26 maja 2013

Myśli o wychowaniu                   Mojej  Mamie
Jest jedna miłość, 
która nie liczy na wzajemność,
nie szczędzi ofiar, 
płacze a przebacza, 
odepchnięta wraca – 
to miłość macierzyńska. 
(Józef Ignacy Kraszewski)


Cóż Ci Mamo powiem? Tak trudno zdobyć się na serdeczne słowa.  Na co dzień bywam opryskliwa i przemądrzała. A ileż razy obiecywałam, że podciągnę się w nauce?  Ty wiesz, że jestem młoda i głupia i tak naprawdę nie chcę Cię martwić. Samo tak jakoś wychodzi. Dziś Cię za wszystko przepraszam.

Życzę Ci dobrego zdrowia, żebyś przetrwała moje młodzieńcze błędy, bo one kiedyś miną. Bądź radosna  i słoneczna każdego dnia! Obiecuję bez szemrania wychodzić z psem, odkurzać mieszkanie i wynosić śmieci, zajmować się siostrą.  I robić inne rzeczy, które Ci przyjdą do głowy.

Kocham Cię Mamo, ale przecież rozumiesz, że w moim wieku tak trudno się do tego przyznać  i o tym mówić. Specjalnie dla Ciebie wyszukałam  najpiękniejsze fragmenty literackie, które najlepiej wyrażają, kim jest Matka dla dziecka.

Kochana Mamo!
Porównywam  mój z innych  z losem – i nieraz mówię sobie, że Ty, Matko, jesteś najlepszą z matek. Kiedyż Ciebie, Matko, uścisnę, kiedyż rzucę się przed Tobą na kolana i powiem Ci, żeś była moim Bogiem – aniołem stróżem życia mojego!
(Juliusz Słowacki, Listy do matki.)

Tak chciałbym ujrzeć Cię promienną:
jak w oknie pośród pelargonii
uśmiechasz się do przechodzących,
„Szczęść Boże” – pozdrawiają Cię znajomi.

Idziemy łąką ramię w ramię,
Zrywasz na bukiet kwiaty najpiękniejsze,
A na ustronnej cichej ławce
Czytamy wspólnie wiersze.

Potem wracamy hojnie obdarowani
Muzyką świerszczy, bławatkowym niebem?
Tak chciałbym ujrzeć Cię promienną,
Szczęściem z Tobą łamać się jak chlebem.
(Józef Baran, Mojej Matce)

Córka

Grafika: 
http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/65159_serce_roze_milosc_rysunek.jpg
https://graficzek.files.wordpress.com/2013/05/matka-tuli-przytula-dziecko-chlopczka-caluje-go-z-miloscia.jpg

13 komentarzy:

 1. Moim ulubionym cytatem jest: „To jednak jest cudne, że mama przytuli i troski znikają." (Monika Szwaja, „Artystka wędrowna”. Zauważyliście to? Matczyna miłość ma w sobie ogromną moc, daje siłę, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Wielu ludzi w codziennym pędzie nie pamięta o swojej mamie, dlatego choć dziś, w jej święto, warto docenić wszystkie troski i starania jakie dla nas podejmuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Często nie doceniamy naszych rodziców, mimo że starają się jak mogą. Często również denerwujemy się, że na coś nam nie pozwalają, albo coś nam każą. Robią jednak to wszystko tylko dla naszego dobra. Starają się nas wychować na porządnych ludzi, rzadko kiedy im się za to odwdzięczamy. Dzień Matki jest wspaniałym świętem, trzeba pamiętać jednak, że rodziców trzeba szanować przez cały rok, a nie tylko podczas ich święta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkim mamom, a w szczególności swojej, życzę wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim zadowolenia ze swoich dzieci. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taki artykuł to świetny prezent dla mamy. Piękny, wielki post.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kraszewski dobrze mówił, matczyna miłość jest najważniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba dla każdego z nas mama jest jedną z najważniejszych osób w życiu. Mimo przykrości, które często jej wyrządzamy ona wciąż nas kocha,troszczy się o nas i martwi, więc obietnice wobec Niej nie powinny być tylko pustymi słowami,ale powinniśmy je wypełniać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkiego, co najlepsze życzę mojej mamie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeden dzień to za mało, żeby podziękować mamie za wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam sie z powyższym . Powinniśmy częściej dziękować mamie za wszystko , nie tylko w święto . Raz w roku to zdecydowanie za mało . Przypominajmy codziennie, że jesteśmy wdzięczni za wszystko co dla nas zrobiła i robi .

  OdpowiedzUsuń
 10. Słowa nie wyrażą jak bardzo ją kocham.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli czytasz to mamo to chce Ci powiedzieć, że Cię kocham.

  OdpowiedzUsuń