29 października 2015

Moje hobby, mój świat                O montażu filmów
Montaż  jest nie tylko sklejaniem w całość kawałków taśmy,
ale sztuką i trudną, i niezwykle ważną ,
choć jej narzędziami
są tylko nożyczki  i  klej.
(Ryszard Doroba)

Mam dosyć osobliwe hobby. Uwielbiam montować filmy, ponieważ to  sprawia, pracuję we własnym  świecie i  nikt mi nie przeszkadza. Mogę rozwinąć swoje umiejętności i pokazać, co potrafię. Cięcie filmów wymaga przede wszystkim cierpliwości , wiedzy i kreatywności. Spędziłem mnóstwo czasu przy klejeniu filmów. To hobby jest dla każdego, kto posiada: komputer i zapał. Dlatego chciałbym troszkę powiedzieć na ten temat.

Mówimy,  że reżyser wykonał świetną robotę  lub scenarzysta napisał  dobry scenariusz. Wszyscy zapominają  jednak o tym, jak ważny jest montaż. Po zakończeniu zdjęć przyszły film jest tylko zbiorem wielu odcinków taśmy filmowej, na której zostały zarejestrowane poszczególne jej sceny. Aby stał się on filmem w pełnym tego słowa znaczeniu, trzeba wybrać  najlepsze odcinki taśmy  oraz połączyć je w logiczny znaczeniowo i oryginalny artystycznie  ciąg obrazów filmowych.
Modyfikacja obrazu. Najwięcej pracy przy montażu wymaga  właśnie ten aspekt. Sztab osób odpowiedzialnych za cięcie filmu ma do wykonania niełatwą pracę . Musi dodać  odpowiedni kontrast, nasycenie, balans bieli i wiele różnych czynników
Powyżej: Screen z programu  Sony Vegas 12  - podstawowe efekty.

Naukowo udowodniony  jest  fakt, iż  kolory  oddziałują  na  ludzką  psychikę.   Prosty
przykład – w  żółtym pomieszczeniu czujemy się weselsi, mamy w sobie więcej energii, natomiast w czerwonym pokoju czujemy się przytulnie i spokojnie. Pewnie każdy z was zauważył, że w horrorach barwy są blade, światło ma nienaturalną barwę a obraz jest wyostrzony.  W romansach  natomiast kolory są przesycone i skontrastowane. Sprawia to, że obraz jest bardzo żywy. (jak w filmie Przypadkowy mąż - poniżej)
Tak jak wcześniej wspominałem, gdy barwy są blade,  zlewają się ze sobą a kolor biały jest nienaturalny. Takie działanie ma na celu podświadome wyczulenie  widzów na tzw. "straszaki" oraz nastawienie  ich  organizmu na tryb obronny, w którym wydzielana jest spora dawka adrenaliny. (Jak w filmie The ring - poniżej).
GreenScreen - co to jest?  Jest to technika montażu filmu, polegająca na usuwaniu niebieskiego lub zielonego jednolitego tła i zastępowanie go jakimś obrazem , filmem czy też strukturą wygenerowaną przez komputer. Dzisiaj dużą ilość scen nagrywa się nie wychodząc ze studia.  Aby wytłumaczyć, jak t0 się robi, musicie zobaczyć te zdjęcia.
Wyżej widzimy, jak  z piętrowego studia można zrobić wielopiętrowy drapacz chmur. Jest to  niezwykle wygodne i tanie, ponieważ ekipa filmowa nie musi jechać  z całym sprzętem do oddalonego 400 km miejsca, aby nagrać krótką scenę.
Z greenscreen'em  filmowcy osiągają świetne efekty, kiedyś niewyobrażalne dla twórców. Na zdjęciu po lewej stronie widzimy,  jak tworzone są filmy fantastyczne. Tak więc  zastosowania greenscreen`a  (lub bluebox'a - działanie to samo, tylko kolor niebieski, zamiast zielonego) są różne. W wiadomościach  czy pogodzie  greenscreen'a zastępuje się komputerowo, np. animowaną mapą Polski. Dlaczego zielony a nie na przykład czerwony? Otóż, zielony kolor to najrzadsza barwa naszych ubrań (pomyślcie sobie, ile macie w szafie ubrań w kolorze zielonym), a ponadto ludzka twarz kolorytem najbardziej odbiega od koloru zielonego.
 
Jak trudna jest praca montażysty? Zawód montażysty jest bardzo trudny. Znajomość technik edycji komputerowej musi być niezwykle dobrze opanowana. Są prowadzone studia graficzne w różnych krajach Europy   i w Stanach Zjednoczonych. Montażyści spędzają około 1200 godzin roboczych nad filmem. Oczywiście ilość pracy zależy od gatunku filmu i od tego, jak bardzo film jest złożony. Mogę powiedzieć, że średnio grafik ogląda ten sam film około 300-600 razy, aby sprawdzić, czy wszystko jest tak,  jak należy  i czy jakiś niepożądany obiekt nie dostał się na plan (np. czy w filmie o okresie średniowiecza  nie pojawił się gdzieś w kadrze samolot).

Filmy Sci-Fi. Jak tworzy się olbrzymie statki kosmiczne lub olbrzymie roboty? Każdy z was oglądał pewnie Star Trek'a czy Transformersy. Praca  nad nimi jest niezwykle trudna i monotonna. Graficy - klatka po klatce - wstawiają odpowiednie struktury. Przy takich filmach pracuje sztab montażystów i grafików komputerowych. Działania są skomplikowane i  trwają  bardzo długo. Załóżmy, że w film Framerate  (ilość klatek na sekundę) wynosi 30 klatek/s. W minucie filmu mamy 1800 klatek.  A same efekty specjalne  trwają  np.25 minut. W takim filmie trzeba zedytować  45000 klatek!
Filmy animowane. W tym rodzaju filmu montażyści odgrywają główną rolę. Praca nad animowaną bajką jest łatwiejsza od edycji filmu Sci-Fi . W filmie animowanym nie trzeba adaptować  obiektów, aby wyglądały na rzeczywiste . W animacji otoczenie jest generowane razem z postaciami . Poza tym animacja nie musi wyglądać  zupełnie realnie, a dzieci wolą oglądać  środowisko stworzone komputerowo. Poniżej przykład
postaci w programie animacyjnym.
Jeśli macie jakieś pytania, na które nie udało mi się odpowiedzieć w poście, piszcie w komentarzach .:)

Bogdan

50 komentarzy:

 1. Jestem pełna podziwu dla ludzi, którzy zajmują się tym zawodowo. Jest trudna, żmudna, wymagająca poświęceń jak i cierpliwości praca. Trzeba poświęcić tej pracy całe swoje serce i zapał. Ten zawód jest dla osób, które są do tego po prostu stworzone. Nie każdy mógłby siedzieć kilka godzin przed komputerem i montować film. Gratuluję determinacji w swojej pasji i życzę jak najwięcej sukcesów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe, ale niedoceniane zajęcie. Podejrzewam, że na sklejenie kawałka filmu trzeba poświęcić kilka a nawet kilkanaście godzin.
  Bardzo zaciekawił mnie fragment z kolorystyką, zawsze myślałam, że czerwony jest raczej kolorem, który nas drażni i sprawia, że jesteśmy zezłoszczeni i niespokojni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało powiedziane kilkanaście godzin. Niektóre sceny są tak pracochłonne,że montażyści spędzają przy niej 2-3 tygodnie

   Usuń
 3. Świetnie, że zwróciłeś uwagę na to, że film to ciężka praca bardzo wielu osób m.in. montażystów, którzy na pewno nie są doceniani za swoje dokonania. Ważne jest, aby być świadomym tego, że bez takich ludzi film po prostu nie byłby dobry. Jest to z pewnością praca bardzo odpowiedzialna.. niefajnie by było, gdyby tak jak pisałeś, w filmie o średniowieczu pojawił się samolot :)
  Tak więc, życzę ci wielu sukcesów. Bardzo ciekawa pasja. Nie wspomniałeś, skąd w ogóle to zainteresowanie montażem.. i to właśnie moje pytanie: Co sprawiło, że stało się to twoją pasją?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zainteresowałem się tym oglądając jeden program poświęcony tworzeniu filmu pt. "Matrix" i stwierdziłem, że też chcę tak umieć.

   Usuń
 4. Nigdy się nie zastanawiałam jak powstają w filmach Science-Fiction te różne postacie czy statki kosmiczne . Teraz wiem, że jest to bardzo trudna i pełna zaangażowania praca wielu ludzi . Podziwiam te osoby, które robią to zawodowo bo naprawdę nie umiem sobie wyobrazić ile muszą poświęcić swojego czasu aby zmontowanie kilku minut filmu .

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako kompletny laik w temacie technologii jestem pełna podziwu dla osób, które wykonują tak świetną pracę. Można się tylko domyślać, jak wiele trudu wkładają całe ekipy montażowe by każdy urywek filmu wyglądał perfekcyjnie. Jednak czas spędzony na przygotowanie takiego dzieła jest najlepszą weryfikacją tego jak wielką pasją jest dla danej osoby montowanie filmów. Bo tylko ktoś kto na prawdę kocha to robić będzie w stanie poświęcić wiele godzin na doszlifowanie każdego elementu, nawet jeśli miał to by być jakiś drobiazg. Gdyby nie Ci właśnie ludzie, o których często zapomina się przy oklaskiwaniu danego filmu, cały postęp współczesnej kinematografii nie miałby miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dzisiejszym kinie, bez montażu, budżet filmu akcji musiałby wynosić 1 mld USD a nie np. 150 mln USD. Pozatym dzięki tej sztuce oszczędza się wiele czasu.

   Usuń
 6. Zgodzę się z tym, że montaż to bardzo ciężka praca, lecz często niedoceniana. Wszystkie osoby zajmujące się tym, poświęcają kilkanaście godzin na jeden film. Wiem, że sama bym sobie z tym nie poradziła, więc podziwiam takie osoby.

  OdpowiedzUsuń
 7. To wspaniale, że masz pasję, która pozwala ci się oderwać od codzienności i ponadto jest rzadko spotykana. Podziwiam cię, że potrafisz poświęcać tyle czasu nad tworzeniem filmów i, że nie tracisz przy tym motywacji. Ja kiedyś również chciałem się nauczyć montować filmy, ale niestety zbrakło mi motywacji i straciłem chęci do dalszej pracy. Dzięki, że podzieliłeś się swoim hobby. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat montowania filmów bardzo mnie zaciekawił. Zawsze myślałem, że montażysta ma dosyć łatwą robotę, ponieważ tylko scala sceny filmu. Wiem już, że to nie jest "tylko", lecz "aż", a w dodatku musi zajmować się pojedynczymi klatkami. Niewątpliwie jest to praca dla cierpliwych i skrupulatnych osób. Podziwiam autora za oryginalne i nietypowe hobby, no i kto wie, może w przyszłości stanie się to wymarzoną pracą, czego najmocniej życzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie sądziłem, że montowanie jest aż tak pracochłonne. Chciałbym zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Można gdzieś zobaczyć efekty Twojej pracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś można było dzisiaj większości tych filmów poprostu nie mogę znaleźć. Jednak są chyba 3 filmy na szkolnej stronie YT, które udało mi się poprawić i

   Usuń
 10. bardzo ciekawy post :) rzadko oglądam filmy ale jeżeli już to robię często zastanawiam się nad powstawaniem scen itp, mam nadzieję, że powstanie jeszcze post o takiej lub podobnej tematyce. czekam z niecierpliwością!

  OdpowiedzUsuń
 11. (i)Janusz Kołyn-Majk29 października 2015 13:22

  Jestem pewien, że każdy, kto bedzię oglądał najbliższy film, dzięki temu postowi zastanowi się chociarz przez chwilę, ile czasu musieli poświęcić nad nim montażyści, by rezultat mógł zaspokoić widzów.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy post. Szczerze mówiąc podziwiam twoją pasję. Nie sądziłem, że montaż jest tak ważnym elementem przy powstawaniu filmu. Szkoda, że tak mało osób docenia pracę montażystów ponieważ jest to naprawdę ciężka praca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oczywiście praca sztabu montażystów i grafików jest niezbędna do powstania filmu, jednak to nie oni odpowiadają za jego treść i to właśnie przez to rzadko kiedy się o nich wspomina. Najlepszym tego przykładem jest seria "Transformers" - nic nie wnoszące, proste, "odkrwione"(dla wszystkich grup wiekowych), wysokobudżetowe i posiadające efekty komputerowe na najwyższym poziomie. W takich filmach praca grafika to jedyne, co można docenić, a takich tworów powstaje niestety coraz więcej. A jeden z najlepiej zwracających się filmów ostatnich lat, "Avatar"? Ten film opiera się w 100% na efektach specjalnych, jest długi, zawiera nawet jakąś dostatecznie skomplikowaną fabułę. Ale znowu grafik jest tylko narzędziem w rękach ograniczonego reżysera i na planecie odległej lata świetlne od Ziemi umieszczony zostaje odpowiednik ziemskiego konia... sześcionogi koń. Czy tak "twórczy" ludzie powinni być dopuszczani do zarządzania sztabami wykształconych oraz kreatywnych montażystów i grafików?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety zgodzę się z Tobą, lecz uważam, że można przymrużyć oko na takie produkcję. :) Osobiście to nawet lubię sage filmów Transformers:)

   Usuń
 14. Świetny post. Może kiedyś będzie głośno o montażystach i doceni się ich wkład w tworzeniu filmów.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdecydowanie zawód montażysty jest przeznaczony tylko dla ludzi z pasją, dla takich ludzi, którzy lubią to robić, dzięki czemu setki godzin spędzonych na pracy miną im z przyjemnością. Fajnie, że jesteś gospodarzu pasjonatem, bo to z pewnością zwiększy twe szanse na odnalezienie się w świecie filmu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo dla tych, którzy chcą zarobić duże pieniądze. :)

   Usuń
 16. Zrozumiałem trud montażystów, gdy spędziłem nad jedną animacją 2,5h w Pivocie. Montaż 10 minutowego filmu to praca na co najmniej 2-3h. Potrzeba dużo cierpliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grafika komputerowa i montaż filmowy to naprawdę wymagające dokładności zajęcia. Bardzo ciekawy post.

   Usuń
  2. Montażyści filmów, to niewątpliwie bardzo cierpliwe i dokładne osoby. Trzeba wiele wytrwałości by dobrze zmontować dany materiał.

   Usuń
 17. Post ciekawy i dobrze napisany. Świetny wybór najważniejszych informacji i przedstawienie ich w krótkiej, acz treściwej formie. Podoba mi się zwrócenie uwagi na rolę montażysty, która rzeczywiście dość często jest pomijana przy ocenie danego dzieła. Chętnie zobaczyłbym jakąś Twoją twórczość w zakresie montażu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na szkolną stronę YT i ostatnie filmy. Jednak uważam że mój wkład w te materiały jest bardzo mały :)

   Usuń
 18. Zastanawiam się jak wygląda montarz filmu 3D, jest bardziej wymagający czy taki samo jak w normalnym filmie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o film 3D nagrywa się kamerą z dwoma obiektywami i nakłada się w odpowiedni sposób aby powstała dobrze znana poświata. No i rendering filmu może trwać sporo dłużej

   Usuń
 19. Nie zwracałam wcześniej uwagi na montażystów, ale na aktorów czy reżyserów. Po przeczytaniu tego postu zrozumiałam, że najważniejszą rolę przy produkcji filmów zaraz przy aktorach i reżyserach ma właśnie montażysta. To niesamowite ile pracy trzeba włożyć, aby powstał film. Jestem pełna podziwu dla tych wszystkich ludzi, którzy się tym zajmują.

  OdpowiedzUsuń
 20. Praca montażystów jest bardzo trudna, wymagająca cierpliwości i z pewnością godna podziwu. Myślę, że z czasem rola montażysty zostanie doceniona tak jak rola scenarzysty czy reżysera. To wspaniale, że masz takie nietypowe hobby i życzę Tobie jak największych sukcesów. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Prawdą jest, że bardzo rzadko zwraca się uwagę na grafików i montażystów, a częściej na scenarzystów czy reżyserów.. Praca montażysty jest naprawdę ważna i skomplikowana. Ja się kompletnie na tym nie znam, ale podziwiam osoby, które potrafią to robić.
  Bardzo interesujące hobby!

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo interesujące hobby. Czesto myślałam nad tym oglądając filmy, ile mogło zająć montowanie, bo wiedziałam, że jest to trudne i wymagające sporo czasu zajęcie. I mam jeszcze takie pytanie. Jak powstają filmy 3D i jaka jest różnica między montowaniem zwykłego, a trójwymiarowego filmu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest całkiem spora różnica ze względu na to, że nagrywanie filmu 3D odbywa się za pomocą kamery dwuobiektywowej.

   Usuń
 23. Post o zupełnie innej tematyce, ale równie interesujący! Zapewne każdy zdawał sobie sprawę z tego, ile pracy wymaga montowanie filmu, ale chyba dopiero te wszystkie dokładnie wymienione liczby uświadomiły mi jak długo one powstają i ile pracy wymaga każda sekunda. A przecież większość filmów trwa ponad godzinę! Jeśli zaś chodzi o greenscreen to spotkałam się z nim, oglądając nieudane sceny filmu ,,Piraci z Karaibów". Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie to, ze akurat taka scena była nagrywana w ten sposób.

  OdpowiedzUsuń
 24. Funkcja montażysty jest bardzo trudna i pracochłonna, właśnie ten post mi to uzmysłowił.Mało kto zwraca uwagę na tak istotnych ludzi i ich posadę którą zajmują w sklejaniu filmu w całość, a przecież właśnie bez nich technika byłaby uboższa i nigdy nie wiedzielibyśmy o istnieniu tak dobrych i przemyślanych scen oraz unikaniu rzeczy które są zbędne w danej epoce bądź wieku.

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy są przyznawane jakieś światowe nagrody za montaż filmowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałem się jeszcze z taką nagrodą

   Usuń
 26. Montowanie jest bardzo ciekawym i trudnym zajęciem. Nie jest to łatwe, jak może się nam wydawać. Aby powstał film, trzeba poświęć sporo godzin i mieć dużą cierpliwość. W specjalnych programach można pobawić się w sklejanie filmu i poczuć się, jak prawdziwy montażysta hollywoodzkich filmów. Podziwiam i rozumiem autora tego postu, gdyż sama często czytam o tym, jak powstają ekranizacje.

  OdpowiedzUsuń
 27. Na pewno zasadnicza

  OdpowiedzUsuń
 28. +poprostukacper1 listopada 2015 08:40

  Praca montażysty jest żmudna, ale konieczna. Czasem jeden niepoprawiony szczegół potrafi zepsuć cały film, chociaż nie ma wpływu na fabułę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Oglądając film nigdy nie zastanawiałem się ile pracy zostało włożone w jego wykonanie.Praca montażysty jest bardzo ciężka ale są takie osoby którym się to podoba i sprawia im to przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo interesujący post, który doskonale pokazuje, jak żmudna jest praca montażysty. Sama miałam wiele okazji aby poświęcić się takiemu zadaniu i od pierwszych chwil pracy zrozumiałam, jak wiele zaangażowania wymaga. Chciałabym opowiedzieć o jeszcże jednym ciekawym sposobie montownia filmów, a mianowicie o animacji metodą poklatkową. W zeszłym roku uczestniczyłam w profesjonalnych warsztatach dot. właśnie tej metody animacji.Polega ona na robieniu seryjnych zdjęć kukiełkom czy np. wycinankom. Jest to metoda o tyle ciekawa, że każdy może skleić taki film sam w domu. Wystarczy do tego aparat fotograficzny na statywie, wycinanki, najprostszy program i odrobina wyobraźni.

  OdpowiedzUsuń
 31. Praca montażysty jest bardzo ciężka, lecz nie należy się poddawać. Należy próbować aż osiągnie się zamierzony efekt, który zaliczy wszystkie kryteria. Wtedy będzie można go zobaczyć publicznie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Praca połączona z pasją to największa przyjemność w życiu człowieka. Ważne jest, by poprzez pracę realizować siebie samego i osiągać wymagane cele. Bardzo wartościowy artykuł. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Chyba odrobinę rozumiem autora postu. Sama czasami dla amatorskich potrzeb tworzę krótkometrażowe filmy i wiem, ile czasem trzeba nerwów i cierpliwości, by końcowy efekt zadowalał i zachwycał nie tylko mnie, ale i odbiorców - a to jest przecież najważniejsze.
  Montażyści odgrywają dziś jedną z kluczowych ról, jako że to między innymi filmy zdominowały rynek rozrywki. Jak dobrze, że mamy tylu utalentowanych ludzi w tej dziedzinie, którzy zachwycają nas z każdą produkcją coraz bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 34. Podziwiam pracę montażysty, ponieważ wymaga dużo pracy i cierpliwości. Nie jest to praca schematyczna i potrzebna jest kreatywność

  OdpowiedzUsuń
 35. Dzięki za post z którego dowiadujemy się o pracy montażysty, tak trudnej ale za razem fascynującej. Tworzenie tego rodzaju obrazów jest czymś niesamowitym, wymagającym nie tylko znajomości technik komputerowych, ale też psychiki człowieka,odbioru barw i obrazów przez jego zmysły.

  OdpowiedzUsuń
 36. Wspaniały post! Najbardziej zainteresował mnie fragment o GreenScreenie a szczególnie to dlaczego wykorzystuje się akurat kolor zielony. Bardzo fajnie jest mieć takie hobby. :)

  OdpowiedzUsuń
 37. "Montaż jest nie tylko sklejaniem w całość kawałków taśmy,
  ale sztuką i trudną, i niezwykle ważną , choć jej narzędziami
  są tylko nożyczki i klej."
  W pełni zgadzam się z tymi słowami. Praca montażysty dla jednych wydaje się czymś mało znaczącym i prostym. Jednak praca ta odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki pasji innych ludzi i ich kreatywności możemy zauważyć piękno otaczającego nas świata, a także przenieść się w życie głównych bohaterów . Często poprzez obejrzenie dobrego filmu zmieniamy swoje poglądy i postrzeganie świata.Cieszę się,że został poruszony tutaj temat filmów,ponieważ również się tym interesuję.

  OdpowiedzUsuń