7 stycznia 2016

Podróże kształcą Inne spojrzenie na Stany Zjednoczone


Amerykanie są żywym zaprzeczeniem 
kartezjańskiego „myślę, więc jestem”:  
nie    myślą, a mimo to są. 
 (Julius Evola)


Stany Zjednoczone to jedno z największych mocarstw na świecie. Nikogo więc nie dziwi, że jest to miejsce, gdzie stykają się ze sobą różne kultury. Kraj ten stanowi barwną mozaikę etniczną, religijną oraz kulturalną. Największa mniejszość, zamieszkująca Stany Zjednoczone, posługuje się językiem hiszpańskim. Znajduje się tu też wielu Włochów, Portugalczyków, Irlandczyków, Polaków oraz Azjatów (głównie Chińczyków).

Wstępne informacje o Stanach Zjednoczonych mamy już za sobą, teraz należy zadać pytanie: z czym głównie kojarzą się Stany Zjednoczone? Większości ludzi  pewnie tylko z barami szybkiej obsługi czy koncernami takimi jak Mc Donald's. Kraj ten ma jednak coś więcej do zaoferowania niż tylko amerykańskie hamburgery czy pizzę. W Ameryce narodziło się wielu znanych twórców literatury, muzyki i sztuki. Tu swój początek miały takie gatunki jak: jazz, country, gospel, rock, thrash metal, grunge, blues, pop, rap, house czy techno. Ameryka wydała wiele osobowości, które na stałe zapisały się w świadomości obywateli wszystkich narodowości (np. Woody Allen czy Michael Jackson).

Najbardziej znani twórcy literatury, których ojczyzną były Stany Zjednoczone,  to: Mark Twain, Ernest Hemingway, Jack London. Przybliżę Wam pokrótce te postacie. Mark Twain. Znamy go głównie jako autora powieści Przygody Tomaka Sawyera. Napisał też m.in. powieści Przygody Hucka Finna oraz Książę i żebrak. Inny amerykański powieściopisarz, William Faulkner, nazwał Twaina "ojcem amerykańskiej literatury". Mówi się, że literatura amerykańska zawdzięcza Twainowi uwolnienie piśmiennictwa od wzorców europejskich i propagowanie amerykańskich ideałów wolności, równości i demokracji.
Ernest Hemingway to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1954. Do jego najbardziej znaczących dzieł należą: Pożegnanie z bronią, Komu bije  dzwon oraz dobrze nam znane opowiadanie Stary człowiek i morze. Hemingway w swojej twórczości opierał się na własnych przeżyciach, można więc   w niej zauważyć wiele elementów autobiograficznych. Pisarz jest  uważany za przedstawiciela tzw. straconego pokolenia (pokolenia ogarniętego pesymizmem po przeżyciach I wojny światowej), a jego debiutancką powieść Słońce też wschodzi uważa się za manifest tej generacji. 
Jack London.  W jego utworach również występują  wątki autobiograficzne. Pisarz czerpał z filozofii Nietzschego, dlatego w jego twórczości zauważa się połączenie idei socjalistycznych z teorią walki o byt oraz podziwem dla silnych jednostek. Jego powieści stanowią połączenia naturalizmu oraz przygodowego romantyzmu. Najbardziej znane dzieła Jacka Londona to: Zew krwi, Wilk morski czy Biały kieł.

Inni wybitni amerykańscy pisarze to: Francis Scott Fitzgerald (Wielki Gatsby), Margaret Mitchell (Przeminęło z wiatrem), Irwin Shaw (Młode lwy), Joseph Heller (Paragraf 22), Kurt Vonnegut (Rzeźnia nr 5), Ken Kesey (Lot nad kukułczym gniazdem), Jerome David Salinger (Buszujący w zbożu) , John Updike (Czarownice z Eastwick), John Steibeck (Grona gniewu), Erskine Caldwell (Droga tytoniowa), Sinclair Lewis, Saul Bellow…

Nie sposób byłoby opowiedzieć o wszystkich gatunkach muzycznych, które narodziły się w Stanach Zjednoczonych, dlatego postanowiłam przybliżyć Wam historię jednego gatunku. Początki rocka datuje się na lata 50. Ten gatunek ma związek z muzyką czarnoskórych niewolników w Stanach Zjednoczonych. Ich muzyka przekształcała się, powstawały różne jej odmiany. Muzyka rockandrollowa łączyła elementy ,,czarnej’’ muzyki  (rhytm and bluesa oraz gospel), mieszając je ze stylami ,,białej” muzyki (country).  Nazwa rock była skrótem od ,,rock and rolla”. W Ameryce po II wojnie światowej muzyka ta stała się wyznacznikiem młodzieżowej kultury ,,teenagerów”. Rock stał się wyrazem buntu młodych. W tym czasie ikoną rockowego stylu był Elvis Presley. Z kolei wraz z pojawieniem się "The Beatles", rozpoczął się prawdziwy światowy szał   na punkcie rock and rolla.
USA to nie tylko szeroko pojęta kultura masowa, ale także "źródło" literatury, muzyki oraz sztuki. A co Wam najbardziej podoba się w Stanach Zjednoczonych? Czekam na Wasze opinie o Stanach Zjednoczonych.

Kamila

Grafika:
http://www.urlaubplanen.org/fotos/nordamerika/usa/usa-lage.jpg
http://www.success.com/sites/default/files/main/articles/Mark-Twain-lg_0.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-S57gSl3YzEk/UevAjQne7hI/AAAAAAAAQIw/yZAwJeFu5cc/s1600/HemingwayPhoto.jpg
http://www.getyourwordsworth.com/JLonRoamerintro.jpeg
http://the100.ru/images/lovers/id1473/elvis-aaron-presley-lovers-842.jpg

64 komentarze:

 1. To prawda że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie mają zbyt dobrej opinii, ale warto spojrzeć na te osiągnięcia wymienione wyżej, na historię tego narodu. Można w nim jednak dostrzec ludzi inteligentnych, mających cele i priorytety w życiu.
  Wiele słyszałam o osobowościach mieszkańców USA i z reguły są to mili, uprzejmi ludzie, którzy z nieznajomymi osobami z ulicy potrafią nawiązać krótki, ale przyjemny dialog, wyglądający np w ten sposób "hello,how are you?" Czyli "cześć,jak się masz?". Oceniając po gościnie i pięknych krajobrazach Stanów, sądzę że kiedyś odwiedzę to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Elvis Aaron Presley oprócz tego, że był muzykiem zajmował się również aktorstwem. Król rock and rolla grał różne gatunki muzyki między innymi bluesa, country, rockabilly czy gospel. Oprócz śpiewu Elvis potrafił także grać na gitarze i pianinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jak już wspomniałaś w Stanach Zjednoczonych narodził się także jazz. Powstał na początku XX wieku z połączenia muzyki amerykańskiej z rytmem Afryki, który przywieźli ze sobą czarnoskórzy przesiedleńcy. Chociaż dziś rozprzestrzenił się na cały świat, to amerykański Nowy Orlean dalej nazywany jest stolicą jazzu. Do jego rozpowszechnienia znacznie przyczynił się kolejny wybitny Amerykanin Louis Armstrong ( nie mylmy z Neilem Armstrongiem – pierwszym człowiekiem na Księżycu, także Amerykaninem) , którego ciepły głos z charakterystyczną chrypką chyba każdy z Nas kojarzy z utworem "What a wonderful world".

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim marzeniem od zawsze było zobaczenie "na żywo" kultury i codzienności Stanów Zjednoczonych. Byłam pod wrażeniem jego wielkości, a także zaawansowania technicznego. Niby "normalny" kraj, a skrywający w sobie tak wiele.
  W tym państwie najbardziej fascynuje mnie właśnie jego różnorodność, a zarazem ciekawa kultura i bardzo zadziwiające ciekawostki. Poniżej przedstawiam te najciekawsze, ale również najbardziej niezwykłe, znalezione w internecie:
  1. Pomimo tego, iż język angielski jest najbardziej rozpowszechnionym w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nie jest on jednak uznawany za język państwowy. Co więcej, w USA dotychczas nie ustalono języka państwowego.
  2. W stanie Montana ilość bydła trzykrotnie przekracza ilość mieszkańców.
  3. Jedynie 55 procent Amerykanów zdaje sobie sprawę z faktu, że Słońce jest gwiazdą.
  4. Zgodnie z prawem stanu Ohio, w mieście Columbus zakazane jest kupowanie płatków kukurydzianych w niedzielę.
  5. W Las Vegas całowanie mężczyzn noszących brodę jest niezgodne z prawem.
  6. 66 % Amerykanów cierpi na otyłość.
  7. 22 % nastolatek jest w ciąży ( najwięcej na świecie).
  8. Jest to pierwszy kraj w którym wprowadzono szkoły publiczne.
  9. Ponad 41 mln Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczona.
  10. W Stanach Zjednoczonych alkohol kupić można dopiero mając 21 lat.

  Kolejny ciekawy post :) Z niecierpliwością czekam na następny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Stany Zjednoczone są marzeniem większości osób. USA dla wielu są spełnieniem marzeń. Jest to kraj z którego pochodzi wielu znanych aktorów, muzyków czy piosenkarzy. Najbardziej w tym państwie lubię muzykę, która tam powstaje. Któż nie zna Whithney Houston,Louis'a Amstronga czy Tiny Turney. To ich piosenki nie schodziły z list przebojów przez wiele tygodni. Piosenka "What a wondrful word" Amstronga powstała, aby rozluźnić napiętą sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych. Micheal Jackson był, i nadal jest, dla wielu inspiracją. Jego ruchy taneczne przeszły do historii. Zatańczyć rock&rolla przy piosenkach Elvisa Presley'a to czysta przyjemność. Nikt nie zaśpiewa tak jak Whitney Houston.

  OdpowiedzUsuń
 6. zagłębiając się w wiedzę na temat Stanów Zjednoczonych dowiedziałem się,że są posiadaczami najbardziej rozpoznawalnego mostu na świecie ,mostu Golden Gate który był miejscem kulminacyjnym wielu scen filmowych w akcji , literaturze a nawet grach komputerowych takich jak : ,,Pacific Rim" , ,,wywiad z wampirem" czy nawet serialu komediowym ,,Detektyw Monk" .

  OdpowiedzUsuń
 7. Stany Zjednoczone to bardzo ciekawe państwo. Zadziwiające są inne absurdalne ciekawostki związane z USA. Dla przykładu: w Sacco w Missouri kobiety mają zakaz noszenia kapeluszy, które mogłyby odstraszać dzieci i zwierzęta. W Oregonie, dziewczęta poniżej 18 roku życia nie mogą pić kawy w miejscach publicznych po godzinie 19.00. A na Alasce jest zakaz budzenia niedźwiedzi z zimowego snu, w celu zrobienia im pamiątkowego zdjęcia.
  Stany Zjednoczone mogą czasem wydawać się krajem dziwnych przyzwyczajeń, nakazów i zakazów lecz są na pewno jedynym miejscem na świecie o tak zróżnicowanych obyczajach i kulturze. Myślę, że warto poznać te specyficzne zwyczaje na własnej skórze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Stany Zjednoczone to kraj zróżnicowany pod względem kulturowym. Tak jak zostało wspomniane w poście, w tym kraju także mieszkają Polacy, czyli Polonia. Imigracja do Stanów Zjednoczonych została podzielona na "fale imigracji".Pierwsza trwała od 1800 roku do I Wojny Światowej. Wtedy do Stanów Zjednoczonych wyjechał Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski.Drugi okres miał miejsce po II Wojnie Światowej. Ostatnia fala imigracji odbyła się w 1981 roku. Polonia zamieszkuje wszystkie części Stanów Zjednoczonych,ale najwieksze skupisko znajduje się w miastach takich jak: Chicago, Denver, Detroit, Nowy Jork. W Chicago życie Polaków skoncentrowane jest w polskiej dzielnicy "Jackowo". Znajduje się w niej wiele polskich sklepów, aptek,a także urzędów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Stany Zjednoczone są wyjątkowym i ciekawym państwem dzięki ogromnej różnorodności etnicznej, jak również dzięki temu, iż właśnie tutaj narodziły się nowe gatunki muzyki, stąd pochodzą wybitni, znani na cały świat artyści. Chciałabym w przyszłości odwiedzić to państwo.
  Oto kilka ciekawostek dotyczących USA:
  - W Minnesocie w laboratorium Orfield zbudowano pokój, który "pochłania" 99,99% wszystkich dźwięków. Jest to najcichsze miejsce na świecie.
  - Pierwszy na świecie bankomat powstał w Nowym Jorku w 1960 roku dla City Bank.
  - Przeciętny obywatel Stanów Zjednoczonych wypija ponad 600 napojów gazowanych rocznie.
  - W Stanach Zjednoczonych jest ponad 77 tysięcy km autostrad.
  - Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jest największą biblioteką świata. Zgromadzono w niej 142 miliony dokumentów, 58 milionów rękopisów i 29 milionów książek.
  - "Kinder niespodzianka" jest zakazana w USA, ze względu na łączenie zabawki z produktem spożywczym.
  - Biały Dom w Waszyngtonie jest wart ponad 315 milionów dolarów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zawsze marzyłem o zwiedzeniu Stanów Zjednoczonych z powodu że,tam jest tak duża różnica kulturowa i chciałbym zobaczyć jak tam żyją ludzie.Z tego co wyczytałem w internecie to głównie panuje tam język angielski,ponieważ to państwo nie posiada języka państwowego.
  Oprócz tego wyczytałem też że:
  *Pierwszą stolicą USA był Nowy Jork.
  *Jest to ojczyzna automatów samoobsługowych. Pierwszy postwaiony został na nowojorskim dworcu w 1888 roku i można w nim było kupić gume do żucia.
  *Przeciętny obywatel USA wypija ponad 600 napojów gazowanych rocznie.
  *W Stanach Zjednoczonych narodził się jazz, country, gospel, rock, blues, pop, disco, metal, grunge, hip-hop, house i techno.
  *Stany Zjednoczone nie mają oficjalnej religii państwowej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedy słyszę o Stanach Zjednoczonych od razu przychodzi mi na myśl postać Chrisa Kyle'a. Był to amerykański żołnierz Navy SEALs pochodzący z Teksasu. Uznany za najskuteczniejszego snajpera w historii USA. Podczas czterech misji w Iraku zastrzelił 255 osób, z czego 160 trafień zostało potwierdzonych przez Pentagon. Przez rebeliantów nazywany był Szajtan ar-Ramadi (Diabeł z Ramadi). W czasie misji wielokrotnie współpracował z GROM-em. Odznaczony m.in. dwoma Medalami Srebrnej Gwiazdy i pięcioma Brązowymi Gwiazdami. W 2012 roku wydał autobiograficzną książkę pt. "American Sniper"(w polskiej wersji ukazała się jako "Cel Snajpera"), gdzie porusza między innymi temat szkolenia członków SEALs czy przemyślenia na temat słuszności swoich zmagań w Iraku. Po zakończeniu służby wrócił wraz z rodziną do Teksasu. Zmarł 2 lutego 2013 roku, w wieku 39 lat, w wyniku postrzelenia przez chorego psychicznie żołnierza na strzelnicy w Glen Rose. Książka Kyle'a doczekała się filmowej adaptacji o tym samym tytule(lub w wersji polskiej "Snajper")
  Sam post jak najbardziej mi się podoba i chętnie zobaczę więcej podobnych. Wkradła się tu jednak mała literówka, a mianowicie "Przygody Tomaka Sawyera".

  OdpowiedzUsuń
 12. Stany Zjednoczone są jednym z największych mocarstw na kuli ziemskiej. Posiada wielka armię. USA jest zalążkiem nowych technologi. Stany Zjednoczone kojarzą mi się także z siedzibą NASA. Słyszałem, że amerykanie nie cieszą się dobrym zdaniem jednak sądzę, że są to tylko stereotypy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie kojarzyłem Stanów Zjednoczonych np. z Mc Donald's. Zawsze kraj ten kojarzył mi się z czymś większym. Wielu artystów pochodzących stamtąd jest znanych na całym świecie. Tych wymienionych w poście, starszych czy nawet współczesnych. Dzięki temu Stany Zjednoczone są znane z robienia świetnych filmów czy muzyki. Do tego mają bardzo ciekawą kulturę i różnorodność, która zawsze mnie fascynowała. Stany Zjednoczone zawsze kojarzyły mi się z z państwem dużym i rozwiniętym.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mamy się co oszukiwać, to właśnie Stany Zjednoczone dyktują to co właśnie będzie modne. Tak było, jest i będzie.
  Dobrze, że powstał taki post który pokazuje jak wielu artystów pochodzi z USA.

  OdpowiedzUsuń
 15. Większości z nas Stany Zjednoczone kojarzą nam się z zabawą oraz życiem beztroskim. Autorka postu przedstawia nam z jak najlepszej strony Stany Zjednoczone. Wspomina o wybitnych pisarzach oraz piosenkarzach. Chciałabym poznać obyczaje i zwyczaje mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała przyjemność pojechać do Stanów Zjednoczonych i je bardziej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ameryka jest w dzisiejszym świecie miejscem, narodowością i kulturą jednocześnie, które budzi wiele kontrowersji. Jedni uwielbiają amerykański styl i śmiało go przejmują - nastolatki naśladują postacie z amerykańskich filmów i seriali, właściciele pubów i restauracji serwują popularne hamburgery i hot-dogi i tak dalej. Wszystko jest winą rosnącej globalizacji. Nie jest to złe, ale nie zapomnijmy w ferworze pogoni za tą "współczesnością" o naszych polskich, złotych tradycjach. Pielęgnujmy je i doceniajmy, że nasz kraj różni się nieco od krajów zachodnich i tajemniczego świata zza oceanu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Elvis Presley zmarł przez choroby spodowodowane nadużyciem narkotyków. Przykładem jest też Amy Winehouse czy Whitney Houston. Zawsze zastanawia mnie jak wyglądałoby życie znanych artystów, gdyby nadal żyli. Szkoda, że dopiero po śmierci bardziej docenia się człowieka i jego czyny.

  OdpowiedzUsuń
 18. Na myśl o Stanach Zjednoczonych od razu widzę kultowe amerykańskie muscle cars. Termin ten odnosi się do samochodów o wyjątkowo wysokich osiągach i mocy. Czas świetności tych aut był pomiędzy 1964 a 1973 rokiem. Post bardzo mi się spodobał i liczę na więcej tego typu np: O Australii i Nowej Zelandii. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Stany Zjednoczone odgrywają szczególne miejsce na arenie międzynarodowej.Są wielką potęgą.Posiadają dużą różnorodność kulturową. Mają wysoko rozwiniętą infrastrukturę.
  Oto kilka ciekawostek o USA:
  -Stany Zjednoczone są drugim po Indiach producentem filmów na świecie. Słynne jest szczególnie Hollywood.
  -W USA powstaje trzy czwarte samolotów na świecie.
  -W kraju tym jest najbardziej rozbudowana na świecie sieć autostrad, o długości ponad 77 tysięcy kilometrów.
  -Niektóre autostrady mają aż 9 pasów w jednym kierunku.
  -W Nowym Jorku znajduje się około 5 600 wieżowców, w tym 50 ponad 200-metrowych.
  -Stany Zjednoczone mają najpotężniejszą armię na świecie(ponad 1 400 000 zawodowych żołnierzy i prawie 850 tysięcy rezerwistów).

  OdpowiedzUsuń
 20. Stany Zjednoczone to osobliwy kraj, mający wiele do zaoferowania. Irytują mnie wypowiedzi osób, które negują zachowania mieszkańców USA, wrzucając wszystkich do jednego worka. To nie jest rozsądne podejście. Dowodem na to, że Amerykanie jednak myślą, są wspomniane wcześniej wybitne dzieła literackie. Warto zaznaczyć, że Amerykanie podbijają świat mody, wyznaczają trendy, które naśladuje reszta globu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi wiele sławnych, utalentowanych osób, jednak nie każdy z nas o nich pamięta. Uważam, że warto zapoznać się chociaż z kilkoma biografiami pisarzy czy muzyków, bo stanowi to część kultury, którą powinniśmy znać.

  OdpowiedzUsuń
 22. Stany Zjednoczone są również bardzo zróżnicowane pod względem przyrody, pogoda w jednym a drugim stanie może być całkowicie inna, np. śnieg w jednym a w drugim upał.

  OdpowiedzUsuń
 23. Rzeczywiście trzeba przyznać, że ze Stanów Zjednoczonych pochodzi wiele utalentowanych osób(co jednak wynika też z ilości mieszkańców oraz z pozycji kraju, która pozwala wydać dużą ilość pieniędzy na odkrycie i rozwijanie talentów, czego świetnym przykładem jest to w jak wielu dyscyplinach sportu osiągają sukcesy). Ja jednak chciałbym skupić się na muzyce. Po pierwsze chciałbym zwrócić uwagę na to, co może by lekko mylące, gdyż w poście całkowicie poświęconemu USA znalazła wzmianka o Beattles'ach, którzy pochodzili z Anglii (dokładniej z Liverpoolu). Po drugie chciałbym zwrócić uwagę na to jaki wpływ na świat ma ten kraj, czego świetnym przykładem jest to, że mimo iż większość gatunków muzyki powstało w Ameryce, to jednak znacznie więcej czołowych przedstawicieli tych samych gatunków pochodziło z Wielkiej Brytanii(mimo iż jest ona mniejsza od USA!).

  OdpowiedzUsuń
 24. Stany Zjednoczone to wielkie i potężne państwo. Jest to trzecie pod względem ludności państwo i czwarte pod względem terytorium. Na pewno każdy z nas zna chociaż jednego znanego pisarza stamtąd, np. Mark Twain, Herman Melville znany głównie z powieści Moby Dick, Joseph Heller, Ernest Hemingway (Nagroda Nobla 1954), John Steinbeck (Nagroda Nobla 1962),jak również autorzy literatury sensacyjnej, m.in. Stephen King i Robert Ludlum oraz literatury fantastycznej, m.in. William Gibson (Neuromancer) i Philip K. Dick. Powieść graficzna jest także wynalazkiem literatury Stanów Zjednoczonych.

  OdpowiedzUsuń
 25. Z Ameryki wywodzi się mój ulubiony gatunek muzyczny czyli techno. Stany Zjednoczone są mieszanką kulturową, co sprawia, że bardzo chciałbym kiedyś odwiedzić ten kraj ,a pierwszą rzeczą jaką bym zrobił będąc w USA, udałbym się na jakąś imprezę techno. Bardzo chciałbym się też kiedyś przejechać chopperem po Route 66, zwaną także drogą-matką, łączącą Chicago z Santa Monica, na pewno byłoby to niesamowite przeżycie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Według mnie jedną z bardziej bezsensownych rzeczy jest ortodoksyjny patriotyzm dość sporej części amerykanów. Chodzi o to, że w Stanach nie przepadają za ludźmi z Europy czy sąsiedniego Meksyku, ludzi denerwuje to jak wiele imigrantów przybywa tam by spełnić swój "amerykański sen" kradnąc prace "prawdziwym amerykanom". Spotkałem się niejednokrotnie z takim stwierdzeniem i strasznie mnie ono denerwuje. Stany zjednoczone powstały z kolonii państw Europejskich wybijająć i wysiedlając rdzennych mieszkańcow tego kontynentu i niszcząc ich kulture.

  OdpowiedzUsuń
 27. „Król Popu” – Tak był określany Michael Jackson. Myślę, że tej osoby nie trzeba przedstawiać, ale warto zwrócić na nią uwagę poprzez przypomnienie kilku informacji i poznanie ciekawostek na jej temat. Jak wszyscy wiemy, był to czarnoskóry muzyk oraz znakomity tancerz, który zasłynął ze swego stylu ubierania się, wokalu oraz oryginalnych ruchów zwanych „moonwalk” czy „robot dance”. Swoją karierę muzyczną, jak przystało na zdolnego artystę, rozpoczął dosyć wcześnie. W wieku 7 lat został wokalistą zespołu The Jackson 5. W 1971r. ukazał się jego pierwszy album „Got To Be There”, zaś drugi „Thriller” dopiero w roku 1982, kiedy to Michael był już solowym artystą. Jego piosenki stały się niezapomnianymi hitami, a są to, np. „Billy Jean”, „They don’t care about us” czy „You are not alone”. Dosyć niedawno, bo w 2009 roku, Michael Jakson zmarł w wieku 50 lat. Mimo to, z pewnością pozostanie w sercach milinów osób na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 28. Ameryka jako kraj wielokulturowy , wyznacza wiele trendów. Kraj który jest mocarstwem ma też bogate osiągnięcia kulturowe takie jak stworzenia wielu nowych nurtów muzycznych oraz posiadanie wielu wybitnych artystów takich jak wspomnianych w poście Ernesta Hemingway czy Marka Twaina . Wielu ludziom Ameryka kojarzy się z beztroskim życiem czy też wspomnianymi w poście fast foodami .

  OdpowiedzUsuń
 29. Moja opinia o mieszkańcach Stanów Zjednoczonych jest jak najbardziej pozytywna. Uważam że wymienieni artyści to nieliczni przedstawiciele kultury tego kraju.
  Stany Zjednoczone to ogromna wytwórnia filmów a więc, mamy tam wspaniałych aktorów , reżyserów itd. (Hollywood). Natomiast zwykli ludzie też nie mogą być zaszufladkowani jako konsumenci Mc Donald's, na ogół są bardzo przyjaźni i życzliwi innym, często się uśmiechają i podchodzą do życia z ogromnym optymizmem. Uważam że jako naród mogli by nas nim zarazić.

  OdpowiedzUsuń
 30. Stany Zjednoczone najbardziej kojarzą mi się z gatunkami muzycznymi stworzonymi przez czarnych niewolników.

  OdpowiedzUsuń
 31. Większość ludzi uważa że Stany Zjednoczone za jeden z najlepszych krajów na świecie. Można tak powiedzieć, ponieważ z USA pochodzi wielu wielkich i wybitnych uczonych oraz artystów. Stany Zjednoczone są również nazywane krajem wolności, czego symbolem jest podarowana Amerykanom w 1884r. od Francuzów Statua Wolności.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nagroda nobla dla autora książki "Stary człowiek i morze" to napewno nie pomyłka. Czytałem i była naprawde interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 33. Rzeczywiście ze Stanów Zjednoczonych wywodzi się wielu znakomitych artystów, muzyków, wokalistów, aktorów czy pisarzy. Literatura amerykańska jest bardzo bogata i wartościowa. Kilka utworów, które zostały wymienione w poście z przyjemnością przeczytałam lub obejrzałam ich ekranizacje.

  OdpowiedzUsuń
 34. Marzę o tym, by kiedyś odwiedzić Stany Zjednoczone. Mam tam rodzinę i jest ona mocno związana z tak pięknym krajem, lecz i mają też o nim złą opinię. Głównie mają na myśli warunki ekologiczne panujące na amerykańskich ulicach... jedynie na zdjęciach idealnie to wygląda. Ulice zasypane są śmieciami, tworzą się tzw. "gabecia". Jednak mimo wszystko uważam, że znajduje się tam mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia i mam w planach to sprawdzić. Bardzo przyjemny post, wiedzy o świecie nigdy nie za dużo! :)

  OdpowiedzUsuń
 35. W USA urodziło się wiele osób, których po prostu nie można nie znać. Warto się zainteresować tamtejszą twórczością, ponieważ jest bardzo ciekawa i można się sporo z niej dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 36. Stany Zjednoczone kojarzą mi się głównie z ludźmi ze sporą nadwagą, którzy całymi dniami przesiadują w restauracjach Mc Donald's. Myślę, że nie jestem jedyną osobą, która tak uważa. Jest to wina Amerykanów, którzy wyrobili o sobie takie zdanie. Patrząc na USA z innej strony, można dostrzec, jak ważny jest ich udział w kulturze na całym świecie. Szczególnie podziwiam ich za organizowane ogólnoświatowe turnieje tańca nowoczesnego (np. tutting, flexing), które może nie są zbyt popularne, ale są gratką dla ludzi z podobną pasją. Czekam na więcej postów o takiej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 37. Uważam, że Stany Zjednoczone to piękny, zróżnicowany kraj i marzę o tym żeby kiedyś je odwiedzić. Urodziło się tutaj wielu niezwykłych i utalentowanych ludzi. Cenię to państwo za muzykę i znalazłam informacje na temat dwóch gatunków wymienionych w poście.
  House ma swe początki w latach 70. To właśnie w tych czasach w Stanach Zjednoczonych, w miastach takich jak Nowy Jork czy Chicago, zaczęto grać muzykę disco. Były to początki miksowania i zwiększenia roli prezenterów.
  Jazz to gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku, na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej.

  OdpowiedzUsuń
 38. Stany Zjednoczone są aktualnie potęgą, lecz gdyby nie Europa, USA nie istniałoby. Wiele osiągnięć USA nie zostało wymienionych(np. Rap czy wiele osiągnieć w branży filmowej, sportowej a także e-sportowej), ale gdyby rozwinąć post o to wszystko, napisanie go trwałoby wieczność.

  OdpowiedzUsuń
 39. Stany Zjednoczone to jedno z największych państw świata o bardzo ciekawej historii.Właśnie tam powstała większość gatunków muzycznych i stamtąd pochodzi najwięcej osób które swoim talentem wpływają na kulturę światową.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ameryka jest znana z wielu sławnych i wybitnie uzdolnionych osób, które wzbogaciły dorobek kulturowy tego kraju szczególnie jeżeli chodzi o muzykę. To tam narodziły się najsłynniejsze jej gatunki, których do dziś możemy "kosztować" ;)

  OdpowiedzUsuń
 41. Ameryka jest znana z wielu sławnych i wybitnie uzdolnionych osób, które wzbogaciły dorobek kulturowy tego kraju szczególnie jeżeli chodzi o muzykę. To tam narodziły się najsłynniejsze jej gatunki, których do dziś możemy "kosztować" ;)

  OdpowiedzUsuń
 42. Stany Zjednoczone to kraj bardzo bogaty, co sprzyja rozwojowi kultury w tym miejscu. Kraj ten jest również potęgą filmową. To tam znajduje się Hollywood, gdzie powstają najdroższe i najbardziej przychodowe filmy świata.

  OdpowiedzUsuń
 43. Stany Zjednoczone jest to kraj z którego pochodzi wielu znanych aktorów, muzyków czy też piosenkarzy, których zna większość z nas. Narodziło się tam wiele gatunków muzyki i powstało wiele znakomitych książek. Myślę, że warto jest zapoznać się z biografiami niektórych twórców, ponieważ kryją one w sobie naprawdę ciekawe fakty o ich twórczości i życiu.

  OdpowiedzUsuń
 44. Dla mnie Stany Zjednoczone to kraj pełny ludzi inteligentnych i słynnych w wielu dziedzinach na całym świecie. Wybitni ludzie z tego kraju to nie tylko osoby związane z literaturą, ale również z nauką. Świadczą o tym liczne nagrody Nobla. Stany Zjednoczone gdy rozpoczynały swój rozwój zadbały, by reprezentowali ich ludzie światli i zdolni w każdej dziedzinie. Właśnie dlatego w słynnej Dolinie Krzemowej pracują głównie obcokrajowcy lub ich potomkowie. Możemy usłyszeć o wielu wybitnych Polakach, którzy zdobyli nagrodę Nobla, jednak niestety dla USA, a nie dla ojczyzny, gdyż tam znaleźli możliwości rozwoju, czego nie gwarantowała Polska. Idealnym przykładem takiej postaci jest wybitna aktorka Pola Negri znana w Polsce jako Apolonia Chałupiec. Była znana w całym Hollywood.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaciekawiona belferka7 stycznia 2016 13:57

   Czy to nie jest zastanawiające, że wszyscy piszą o Amerykanach, a nikt (oprócz ¿sliskiiego) nie wspomni nawet o przedstawionych pisarzach? Ciekawe, czy oprócz opowiadania "Stary człowiek i morze" (obowiązkowego w szkole!) ktoś czytał jakąkolwiek z wymienionych książek?

   Usuń
  2. Takie były moje pierwsze skojarzenia ze Stanami Zjednoczonymi. Z wymienionych autorów spotkałam się z utworami Marka Twaina. Mogę polecić trzech współczesnych autorów pochodzący właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Są to: John Green (m.in. "Papierowe miasta" , "Gwiazd naszych wina"), Gayle Forman ("Zostań jeśli kochasz", Wróć jeśli pamiętasz"), Matthew Quick ("Poradnik pozytywnego myślenia", "Niezbędnik obserwatorów gwiazd"). Oczywiście nie każdemu przypadają do gustu tego typu powieści. Zachęcam do przeczytania tych książek, ponieważ filmy nie mogą się równać z pierwotną wersją historii spisaną na kartach powieści.

   Usuń
 45. Stany Zjednoczone to potężne państwo. Każdy na pewno marzył o tym, aby zwiedzić jego niektóre zakątki. Gdy myślałam o Stanach zawsze wyobrażałam sobie potężne budynki, hamburgery, dobre kino. Ten post zmienił moje myślenie i teraz myśląc, o tym raju widzę wielu wspaniałych pisarzy, a także gwiazd różnych kategorii muzycznych. Bardzo dobry post! Czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 46. Cytat Juliusa Evola moim zdaniem jest bezsensowny spoglądając na dokonania tego kraju, potęgi państwa i rozwoju technologicznego..., po tym należy oceniać mądrość narodów.Poza tym jest zbyt radykalnie stwierdzone, że "z czym głównie kojarzą się Stany Zjednoczone? Większości ludzi pewnie tylko z barami szybkiej obsługi czy koncernami takimi jak Mc Donald's.", uważam że ludzie jednak mają nieco większą świadomość niż jest to przedstawionym cytacie. Co do reszty to zgadzam się, z USA pochodzi wielu ludzi z sukcesami naukowymi, muzycznymi i literackimi..., ze względu na dużą populacje ludności (w byłym ZSRR też by się znalazło wielu utalentowanych ludzi), po prostu jest to efekt skali.

  OdpowiedzUsuń
 47. Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie, tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki europejsko-amerykańskiej i zachodnioafrykańskiejStanowi on połączenie muzyki artystycznej, ludowej i rozrywkowej.
  Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowanym w metrum parzystym (4/4), a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Miało to związek z tym, że pierwsi twórcy jazzu byli potomkami niewolników i nie potrafili czytać nut.

  OdpowiedzUsuń
 48. Stany Zjednoczone w dzisiejszych czasach rzeczywiście coraz częściej kojarzą się z barami szybkiej obsługi i niezdrowym jedzeniem (zwlaszcza, że około 66% młodzieży cierpi na nadwagę). Jednak ten post przypomina, że ten kraj to również wiele wybitnych postaci i wydarzeń. Ciekawe, że
  Stany Zjednoczone są drugim po Indiach producentem filmów na świecie. Słynne jest szczególnie Hollywood, które od zawsze kojarzy nam się ze świetnymi filmami i samymi sławnymi aktorami. Historia tego miejsca i znanego każdemu napisu na wzgórzu jest bardzo interesująca. W 1886 roku ziemie, na których dziś znajduje się Hollywood, kupił farmer Harvey Henderson Wilcox. Początkowo zamierzał uprawiać na nich figi, ale rozczarowany słabymi plonami zdecydował się rozparcelować ziemię i sprzedawać ją jako działki budowlane. Nazwę dla nowo powstałego osiedla zaproponowała zaś jego żona Daeida, którą zainspirowały opowieści znajomej z Chicago o jej wiejskiej posiadłości o takiej nazwie.

  OdpowiedzUsuń
 49. Taka mała ciekawostka. Stany Zjednoczone nie mają oficjalnego języka urzędowego, jednakże język angielski jest językiem narodowym. Jego znajomość jest m.in. wymagana od imigrantów w procesie naturalizacji. Na poziomie stanowym język angielski jest językiem dominującym. Dwa stany wprowadziły inne, obok angielskiego, języki urzędowe: Hawaje (hawajski) i Luizjana (francuski). W Nowym Meksyku język hiszpański nie ma co prawda oficjalnego statusu, ale wystawiane są w nim wszystkie dokumenty.

  OdpowiedzUsuń
 50. Stany Zjednoczone to wielki kraj, który "pomieścił" ludzi różnej narodowości, kultury i wyznania. Z przedstawionego opisu może się wydawać krajem idealnym, który "wydał na świat" wspaniałych pisarzy, aktorów i muzyków. Myślę, że wcale nie odstajemy od tego kraju. U nas też jest wielu wspaniałych ludzi, którzy niestety nie są tak promowani. Przedstawiony post jest interesujący. Uważam, że umiejętne opisanie naszego kraju mogłoby przedstawiać nasze państwo w równie ciekawym świetle.

  OdpowiedzUsuń
 51. Dzięki temu postowi uświadomiłam sobie, że Stany Zjednoczone o kraj, który ma duże znaczenie dla kultury na świecie. Chciałabym w przyszłości zwiedzić miasta tj. Nowy Jork, San Francisco czy Los Angeles.

  OdpowiedzUsuń
 52. Ciekawe jest to, że ludzie którzy w większości kojarzą się tylko z hamburgerami mają tak duży udział w tworzeniu światowej kultury. Ten post zmienił moje wyobrażenie o Stanach Zjednoczonych. Czekam na więcej takich.

  OdpowiedzUsuń
 53. #olamazurek3217 stycznia 2016 22:23

  Lekki i przyjemny post. Brawo Kamila :)
  "USA to nie tylko szeroko pojęta kultura masowa, ale także "źródło" literatury, muzyki oraz sztuki."
  Nigdy nie byłam w Stanach Zjednoczonych, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 54. Z pewnością Stany Zjednoczone wniosły wielki wkład do historii muzyki popularnej jednak należy zaznaczyć, że wspomniany w tekście The Beatles to zespół angielski z Liverpoolu. Grupa ta oczywiście osiągnęła ogromny sukces w Stanach a po rozwiązaniu zespołu John Lennon zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie zginął postrzelony przez niepoczytalnego fana 8 grudnia 1980 roku.

  OdpowiedzUsuń
 55. Naprawdę niesamowicie bogaty kraj pod względem dorobku. Fajnie, że przedstawiłaś ją pod innym kątem niż zazwyczaj się uważa. Więcej takich postów, a poznamy cały świat w jednej chwili i to nie ruszając się z miejsca! Dobra robota. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 56. Bardzo ciekawy post. Myślę, że gdyby zapytać przypadkowych przechodniów na ulicy o Amerykanów większość z pewnością powiedziałaby, że nie jest to naród o wysokim poziomie kultury i wiedzy. Większość też z pewnoscią nie pamięta o tym ilu świetnych pisarzy i twórców reprezentuje Stany Zjednoczone. Ten artykuł bardzo dobrze pokazuje jak powierzchownie postrzegane są Stany Zjednoczone.

  OdpowiedzUsuń
 57. MecenasHejter&9 stycznia 2016 02:16

  Dla mnie Stany Zjednoczone to przede wszystkim kolebka nowych technologii i wspaniałych filmów, było tyłu wynalazców z Ameryki że nie sposób zliczyć, gdyby nie naukowcy z Ameryki nie mielibyśmy dziś komputerów, internetu czy też wielu innych rzeczy które teraz posiadamy. Filmy jakie są tworzone w Ameryce są najlepszymi na świecie w porównaniu do polskich filmów to jakby porównywać Poloneza do Bugatti. Byłem w Ameryce i przyznam że jest to kraj różnych kultur czasem dość kontrowersyjnych ale mimo to ma to swój urok i jest to wizytówką tego kraju. Artykuł ciekawy, polecam.

  OdpowiedzUsuń
 58. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to kraj o szybkim rozwoju techniki i kultury. Szybko rozwijający sie przemysł elektorniczny zalał świat nowymi wynalazkami w dziedzinie elektroniki bez której dziś niewyobrażalne jest funkcjonowanie, nowe zdobycze w dziedzinie badania kosmosu, pozwalają odkryć niezbadane zakątki wszechświata i wielu innych. Zachwycamy sie muzyka, literatura, filmami Ameryki, które są naprawdę dobre i piękne, lecz jesteśmy Polaki i jak powiedział polski poeta "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie", mamy wybitnych laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a czy wszyscy znamy ich utwory?! Uważam, ze w pierwszej kolejności powinniśmy poznać polskie dzieła literackie i zdobycze Polaków w innych dziedzinach, gdyż mamy wielu mądrych i wybitnych przedstawicieli.

  OdpowiedzUsuń
 59. Chciałabym kiedyś pojechać do Waszygtonu i zwiedzić Biały Dom.

  OdpowiedzUsuń
 60. Bardzo interesujący post, podobnie jak wiele innych. Myślę, że równie ciekawym tematem będzie postać Doktora Antona Szandora LaVeya.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 61. W Amerykanach najbardziej podziwiam patriotyzm. Zawsze gdy mówią o swojej ojczyźnie robią to z wielką dumą i miłością. Zazwyczaj odnoszą się też z szacunkiem do innych ludzi, nie osądzają drugiego człowieka po pozorach, czego często brakuje Polakom szczególnie tym w młodym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 62. W Stanach Zjednoczonych podoba mi się najbardziej to, że właśnie tam początek miała muzyka taka jak rock czy metal. ;)

  OdpowiedzUsuń