12 maja 2013

Myśli o wychowaniu              Nuda czy pasja życia?Kto nie jest ciekaw niczego,
ten nieuchronnie musi się nudzić.
(Konrad Lorenz)


Ostatnio coraz częściej obserwuje się zarówno wśród osób młodych, ale i starszych, zjawisko nudy. Czy jest ono problemem? Otóż tak, choć wydaje się to z pozoru dziwne. Nuda - tak jak wiele innych dolegliwości - ma swoje przyczyny i skutki. To zjawisko niepokojące szczególnie wśród młodzieży i dzieci. Określa się ją terminami: pustka duszy, bolesne doświadczenie bylejakości i niepotrzebności, inna forma rozpaczy, zniewolenie umysłu, zniewolenie serca, droga do uzależnień. Pojęcie to jest pojemne. Nudy doświadczamy z powodu braku zajęć i konkretnie wyznaczonych zadań, a także gdy uczy się nas, że życie jest lekkie, łatwe, niewymagające podjęcia trudu. Nie mamy ochoty wstać z łóżka, iść do szkoły, na spacer do parku, bo to mało ciekawe. Nie chce nam się marzyć, kochać, starać. Bo po co? Przecież wszystko jest nudne. Nuda to stan niepokojący, ponieważ niszczy wartości nieutylitarne w ludziach młodych. Powoduje zaniechanie wyzwań i zaprzestanie walki. Prowadzi do postrzegania  świata jako szarego i nieciekawego, do braku zaangażowania w naukę, pracę, nawet w relacje międzyludzkie.

Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, czy ktoś naszą nudę wykorzystuje? Otóż tak. Są takie osoby, przedsiębiorstwa czy organizacje. Oto one. Twórcy popkultury, którym zależy na dotarciu do odbiorców świadomych, ale łatwych do uwiedzenia - konsumentów  niskiej jakości wytworów. Twórcy reklam, którzy skutecznie manipulują ludźmi, szczególnie znudzonymi. Dilerzy narkotyków - wykorzystujący pustkę potencjalnego konsumenta, dając mu „przednie lekarstwo na nudę”. To w rzeczywistości zdradziecki sposób, który nie tylko nie pomaga, ale ponadto popycha w uzależnienie prowadzące niekiedy do śmierci.

Problem nudy jest znany prawie od początku istnienia ludzkiej cywilizacji, jednak nie wszystkim wydaje się poważny. Taki jednak jest. Ma wiele przyczyn, ale też często wywołuje bolesne skutki.  Nuda przede wszystkim sprawia, że świat, w którym żyjemy traci wartość i urok. Należy walczyć z nudą. Zastanówmy się, czy nie szkoda nam na nią życia.

MagMiel

Grafika:
http://previews.123rf.com/images/bowie15/bowie151209/bowie15120900032/15132969-Blonde-girl-bored-by-the-study-Stock-Photo-boredom-student.jpg

13 komentarzy:

 1. Uważam , że nuda nie jest wcale taka straszna! Czasami bardzo miło jest ponudzić się i odpocząć ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, od czasu do czasu trzeba się ponudzić, żeby trochę odpocząć od ciężkiego wysiłku umysłowego.Ponudzić się, czyli powałęsać się po domu, przetrzeć kurze, podlać kwiatki, gdzieś się przejść. Taka nuda jest w porządku! Jednak nuda jako styl życia jest nie do przyjęcia! Tylko źle świadczy o człowieku. Bo tak w ogóle - podobno - człowiek inteligentny się nie nudzi. I zgadzam się z tą opinią.

   Usuń
 2. Myślę, że w dzisiejszych czasach najczęstszym powodem nudy jest uzależnienie od komputerów, telefonów i telewizji. Nawet chwilowy brak dostępu do tych "gadżetów" sprawia, że wielu ludzi nie wie, co ze sobą zrobić.
  Pamiętam wycieczkę na camping w gimnazjum. Wszystko było fajnie, pięknie, dopóki nie wjechaliśmy do lasu i - UWAGA! - telefony, jeden po drugim, zaczęły tracić zasięg. Połowa osób z grymasem na twarzy i łzami w oczach stwierdziła po 10 minutach wyjazdu, że jest jak? NUDNO. Druga połowa nie nudziła się, ponieważ znaleźli sobie nade fascynujące zajęcie, jakim było bieganie po lesie w poszukiwaniu zasięgu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Królowa Elżbieta13 maja 2013 09:29

  Najlepszym lekarstwem na nudę jest szkoła muzyczna. Kiedyś miałam mnóstwo czasu na nudę, teraz mogę ten czas tylko powspominać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozumiem, że nuda to problem, ale żeby zaraz "forma rozpaczy", "pustka duszy", "poczucie niepotrzebności"? Człowiek się nudzi, bo nie ma nic do zrobienia i nie chce mieć, a "pustka duszy" wygląda mi co najmniej na jakąś depresję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bałwanku Drogi! Są różne stopnie nudy! Czy spotkałeś się z pojęciem "spleen"? Czy wiesz, czym jest nirwana? Albo poczucie bezsensu istnienia. Trochę źle kombinujesz, mając na uwadze bezmyślność i zwykłe nudzenie się.

   Usuń
 5. Nuda nie jest problemem, przecież każdy człowiek z nią walczy jak umie, żeby jej nie było. Jedni czytają książki, inni gapią się w telewizor, jeszcze inni piją, bo nie potrafią zwalczać nudy w odpowiedni sposób. To dopiero jest problem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z MagMiel, że nuda to poważny problem, wystarczy popatrzeć na nas-młodzież, jesteśmy "chodzącą nudą" którą rzadko co interesuje. Wiadomo, że każdy ma swoje hobby ale chęć do poznawania, odkrywania czegoś nowego, aktywnego spędzania czasu jakby się w nas wypaliła. Podsumowując: "nuda" posadziła nas przed komputerem i zbiera teraz obfite żniwa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nuda również może być męcząca. Ja nie lubię się nudzić... Gdy jednak już dopadnie mnie taki stan najlepiej wyjść na spacer, od razu człowiek nabiera chęci do pracy :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Szczerze mówiąc, mnie nudzą właśnie reklamy i twórcy popkultury. Dilerów nie znam, ale nienawidzę tego, że jestem manipulowanym "potencjalnym konsumentem".

  OdpowiedzUsuń
 9. Według mnie głównym powodem nudy jest postęp technologiczny. Dzisiaj niemal każde dziecko korzysta na co dzień z komputera, internetu, albo nowoczesnego telefonu komórkowego. Jeżeli przez chwilę nie ma dostępu do żadnego z nich popada w panikę i nie ma co ze sobą zrobić. Jeszcze nie tak dawno nikt nawet nie myślał o takich gadżetach i nikt się nie nudził. Każdy miał wiele sposobów na spędzenie wolnego czasu. Moim zdaniem przeczytanie dobrej książki, czy wyjście na dwór z kolegami jest dużo lepszym sposobem na nudę niż spędzenie całego dnia przed ekranem komputera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą Pawle. Im więcej pokus tym bardziej młodzież nie potrafi się im oprzeć. W końcu wszystko jest dla ludzi. Tylko są pewne granice, które często zostają zacierane. Wtedy nie potrafimy ocenić kiedy tak na prawdę wystarczy. Pozdrawiam.;)

   Usuń
 10. Świetny post MagMiel.;) Mam nadzieję, że to nie twój ostatni post?

  OdpowiedzUsuń