20 czerwca 2020

Moje hobby, mój świat
        Rower naszą pasjąRower to wolniejsze odkrywanie, głębsze poznawanie,
wolność wyboru, niezależność, samowystarczalność.
Rower prowadzi cię do miejsc,
o których nie wiedziało się, że istnieją,
pomaga przeżyć chwile,
o których nie myślało się, że mogą się wydarzyć.
            Gdyby nie rower, umknęłyby niezauważone, przejechane,                     migawkowo dostrzeżone z okna pędzącego autobusu albo jeepa.
 (Piotr Strzeżysz)


Do napisania postu na szkolny blog skłoniło nas wspólne zainteresowanie sportem. Obecnie  coraz więcej osób jeździ na rowerach – rekreacyjnie lub  treningowo. Dlaczego? Ponieważ rower jest eko – nie zanieczyszcza środowiska, a poza tym ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka – fizyczne oraz psychiczne. W związku z tym jazda na nim jest trendy - promuje aktywny styl życia. Opowiemy więc  co nieco o jeździe na rowerze i  wynikających z niej korzyściach.

Zanim jednak wsiądzie się na rower, trzeba się przygotować do jazdy. Przede wszystkim  zawsze należy sprawdzić koła i napompować  je do maksymalnej wartości podanej przez producenta. Upewnić się również, że działają światła – przednie i tylne. Jeśli wycieczka ma być kilkugodzinna, koniecznie trzeba się zaopatrzyć w płyny (na przykład wodę). Poza tym będą potrzebne: kask, rękawiczki rowerowe,  buff (chusta ochronna), okulary ochronne lub przeciwsłoneczne, spodenki rowerowe, bluza polarowa  lub kurtka (zależnie od pogody), odpowiednie skarpetki i buty. Ważnym elementem jest też kondycja, bo przecież bez niej nie uda się pokonać dłuższego dystansu. Żeby uzyskać dobrą kondycję, trzeba stopniowo  spokojnym tempem przejeżdżać coraz więcej kilometrów. Czyli, po prostu trenować.
Jakie są korzyści jazdy na rowerze? Przede wszystkim jest to aktywność fizyczna, która  pozytywnie wpływa na samopoczucie  człowieka. Pomaga zgubić nadprogramowe kilogramy, modeluje  sylwetkę  dzięki pracy mięśni ramion, grzbietu, brzucha, ud i pośladków. Sprzyja wzmocnieniu odporności, a więc chroni przed chorobami. Poprawia pracę mózgu, który produkuje endorfiny – hormony szczęścia,  a także pomaga pozbyć się negatywnych emocji. Poza tym jazda na rowerze może być znakomitą zabawą. Przeprowadziłyśmy  badania wśród naszych rówieśników, którzy odpowiedzieli na pytanie: Co daje Ci jazda na rowerze? Znaczna większość odpowiedziała, że jazda na rowerze sprawia niezwykłą frajdę oraz daje poczucie wolności. Jest również sposobem sprawdzenia  swojej wytrzymałości  i szybkości jazdy. Pomaga odstresować  się przed ważnym wydarzeniem, na przykład przed klasówką. Jazda  na rowerze  wspomaga  stosowanie diety i utrzymanie linii. Nie do przecenienia jest też  czas spędzony  ze znajomymi lub bliskimi, dający  radość i odpoczynek. Wycieczki rowerowe umożliwiają kontakt z naturą oraz pomagają  zapomnieć o codziennych sprawach.

Jakie były moje początki jazdy na rowerze?  Wszystko zaczęło się od zwykłej przejażdżki z przyjaciółmi, a dopiero później przyszła fascynacja, która przeobraziła się w  hobby. Zaczynaliśmy od 5- kilometrowej trasy, a z czasem  doszliśmy do ponad 50- kilometrowej. Jazda na rowerze daje mi wolność - nie myślę o szkole ani  o żadnych problemach, tylko cieszę się chwilą. Mam  czas na wyciszenie się, przemyślenia, podziwianie pięknych widoków, także na kontakt z przyjaciółmi. I to na świeżym powietrzu. Po  przejechaniu  dłuższej trasy byłam szczęśliwa, że pokonałam własne słabości. Dzięki  rowerowym wycieczkom zobaczyłam  wiele pięknych miejsc. W czasie nadchodzących wakacji chciałabym pokonać 100- kilometrową trasę. I to  jest mój cel! ~ Edyta
Do jazdy na rowerze skłonił mnie fakt, że mogę spędzić ten czas z rodziną, a także  razem zwiedzić ciekawe miejsca i przy okazji podziwiać przepiękne krajobrazy. Jazda na rowerze pozwala mi też odreagować emocje,  jakie we mnie się kumulują czy też stres związany ze szkołą. Ostatnio,  w czasie pandemii, chętnie  jeżdżę na rowerze, chociażby dlatego, że mogę wyjść z domu i zażyć nieco ruchu.  Swoją przygodę z rowerem zaczynałam od niewielkich tras, zakończonych  jakimś ładnym zakątkiem, w którym  można posiedzieć ze znajomymi. Z czasem zaczęłam jeździć na dłuższe wycieczki wraz  z moimi przyjaciółmi  lub - jak wcześniej wspominałam - z rodzicami. Rowerowe wycieczki  stały się moją pasją.  Obiecałam  sobie, że w najbliższych miesiącach spróbuję pokonać swój dotychczasowy wynik. ~ Monika

My - autorki postu, Edyta i Monika -  z  całego serca zachęcamy do ruchu na świeżym powietrzu. I to na rowerach właśnie! O  korzyściach płynących z uprawiania tego sportu już  pisałyśmy. Niewiele potrzeba – trochę chęci i siły. No i  roweru. A na koniec może jakieś żarciki?  Zwykły rower jest pojazdem napędzanym siłą mięśni. Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli. Albo może jeszcze ten? Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani rowerzyści. Do zobaczenia na trasie rowerowej!

Edyta i Monika

Grafika:
https://cdn.pixabay.com/photo/2014/04/02/14/13/ride-306523_960_720.png
https://cdn.pixabay.com/photo/2019/04/04/13/30/bike-4102786_960_720.png
https://cdn.pixabay.com/photo/2016/10/07/19/36/riceball-1722460_960_720.png

1 komentarz:

  1. Bardzo trafny post. Osobiście także uwielbiam jeździć na rowerze. Najczęściej przemierzam trasy wraz z moimi przyjaciółmi, ponieważ daje mi to najwięcej frajdy. Polecam tą aktywność każdemu!

    OdpowiedzUsuń