14 marca 2020

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

         

               Czym jest pamięć?Pamięć jest straszliwa.
Człowiek może o czymś zapomnieć - ona nie.
Po prostu odkłada rzeczy do odpowiednich przegródek.
Przechowuje dla ciebie różne sprawy albo je przed tobą skrywa
i kiedy chce, to ci przypomina.
Wydaje ci się, że jesteś panem swojej pamięci,
ale to odwrotnie - pamięć jest twoim panem.
(John Irving)


Czym właściwie jest pamięć? Wyobraź sobie, że nie potrafisz z niej skorzystać. Nie wiesz kim jesteś, gdzie się znajdujesz i co otacza cię dookoła. Tracisz wtedy  swoją tożsamość. Pamięć ludzka jest jedną z funkcji ludzkiego umysłu. To zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, informacji, skojarzeń. Pamięć działa na zasadzie rejestracji informacji poprzez zmianę struktury fizycznej, następnie informacje bądź wrażenia są przechowywane w naszym umyśle. Ostatnim etapem działania pamięci jest odtwarzanie. Przybliżę  kilka podstawowych rodzajów pamięci.
Pamięć sensoryczna, inaczej ultrakrótka lub pamięć zmysłów. Charakteryzuje się zaskakująco krótkim czasem trwania (jest to ok. 0.5 sekundy). Przechowuje informacje bez zniekształceń i przetwarzania. Pamięć ultrakrótka magazynuje około 99% nadchodzących informacji. Przechowuje informacje bez zniekształceń i przetwarzania. Pamięć sensoryczna to pamięć doznań wzrokowych i słuchowych. Oto przykład z życia codziennego. Oglądasz program telewizyjny, sceny ciągłe o płynnym ruchu. W rzeczywistości widzisz serię nieruchomych obrazów, oddzielonych krótkimi momentami ciemności. Układ wzrokowy mózgu musi przechowywać informacje naniesione przez pojedynczą klatkę filmu tak długo, aż pojawi się następna. Dzięki temu widzisz obraz w sposób ciągły.

Pamięć krótkotrwała bądź pamięć świeża, operacyjna magazynuje niewielkie ilości informacji przez krótki okres (kilka do kilkunastu sekund). Służy do czasowego zapamiętywania zarówno informacji pobranych z pamięci długotrwałej, jak i z rezultatów procesów przetwarzania danych w mózgu, na przykład  wyników obliczeń. Weźmy przykład wykonania mnożenia w pamięci przez ucznia. Najpierw musi on zapamiętać liczby, następnie pomnożyć je i uzyskać wynik. Działanie wymaga krótkotrwałego zapamiętania liczb i precyzyjnego wydobycia ich z pamięci w odpowiednim momencie. Po wykonaniu działania, niepotrzebna jest już informacja  o tym, jak obliczenie zostało wykonane. Zapomina więc  o tym.
Pamięć długotrwała to umysłowa baza, która  umożliwia między innymi logiczne myślenie oraz  tworzenie planów. W latach siedemdziesiątych kanadyjski psycholog Endel Tulvig dokonał rozróżnienia między dwoma typami pamięci długotrwałej: pamięcią epizodyczną i  semantyczną. Pierwsza z nich dotyczy wydarzeń takich jak wizyta u lekarza w zeszłym tygodniu. Druga natomiast, odnosi się do wiedzy o świecie, na przykład nazw geograficznych.

Sposoby na dobrą pamięć. Dobrej pamięci nie służy monotonia. Na co dzień można rozwiązywać krzyżówki, zapamiętywać numery telefonów. Takie drobne ćwiczenia pozytywnie wpłyną na kondycję pamięci. Ważne jest, aby pamiętać o właściwym dotlenieniu, spacery na świeżym powietrzu są więc  jak najbardziej wskazane. Dzięki temu  zwiększa się przepływ krwi do mózgu i komórki są lepiej dotlenione. Na pamięć jest też dobry zdrowy sen. Pozwala segregować nowe informacje zdobyte w ciągu dnia oraz wzmacnia słabe wspomnienia. Dlatego, gdy intensywnie się uczysz, „nie zarywaj” nocy, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Skutkiem będzie przemęczenie  i rozkojarzenie. Należy  także pamiętać o właściwym odżywaniu. Dieta powinna obfitować w witaminy z grupy B, C, E,  a także w magnez, żelazo, cynk, potas i fosfor. Jedz zatem produkty pełnoziarniste, orzechy, kasze, świeże warzywa i owoce. Wybieraj wodę mineralną, zieloną herbatę i świeżo wyciśnięte soki.

Choroby pamięci.
Naszą pamięć również dotykają choroby. Najpopularniejszą z nich jest choroba Alzheimera, która dotyka osoby najczęściej po 65 roku życia. Pogarsza ona działanie pamięci, wpływa negatywnie na rozumowanie i zachowanie. Chorzy stopniowo tracą pamięć, nie potrafią zapamiętać najprostszej informacji, imion swoich bliskich, drogi do domu. Przyczyny choroby nie są dokładnie znane. Schorzenie polega na stopniowym zanikaniu tkanki nerwowej. Obserwuje się także kurczenie się kory mózgowej, dzięki której potrafimy myśleć, przechowywać wspomnienia i dokonywać planów na przyszłość. Inną chorobą atakującą pamięć może być choroba Huntingtona. Powoduje ona obumieranie komórek w niektórych częściach mózgu, na przykład  w  jądrze ognistym i skorupie, defekt ten powoduje niekontrolowane ruchy ciała i emocji oraz  zaburzenia myślenia.

O pamięci należy pamiętać i dbać o nią. Zachęcam do zastanowienia się nad sposobami polepszenia  tej funkcji życiowej.

Ania

Grafika:
https://cdn3.vectorstock.com/i/1000x1000/04/77/mindful-thinking-head-vector-20020477.jpg
https://docplayer.pl/docs-images/42/4330781/images/page_18.jpg
https://cdn.natemat.pl/1e51356e7bf345e3486ffbedb5536d50,1000,1000,1,0.png

9 komentarzy:

 1. (e)redaktorka15 marca 2020 03:44

  Kiedyś usłyszałam, że pamięć jest jak ziemia, którą należy ciągle orać, orać, orać...

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo ważne by dbać o naszą pamięć. Sama po sobie zauważyłam, że o wiele lepiej zapamiętuje po spacerze, lub w wywietrzonym pokoju. Przed nauką warto też napić się szklanki wody.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając motto przypomniał mi się fragment z "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza: "Nieszczęsna pamięci, która każesz wiedzieć, jakimi drogami doszliśmy do obecnego stanu posiadania!".

  OdpowiedzUsuń
 4. W czasie tych "ferii czasu zarazy" przeczytałam książkę "Przypomnij mi kim jestem". To beletrystyka, ale przejmując o opisuje degradację w chorobie Alzheimera. Trudno się otrząsnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki artykułowi dowiedziałam się ciekawych rzeczy o działaniu pamięci. Zadziwia mnie potęga ludzkiego mózgu, chociażby tego jak wiele rzeczy może wykonać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamięć...czasami chciałabym wymazać z niej niektóre sytuacje, wspomnienia, ale też nie wyobrażam sobie życia, jeżeli nie byłabym w stanie nawet zapamiętać jak się nazywam. Niestety schorzenia pamięci do tego prowadzą, niejednokrotnie ze smutkiem obserwowałam starsze osoby, które nie pamiętały podstawowych faktów ze swojego życia. Pamięć jednak to ogromna skarbnica. Pamiętam liczne rozmowy z pewną starszą kobietą,która przeżyła trud wojny. Zawsze z usmiechem wspominam szczegółowość opowiadań, których byłam słuchaczem. Ta Pani ze łzami w oczach śpiewała piosenki,których nauczono ją w dzieciństwie. Wspomniała z bólem serca każdy szczegół wyglądu swojego ukochanego męża... Za mało historii zdążyłam poznać, aby napisać o tym książkę. Jednak każda ta historia ma w moim sercu wyjątkowe miejsce. Teraz u mnie pojawia się wzruszenie gdy tylko pamięć pozwala mi sięgnąć wstecz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dowiedziałam się ciekawych rzeczy o pamięci. Musimy pamiętać, żeby cały czas ją ćwiczyć. Jest to ważne, gdyż dobra pamięć jest nam bardzo przydatna w życiu. Moim dobrym sposobem na ćwiczenie pamięci jest zapamiętywanie produktów, które muszę kupić w supermarkecie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ludzka pamięć i umysł to bardzo interesujące tematy do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujący tekst. Całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem, że o pamięć trzeba dbać. Nie ukrywam, że zdarzało mi się "zarwać nockę" żeby przygotować się do sprawdzianu i zauważyłam, że byłam wtedy bardziej rozkojarzona i zestresowana. Osobiście często gdy się uczę, włączam cichą, spokojną muzykę, ponieważ odczuwam, że pomaga mi się skoncentrować i sprawniej zapamiętać informacje.

  OdpowiedzUsuń