13 maja 2016

Co w trawie piszczy?
           Ocalić od  zapomnienia


To, co naziści zrobili Żydom, 
było nie do wypowiedzenia,
ale przecież trzeba znaleźć wyraz (…), by wspominać ich imiona, 
jeżeli nie chce się wydać ofiar na przekleństwo zapomnienia.
                                                                                           (Theodor Adorno)


Mówi się, że naród, który nie zna swojej historii, jest skazany na powtórne jej przeżycie. Znając tę przestrogę, uczniowie pierwszych klas naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, które pozwoliły przybliżyć dzieje Żydów, tak ściśle związanych z Zamościem i jego okolicami.

W piątek, 22 kwietnia nasze liceum odwiedziła pani Ewa Koper z Muzeum- Miejsca Pamięci w Bełżcu. Po jej krótkim wystąpieniu młodzież naszego liceum obejrzała film Ewy Szprynger pt. Tam był kiedyś nasz dom. Skonfrontowanie przedwojennego Zamościa, pełnego żydowskiej kultury, z Zamościem w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu, niesie ze sobą jednoznaczny przekaz: Holocaust w ogromnym stopniu dotknął nasze tereny. Dawni mieszkańcy naszego miasta z radością opowiadali o pięknych kamienicach  i o swojej dawnej codzienności. Jednak powrót do czasów ukrywania się, ciągłych ucieczek i strachu o swoje życie przyniósł  ze sobą cień smutku i żalu. 
Uczniowie klasy I A pod przewodnictwem pani profesor  Marii Bikowskiej przygotowali również prezentację, w której przybliżyli sylwetki kilku zamojskich Żydów, wśród których znajdowali się lekarze, prawnicy, a nawet dzieci. Każdy z nich odcisnął głęboki ślad w historii naszego miasta.  Spotkanie zorganizowane z pomocą Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu zakończyło się zajęciami, które poprowadziła pani profesor Maria Bikowska. Uczniowie klasy I A dyskutowali o Żydach, szczególnie w kontekście II wojny światowej, na podstawie wspomnień  stanowiących  dla nas bardzo ważne źródło historyczne.
Celem przygotowanych warsztatów było przedstawienie młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego  historii, która jest dla niej  bardzo istotna. Uczniowie z chęcią wzięli w niej udział, co pokazuje zainteresowanie młodych ludzi swoją przeszłością. Dzięki temu szkoła pomogła uczniom dowiedzieć się więcej o żydowskiej kulturze oraz ocalić ją od zapomnienia.

Dominika Wiśniewska


Grafika: własna

17 komentarzy:

 1. Ostanie słowa tego postu, jak i sam tytuł, powinny motywować do poszukiwań przeszłości. I mimo że mówi się, żeby do niej nie wracać, w tym kontekście to jak najbardziej wskazane, a wręcz obowiązkowe. Warto zapoznać się z historią, gdyż skrywa ona tajemnice, jedne z najtrudniejszych do odkrycia, a dzięki przywoływaniu i dowodom można sprawić, że stanie się to możliwe!

  OdpowiedzUsuń
 2. Żałuję, że nie mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu. Z pewnością było ciekawe. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze kiedyś możliwość bycia na takim spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeszłość jest nieodłączną częścią życia i przyszłości jaka nas czeka. Dlatego też należy znać historię i to, co w sumie nie tak dawno działo się na świecie. Bardzo żałuję, że nie mogłam uczestniczyć w tych warsztatach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Historii nie zmienimy, ale możemy wyciągać z niej wnioski. Historia II Wojny Światowej powinna być bliska wszystkim Polakom. Życie straciło miliony ludzi. Musimy o tym pamiętać i przekazywać naszą wiedzę kolejnym pokoleniom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie możemy odwrócić biegu wydarzeń, ale możemy zadbać o to, aby się nie powtórzyły. Kluczowa jest tu znajomość historii oraz pamięć o tych, którzy są jej częścią. Warto wiedzieć co działo się w przeszłości, ponieważ wpływa ona poniekąd na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety nie uczestniczyłam w tych warsztatach. Z chęcią chciałabym dowiedzieć się więcej na temat Żydów przebywających na terenie Zamościa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeszłość naszego kraju jest szokująca dla ludzi żyjących w naszych czasach, jednak należy jak najlepiej się z nią zapoznać, aby móc przekazać ją w przyszłości dalej i wyciągnąć z niej jak najwięcej wniosków.

  OdpowiedzUsuń
 8. #olamazurek32115 maja 2016 10:11

  Bardzo lubię dowiadywać się nowych faktów historycznych z naszego regionu. Żałuję, że nie mogłam być na spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie byłam na tych warsztatach. Bardzo tego żałuję. Świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobrze, że są prowadzone tego typu zajęcia, ponieważ możemy poznać fakty historyczne, o których nie mówi się na lekcjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Bonhart ^^ na początku roku moja klasa była na spotkaniu w synagodze. Było bardzo ciekawe. Z Ameryki przyjechała córka kobiety, która podczas wojny mieszkała niedaleko Zamościa i po wojnie opisałą swoje wspomnienia serią obrazów hafciarskich. Jest nawet post na ten temat.

   Usuń
 11. Bardzo zazdroszczę klasie IA która wzięła udział w tych warsztatach.Na pewno wykład był bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 12. Druga Wojna Światowa przyniosła miliony strat w ludziach , nie możemy o tym zapomnieć...powinniśmy tę wiedzę, i pamięć o tym przekazywać kolejnym pokoleniom wyciągając należyte wnioski.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajnie, że w naszej szkole odbywają się takie warsztaty. To na pewno pogłębia wiedzę uczniów na temat Drugiej Wojny Światowej i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nasza klasa niestety nie uczestniczyła w tych warsztatach, a szkoda, bo myślę, że ten temat w pewien sposób dotyka każdego z nas, mimo że nas nie dotyczy. Troska o pamięć jest naszym ludzkim obowiązkiem i świadectwem człowieczeństwa, dlatego należą się podziękowania Pani Koper i klasie I A!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nawet nie jestem sobie w stanie wyobrazić co ludzie przechodzili w tamtych czasach.Mam nadzieję,że już nigdy nie spotka nas tak wielka tragedia.Musimy pamiętać i nigdy nie zapominać o tamtych strasznych wydarzeniach.

  OdpowiedzUsuń
 16. @kamil.skwarylo19 maja 2016 12:35

  Druga Wojna Światowa była czymś straszym dla ludzi w tamtych czasach,sam bym nie chciał przeżyć czegoś takiego.Jednak ciekawym doświadczeniem było by uczestnictwo w takich warszatach do których niestety nie mieliśmy okazji dołaczyć.

  OdpowiedzUsuń