11 października 2015

Literackie fascynacje    Testament dla świata


Rzekł Alfred Nobel: – I na co mi tu
Pieniądze, które mam z dynamitu?
Mam przepić? Będę pluł sobie w brodę...
Lepiej przeznaczę je na nagrodę!
      (Edward Clerihew Bentley)


Nie ukończył żadnych studiów i nie zdobył dyplomu. W 1867 roku wynalazł dynamit, który nie ulegał samozapłonowi i był odporny na wstrząsy, dzięki temu zyskał miano „króla dynamitu”. Założył fabryki i laboratoria na całym świecie. W swoim testamencie ustanowił nagrody dla tych, którzy odnieśli największe sukcesy w dziedzinach: fizyki, chemii, fizjologii lub medycynie, literaturze i pracy na rzecz pokoju. O kim mowa? Fundatorem Nagrody Nobla był oczywiście Alfred Nobel. Zgodnie z jego ostatnią wolą, fundacja zarządza jego dawnym majątkiem i procenty od niego, przeznacza na wypłacanie nagród jego imienia. Określił również instytucje, które miały zająć się wydawaniem poszczególnych nagród. Nagrody w dziedzinie fizyki i chemii przyznaje Szwedzka Akademia Nauk, w dziedzinie medycyny – Instytut w Sztokholmie,  w dziedzinie literatury – Akademia, a nagrodę pokojową – parlament  w Norwegii. W 1968 roku Królewska Akademia Nauk ustanowiła szóstą nagrodę – w zakresie nauk ekonomicznych. Ja niżej podpisany, Alfred Nobel, oświadczam niniejszym, po długiej rozwadze, iż moja ostatnia wola odnośnie majątku, jest następująca. Wszystkie pozostałe po mnie, możliwe  do zrealizowania aktywa, mają być rozdysponowane w sposób następujący: kapitał zostanie przez egzekutorów ulokowany bezpiecznie w papierach, tworzących fundusz, którego procenty każdego roku mają być rozdzielone w formie nagród tym, którzy w roku poprzedzającym przynieśli ludzkości największe korzyści.[...]
Pierwsze Noble wręczono w piątą rocznicę śmierci fundatora – 10 grudnia 1901 roku. Od tej pory nagrody są przyznawane właśnie tego dnia, przez króla Szwecji w Sztokholmie. Pierwszym laureatem nagrody literackiej został francuski poeta - Sully Prudhomme. Jedną z ciekawostek dotyczących Literackiej Nagrody Nobla jest odmówienie jej przyjęcia przez dwóch pisarzy – Jeana Paul Sartre`a  i Borysa Pasternaka. Sartre odmówił przyjęcia nagrody za autobiograficzną powieść „Słowa”, ponieważ żaden człowiek nie powinien być „uwieczniony” za życia, a poza tym ten zaszczyt „ograniczyłby jego wolność” Borys Pasternak otrzymał nagrodę za powieść „Doktor Żywago”, ale władze komunistyczne uznały utwór za antyradziecki i zmusiły pisarza do odmowy jej przyjęcia. Procedury wyłaniania kandydatów są dokładnie określone. Laureatów Nobla w dziedzinie literatury mogą zgłaszać członkowie Akademii Szwedzkiej, uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii oraz poprzedni laureaci Nagrody. Komitet Noblowski wysyła około 600 - 700 formularzy do osób, które mogą zgłosić swoich kandydatów. Następnie wybiera 15-20 osób, miesiąc później pięć i przekazuje do rozpatrzenia członkom Akademii. Ci  mają trzy miesiące na zapoznanie się z twórczością wybranych autorów. Biblioteka Noblowska sporządza bibliografię pisarzy, przygotowuje nominowane książki. W październiku, po wcześniejszej dyskusji, następuje wybór laureata. 10 grudnia odbywa się uroczysta Ceremonia Wręczenia Nagrody Nobla.

Polska również znajduje się na liście krajów, które mają laureatów nagrody literackiej. W 1905 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Henryk Sienkiewicz za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”("Quo vadis"). W 1924 tę samą nagrodę zdobył Władysław Reymont za „wybitny epos narodowy, powieść „Chłopi”.” W 1980 nagroda trafiła do Czesława Miłosza, który „z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie jest wystawiony człowiek w świecie ostrego konfliktu.” Rok 1996 należał do Wisławy Szymborskiej, która otrzymała Nobla za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu  i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.” 

Akademia Szwedzka przywiązuje wielką wagę do „kategorii duchowych”, dlatego dwukrotnie odrzuciła  kandydaturę Lwa Tołstoja. Według Akademii negował on kościół, państwo oraz potępił cielesne stosunki między małżonkami. Mark Twain natomiast,  był nominowany aż dziesięciokrotnie. Jednak Akademia Szwedzka stwierdziła, że jego dzieła cechują się „zbyt mało wzniosłym idealizmem.” W ostatnich latach sytuacja się znacznie zmieniła, ponieważ wybory akademików są zbyt śmiałe. Promowani są pisarze krajów egzotycznych, których nazwiska są mało znane. Kontrowersje pojawiły się wokół twórczości Daria Fo. Gustaw Herling-Grudziński wybór tego pisarza na laureata Nagrody Nobla uznał za ośmieszający Akademię Szwedzką. Pisarza nazwał „mistrzem nieopisanej wulgarności.” Problemy też pojawiły się w związku z Elfriede Jelinek, która  w środowisku literackim jest uważana za pisarkę kontrowersyjną i skandalizującą. W związku z tym przyznanie jej Nagrody Nobla nie obyło się bez zgrzytów. Jeden z członków Akademii Szwedzkiej zrezygnował z dalszego uczestnictwa w jej pracach, zaznaczając, iż  decyzja o uhonorowaniu  Elfriede Jelinek "rujnuje nagrodę".

Nagroda Nobla, która jest przyznawana od ponad stu lat, urosła do miana najbardziej prestiżowej na świecie. W ciągu tych lat  wiele nominacji   i przyznawanych nagród budziło emocje, nie zawsze pozytywne. Pojawia się zatem problem dotyczący przyznawania Literackiej Nagrody Nobla. Co, w sytuacji atakowania wartości przez współczesną literaturę, ma zrobić Akademia Szwedzka? Czy ma upowszechniać tę, która posługuje się pisaną odmianą języka ogólnego i łączy w sobie różne sposoby przekazywania informacji? Czy ma bronić literatury klasycznej?
Najświeższa wiadomość: literackim Noblem za 2015 rok została nagrodzona  Swietłana Aleksijewicz.  Doceniono ją  "za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach".  Pisarka i dziennikarka urodziła się w 1948 roku na sowieckiej Ukrainie, mieszka na Białorusi i tworzy po rosyjsku.  Jej książki są wciąż zabronione na Białorusi. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” powiedziała: (...) ostatnio Łukaszenka romansuje z Europą, więc do księgarń w Mińsku trafił pięciopak moich książek w języku rosyjskim, z czego ostatnią jest "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka". - Kosztuje jednak tyle, co trzy pensje nauczycielskie.  Swietłana Aleksijewicz jest doskonale znana polskim czytelnikom. W tym roku została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka - zbiór reportaży o Homo sovieticus. W 2011 roku  jej Wojna nie ma w sobie nic z kobiety także dostała Nagrodę im. Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus". 

Stefan Bratkowski o utworze Wojna nie ma w sobie nic z kobiety pisze : To książka pasjonująca -  i wstrząsająca. Wielka białoruska reporterka, Swietłana Aleksijewicz, jedna z najwybitniejszych dziennikarek Europy, na miarę Oriany Fallaci, zapisała wojnę... kobiet. W drugiej wojnie światowej bowiem walczyły przeciw Niemcom hitlerowskim kobiety - rosyjskie, białoruskie, ukraińskie. Z bronią w ręku. Strzelając, rzucając granatami, wysadzając. Jako żołnierze pierwszej linii, jako zwiad,  jako dywersantki. A więc - zabijając i same ginąc. W tej książce nie ma patetycznych komentarzy autorskich. Jest zapis opowieści tych kobiet, które przeżyły...

Książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety  czytałam, przeżyłam i z czystym sumieniem polecam.  Z innymi utworami Noblistki mam zamiar się zapoznać. 

Karolina     

Grafika:
http://www.szwecjadzisiaj.pl/wp-content/uploads/2012/12/nobel-medal.jpg
http://www.nobelprize.org/alfred_nobel/biographical/articles/ringertz/images/alfred-lab.gif
http://www.wroclaw.pl/files/cmsdocuments/14081556/swietlana-aleksijewicz.jpg    

50 komentarzy:

 1. To bardzo ciekawe że Nagroda Nobla od ponad stu lat jest nadal wręczana i cieszy się popularnością.Również mam w planach przeczytać książkę Swietłany Aleksijewicz, bo zainteresowała mnie jej tematyka.
  Na koniec ciekawostka ''Pośmiertne nominacje (nie nagrodzenie) do nagrody nie są dozwolone. Wywołuje to krytykę z powodu braku nagród dla osób, które zmarły zanim mogły zostać nominowane.,,

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym Ci bardzo podziękować za ten post. Skłonił mnie on do przemyśleń i doszłam do wniosku, ze tak naprawdę watro wiedzieć co dzieje się na świecie, kto dostaje prestiżową nagrodę albo dlaczego gdzieś na świecie wybuchł skandal. Wszyscy jesteśmy ludzmi i tworzymy jedną wielką wspólnotę, należy to docenić i wspierać się nawzajem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za książkami o takiej tematyce, jednak już sam tytuł - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" - mnie zaintrygował. Po przeczytaniu kilku recenzji utwierdziłam się w przekonaniu, że powinnam w najbliższym czasie po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nagroda Nobla ma długą i piękną historię. Jestem dumna z tego, że wśród nagrodzonych tą nagrodą są Polacy. Ta nagroda zmieniła życie wielu ludzi-nie tylko samych laureatów tego wyróżnienia. Bardzo się cieszę, że tegoroczną nagrodę otrzymała pani Aleksijowicz. Jest ona kobietą, która przeciwstawia się władzy w swoim kraju i dąży do zmian. Mam w planach przeczytać jej książki, ponieważ tematyka która podejmuje bardzo mnie interesuje. Oby więcej takich nagrodzonych osób.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nobel to bardzo prestiżowa nagroda i jako Polacy, powinniśmy być dumni, że i z naszego kraju wyłoniono kilku laureatów. Osobiście uważam, że co jak co, ale są Polacy, którzy w swoim życiu również zasłużyli na Nobla, a są to m.in.: Stanisław Lem - literacka, Jan Paweł II - pokojowa, a także Orzeszkowa, Herbert, Żeromski czy tez Tadeusz Mazowiecki. Niestety na nich jest już za późno, ponieważ jak wspomniano powyżej w komentarzu, pośmiertne nagradzanie jest niedozwolone. Post świetny, oczekuje więcej takich ciekawostek. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre spostrzeżenie koleżanko. Uważam tak samo a do kandydatów "dorzuciłbym" jeszcze m.in. Sławomira Mrożka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta i Stanisława Barańczaka, bo uważam, że Ci pisarze szczególnie zasłużyli na wyróżnienie.

   Usuń
  2. Do klaudiuuusz. Zdecydowanie przesadziłeś (aś) z Żeromskim i Orzeszkową.
   Pawle! Czy mogli dać pośmiertnie nagrodę Baczyńskiemu?

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy artykuł. Nagroda Nobla to honorowe wyróżnienie dla najbardziej wybitnych osobowości w wielu dziedzinach nauki. Osiągnięcia noblistów przyczyniają się dla dobra ludzkości i przyszłych pokoleń.Ciekawostką jest to,że najmłodszy noblista Malala Yousafzai miał 17 lat, gdy otrzymał nagrodę pokojową w 2014 r.Działał na rzecz ochrony praw kobiet i dzieci w Pakistanie, bronił ich prawa do nauki. Najstarszym noblistą był Leonid Hurwicz miał 90 lat, otrzymał nagroda w dziedzinie ekonomii w 2007 r.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam , że Alfred Nobel swój majątek chciał przeznaczyć na szczytny cel który pomoże całej ludzkości - udało mu się to ponieważ sama perspektywa dostania nagrody Nobla jest olbrzymią motywacją i sprawia , że więcej ludzi chcę robić wiele rzeczy dla dobra świata .

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesujący post.
  Polacy powinni być dumni z polskich artystów, naukowców i działaczy politycznych. Oprócz wyżej wymienionych, laureatami Nagrody Nobla byli również: Maria Skłodowska-Curie, która dwukrotnie otrzymała wyróżnienie, a także Lech Wałęsa, który niegdyś był prezydentem naszego kraju.
  Historia owej prestiżowej nagrody jest imponująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie uzupełnić informacje o wymienionym prezydencie.
   Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983r. Przyznanie tej nagrody było ważne dla zwycięstwa nad komunizmem i podtrzymywania ducha walki. Wydarzenie stanowiło element drogi do wolności i niepodległości Polski.
   Lech Wałęsa ustanowił nagrodę, która uhonorowuje osoby oraz ruchy społeczne, działające na rzecz porozumienia i współpracy narodów. "Nagroda Lecha Wałęsy" jest wyrazem solidarności. Ciekawe jest to, że od 2009 r. wręczenie tej nagrody odbywa się 29 września, w dniu urodzin prezydenta w Gdańsku.

   Usuń
 9. Na Nagrodę Nobla nie każdy zasługuje. Wiadomość, iż to właśnie Swietłana Aleksijewicz wykazała się niepowtarzalnością, skłania do sięgnięcia po jej twórczość.
  Dość interesujący może być również fakt, że w Niemczech zabroniono przez kilka lat przyjmowania tejże nagrody w jakiejkolwiek dziedzinie. Przyczyną było przyznanie Nobla w 1936 roku niemieckiemu dziennikarzowi Carlowi von Ossietzkiemu, który występował przeciw Hitlerowi i nazizmowi. Wtedy to, prezydent III Rzeszy, aby zapobiec podobnej sytuacji, wydał dekert zabraniający obywatelom niemieckim odbierania nagrody. W ten oto sposób udało mu się powstrzymać trzech laureatów, jednak 10 lat później otrzymali oni certyfikaty i medale świadczące o uhonorowaniu Nagrodą Nobla, ale nigdy nie wypłacono im nagrody pieniężnej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nagroda Nobla to jedna z najważniejszych nagród na świecie, dlatego możemy być dumni, że aż sześciu Polaków ją otrzymało, zarówno w dziedzinie literatury jak i chemii, fizyki czy w działaniach pokojowych. Alfred Nobel postąpił bardzo dobrze, przekazując swój majątek na rzecz odkryć naukowych i wybitnych twórców. Dzięki niemu wielu znakomitych i utalentowanych ludzi może się rozwijać i działać dla świata.
  Chciałabym odwołać się jeszcze do twórczości tegorocznej zwyciężczyni literackiej nagrody Nobla. Muszę przyznać, że tytuł książki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" zaintrygował mnie i skłonił do tego, aby w wolnym czasie po nią sięgnąć.
  Znalazłam również tytuły innych książek noblistki:
  -"Czarnobylska modlitwa"
  -"Urzeczeni śmiercią"
  -"Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy"

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że w poście powinni być wymienieni Polacy, którzy zdobyli nagrodę Nobla w innych dziedzinach, jak np. Maria Skłodowska-Curie, ale to moje osobiste zdanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojtusiu! Artykuł dotyczy Nobla w dziedzinie literatury.

   Usuń
 12. Kilka ciekawostek dotyczących Nagrody Nobla:
  1. Rekordową liczbę Nobli zdobyła instytucja - Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
  2. Wśród laureatów jest 739 mężczyzn i tylko 33 kobiety.
  3. W kategorii "rodzinnych Nobli", bezkonkurencyjna była rodzina Curie. Przyznano Nobla Marii i Piotrowi Curie jako małżeństwu, otrzymali tę nagrodę także ich córka, Irene Joliot- Curie i jej mąż, Frederic Joliot.
  4. Za najsławniejszego z laureatów Nobla można uznać Alberta Einsteina, który stał się dla miliardów ludzi wręcz symbolem wielkiego uczonego.
  5. Postacią kultową stała się także Maria Skłodowska-Curie, pierwsza dwukrotna laureatka i pierwsza nagrodzona Noblem kobieta (w dziedzinie fizyki w roku 1903, w dziedzinie chemii - w roku 1911).
  6. Największą liczbą naukowych Nobli od 1901 roku mogą się poszczycić Stany Zjednoczone - 230 nagrodzonych, a w dalszej kolejności: Wielka Brytania - 76, Niemcy - 67 oraz Francja - 27 noblistów.
  7. W sumie laureatami Nobla zostały dotąd 772 osoby i 19 organizacji.
  8. Najstarszym noblistą był, jak dotąd, Raymond Davis Jr, który nagrodę w dziedzinie fizyki (2002) otrzymał w wieku lat 88. Najmłodszy laureat to 25-letni Lawrence Bragg, nagrodzony wspólnie z ojcem w roku 1915.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nagrodę Nobla otrzymują tylko osoby, które są wyjątkowe w swojej dziedzinie nauki, literatury. To wielki zaszczyt otrzymać taką nagrodę. Powinniśmy być dumni, że Nagrodą Nobla wyróżnionych zostało dotychczas sześciu Polaków:
  Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii)
  Henryk Sienkiewicz (w 1905 r. Literacka Nagroda Nobla)
  Władysław Reymont (w 1924 r. Literacka Nagroda Nobla)
  Czesław Miłosz (w 1980 r. Literacka Nagroda Nobla)
  Lech Wałęsa ( w 1983 r. Pokojowa Nagroda Nobla)
  Wisława Szymborska (1996 r. Literacka Nagroda Nobla)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mało kto wie, że wynalazca dynamitu, był także autorem dramatu w pięciu aktach, pod tytułem - "Nemesis". Dramat ten został wydany drukiem w Paryżu 1896 roku, dokładnie w dniu jego śmierci. Biorąc pod uwagę wszechstronny talent Alfreda Nobla, nie powinno to dziwić, że próbował swych sił także w pisarstwie. Jednak dramat jego autorstwa do dziś wzbudza wiele emocji, do tego stopnia, że okrzyknięty został... bluźnierstwem!

  OdpowiedzUsuń
 15. To wspaniałe,że wybitne osoby pochodzący z Polski zostali wyróżnieni taką nagrodą, jaką jest Nagroda Nobla.Dostali ją między innymi takie osoby jak: Wisława Szymborska, Lech Wałęsa,Maria Składowska-Curie ,Czesław Miłosz i wielu innych. Ale według mnie bezkonkurencyjna była Maria Składowska-Curie i jej rodziną. Była dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla wraz z mężem, w dziedzinie fizyki (prace nad promieniotwórczością) oraz chemii (odkrycie polonu i radu).Nagrodę Nobla otrzymała także w 1935 ich córka Irene Joliot-Curie i jej mąż, co sprawia, że rodzina Curie, jest rodziną, która otrzymała najwięcej nagród Nobla.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nagroda Nobla jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem. Każdy, kto taką nagrodę otrzymał musi być z siebie dumni. To miłe, że Alfred Nobel postanowił przeznaczyć swój majątek, na wspieranie nauki i kultury.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytając ten post, jestem bardzo zadowolona ze wszystkich Polaków, którzy otrzymali Nagrodę Nobla. Znaczy to bardzo wiele dla nas jako narodu i ukazuje, że z Polski pochodzą również wspaniali pisarze. A co do książki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" mam zamiar przeczytać, ponieważ zainteresował mnie ten post i tytuł książki.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo interesująca tematyka postu. Nagroda Nobla jest bardzo ważną zachętą dla ludzi aby działać nie tylko w dziedzinie literatury ale i w innych dziedzinach w których jest przyznawana dla dobra całej ludzkość.We współczesnym świecie zachodzi wiele zmian więc i proces przyznawania tej nagrody musi być nieco inny niż miało to miejsce 50 lat temu. Dlatego kryteria sprzed wieku muszą ewoluować i odnosić się do czasów obecnych - takie jest moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Non omnis moriar - nie wszystek umrę. Myślę, że każdy z nas ma w sobie pragnienie wypełnienia słów rzymskiego poety, Horacego. Każdy chce po sobie coś pozostawić. Alfred Nobel dokonał tego w niesamowity sposób. Zapewnił sobie pamięć na całym świecie jednocześnie dając początek pięknemu dziełu. Zancząco przyczynił się do rozwoju nauki, literatury i myślę, że zagwarantował sobie trwałe miejsce w historii świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo trafne spostrzeżenie! Nobel jest z pewnością jednym z najpopularniejszych osób w historii. Nie ma chyba miejsca, gdzie by o nim nie słyszano. To naprawdę wspaniały człowiek, który swoim pomysłem sprawił, że ludzie tacy, jak on zostają nagradzani za swoje osiągnięcia!

   Usuń
 20. Bardzo ciekawy artykuł. Znalazłam informację dotyczącą nagród, które otrzymują osoby wyróżnione. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom. Medal, zaprojektowany przez Erika Lindberga, przedstawia młodego mężczyznę siedzącego pod wawrzynem, słuchającego i spisującego pieśń Muzy. Nad tym obrazem umieszczona jest inskrypcja pochodząca z Eneidy. Na dole medalu wygrawerowane jest imię i nazwisko nagrodzonego oraz napis ACAD. SUEC. oznaczający Akademię Szwedzką. Na odwrocie medalu umieszczona została podobizna fundatora. Dyplom literackiej Nagrody Nobla nie ma stałego wyglądu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wiem, że post jest o nagrodach nobla z dziedziny literatury. Uważam jednak, że niekturych może zainteresować ten artykuł. http://www.crazynauka.pl/nagroda-nobla-z-fizyki-2015-za-odkrycie-ze-neutrina-maja-mase/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny11 października 2015 15:41

   Niektórzy / niektórych - to może trudne słowa, ale bardzo często używane i wypadałoby jednak zapamiętać ich pisownię: ó. Zdecydowanie!

   Usuń
 22. Nagroda Nobla ma już bardzo długą historię, jest przyznawana od ponad wieku. Uważam, że powinniśmy być dumni z tego że Polska ma aż sześciu jej laureatów. Zmieniła ona na pewno życie wielu ludzi. Po książkę tegorocznej laureatki na pewno sięgnę, ponieważ interesuję się tą tematyką, a sam tytuł intryguje mnie jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 23. Uważam, że oczywiście oprócz najbardziej prestiżowej nagrody, jakim jest Nobel, powinna być przyznawana nagroda pieniężna, która pozwoliłaby dalece rozwinąć dany wynalazek lub odkrycie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Goral! Mógłbyś sam się trochę zainteresować tematem.
   Obecnie nagrodzeni otrzymują oprócz złotego medalu i dyplomu - czek na 10 mln koron szwedzkich (4,8 mln zł).

   Usuń
 24. Zastanawiałem się czy powstanie post o Noblu i dobrze, że się tak stało, jednak ja dodałbym jeszcze, że Akademia twierdzi, że w 2007 roku nobla za reportaż miał otrzymać Kapuściński, lecz niestety nie dożył trgo i nagroda powędrowała do innego pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo ciekawy post. Czytając go, jestem dumna ze wszystkich Polaków, który otrzymali Nagrodę Nobla, bo jest to znakomite i cenione wyróżnienie. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nagroda Nobla jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem. Jestem także dumna ze wszystkich Polaków, którzy ją otrzymali nie tylko w dziedzinie literatury.

  OdpowiedzUsuń
 27. Pierwszą osobą polskiego pochodzenia, która dostała nagrodę Nobla była Maria Skłodowska- Curie, był to 1903 r., została ona nagrodzona w dziedzinie fizyki. Nagroda Nobla jest to wspaniały pomysł docenienia osób zdolnych, które zrobiły wiele dla kultury lub nauki światowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, ponadto osoby, które otrzymały tę prestiżową nagrodę dostały również sporą ilość funduszy, na dalsze badania, czy też inne koszta. To niezwykle ważne by wspierać tak wybitne osobowości w różnych dziedzinach.

   Usuń
 28. To wspaniałe, że jako Polacy możemy poszczycić się tyloma nazwiskami naszych wielkich twórców, nie tylko Noblistów, którzy mimo, iż nagrody Nobla nie otrzymali, to i tak na stałe zapisali się na kartach historii. Odnośnie samej nagrody, słyszałem kiedyś teorię jakoby Alfred Bernhard Nobel widząc ile zła wyrządza jego wynalazek ( a miał on oczywiście zastosowanie militarne, mimo, że pierwotnym zamysłem jego twórcy była pomoc ludziom głównie w kopalniach ) postanowił przekazać swój majątek aby zadośćuczynić światu za cierpienie do którego się przyczynił.

  OdpowiedzUsuń
 29. A ja jestem ciekawa, jakie uczucia muszą towarzyszyć laureatom... To musi być czymś niezapomnianym i wspaniałym - dostać tyle znaczące wyróżnienie, a swoją twórczość uczynić nieśmiertelnym pomnikiem na skalę światową, mierząc się z artystami wszystkich wieków.
  Cieszy mnie, że Szwedzka Akademia jest tak konsekwentna w doborze zwycięzców. To zapewnia nagrodzie nieśmiertelny prestiż.

  OdpowiedzUsuń
 30. Często słyszy się o Nagrodzie Nobla, lecz niewiele osób wie jak naprawdę przebiega ich przyznawanie. Ja również nie byłam tego świadoma ;) Może nie do końca zgadzam się z kryteriami przyznawania nagród, jestem jednak pewna, ze to wielkie wyróżnienie. Ciekawy tekst, teraz wiem jak się to wszystko odbywa.

  OdpowiedzUsuń
 31. Nagroda Nobla jest w tym momencie najbardziej prestiżową na świecie, mimo to i ona posiada swoje źródła krytyki, mianowicie brak przyznania pośmiertnego ( wyjątek nastąpił jedynie trzy razy) a także za podobne osiągnięcia kilku osób jednocześnie czyli jeśli dany zespół badaczy składa się z więcej niż trzech np. pięciu to dwóch z nich nie może zostać nominowanych do nagrody. Jeszcze dwoma źródłami tej krytyki są brak nagród w dziedzinie matematyki oraz kontrowersyjni kandydaci.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawe informacje, nawet nie byłam świadoma tego jak naprawdę przebiega ich wręczanie. Nagroda Nobla to duże wyróżnienie. Ciekawi mnie to, co mogą odczuwać laureaci, gdy są wręczane im te nagrody.
  Bardzo ciekawy artykuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. W ciągu swojego życia Alfred Nobel zarejestrował 355 patentów, jednak to nie on wynalazł nitroglicerynę. Odkrywcą tej substancji był Ascanio Sobrero.

  OdpowiedzUsuń
 34. Alfred Nobel odegrał bardzo ważną rolę w dziedzinie nauk.On sam wynalazł dynamit,pomimo tego że nie miał wyższego wykształcenia.Dzięki majątkowi zostawionemu po śmierci dużo wybitnych uczonych dostało nagrody pieniężne na rozwój ich kariery.

  OdpowiedzUsuń
 35. Janusz Kołyn-Majk14 października 2015 14:19

  Bardzo ciekawy post, a ja jestem pod wielkim wrażeniem, że Nobel w ogóle wyszedł z takiej inicjatywy i wcielił w życie tak wielki projekt. Wprowadzenie go na światowy obieg na pewno nie było rzeczą łatwą, ale jak widać udało się i co roku możemy obserwować najznamienitszych osobistości, w tym Polaków.

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo zainteresował mnie ten post. Nie wiedziałam że od tak dawna są przyznawane Nagrody Nobla. Podziwiam Alfreda Nobla za jego pomysłowość.

  OdpowiedzUsuń
 37. Nagroda Nobla jest przyznawana za wielkie osiągnięcia naukowe.Dodam też, że najmłodsza posiadaczka Pokojowej Nagrody Nobla to Malala Yousafzai (17 lat,2014,), a za najstarszego noblistę uważa się Leonida Hurwicza (90 lat,). Przyznano mu nagrodę w dziedzinie ekonomii w 2007 roku.

  OdpowiedzUsuń
 38. Wynalezienie dynamitu, które przyczyniło się do tylu nieszczęść od zawsze wzbudzało wiele emocji. Sam fakt umieszczenia w jednej z francuskich gazet fałszywego nekrologu informującego o śmierci Nobla, który ,,wzbogacił się na wynajdywaniu sposobów zabijania jak największej liczby ludzi.' wskazuje o jak wielkie nieszczęścia go obwiniano. Dodatkowo artykuł został opatrzony tytułem ,,Hurtownik śmierci nie zyje''. To również mówi samo za siebie. Jednak nie nam osądzać jak duza odpowiedzialność za nieszczęścia wojny spoczywa na ramionach Nobla. Ważne jest, że pozostawił po sobie cos, co wspiera młodych, utalentowanych ludzi, że poświęcił swój majątek na tak szczytny cel. Jeśli zaś chodzi o książkę ,,Wojna nie ma w sobie nic z wojny'' to po przeczytaniu tego posta zaczęłam szukać recenzji, wypowiedzi i po ich przeczytaniu jestem bardzo zaintrygowana. Tematyka książki i to w jaki sposób każdy ją ocenia wywarło na mnie ogromne wrażenie. Już wiem, że zostaje ona wpisana na moją listę ,,książek do przeczytania''.

  OdpowiedzUsuń
 39. Wielokrotnie słyszałam o Nagrodzie Nobla, lecz nie wiedziałam,że jej pomysłodawca,Alfred Nobel był tak ciekawą postacią.Z jednej strony wynalazł dynamit,materiał wybuchowy który szerzył zagładę na świecie, a z drugiej okazał swoje serce pozostawiając swój majątek na rzecz laureatów wspomnianej nagrody.Gdyby nie ona,świat nie usłyszałby o wielu utalentowanych chemikach,pisarzach, wśród których są również Polacy, m.in Lech Wałęsa, Wisława Szymborska,Czesław Miłosz...Mam nadzieję, że z roku na rok będzie ich przybywało coraz więcej!

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo ciekawy post, wiele się z niego dowiedziałam. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Nigdy nie pomyślałabym, że Alfred Nobel to tak ciekawa postać. Dzięki takim postom można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć. :)

  OdpowiedzUsuń
 42. (i)Nie_Napisałem_Komentarza28 października 2015 04:58

  Bardzo wiele ciekawych, przydatnych wiadomości. Interesuję się nagrodą Nobla, oraz życiem wynalazcy dynamitu. Zostałem mile zaskoczony, ponieważ myślałem, że wiem wszystko o fundatorze nagrody Nobla, jednak dzięki temu artykułowi dowiedziałem się kilku nowych informacji.

  OdpowiedzUsuń