, choroby serca i układu oddechowego, zwyrodnienie kości, a nawet nowotwory złośliwe są efektem otyłości i nadwagi. Ich  źródłem z kolei jest niewłaściwe  odżywianie, ale też niechęć do wysiłku fizycznego. Co gorsze, badania naukowe podają, że z problemami zdrowotnymi boryka się coraz więcej nastolatków. A przecież sport może niekiedy stać się dla nich lekarstwem i punktem wyjścia do lepszego życia.

Jak zmotywować się do aktywności fizycznej, kiedy nie ma się na to ochoty? Warto wspomnieć, że sport to nie tylko bieganie, pływanie czy jazda rowerem. Może mieć różne formy i dyscypliny. Istnieje jednak stereotyp łączący sport z latami wyrzeczeń i zobowiązań, z litrami wylanego potu i bólem, co powoduje, że niektórzy nigdy nie zmotywują się do ruchu. Istnieją nietypowe dziedziny aktywności fizycznej, które mogą się spodobać. A później do dzieła!

Sepak takraw czyli skrzyżowanie siatkówki z piłką nożną (dla osób, którym brakuje czasu na  trenowanie obu tych sportów).  Ta oryginalna dyscyplina sportu drużynowego jest bardzo popularna w Azji południowo-wschodniej. Zawody  są rozgrywane na boisku do siatkówki. Po obu stronach siatki staje po trzech graczy, którzy muszą odbijać niewielką piłkę bez użycia rąk. Sepak takraw jest uważany za sport narodowy Tajlandii.
Szachowy boks (chess boxing)  to niekonwencjonalna dyscyplina sportowa, będąca połączeniem walki bokserskiej z partią szachową. W pojedynku zawodnicy rozgrywają 11 rund: 6 grając w szachy, zaś 5 boksując. Do zwycięstwa doprowadzić może zarówno szach-mat, jak i nokaut.
Hokej podwodny ( underwater hockey ) jest niekontaktowym sportem rozgrywanym w basenie, na głębokości 2-3 metrów. Gracze dwóch sześcioosobowych drużyn starają się tak manewrować ciężkim krążkiem, aby skierować go do bramki przeciwnika. Gra przebiega na dnie basenu, zawodnicy wypływają na powierzchnię, aby nabrać powietrza. Mecz składa się dwóch  piętnastominutowych części.
Rzut telefonem komórkowym na odległość. Kiedy chcesz wyładować swoją energię. a od dawna chciałeś zmienić swój telefon, wybierz to rozwiązanie.  W sierpniu w ojczyźnie Nokii odbywają się niecodzienne zawody. W fińskiej miejscowości Savonlinna  są przeprowadzane  mistrzostwa świata w rzucie telefonem komórkowym (Mobile Phone Throwing). Każdy uczestnik ma za zadanie rzucić komórkę najdalej jak potrafi. W tym celu organizatorzy zapewniają zawodnikom stare telefony. Poczucie frustracji spowodowane przez te nowoczesne urządzenia pomaga w osiągnięciu dobrego wyniku. Konkurs został stworzony dla wszystkich osób, które mają dość przerwanych połączeń i rozładowanych baterii.

Bez względu na to, jaką dyscyplinę i formę sportu wybierzesz, aktywność fizyczna będzie zawsze najlepszym lekarstwem na nudę i będzie dostarczała wiele energii. Działa pozytywnie nie tylko na  sylwetkę, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Dlatego uprawiajmy sport i bądźmy aktywni zawsze i wszędzie!

Paulina & Ola

Grafika:
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTlF65GIygWAR_0TBrTVdLJyCWMGhEwqZDjLBR2_qvbeFYGUchA
http://www4.pictures.zimbio.com/gi/16th+Asian+Games+Day+4+Sepaktakraw+KB0o5VNB01Xl.jpg
http://townofcoma.com/wp-content/uploads/2014/06/Deportes-curiosos-Chess-boxing.jpg
http://45haber.com/wp-content/uploads/2015/06/22.jpg

30 komentarzy:

 1. Nie słyszałam nigdy o takich dyscyplinach sportowych. Są dość nietypowe i chyba nie znane​ w naszym kraju więc warto dowiedzieć się czegoś więcej i poszerzyć swoje horyzonty.
  Najbardziej zaciekawił mnie rzut telefonem na odległość. Nie raz potrzebuję się odstresować a myślę, że ta forma aktywności idealnie by się sprawdziła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post!
  Niezwykłe dyscypliny sportowe.
  Mi do gustu najbardziej przypadły dwie: szachowy boks i rzut telefonem na odległość. Nigdy do tej pory o niczym takim nie słyszałam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sprawność fizyczna jest bardzo ważna. Ja sam lubię czasem wyjść na dwór i pokopać piłkę z kolegami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałam takich dyscyplin sportowych, jakie Wy wymieniłyście. Ta ostatnia jest naprawdę ciekawa. :D Nie miałam pojęcia, że ludzie mogą wymyślić coś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie słyszałam o takiej dyscyplinie sportowej jak szachowy boks. Jestem bardzo zaskoczona że ktoś połączył boks z szachami. Co do telefonów bardzo mnie to rozbawiło i chciałabym wziąć kiedyś udział w takich zawodach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy post. Swego czasu interesowałem się siatkonogą (która jest bardzo podobnym sportem to sepak takraw), a nawet obejrzałem kilka meczów!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ludzka kreatywność jeszcze daleko nas zaprowadzi! Każdy sport, nawet nie wiadomo jak oryginalny, niesie za sobą pewien obowiązek. Zaangażowanie i skupienie, a także wiara w siebie pozwoli przezwyciężyć lęki i złudzenia, nawet przy rzucaniu telefonem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. (i)uśmiechnięta13 kwietnia 2017 11:45

  Bardzo ciekawy post. Nie słyszałam o dyscyplinie takiej jak rzut telefonem komórkowym na odległość i mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję zagrać w hokej podwodny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzut telefonem komórkowym na odległość? Niezwykłe jest to, że człowiek potrafi coś takiego wymyślić i jeszcze zrobić z tego dyscyplinę sportową. :)) Odnosząc się do całego postu, myślę, że trochę się nad nim napracowałyście. Udowodniłyście, że słowa "sport to nie moja bajka" nie mają większego sensu. Wystarczy tylko przysiąść i zastanowić się nad tym co lubimy i co nas interesuje, a dyscyplina się znajdzie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dyscyplin sportu jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Post jest bardzo ciekawy, szczególnie dlatego, że opisane w nim sporty nie są powszechnie znane. Po przeczytaniu fragmentu o rzucie telefonem stwierdziłam, że muszę tego kiedyś spróbować :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Trochę nietypowa ta dyscyplina z rzutem telefonem xD wszystkie te dyscypliny to ciekawy pomysł na życie albo zwyczajnie na nudę :) cieszę się,że taki post się tutaj pojawił :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Istnieje tak dużo różnych dyscyplin sportowych, nawet tak nietypowych jak te wymienione w poście, że każdy znajdzie coś dla siebie. Aktywność fizyczna jest fajna i niesie dużo korzyści, więc nie powinniśmy tylko siedzieć w domu, ale też dużo się ruszać. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu człowieka. Rodzajów aktywności fizycznej, dyscyplin sportowych jest bardzo wiele, ale jeszcze nigdy nie słyszałem o szachowym boksie. Bardzo ciekawe i zaskakujące jest połączenie dwóch tak różnych dyscyplin sportowych.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem pozytywnie zaskoczona tym postem, ponieważ nie miałam pojęcia, że istnieją takie dyscypliny sportu. Aktywność jest świetnym lekarstwem na nudę lub smutek, ponieważ w ciele człowieka uwalniane są hormony szczęścia tzw. endorfiny.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo interesujący post!
  Zdziwiłam się, że istnieją dyscypliny takie jak rzut telefonem komórkowym na odległość i hokej podwodny. Powinniśmy być aktywni, ponieważ w zdrowym ciele zdrowy duch.

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwszy raz słyszę o takich dyscyplinach sportowych. Muszę przyznać, że są na prawdę interesujące. Uważam, że sport jest bardzo ważny w życiu człowieka. Powinniśmy znaleźć chociażby chwilę w ciągu dnia na odrobinę wysiłku fizycznego, ponieważ sport to zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy post. Uważam, że każda aktywność fizyczna, która zmobilizuje ludzi do wstania z kanapy i wyjścia z domu, jest godna uwagi i polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że sport staje się ważną częścią życia dla coraz większej grupy ludzi. Bieganie jest świetnym sposobem na odstresowanie. Wystarczy znaleźć tylko trochę czasu i siły, nie załamywać się i nie odpuszczać. O dyscyplinach wspomnianych w poście nigdy nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dobrze, że sport jest taki urozmaicony, gdyż możemy sobie coś wybrać i dostosować do swoich możliwości fizycznych. Sport to ciekawy sposób spędzania czasu, ale także i sprawność fizyczna, która przydaje się w starszym wieku. Sport stał się modny w kręgach ludzi zamożnych, ale też dobry sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną aktywnie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Naprawdę bardzo interesujący post, zaciekawiły mnie te dyscypliny sportowe, szczególnie chess boxing, to połączenie sprytu, inteligencji, umiejętności walki oraz siły, natomiast zadziwiły mnie zawody polegające na rzucaniu telefonem komórkowym, to musi być bardzo zabawny widok

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam nadzieję, że jeśli ktoś z czytelników potrzebuje aktywności fizycznej, to ten post go zmotywował. Sam nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nie mógłbym uprawiać sportu albo chociażby biegać. Podobnie nie rozumiem, jak można opuszczać zajęcia WF w szkole, ponieważ każdego tygodnia czekam właśnie na nie. Zachęcam wszystkich do jakiegokolwiek sportu, jest to wspaniała forma spędzania wolnego czasu, daje dużo satysfakcji i po prostu radości :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo spodobał mi się ten post. Nie sądziłam, że da się połączyć większość z tych sportów. Przełamywanie stereotypów o ćwiczeniach fizycznych oraz wymyślanie nowych dyscyplin to coś co w tych czasach jest bardzo potrzebne i daje dużo więcej możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 23. Najbardziej przemawia do mnie Mobile Phone Throwing- to jedyna dyscyplina sportowa, gdzie nie przeszkadzałaby nam komórka :D a z własnego doświadczenia wiem, jak bardzo to małe urządzenie utrudnia skupienie się na wysiłku fizycznym- komuś trzeba odpisać, obowiązkowy snap, szukanie muzyki... Trening męczy fizycznie, mnie telefon męczy psychicznie- wolę to pierwsze zmęczenie!

  OdpowiedzUsuń
 24. Z powyżej wymienionych dyscyplin słyszałam tylko o hokeju podwodnym. Najbardziej zapadł mi jednak w pamięć rzut telefonem komórkowym na odległość. Myślę, że do tych zawodów nie musiałabym już dużo trenować. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. @Skrzyński1119 maja 2017 00:38

  Nigdy wcześniej nie słyszałem o takich dyscyplinach sportowych, najbardziej przypadł mi do gustu rzut telefonem na odległość, z wielką chęcią chciałbym wziąść udział w tej konkurencji.

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie słyszałam o żadnej z wyżej wymienionych dyscyplin. Przy odrobinie kreatywności człowiek mógłby wymyślić jeszcze masę zawodów sportowych, w których udział miałby (nie ukrywajmy) większy lub mniejszy sens. Jednak uważam, że mimo wszystko jest to zawsze ciekawszy sposób spędzenia czasu niż siedzenie na telefonie.

  OdpowiedzUsuń
 27. 🎵arrielkaa18 maja 2017 09:31

  Kreatywność ludzka chyba nie ma granic, doskonale potwierdzają to wymienione przez Ciebie dyscypliny sportowe,fakt może nie należa one do typowych, ale na pewno gromadzą wielu miłośników. Mnie cieszy każda podjęta inicjatywa w stronę sportu, aktywnośc fizyczna jest czymś świetnym, nie dość,że poprawia nasze zdrowie i wygląd to dostarcza mnóstwo pozytywnej energii.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie słyszałam wcześniej o tych dyscyplinach. Ciekawa jestem, jakie rodzaje sportu zostaną wymyślone za 5-10 lat.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie sądziłam że istnieją takie dyscypliny sportowe. Większość ludzi zna tylko te popularne i najczęściej transmitowane w tv. Ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 30. CIEKAWY POST!
  Sprawność fizyczna jest bardzo ważna, w każdym wieku. Ostatnio czytałam jak osoby, które są dla nas "staruszkami" wychodzą z domu aby poruszać się na świeżym powietrzu. To jest przykład!

  OdpowiedzUsuń