10 kwietnia 2016

Oglądamy filmy


          
        Historia w polskiej telewizji


                      Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw,
                                      która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor.
                                                                                                  (Józef Beck)


Oglądamy bardzo dużo filmów i seriali. Większość z nich pochodzi z krajów zachodnich. W ostatnich latach coraz bardziej interesujemy się produkcjami tureckimi, o czym może świadczyć sukces  Wspaniałego stulecia  czy  Tysiąca  i  jednej nocy. W naszym kraju również kręci się interesujące  filmy. Jednym z seriali powstałych w Polsce, zasługującym na uwagę, jest Czas honoru zwłaszcza, że szybko zyskał wielką popularność  wśród widzów.

Czas honoru to polski serial wojenny, który rozgrywa się podczas II wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu. Emisja serialu trwała od 7 września  2008 roku do 23 listopada 2014.  Akcja pierwszych trzech części rozgrywa się  w 1941 roku, czwarta – w 1944, piąta  - u schyłku wojny i zaraz po jej zakończeniu, szósta - przedstawia losy bohaterów w połowie 1946 roku. Siódma część wraca do roku 1944,  do powstania warszawskiego. Miejsca  akcji  są różne: Warszawa (w tym getto), Londyn, Włochy, Monachium, III Rzesza oraz Generalne Gubernatorstwo. Serial bardzo szybko zyskał wielką popularność i zainteresowanie ze strony widzów.

Twórcami   scenariusza są: Jarosław Sokół, Jerzy Matysiak oraz Ewa Wencel.  Film reżyserowali:  Michał Kwieciński, Michał Rosa, Wojciech Wójcik, Grzegorz Kuczeriszka, Waldemar Krzystek i Michał Rogalski. Serial otrzymał bardzo wiele nagród. Został również uhonorowany trzema Telekamerami w kategorii: najlepszy serial  oraz   Złotą Telekamerą. W 2010 roku Czas honoru  został zauważony w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi krytycy przyznali mu dwie nagrody. W lipcu 2015  licencja serialu została kupiona przez telewizję szkocką oraz litewską. 
W serialu śledzimy perypetie czterech przyjaciół, ich rodzin i znajomych. Każdy bohater w Czasie honoru mniej lub bardziej jest  zaangażowany w walkę  z agresorem. Janek, Bronek, Michał  i Władek to główni bohaterowie. Każdy  z nich był szkolony w Anglii do walki z Niemcami. Ich oddział jest od zadań specjalnych.   Podrabiają dokumenty, wykonują wyroki na zdrajcach narodu, przeprowadzają akcje partyzanckie. Twórcy serialu pokazują również piekło  getta warszawskiego : biedę, głód, choroby, egzekucje.  Przybliżają widzom  warunki w na Pawiaku. W tym największym więzieniu  Generalnego Gubernatorstwa znaleźli się między innymi Władek i  Janek.  Scena gimnastyki na gorącym żużlu – ukazana w filmie -  miała miejsce naprawdę. Była ona przedmiotem późniejszych procesów  esesmana Ludwiga Hahna. Metody przesłuchań, które możemy zobaczyć w serialu,  nie odbiegają od tego,  co się działo  w rzeczywistości.
W  Czasie honoru wzięło udział wielu znanych aktorów. Na szczególną uwagę zasługuje Antoni Pawlicki, który zagrał Janka. Stworzył postać porucznika Markiewicza, którego losy odzwierciedlały historię ludzi młodego pokolenia tamtych czasów. Pawlicki jest aktorem dość młodym, ale tą rolą pokazał, że  jest już dojrzałym artystą. Jan Wieczorkowski jako Władek także  udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym i utalentowanym, a  żadna rola nie stanowi dla  niego problemu.

Czas honoru to nie tylko serial o wojnie. Porusza  też tematy, które odgrywają ważną rolę  w naszym życiu: miłość, przyjaźń, rodzina, oddanie,  strata  i cierpienie.  Ludzie w czasie wojny musieli się liczyć z tym, że każdy dzień może być ich ostatnim. Dlatego  troszczyli się o swoich najbliższych i mogli na siebie liczyć w trudnych sytuacjach. Główne postacie mogą być dla nas wzorem odwagi, oddania, patriotyzmu, poświęcenia.  Codziennie narażali  własne życie, musieli oswoić się z myślą o własnej  śmierci  oraz  z  widokiem śmierci innych. Nie uniknęli też  straty bliskich.             

W mojej opinii jest to najlepszy polski serial. Przedstawił historię okupowanej stolicy w sposób nieskomplikowany i ciekawy.  Wprawdzie  zawiera nieścisłości historyczne, ale to tylko zachęca do zagłębienia swojej wiedzy  na ten temat. Większość polskich krytyków filmowych poleca Czas honoru. Marcin Fijołek  pisze: Serial ten jest dobitnym przykładem, że o historii Polski można opowiadać ciekawie(…) Dotarcie do ludzi, zwłaszcza tych młodych, z przekazem historycznym jest trudne, co tak mocno pokazują debaty na temat kształtu nauki historii w szkołach.  Zgadzam się z jego opinią, ponieważ wielu młodych ludzi nie interesuje się historią  z powodu sposobu przekazu, jaki jest im proponowany  w szkole. Historia kojarzy im się z nudą, a nie z ciekawymi  informacjami. Krzysztof Kloc, doktorant w Instytucji Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w swojej recenzji stwierdza: Czas honoru nie jest serialem adresowanym do zawodowych historyków. Nie jest dokumentem, który w każdym, nawet najmniejszym detalu, wiernie oddaje realia przedstawianego wycinka historii. (…) ma dać ogólny obraz życia i walki w okupowanej Warszawie (…).  Zachęcam więc  do oglądania serialu i dodatkowego pogłębiania wiedzy historycznej.

Kinga

Grafika:
http://cdn1.stopklatka.pl/dat/artykul/0000000014/0000014565/original.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/18/74/bc/z12350488Q,Karolina-Gorczyca-i-Jan-Wieczorkowski-w--Czasie-ho.jpg
http://cdn28.se.smcloud.net/t/photos/t/320528/czas-honoru-7-sezon-wladek-jan-wieczorkowski-janek-antoni-pawlicki_19857756.jpg

65 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Toba, że Czas Honoru to najlepszy polski serial. Wiele razy do niego wracam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny10 kwietnia 2016 04:36

   Dwa błędy w tytule. Czy to nie przesada?

   Usuń
 2. Nie oglądałam tego serialu, ale słyszałam o nim wiele pozytywnych opinii. Po tym poście, w chwili wolnego czasu obejrzę chociaż kilka odcinków, bo wydaje się ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam gorąco. Pierwszy odcinek serialu zobaczyłam przez przypadek. Wszystko skończyło się tak, że zobaczyłam wszystkie odcinki w miesiąc. Serial na prawdę jest warty uwagi.

   Usuń
 3. "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Niestety, zbyt często naszą uwagę przykuwa zagraniczne kino, przez co polskie filmy i seriale schodzą na drugi plan. Tymczasem, twórcy z naszego kraju udowadniają, że warto pochylić się również nad polskimi produkcjami. Przykładem jest opisany w poście "Czas honoru", doceniany przez coraz liczniejsze rzesze odbiorców, zauważony również za granicą. Myślę, że serial ten odniósł sukces dzięki przedstawieniu historii Polski w sposób zrozumiały i interesujący dla przeciętnego widza. Pokazuje, że nauka historii nie musi być - jak uważa wielu młodych ludzi - przykrym obowiązkiem. Pogłębiajmy swoją wiedzę historyczną, ponieważ naród, który nie zna swej przeszłości, nie ma szans na napisanie nowej historii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślałam, że to kolejny z tych seriali, które służą komercji, ale dzięki temu postowi widzę w nim możliwość zgłębienia wiedzy na temat okrutnych czasów dla naszego kraju. Zachęciłaś mnie do obejrzenia go, zwłaszcza że został doceniony i w innych państwach.
  Czas II wojny światowej to temat, który warto poruszać. Trudno zdać sobie sprawę z powagi i dramatyzmu sytuacji, która odcisnęła tak trwały ślad w historii Polski. Naszym obowiązkiem powinno stać się poznanie tej wiedzy, zwłaszcza, że można ją znaleźć niemal wszędzie, chociaż i tak będzie ona tylko drobną częścią w tej strasznej układance.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rownież myślałam,że ten serial służy przede wszystkim komercji,ale po przeczytaniu tego posta dowiedzialm się,że jest on inspirujący i pokazuje czasy wojny.

   Usuń
 5. Staram się nie oglądać telewizji ze względu na marny poziom dużej części programów, jednak bardzo cieszę się, kiedy znajduję takie "perełki"- wyżej wymieniony serial wyróżnia się spośród większości tego, co serwuje nam telewizja komercyjna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może lepiej jednak postarać się o znalezienie wartościowych programów i filmów, żeby coś wiedzieć o świecie i orientować się w kulturze? Mam wrażenie, że powtarzasz cudze poglądy. Proponuję pójść dalej i wystawić telewizor na śmietnik - może się przyda komuś potrzebującemu. Nie lubię przesady!

   Usuń
  2. Nie powiedziałem, że NIE MA wartościowych programów; jednak często widząc, że jedynymi programami (po "przeskakiwaniu" po kanałach telewizyjnych)które mogę zobaczyć są telenowele lub kolejne sezony tasiemcowych filmów paradokumentalnych- wolę wyłączyć telewizor. Nie mam zamiaru wystawić telewizora na śmietnik; jak już wspomniałem- bardzo lubię oglądać wartościowe programy. Pasjonuję się historią, więc kiedy w wolnej chwili "trafię" na coś związanego z tym tematem (najbardziej pomocna jest pod tym względem- moim zdaniem- TVP Kultura)- siadam i oglądam. Również nie lubię przesady, a tym bardziej nie powtarzam cudzych poglądów.

   Pozdrawiam Cię i życzę miłej niedzieli :) na marginesie: dzisiaj na TVP Historia o 21.40 emitowany będzie film dokumentalny o ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Postaram się w miarę swoich możliwości obejrzeć program, bo mało wiem o tej postaci, a warto poszerzać horyzonty.

   Usuń
 6. Spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami dotyczącymi "Czasu honoru" ale niestety nigdy nie obejrzałam nawet odcinka. Ostatnio w internecie pojawiły sie informacje o stworzeniu polskiego serialu historyczno-kostiumowego, na podstawie tureckich produkcji. "Złoty wiek" miałby opowiadać o intrygach w czasach dynastii Jagiellonów. Czekam na niego z niecierpliwoscią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czas Honoru to jeden z lepszych polskich seriali. Pamiętam jak zawsze z rodziną, wieczorem gromadziliśmy się na wspólnym oglądaniu. Serial ten ukazuje wartości, jakie powinien mieć każdy Polak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny10 kwietnia 2016 04:33

   Marto! Masz problem z interpunkcją i ortografią. Cudzysłów oraz przecinek w zdaniu złożonym, a także błąd w tytule.

   Usuń
  2. Rzeczywiście zrobiłam dużo błędów. Tak to jest, jak człowiek się śpieszy i nie sprawdzi dwa razy. Całe życie będę się uczyła na swoich błędach.

   Usuń
 8. Wspaniały post! Oglądałem ten serial i zgadzam się z Kingą, że jest to jeden z najlepszych polskich seriali. Przedstawiona w nim historia jest w większości prawdziwa i zrozumiała przez nasze pokolenie.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Czas honoru" to serial, do którego chętnie się wraca. Przekazuje ważne treści i wartości, ponieważ opowiada o losach ludzi w okresie okupowanej Polski. Znalazłam kilka ciekawostek na temat tego serialu:
  -""Czas honoru" kręcono w Warszawie - na Nowym Mieście, Krakowskim Przedmieściu oraz na ulicach - Środkowej, Śniegockiej i Oboźnej. Zdjęcia poza Warszawą realizowano w Arciechowie, Modlinie, Stawiskach i Kampinosie",
  -"Aktorzy występujący w filmie, musieli przejść trening kaskaderski oraz kurs musztry wojskowej".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A_ja_znalazłam10 kwietnia 2016 04:58

   A ja znalazłam (na stronie Filmweb-u) błędy występujące w filmie:

   W rzeczywistości regulamin Cichociemnych nie dopuszczał możliwości zrzucenia do kraju kilku członków jednej rodziny, jak miało to miejsce w serialu.

   Sposób trzymania karabinu STEN: w filmie wielokrotnie bohaterowie trzymają karabin lewą ręką za magazynek. To był zły sposób, gdyż wtedy magazynek się luzował i kule nie wchodziły prosto do lufy, a karabin się zacinał.

   Usuń
 10. Telewizja polska przedstawia nam historię naszego kraju. Serial "Czas honoru" jest wzorem patriotyzmu reżyserów. Dzięki temu filmowi młodzież, jak i dzieci mogą dowiedzieć się o czasach jakie panowały w Polsce podczas II wojny światowej.
  W "Czasie honoru" możemy spostrzec, iż ludzie w tamtym okresie wyróżniali się odwagą, wiarą i miłością do Ojczyzny. Obecnie istnieje mało osób, które potrafiłyby poświęcić się dla własnego kraju. Powinniśmy być wdzięczni wszystkim poległym w wojnie ludziom, a nie tylko żołnierzom, którzy walczyli dzielnie dla wolności. To właśnie dzięki nim możemy cieszyć się swobodą słowa oraz własnymi symbolami narodowymi, a przede wszystkim biało-czerwoną flagą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo interesujący post! Nie oglądałam tego serialu, ponieważ nie lubię filmów wojennych. Twój wpis uświadomił mi, że moim obowiązkiem jako obywatela jest poznawanie historii Polski, dlatego postaram się w najbliższym czasie obejrzeć przynajmniej pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś oglądałam ten serial regularnie, potem opuściłam kilka odcinków, skończył się sezon i trzeba było czekać na następny, i jakoś o nim zapomniałam. Dziękuję za przypomnienie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Czas honoru" jest świetnym pomysłem na pogłębienie wiedzy historycznej narodu.Zgadzam się ze zdaniem Marcina Fijołka i myślę, że ten serial ułatwi zrozumienie historii naszego kraju wszystkim Polakom, a w szczególności tym najmłodszym, dla których lekcje w szkole o II wojnie światowej mogą wydawać się trudne i niejasne.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam podobnie jak jeden z moich przedmówców - rzadko włączam telewizor. Zdecydowanie częściej sięgam po książki, gazety, czy audycje w radiu (o ile da się po nie sięgac :), a nawet prędzej wybiorę się do kina niż do salonu w celu obejrzenia czegoś wartościowego. Mimo to, "Czas honoru" przykuł moją uwagę nie raz gdy mama go oglądała, a mnie zdarzyło się przypadkowo zerknąc na ekran. Nigdy nie zainteresowałam się nim na tyle, by kontynuowac oglądanie, dlatego dziękuję autorce za ten post, który w pewien sposób mnie do tego zmusza :) Tematyka Polski w czasach wojny jest tym, co bez reszty potrafi zauroczyc i poruszyc każdego Polaka. Nawet historia słyszana na lekcji w szkolnej ławie wydaje się byc ciekawsza, gdy Pani zaczyna mówic o perypetiach polskich bohaterów. Wyjątkowym aspektem zarówno opisanego tutaj serialu, jak i wielu filmów pełnometrażowych jest nawiązanie do codziennego życia - miłości, przyjaźni, zwykłych problemów. To buduje pewien rodzaj wyjątkowej więzi między przedstawioną postacią a widzem.
  Sympatykom i ciekawskim polecam szczególnie "Kamienie na szaniec", które uważam za perełkę wśród filmów tego pokroju. Realizm cierpienia w czasie wojny i zwykłej codzienności jest tam pokazany bardzo dokładnie i zarazem naturalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny10 kwietnia 2016 10:29

   (...)"wydaje się być ciekawsza" - piszesz, a ja się dziwię. Ten typ błędu został już dawno omówiony na lekcji polskiego.

   Usuń
 15. "Czas honoru" to świetny serial przedstawiający losy ludzi w czasie II wojny światowej. Aktorzy wykazali się niesamowitym talentem aktorskim. Jeśli komuś wydaje się, że historia jest nudna, to polecam obejrzeć ten serial. Bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Każdy obywatel powinien znać historię swojej ojczyzny. Dobrze, że są takie produkcje jak "Czas honoru", dzięki którym możemy zgłębiać swoją wiedzę historyczną.
  "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości" - Józef Piłsudski

  OdpowiedzUsuń
 17. Od kilku miesięcy nie oglądam telewizji,jedynie w drodze wyjątku kiedy emitowany jest interesujący mnie film :) Co do "Czasu honoru",słyszałam o nim i nawet obejrzałam parę odcinków lecz nie kontynuowałam jego oglądania i żałuję,ponieważ jest to dobry serial,który wzbudził zainteresowanie nawet za granicą, z czego powinniśmy być dumni.

  OdpowiedzUsuń

 18. "Czas honoru" to serial, który szturmem zdobył serca Polaków, ale tak jak wspomniałaś-spodobał się także widzom za granicą. To niebywały sukces.
  Z chęcią powrócę do tego serialu, ponieważ obejrzałam tylko kilka odcinków.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy nie obejrzałam serii "Czasu honoru" w całości, ale rodzinne oglądanie kolejnych odcinków przez pewien czas było nie tylko domową tradycją, ale nawet w pewnym sensie obowiązkiem. Pamiętam, że jeden z głównych bohaterów, Bronek, był moją dziecięcą, wymarzoną miłością. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawy post.Nie oglądam seriali ani filmów o tematyce wojennej,ale chyba zacznę oglądać "Czas honoru",ponieważ słyszałem dużo dobrych opinii na temat tego serialu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Serial ten zawsze był emitowany w niedzielę, wtedy wraz z moimi rodzicami zasiadaliśmy przed telewizorem i z zaciekawieniem oglądaliśmy go. Bardzo często niektóre sceny z serialu wywoływały u mnie lekki płacz- zastanawiałam się wtedy, co ja bym zrobiła na ich miejscu? Czy będąc na miejscu Leny (dziewczyny Janka) wróciłabym do getta, do swojej rodziny chociaż wiedziałam, że jestem tam z nimi tylko i wyłącznie przez pomyłkę? Czy na miejscu Rudej potrafiłabym wymierzyć pistoletem w obcą osobę i wykonać na niej wyrok? Tego typu seriale są bardzo potrzebne młodemu pokoleniu, gdyż zmienia się nasz światopogląd inaczej patrzymy na to co się teraz dzieje. Dzięki temu serialowi nie zapominamy o ludziach, bardzo często młodych, którzy walczyli za wolną Polskę, za swoja Ojczyznę. Powinniśmy im być wdzięczni, bo to właśnie dzięki ich poświęceniu możemy żyć teraz w wolnej Polsce bez wojen. Niech Ci wszyscy, którzy zginęli za Polskę, będą dla nas wzorem do naśladowania, teraz nie musimy ginąć za swoją Ojczyznę lecz możemy w inny sposób pokazać, że jest ona dla nas bardzo ważna, chociażby poprzez szanowanie swojego ojczystego języka. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy POLAKAMI.

  OdpowiedzUsuń
 22. Uważam, że serial jest bardzo ciekawy i rzeczywiście w nieskomplikowany sposób ukazuje wiele trudnych sytuacji podczas wojny, sytuacji gdzie najważniejszą wartością staje się życie, a także obrona ojczyzny. Mimo, że obejrzałam tylko kilka odcinków to szczerze zachęcam innych do oglądania.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mimo tego, że interesują mnie filmy i seriale o tematyce wojennej akurat "Czas honoru" oglądałem okazjonalnie i były to zazwyczaj pojedyńcze odcinki. Jednak po przeczytaniu tego postu stwierdzam, że warto znaleźć wolną chwilę i obejrzeć ten serial w całości, ponieważ ukazuje on jakie trudne i pełne niebezpieczeństw było życie naszych dziadków i pradziadków. Powinniśmy oddać im hołd za to, że dzięki ich bohaterskiej postawie możemy teraz żyć w wolnym i niepodległym kraju. I ten serial jest właśnie formą hołdu względem nich.

  OdpowiedzUsuń
 24. Czas honoru to najlepszy polski serial o tematyce historycznej,który ukazuje krwawe oblicza wojny.Pozwala przenieść się w czasy okupowanej Warszawy.Dzięki takim filmom poznaje wartości ludzi walczących o wolność ojczyzny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny10 kwietnia 2016 13:51

   Nie sądzisz Pati, że tytuł należałoby wziąć w cudzysłów?

   Usuń
 25. Nie interesują mnie zbytnio tematy wojenne, ale zauważyłam, że ostatnio filmów na ten temat przybywa. Fajnie, że zdecydowałaś się napisać post właśnie o tym serialu, może właśnie ten serial zaciekawi resztę osób po przeczytaniu tego postu, tak jak mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 26. "Czas honoru" to świetny polski serial pokazujący życie młodych Polaków w czasach II Wojny Światowej. W polskiej telewizji powinni zlikwidować seriale typu "Dlaczego ja?", czy "Szkoła", które wyśmiewają tylko ludzką głupotę i zastąpić je serialami, które mogą nas nauczyć czegoś ważnego, co powinien znać każdy Polak. Wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna powinny być zagnieżdżone w sercu każdego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nigdy nie oglądałem tego serialu i nie interesuje się za bardzo historią, jednak bardzo ciekawi mnie okres II wojny światowej oraz okupowanej Warszawy. . Zawsze, gdy były puszczane w telewizji dokumenty z tego okresu to oglądałem je z zaciekawieniem. Bardzo ciekawy post, z pewnością w przyszłości obejrzę "Czas honoru".

  OdpowiedzUsuń
 28. Czytałam wiele recenzji "Czasu honoru". Były one jak najbardziej pozytywne, ale zdażały się także te negatywne, które trochę odciągały mnie od obejrzenia chociażby pierwszego odcinka. Twoja opinia jak najbardziej zachęciła mnie do zagłębienia się w fabułę serialu. Mam nadzieję, że okaże się on tak ciekawy, jakim go przedstawiasz.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie przepadam za spędzaniem czasu przed ekranem telewizora, ale "Czas honoru" obejrzałam w całości w poprzednie wakacje. Zachęciła mnie do tego mama i razem zrobiłyśmy sobie maraton filmowy. Szczerze polecam każdemu ten serial :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Serial ,,czas honoru" nigdy nie był dla mnie dobrym serialem , to po prostu nie mój klimat .Jeśli będę miał okazje to skusze się obejrzeć jeszcze jeden z odcinków ...może akurat następnym razem ten serial wywrze na mnie pozytywne wrażenie .

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo lubię oglądać polskie seriale, a zwłaszcza te, które przedstawiają historię naszego kraju. Obejrzałam niemalże wszystkie odcinki „Czasu honoru" i polecam szczególnie tym, którzy przysypiają na lekcji historii ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo interesujący post. Nie oglądałem tego serialu,ale słyszałem o nim wiele dobrych opinii.Ten post jeszcze bardziej zachęcjił mnie do tego , aby obejrzeć w wolnej chwili przynajmniej jeden odcinek .

  OdpowiedzUsuń
 33. Polskie seriale zawsze mnie odstraszały bo wszystkie przypisywałem do kategorii "Barw Szczęścia" lub "M jak Miłość". Na szczęście to się zmienia i czas Honoru jest przykładem dobrego serialu który może porwać odbiorce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny11 kwietnia 2016 09:42

   Panie Przednowek! W Pana wypowiedzi jest 6 błędów ortograficznych oraz 2 interpunkcyjne. Imponujący wynik!

   Usuń
  2. Jednak wciąż daleko do mojego rekordu z gimnazjum gdzie pani się poddała zliczając wszystkie. :)

   Usuń
  3. Miłośnik poprawnej polszczyzny11 kwietnia 2016 13:02

   Dziecko Drogie! Doceniam Twoje poczucie humoru i dobre samopoczucie. Może jednak przyślesz poprawną formę swojego komentarza lub zdobędziesz się na głębszą refleksję?

   Usuń
 34. Bardzo ciekawy post. Ja osobiście nie przepadam za historią, ale interesuję się druga Wojną Światową. Oglądałam kiedyś ten serial i zgadzam się z opinią autorki. Dobrze że istnieją takie seriale, które uczą polską młodzież patriotyzmu.

  OdpowiedzUsuń
 35. Serial Czas Honoru z całą pewnością jest warty uwagi, nie tylko z racji walorów rozrywkowych, ale również solidnego wykonania i dobrego odwzorowania realiów tamtego okresu.

  OdpowiedzUsuń
 36. Tak jak wielu moich poprzedników zgadzam się z tym, że to dobrze że istnieją takie seriale, które uczą patriotyzmu. Mimo iż mam rozszerzoną historię, to ten serial do mnie nie przemawia. Obejrzałam kilka odcinków i nie mogłam się przekonać do niego.

  OdpowiedzUsuń
 37. #pozdrawiający13 kwietnia 2016 11:01

  ,,Czas honoru'' to serial opierający się na faktach.Obrazuje historie ludzi,którzy stracili rodzinę oraz poczucie bezpieczeństwa,a zarazem przybliża młodym pokoleniom dzieje polski w nowatorski sposób.Serdecznie polecam wszystkim zainteresowanym do zagłębienia się w tematykę serialu.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny13 kwietnia 2016 12:26

   Pozdrawiam #Pozdrawiającego z nadzieją, że pisanie słowa "Polska" małą literą to nie jest jakiś "nowatorski sposób" wyrażania szacunku.

   "polecam (...) do zagłębienia się w tematykę serialu" - pisze następnie #Pozdrawiający. Powinien napisać: "polecam zagłębienie się..." albo "zachęcam do zagłębienia się".

   Usuń
 38. "Czas honoru" to jeden z najlepszych polskich seriali! Uwielbia go cała moja rodzina, a zwłaszcza mój brat, który nie jest miłośnikiem historii. Serial zachęca do większego pogłębienia wiedzy na temat II wojny światowej i towarzyszącym temu okresowi wydarzeniom. Szczerze zachęcam do jego obejrzenia!

  OdpowiedzUsuń
 39. Serial "Czas honoru" był mi już od dawna zanany. Nic mnie jednak nigdy nie zachęciło do jego oglądania. Być może sprawiła to niechęć do seriali, ale jednak postaram się kiedyś "przełamać" i obejrzeć chociaż jeden odcinek :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Dużo słyszałam pochlebnych opinii na temat tego serialu, jednak obejrzałam może przelotnie jeden odcinek. Post przeczytałam z ciekawością :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Oglądałam prawie wszystkie odcinki "Czasu honoru" i bardzo lubię ten serial. Można w przystępny sposób poznać historię Polski. Mogę polecić ten serial każdemu, kto jeszcze go nie oglądał.

  OdpowiedzUsuń
 42. Również uważam, ze "Czas honoru" to jeden z najlepszych polskich seriali.
  Opowiada losy bohaterów w sposób bardzo ciekawy, ale również pokazuje życie okupowanej Warszawy i historię naszego kraju. Polecam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Widziałem wiele odcinków "Czasu honoru" i muszę przyznać, że jest to jedna z najlepszych produkcji z jaką się spotkałem. Sytuacja w Polsce była odwzorowana bardzo dobrze, a sam serial trzymał w napięciu od pierwszych sekund do napisów końcowych.

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie miałem okazji oglądać "Czasu honoru". Uważam, że oglądanie filmów i seriali w moim wieku jest nieciekawe. Młodzi ludzie powinni się rozwijać, lecz nie zawsze film czy serial jest dobrą drogą do poszerzania wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 45. Czas Honoru to najlepszy polski serial! Często do niego wracam. :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Nie miałam czasu aby obejrzeć chociaż jeden odcinek tego serialu, lecz mam nadzieję, że szybko to nadrobię. Ten post bardzo mnie zachęcił.

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo interesujący post. Gratuluję Kinga. Obejrzałam jeden odcinek serialu, jednak nie spodobał mi się. :c

  OdpowiedzUsuń
 48. #olamazurek3218 maja 2016 10:26

  Przyjemny post. Czasami oglądam "Czas honoru" i śmiało mogę stwierdzić, że to najlepszy serial historyczny, jaki kiedykolwiek widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 49. [i]Nie_Napisałem_Komentarza11 maja 2016 03:14

  Bardzo lubię seriale tego typu. Jednak moim ulubionym jest Czas Honoru

  OdpowiedzUsuń
 50. Nigdy nie widziałam tego serialu i nie słyszałam o nim. Opis bardzo mnie zachęcił do obejrzenia i na pewno, gdy będę miała wolną chwilę postaram się to zrobić.

  OdpowiedzUsuń