14 kwietnia 2016

Literackie fascynacje


    Królowa kryminałów
 
 

         Pomysły moich powieści kryminalnych  
                      znajduję  zmywając.                      
 Jest to zajęcie tak głupie, 
że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie.
                                                                                             (Agata Christie)


Nazywano ją królową kryminałów i pierwszą damą zbrodni, a na całym świecie sprzedano ponad dwa miliardy jej książek. Napisała  ponad 80 powieści kryminalnych, które zostały przetłumaczone na 103 języki świata. Według danych UNESCO,  utwory Agathy Christie zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem popularności,  zaraz po Biblii i dziełach Szekspira. O kim mowa? Oczywiście, o  Agacie Christie,   autorce powieści kryminalnych,  urodzonej 15 września 1890 roku w Anglii.

Christie zawsze podkreślała, że nie miała ambicji zostać pisarką, choć zadebiutowała w wieku 11 lat wierszem opublikowanym w londyńskiej prasie lokalnej. Kiedy leżała w łóżku zmorzona grypą, jej matka zaproponowała, aby spisała opowiastki, które tak lubiła opowiadać – i tak zaczęła się życiowa pasja. W czasie pierwszej wojny światowej Agatha Christie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym, a potem trafiła do pracy  w  aptece - stąd też jej znakomita znajomość substancji trujących. Inną ciekawostką jest, że Agatha cierpiała na dysgrafię, co utrudniało jej odręczne pisanie. Jej prace zostały podyktowane i zapisane przez inne osoby. Resztę stworzyła sama, przy pomocy maszyny do pisania.  Agatha Christie , jak większość zdolnych pisarzy, na pomysły na książki wpadała w najmniej oczekiwanym momencie i przy bardzo pospolitych czynnościach,  jak mycie naczyń czy  gotowanie, co wydaje się zabawne. Pierwszą powieścią Agathy Christie była   Tajemnicza historia w Styles, którą napisała w 1920 roku. Autorka stworzyła słynne postacie literackie dwojga detektywów: belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw - amator  panny Marple.
Do tej pory miałam okazję przeczytać jedynie Morderstwo w Orient Expressie, I nie było już nikogo, Dwanaście prac Herkulesa oraz  Spotkanie w Bagdadzie. Poznawanie twórczości Agathy Christie zaczęłam od  Morderstwa w Orient Expressie, powieści  napisanej   w  Stambule,  gdzie pisarka wybrała  się  na urlop. Akcja  rozgrywa się w pociągu Orient Express. Wśród pasażerów znajduje się belgijski detektyw Herkules Poirot, który zamierza wrócić do Europy po rozwiązaniu ostatniej zagadki kryminalnej. W środku nocy pociąg wpada w zaspy śnieżne i zostaje zmuszony do kilkudniowego postoju. Któregoś dnia znajdują w pokoiku zasztyletowanego pasażera – Amerykanina o nazwisku Ratchett. Wtedy detektyw Herkules Poirot postanawia rozwiązać zagadkę tego tajemniczego morderstwa. Podczas przesłuchania wszyscy pasażerowie kłamią. Czy Poirotowi uda się wskazać winnego śmierci Ratchetta? Odpowiedź na to pytanie z pewnością znajdziesz w tej książce.

Powieść I nie było już nikogo ma też inny tytuł: Dziesięciu małych  Murzynków. W książce dziesięć osób zostało zaproszonych przez tajemniczego gospodarza do domu na wyspie. Gdy już wszyscy goście się znajdowali na miejscu, okazało się, że właściciela nie ma. Umierali w niespodziewanych okolicznościach, mordowani przez tajemniczego zabójcę. Wszyscy postanowili odkryć tożsamość zabójcy, ale nikt nie miał alibi. Byli  odizolowani od społeczeństwa, żyli na odludziu, niezdolni do opuszczania miejsca, w którym mieszkali. Powrót do domu był niemożliwy, ponieważ na wyspie nie było żadnej łodzi. Umierali jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, która była wywieszona w ich pokojach. 

Czytanie książek Agathy Christie jest dla mnie czystą przyjemnością. Podczas czytania jej powieści  zawsze byłam bardzo ciekawa, kto okaże się zabójcą i chciałam jak najszybciej dotrzeć do tego momentu. Książki pochłaniałam więc bardzo szybko, żeby dotrzeć do zaskakującego  zakończenia. Jeśli lubicie bawić się w detektywa i rozwiązywać wraz z bohaterami skomplikowane zagadki, to śmiało sięgnijcie po kryminały Agathy Christie. Z pewnością nie będziecie żałować, z całego serca polecam!

Ola

Grafika:
http://bazar-de-la-litterature.cowblog.fr/images/LeQuinzeLitteraire/agathaetseslivres.jpg
http://ecsmedia.pl/c/morderstwo-w-orient-expressie-b-iext43194406.jpg

54 komentarze:

 1. Nie czytam wielu książek o takiej tematyce,ale "Dwanaście prac Herkulesa" autorstwa Agathy Christie mnie zaciekawiło. Pisze lekko i zrozumiale dla każdego. Jej książki są z pewnością skierowane do osób młodych, ale również dla starszych odbiorców. Zachęciłaś mnie do przeczytania innej książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze kryminałów, ale po tym poście z pewnością jakiś przeczytam żeby się przekonać czy jest ten dreszczyk emocji podczas czytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kryminały Agaty Christie. Każdą jej książkę dosłownie "łykałam". Jej książki są przede wszystkim skierowane dla młodzieży, ale starsi także znajdą w tych książkach coś dla siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobnie jak Ty, Olu, uwielbiam czytać kryminały, ale przyznam, że do tej pory sięgałam raczej po książki innych autorów. Serdecznie polecam powieści mniej znanego, norweskiego autora, Jo Nesbo, który jest aktualnie moim ulubionym pisarzem. Jednak myślę, że następną książką, którą przeczytam będzie jedna z historii stworzonych przez pierwszą damę kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Agaty Christie są lekkie, przyjemnie i szybko się je czyta. Są też bardzo wciągające. Podobnie jak Róża, kilka lat temu czytałam "Dwanaście prac Herkulesa"z wielką przyjemnością mimo, że nie jestem wielką fanką kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedyną jej książką, jaką przeczytałam była "Dwanaście prac Herkulesa".Jest naprawdę zaskakująca i wspaniale napisana. Słyszałam o niej wiele m.in. że napisała najdłuższą książkę w historii! Znalazłam taką wzmiankę o tej książce:

  Najgrubszą książką dostępną w regularnej sprzedaży był opublikowany przez HarperCollins w maju 2009 roku zbiór wszystkich historii o Pannie Marple autorstwa Agaty Christie. W grubym na 32,2 cm tomie zmieściło się 12 powieści i 20 opowiadań – razem 4032 strony o wadze 8,04 kilograma. Jak wyliczono, w zbiorze tym popełniono 68 zbrodni, pojawia się 68 sekretów i kłamstw, 22 fałszywe oskarżenia; 59 zmyłek i 21 romansów. Na 43 dokonane morderstwa rozwikłano: 12 otruć, 6 uduszeń, 2 utopienia, 2 zadźgania nożem, spalenie, uderzenie w głowę, zabicie strzałą i 2 popchnięcia lub zepchnięcia. W tomie tym wypito 143 kubki herbaty, pojawia się też 66 pokojówek, zaś 47 elementów garderoby robionych jest na drutach. Książka ukazała się w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy dostępnych w cenie 1 tysiąca funtów za sztukę.

  Bardzo lubię kryminały, obecnie jestem na etapie Sherlocka Holmesa, ale myślę, że niebawem sięgnę i po jej publikację. Książki to świetna sprawa, pozwalają przeżyć przygodę z różnymi bohaterami, ubarwiają szarość dnia i uczą żyć wciąż na nowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję Ci za bardzo dobry post. Ja sama nie czytam kryminałów, ponieważ gustuje w książkach fantasy, ale moją przyjaciółkę z pewnością zainteresują książki Agathy Christie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że powstał ten post i chociaż kryminały są mi obce, to z największą przyjemnością sięgnę po twórczość Agathy Christie.

  OdpowiedzUsuń
 9. W stu procentach podpisuję się pod słowami Agaty Christie o tym, że pomysły powieści znajduje zmywając. Wielu znanych pisarzy przyznaje się, że czerpią inspirację z wykonywania standardowych domowych czynności. Nie mogę się równać z pierwszą damą kryminałów, jednak ja również żeby napisać coś ciekawego, najpierw wnikliwie obserwuję codzienność.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie Agata Christie jest królową kryminałów.Podziwiam tę pisarkę.Psychologowie twierdzą, że ludzie, którzy sięgają po powieści kryminalne odczuwają potrzebę zmieniania świata. Świetny post, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Już dawno słyszałam o najsłynniejszej autorce kryminałów, jaką jest Agata Christie. Jednak wtedy nie interesowalam się książkami o takiej tematyce. Ten post pokazał mi, że może warto sięgać po coś nowego. Twój post, Olu, zachęcił mnie do zagłębienia się w historię kryminałów Agaty Christie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Agatha Christie z całą pewnością była i nadal pozostaje jedną z najbardziej utalentowanych pisarek. Dzięki temu postowi dowiedziałem się także że inspiracją do napisania książki mogą stać się zwykłe, codzienne czynności.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytając ten post, stwierdziłam, że jutro muszę iść do biblioteki wypożyczyć książkę autorstwa Agathy Christie. Mam nadzieję, że nie zawiodę się. Świetny post. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dotychczas przeczytałam tylko "I nie było już nikogo". Rzadko sięgam po kryminały, post Oli zachęcił mnie jednak do przeczytania kolejnej książki autorstwa Agaty Christie. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Agatha Christie była bardzo utalentowaną pisarką, a jej życie było pełne niezwykłych i kontrowersyjnych epizodów. Oto kilka ciekawostek:

  Brian Aldiss, jej znajomy, powiedział kiedyś: Kończyła ostatni rozdział książki, a następnie wybierała najmniej prawdopodobnego podejrzanego i, wracając do początku, zmieniała niektóre fragmenty, aby go wrobić.

  Pierwotnie zamierzała publikować pod pseudonimem Martin West lub Martin Gray, sądząc, że nazwisko kobiety-pisarza powieści detektywistycznych może wzbudzać w czytelnikach pewną nieufność.

  Powodem napisania pierwszej powieści przez Agathę Christie stał się spór z siostrą, która była pisarką. Spór o to, że ona może zrobić coś bardziej wartościowego niż siostra.

  Od dzieciństwa do późnej starości śnił jej się ten sam sen: mężczyzna z pociętymi dłońmi i straszną twarzą. Mawiała o nim człowiek-zabójca, chociaż w jej śnie nigdy nikogo nie zabił.

  Dużo podróżowała, a powieść "Morderstwo w Orient Expressie" została napisana w Stambule, gdzie pisarka przyjechała na urlop.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiele słyszałem o Agacie Christie i jej kryminałach, ale jeszcze nie miałem okazji spróbować czy to w ogóle jest mój typ literatury. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę miał taką możliwość.

  OdpowiedzUsuń
 17. Agatha Christie pisała świetne kryminały, jednak ja nigdy wcześniej nie byłem przekonany do tego typu literatury. "Dwanaście prac Herkulesa" był moim pierwszym kryminałem. Czytanie tej lektury sprawiało mi dużą przyjemność. To dzięki niej zmieniłem swoje nastawienie do kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie miałam dotychczas styczności z twórczością Agathy Christie, wybierałam raczej kryminały Joanny Chmielewskiej, jednak powyższy post zachęcił mnie do przeczytania chociaż jednej z książek "królowej kryminałów".

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo podobają mi się kryminały oraz oczekiwanie na rozwiązanie problemu. To bardzo wciągająca literatura, a w szczególności twórczość Agaty Christie.

  OdpowiedzUsuń
 20. W gimnazjum czytałem kryminały i były to po części książki Agaty Christie , byłem zaskoczony zagadkowością całej akcji a teraz jestem zaskoczony ponownie ponieważ dowiedziałem się , że autorka nie obmyślała skomplikowanych elementów fabuły tylko wymyśliła je przypadkiem myjąc naczynia .

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam kryminały Aghaty Cristie. Pierwszą jej książkę przeczytałem około 2 lat temu, ale od tamtego czasu przeczytałem już kilkanaście, a na półce kolejnych kilka czeka na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo lubię kryminały. Niestety, czytałam tylko jeden autorstwa Aghaty Christie. Po przeczytaniu tego wpisu, na pewno jeszcze sięgnę po jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 23. Pierwsza moja styczność z kryminałem Agaty Christie była w gimnazjum, gdzie na jednej z lekcji omawialiśmy dwa lub trzy Jej opowiadania. Nie pamiętam, jednak dokładnie, które to były, lecz na pewno bardzo mnie zafascynowały. Trzeba mieć wielki talent, żeby wzbudzić w czytelniku emocje, a tym bardziej strach.

  OdpowiedzUsuń
 24. Myślę, że Agata Cristie pisała świetne kryminały. W gimnazjum miałam okazję przeczytać jej książkę "I nie było już nikogo", która od niedawna stała się lekturą. Cieszę się, że kryminały zaczynają obowiązywać w szkołach, ponieważ dzięki nim młodzież częściej po nie sięga.

  OdpowiedzUsuń
 25. Już od jakiegoś czasu zabieram się za przeczytanie którejś z powieści Agaty Christie. Bardzo często napotykałam w internecie wzmianki o jej twórczości. Kiedyś przez przypadek trafiłam na tytuł "Dziesięciu małych Murzynków". Tytuł tak bardzo mnie zaintrygował, że postanowiłam sprawdzić o czym jest ta powieść i czyjego autorstwa. Przeczytałam o czym mniej więcej jest książka, a także znalazłam trochę informacji czemu powieść ma aż dwa tytuły. Otóż, Agata Christie odwołuje się tu do dziecinnego wierszyka, prostej rymowanki dla najmłodszych. Tym razem jest to historyjka o dziesięciorgu Murzyniątkach, podzielona na dziesięć zwrotek – w każdej z nich jedno z nich ginie krwawą śmiercią. Ostatni wers brzmi zwykle „I zostało tylko…” – dziewięć, osiem, siedem…, i tak dalej, póki ostatnie Murzyniątko nie powiesiło się z rozpaczy. Na podobnej kanwie rozgrywa się fabuła powieści – poznajemy tu dziesięć osób, mężczyzn i kobiet, którzy zostają podstępem zwabieni na owianą mgiełką tajemnicy Wyspę Murzynków. „Dziesięciu małych Murzynków” wydano w roku 1939, kolejne wydania spotkały się jednak z perypetiami związanymi z rzekomą niepoprawnością polityczną tytułu. Stąd kolejne wydania zmieniano („Ten Little Indians” w Stanach nie przeszło także), ostatecznie można dziś nabyć wznowienie powieści pod tytułem „I nie było już nikogo”, co jest także wyjątkiem z kluczowego, demonicznego wierszyka.

  OdpowiedzUsuń
 26. Kilka myśli Agaty Christie.

  Idziemy przez życie jak pociąg, pędzący w ciemności do nieznanego celu.

  Przerażające, ale niewinni właściwie nikogo nie obchodzą.

  Co mówiłeś? Że morderstwo jest nieprzyjemną rzeczą? Szczerze mówiąc, nie rozumiem, dlaczego. Każdy musi kiedyś umrzeć. Bez różnicy: na raka czy na gruźlicę, w jakimś okropnym sanatorium, na wylew, który wykręca człowiekowi twarz, czy też od strzału, dźgnięcia nożem albo uduszenia. Koniec jest taki sam. To znaczy, zawsze jest trup.

  Zawsze, kiedy spotykam kogoś, kto wynosi się nad innych wiem, że mam do czynienia z człowiekiem z kompleksem niższości.

  Złudzenie, że potrafią nawrócić nicponia na drogę cnoty, należało zawsze do najmilszych złudzeń kobiet wszystkich czasów.

  Przypadek jest najlepszym detektywem.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie ukrywam, że nie lubię czytać książek, jednak Twój post zachęcił mnie do sięgnięcia po tego typu literaturę, a zwłaszcza powieść "I nie było już nikogo".
  Zagłębiając się w biografię Agathy Christie, zaciekawił mnie fakt, że pisarka zniknęła na 11 dni. Prowadzono śledztwo, szukano jej, a nawet była hipoteza o jej śmierci. Jednak znaleziono ją w hotelu. Co tam robiła? Jakie są przyczyny jej ucieczki od świata? Tę tajemnicę zabrała do grobu. Mówi się o amnezji, ale Christie szybko powróciła do pisania, więc jest to mało prawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 28. Agata Christie ma wyjątkowo dużo książek. W szczególności wszystkim pragnę polecić ,,Zabójstwo Rogera Arckroyda". Jest to kryminał, którego koniec zaskoczy każdego czytelnika, jeden z najlepszych tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja także przeczytałem "Dwanaście prac Herkulesa", książka naprawdę mnie zaciekawiła. Pani Agata Christie piszę bardzo ciekawe książki, które podczas czytania pozwalają nam zamienić się w detektywa.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo ciekawy post.Bardzo lubię czytać kryminały.Kryminały Agaty Christie są świetne,czyta się je jednym tchem.Moim ulubionym jest kryminał "Zerwane zaręczyny".

  OdpowiedzUsuń
 31. Uważam,że warto tworzyć takie organizacje,które pomagają osobom chorym na raka.Takim osobom bardzo potrzebna jest pomoc i wsparcie innych.Rak to nie wyrok, przy pomocy i wsparciu innych można go pokonać.To jest możliwe dzięki takim organizacjom jak Zamojskie Amazonki,które motywują osoby chore do działania.

  OdpowiedzUsuń
 32. Kocham czytać kryminały. Mój ulubiony kryminał Agaty Christie to "Kurtyna". Oprócz książek tej autorki mogę polecić kryminały Nory Roberts, między innymi " włos od śmierci". Obiecuję, że nie będziecie mogli się od niej oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 33. Z pewnością Agata Christie była bardzo wybitną pisarką.Czytałem kryminał "Dwanaście Prac Herkulesa" który okazał się bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Z chęcią sięgnę po inne kryminały Agaty Christie. Do tej pory czytałem tylko książkę "Dwanaście Prac Herkulesa", która bardzo mi się spodobała. Nie mogłem doczekać się rozwiązania każdej z zagadek.

  OdpowiedzUsuń
 35. Post świetny. Zachęciłaś mnie do przeczytania powyższych książek

  OdpowiedzUsuń
 36. O Agacie Christie słyszałam już dawno jej twórczość zawsze mnie interesowała, jednak nigdy nie przeczytałam żadnej jej książki. Dlaczego? Nie wiem, nie mogłam się za to zabrać. Tym postem zachęciłaś mnie do przeczytania książki tej autorki, na pewno wkrótce to zrobię. Dziękuję za motywacje i zachętę.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ciarki mnie przeszły po samym przeczytaniu postu, brr... To chyba nie dla mnie, choc pisarka sama w sobie wydaje się bardzo ciekawą i inteligentną osobą, jaką bez wątpienia jest. Jest pewna zależnośc - Ci najmądrzejsi knują niesamowite teorie spiskowe i zbrodnie. Wystarczy spojrzec na wielkich władców i dyktatorów. Kto nie chciałby, z czystej ciekawości, znaleźc się choc na chwilę w ich głowach?
  Jeśli chodzi o kryminały i traumatyczne historie, sięgnęłam w swoim życiu tylko po jedną, a mianowicie "Traumę" Grahama Mastertona. To mi wystarczy chyba do końca życia :) Mimo wszystko polecam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Uwielbiam książki tej pisarki. Niektóre wątki tak głęboko mnie poruszyły, że do dziś znam je na pamięć. Ciężko wskazać jej najlepszą powieść, wszystkie są na bardzo wysokim poziomie, ale ja mam swoją ulubioną..."Zabójstwo Rogera Ackroyda". Serdecznie polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Przeczytałam kilka kryminałów Agaty Christie, ale najbardziej spodobało mi się "I nie było już nikogo"

  OdpowiedzUsuń
 40. Uwielbiam kryminały, a książki Agaty Christie są tak genialne, że smutno się robi jak się kończy taką czytać...:D

  OdpowiedzUsuń
 41. Kryminały Agaty Christie są niezwykle wciągające. Ostatnio dostałam w prezencie ,,Morderstwo w Orient Expressie'' i jak najprędzej postaram się zacząć ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 42. Jedyną książką autorstwa Agaty Christie jaką przeczytałem jest "12 prac Herkulesa", którą uważam za bardzo dobry kryminał. Po przeczytaniu tego posta uznałem, że warto sięgnąć po kolejną książkę tej wybitnej pisarki.

  OdpowiedzUsuń
 43. Osobiście nie lubię kryminałów, jedyną książką Agaty Christie jaką przeczytałem to "Dwanaście prac Herkulesa", która była moją lekturą. Po tym poście postaram się przeczytać jakąś książkę tej wybitnej pisarki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny20 kwietnia 2016 10:09

   "Osobiście nie lubię" - piszesz, mając za nic lekcje polskiego na temat błędów językowych. Także i tego. To smutne.

   Usuń
  2. Przepraszam za błąd, postaram się zapamiętać tę wskazówkę i nigdy więcej nie popełnić tego błędu. –

   Usuń
 44. Nie lubię czytać o morderstwach, śmierci itd. To nie dla mnie. Wolę literaturę mniej drastyczną.

  OdpowiedzUsuń
 45. Nie gustuję w kryminałach, gdyż czytanie o morderstwach czy przestępstwach nie wytwarza we mnie pozytywnych emocji, lecz szanuje autorów za ich pomysły.

  OdpowiedzUsuń
 46. W gimnazjum jako lekture miałam "I nie było już nikogo" i przyznam, że to była jedna z najchętniej przeczytanych przeze mnie lektur. Nie sięgałam nigdy do kryminałów i to był błąd, ponieważ jest to typ książek, które niezwykle budują napięcie oraz wpływają na emocje, a najlepszy jest moment, gdy zagadka zostaje wytłumaczona i rozwiązana. Każdemu polecam tą książke, ponieważ historia sama w sobie jest bardzo ciekawa i nietypowa.

  OdpowiedzUsuń
 47. W swoim życiu miałam okazję przeczytać kilka książek Agaty Christie i muszę przyznać, że są one naprawdę dobre. Bardzo lubię kryminały i czytam ich bardzo dużo. Książki pani Agaty Christie kończą się zaskakująco i to jest w nich najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 48. Uwielbiam czytać kryminały i tego typu książki. Zazwyczaj są to książki innych autorów, ale ten post zachęcił mnie do przeczytania książek Agaty Christie. Osobiście polecam książki Karin Slaughter, najbardziej ,,Płynie nacięcie".

  OdpowiedzUsuń
 49. Osobiście nie przepadam za kryminałami ale po tym poście postaram się napewno sięgnąć po jakiś kryminał i zapoznać sie z książkami autorstwa Agaty Christie. Tak z innej półki to polecam "Dom na plaży" bardzo ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 50. [i]Nie_Napisałem_Komentarza11 maja 2016 03:11

  Uwielbiam kryminały! Ale o Pani Agacie Christie nie słyszałem. W najbliższym czasie zamierzam nadrobić zaległości i przeczytać kilka książek tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 51. Kiedy w gimnazjum pani od polskiego podyktowała nam książkę Agaty Christie jako lekturę byłam zdziwiona. Nie słyszałam wtedy o żadnej książce tej pisarki.Po tytule (,,Dwanaście prac Herkulesa") spodziewałam się raczej czegoś o wiele bardziej związanego z Mitologią. Jednak po przeczytaniu kilku pierwszych stron zrozumiałam, że mam przed sobą bardzo ciekawą książkę genialnej pisarki. Nie zauważyłam nawet, kiedy zbliżyłam się do końca ,,Dwunastu prac Herkulesa". Zaledwie kilka tygodni później, ze względu na upodobania mojej mamy dotyczące kryminałów, książka wylądowała na półce w naszym domu. Książka ,,Dwanaście prac Herkulesa" bardzo mnie zaskoczyła i cieszę się, że to właśnie ona była jedną z moich lektur. Od tego czasu sięgnęłam jeszcze po kilka innych książek Agaty Christie.

  OdpowiedzUsuń
 52. Przeczytałam do tej pory tylko jedną jej książkę "dwanaście prac Herkulesa", lecz obejrzałam serial i muszę przyznać, że bardzo zaintrygowała mnie wiedza autorki o substancjach trujących. Ta kobieta ma prawdziwy talent i podziwiam ją za posiadanie tak wielkiej liczby pomysłów i niepowtarzanie się w utworach, ponieważ każdy jest wyjątkowy. Zasłużyła na swoje miano "królowej kryminałów".

  OdpowiedzUsuń