26 września 2020

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

 

  Błogosławieństwo czy przekleństwo?

 

We wszystkim musi być umiar.

(Pitagoras)

Jesteśmy zaprzyjaźnieni z komputerami i Internetem już od wielu lat, a stale rozwijająca się technologia daje nam do dyspozycji różne narzędzia do pracy, nauki i rozrywki. Choć nie tak dawno głównym sposobem spędzania czasu przez dzieci były zabawy na świeżym powietrzu z rówieśnikami, tak teraz zostają wyparte przez coraz nowsze gry komputerowe. I choć o rozrywce na świeżym powietrzu można się wypowiadać w  niemal samych superlatywach, to gry komputerowe posiadają dwa oblicza. Zastanawialiście się kiedykolwiek jak rozrywka przed ekranem komputera wpływa na waszą psychikę i wasze myślenie? Teraz mogę wam nieco to ułatwić!


Około dwóch czy trzech dekad temu powstawały pierwsze, nieskomplikowane gry komputerowe, jak chociażby „Latające kostki”. Obecnie większość gier posiada szeroką i wielowątkową fabułę, która pozwala kreować otaczającą rzeczywistość. Ten aspekt gier niewątpliwie rozbudza wyobraźnię, pozwala wznieść się na wyżyny kreatywności. Gry mogą przyczynić się do nabycia naprawdę przydatnych umiejętności: szybkiego zapamiętywania, myślenia taktycznego, łączenia zdarzeń w ciąg przyczynowo-skutkowy. Gier broni profesor Łukasz Turski: Najlepsi chirurdzy laparoskopowi, to są ludzie, którzy grali. Tak nauczyli się technologii działania poprzez obraz.Podobnie też jest z  pilotującymi  bezzałogowe drony. Szczerze mówiąc, wolałbym dać się pokroić nożem chirurga, który wcześniej korzystał z różnych symulatorów niż takiego, który nie ma takie doświadczenia. Dzięki różnym mechanizmom zastosowanych w grach można wypracować umiejętności potrzebne do samodzielnego życia. Można by nawet powiedzieć, że nie wynaleziono dotąd tak skutecznego i atrakcyjnego sposobu łączenia nauki z zabawą. Co więcej, profesor Bronisław Siemieniecki wykazał swymi badaniami, iż edukacyjne gry komputerowe, w porównaniu z tradycyjnym nauczaniem, dają lepsze efekty, przy tym  dodatkowo  zwiększając  tempo uczenia się i  oszczędzając czas.

Według naukowców, gry komputerowe rozwijają sprawność psychiczną. Mózg jest intensywnie stymulowany, szczególnie obszary odpowiedzialne za wzrok i słuch. To oznacza, że rozwija się szybkość reagowania, logiczne myślenie, umiejętność łączenia informacji i wykorzystywania ich, by przejść na wyższy level. Abstrahując od naukowych wywodów,mogę przyznać, że gra w kultowego Tetrisa wyrobiła u mnie umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, aby  móc  odpowiednio ułożyć klocki jeden na drugim, a popularna Fifa  nauczyła mnie strategicznego myślenia. Czyli gry nie ogłupiają!

Gry komputerowe  mają również ciemną stronę. Okazuje się, że gry mogą stać się niebezpieczeństwem. Po pierwsze, mogą uzależniać.  Mogą mieć negatywny wpływ na psychikę człowieka, zwłaszcza młodego, który kształtuje swoje myślenie i zdolności psychospołeczne. Nadmierne zaangażowanie w grę komputerową może prowadzić do utraty poczucia czasu, drażliwości, zaburzeń koncentracji,a także izolacji od społeczeństwa. Widziałem wiele filmików pokazujących  klawiatury, myszy i monitory padające  ofiarą frustracji graczy. Niebagatelny wpływ na zachowania młodego człowieka mają również gry z gatunku „strzelanek” i bijatyk. Ich wspólną cechą    okrucieństwo  i destrukcja. Profesor Maria Braun-Gałkowska pisze, że dziecko korzystając z gier komputerowych kilku tysięcy morderstw dokonuje samo. Przemoc na ekranie może rozbudzać  głęboko ukrytą agresję,  co przekłada się na  realne życie. Niepokojącym efektem grania w gry przepełnione przemocą jest wiara w odrodzenie po śmierci, co może doprowadzić do tragedii.

Nie ma jednej opinii pozwalającej zdecydowanie stwierdzić, czy gry komputerowe są złe, czy są dobre.  Ocenę pozostawiam moim czytelnikom. Myślę jednak, że najważniejsze są umiar i rozsądek w korzystaniu z gier komputerowych. Zresztą,  te cechy są wskazane  we wszystkim. Bo jak mawiają mądrzy ludzie: Na umiar jeszcze nikt nie umarł!

Unikalny

Grafika:

https://gamedot.pl/uploads/media/shop_product/0006/48/thumb_547485_shop_product_product_gallery_big.jpeg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tetris#/media/Plik:Emacs_Tetris_vector_based_detail.svg

https://cdn.doz.pl/image/article/161460/scalecrop/840x350

3 komentarze:

  1. Zgadzam się z autorem artykułu, że najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek podczas korzystania z gier komputerowych. Niektóre gry komputerowe pozytywnie wpływają na nasz rozwój intelektualny, a unikać należy gier, które destrukcyjnie wpływają na naszą psychikę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sądzę, że to co zostało podane w tym artykule mówi prawdę o grach komputerowych. Tak jak autor napisał, nie da się zdecydowanie stwierdzić czy gry są złe, czy dobre, można tylko wskazywać poszczególne gry. Gry o tematyce bijatyki najgorzej wpływają na psychikę młodych ludzi i uzależniają. Każdy sam powinien wybierać to co dla niego jest dobre, ale z umiarem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wpis bardzo interesujący mówiący prawdę o grach. Sam jestem graczem i mogę powiedzieć, że gry nauczył mnie wiele pożytecznych rzeczy. Zaczynając od poznawania krajów i ich historii dzięki grom strategicznym, kończąc na odkrywaniu działania różnego rodzaju pojazdów dzięki grom symulacyjnym.

    OdpowiedzUsuń