21 marca 2020

Moje hobby, mój świat


     
     Moja harcerska przygoda
Jestem harcerzem i mocno wierzę
We wszystkie szczytne ideały,
One są dla mnie niczym wyzwanie,
Któremu co dzień stawiam czoła…
(Ideały)

Mamy teraz trudny czas - w świecie, w kraju i w szkole, dlatego w imieniu twórców blogu  proponuję optymistyczny post o tym, jak można ciekawie spędzić wolny czas. Oczywiście wtedy, gdy skończy się przymusowe siedzenie w domu. Na razie czytajcie i inspirujcie się! Pozdrawiamy  wszystkich harcerzy,  którzy w trudnym okresie epidemii stają na wysokości zadania i  pomagają  potrzebującym.

Blogerka

Niejeden zastanawia się, czym właściwie jest harcerstwo i co daje jego członkom. Sami harcerze  również są postrzegani bardzo różnie. Jedni twierdzą, że jest to świetna organizacja.  Inni znowu, że to grupa dzieciaków biegająca z plecakami i sprzedająca ciasteczka.  Jeszcze inni, że harcerze tylko śpią w lesie i mają swój świat. W każdym z tych stwierdzeń jest jakieś ziarenko prawdy – ziarenko, o którym chcę Wam trochę opowiedzieć. 

Moja harcerska droga. Moi znajomi często pytają mnie, dlaczego wstąpiłam do harcerstwa. Prawda jest taka, że sama nie widziałam w nim nic interesującego. A  zapisałam  się tam, ponieważ chciałam zdenerwować pewną dziewczynę. Obecnie jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami! Już na wstępie mojej historii widać, że harcerstwo zmienia ludzi na lepsze.  Do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wstąpiłam,  mając 11 lat. Byłam wtedy małą, wredną  i cichą dziewczynką. Nie wiedziałam nic o tej organizacji. Jednak z czasem zaczęłam się uczyć, bardziej otwierać na ludzi i angażować w zbiórki. Poznałam także Prawo Harcerskie, którego do dziś przestrzegam. Z czasem pojechałam na swój pierwszy obóz. Gdy byłam na miejscu, zaczęłam się rozglądać po lesie i szukałam jakiegoś domku. Jednak dookoła były tylko dziesięcioosobowe namioty i belki drewna.  Byłam zaskoczona, przerażona, a jednocześnie podekscytowana, gdy moja zastępowa powiedziała, że teraz mamy zbudować nasz obóz! Po 3 dniach ciężkiej pracy udało się! Później były następne obozy oraz chęć bycia coraz lepszym człowiekiem.
W 2015 roku na zimowisku w Hucie Krzeszowskiej złożyłam przyrzeczenie harcerskie, które brzmiało: Mam szczerą wolę całym swoim życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną Prawu Harcerskiemu. Dostałam krzyż harcerski, który jest najważniejszym odznaczeniem na mundurze. Już wtedy wiedziałam, że jako czternastoletnia dziewczynka podjęłam się bardzo ważnego wyzwania, jakim wierność przyrzeczeniu. 
W tym samym roku dostałam swój zastęp. Mimo że nie znałam  dobrze dziewczyn, jednak  powoli udało mi się zdobyć ich zaufanie oraz nauczyć je wiele ciekawych rzeczy, dzieląc się swoim doświadczeniem. W 2017 roku zostałam przyboczną, czyli prawą ręką drużynowej. To  okazało się o wiele trudniejsze niż kierowanie zastępem. Teraz pomagałam w prowadzeniu zbiórek drużyny oraz w organizacji wyjazdów – zimowisk i obozów. Na zimowisku poświęconemu  służbie, musiałam się wykazać nie tylko  zaangażowaniem oraz odpowiedzialnością, ale też kreatywnością, aby zajęcia miały ciekawą formę. Pamiętam też obóz, na którym to ja byłam autorytetem dla moich harcerek, a więc korzystając z własnego doświadczenia,  uczyłam je, jak wyjść z uśmiechem z każdej trudnej sytuacji. Pewnej nocy przygotowaliśmy - kadra oraz starsze harcerki -  „pierwszakom” obozowym tak zwany chrzest biszkoptów.  A to oznaczało: alarm, a następnie z zamkniętymi oczami pokonanie kilku przeszkód (między innymi bieganie boso po szyszkach oraz zjedzenie masła orzechowego z keczupem i żelkami). Po wykonaniu zadań najmłodsze harcerki zostały oficjalnie przyjęte do drużyny.  A potem przyszedł następny etap mojego awansu w  Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Na początek jednak  musiałam  się zmierzyć się dwutygodniowym kursem metodyki harcerek. Po co? Po to, aby przejąć w przyszłości drużynę i pełnić jedną z najbardziej odpowiedzialnych funkcji, jaką jest bycie drużynową. Przez dwa tygodnie mieszkania w lesie uczyłam się  pisania:  planu pracy  jednostki, konspektów oraz KP.  Ponadto: prowadzenia  jednostki, stania na wartach w nocy, zawiązywania nowych przyjaźni i innych umiejętności.  Miałam nadzieję, że przejmę drużynę z Hrubieszowa, w której sama się wychowywałam. Tak się jednak nie stało. Była potrzeba, aby przejąć drużynę z Zamościa. Podjęcie decyzji było dla mnie bardzo trudne. Niełatwe było również  na początku prowadzenie jednostki z całkiem innego środowiska. Potraktowałam jednak to zadanie jako służbę i w krótkim czasie widziałam już efekty oraz byłam przekonana, że  będzie coraz  lepiej.

Stopnie i sprawności  harcerskie. Powszechnie wiadomo, że  harcerze zdobywają stopnie i sprawności. Ja również to robiłam, przechodząc kolejne etapy: ochotniczka, tropicielka, samarytanka, wędrowniczka. Chłopcy w harcerstwie zdobywają inne stopnie:  młodzik, wywiadowca, ćwik, harcerz orli. Najwyższym stopniem jest Harcerz/Harcerka Rzeczypospolitej. Opowiem o zdobywaniu przeze mnie jednego ze stopni oraz  jednej z najtrudniejszych sprawności. Najpierw stopień -  wędrowniczka!  Jakie zadania były przede mną? Po pierwsze, musiałam nazbierać pieniędzy na wyjazd do Włoch. Następnie miałam zrobić sobie zdjęcie w mundurze na włoskiej plaży, pójść na dwie msze odprawiane po włosku oraz pełnić we Włoszech służbę harcerską. Udało się – pojechałam, wykonałam zadania oraz spełniłam swoje marzenie o ciekawej podróży. Co dają stopnie? Przede wszystkim rozwój osobisty. A teraz o sprawności!O „Trzech Piórach”
mojej ulubionej oraz najtrudniejszej, a także mistrzowskiej. Mogą  ją zdobywać samarytanka i ćwik, jeśli ukończyli 16 lat. Z jakimi trudnościami się ona wiąże? Po pierwsze, przez dobę trzeba głodować (nawet jeśli wszyscy wokół jedzą lub trzeba gotować). Drugą dobę należy milczeć, mimo że obok  są ludzie. A przez trzecią dobę  trzeba się poddać próbie samotności. Ma się wówczas przy sobie ubranie, 3 zapałki i nóż. Można wprawdzie już jeść, ale tylko to, co się  znajdzie w lesie. W trakcie próby należy znaleźć 3 pióra, gdyż to jest warunek zdobycia sprawności. Przez trzy doby nachodzą człowieka wątpliwości, niepokoje, ale potem lepiej smakuje zwycięstwo. Wiem , że takie wyzwania kształtują charakter.

Warto być harcerzem. Dlaczego? Dlatego, że w harcerstwie znalazłam przyjaciół, którzy mnie otaczają.  Tam  nauczyłam się odpowiedzialności, asertywności, odwagi, samodzielności. Nauczyłam się współpracy z innymi ludźmi, a wśród nich zrozumiałam, czym jest jedność i braterstwo. Słowem, harcerstwo ukształtowało mój charakter. Tam również spełniłam swoje marzenia o podróżach, przygodach, o poznawaniu Polski i świata. Rozwijałam wiele pasji: śpiew, gra na gitarze, teatr, a także  działanie w  Harcerskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Wreszcie, lata działania w harcerstwie pomogły mi w wyborze profilu klasy w naszym liceum. Czy miałam chwile zwątpienia? Oczywiście, jak to w życiu! Zawsze wtedy jednak myślałam o słowach jednej z drużynowych: Nie sztuką jest odejść wtedy, kiedy jest źle, a sztuką jest zostać i to wszystko przetrwać.

Wędrowniczka  Izabela Zając
Czuwaj!

Grafika:
Zdjęcia: Izabela Zając, Klaudia Salamon, Krystian Strupieniuk

20 komentarzy:

 1. Harcerstwo jest wspaniałą przygodą! Las, ognisko, gitara, wspaniali ludzie - to jest świetne. Ale jeszcze lepsze jest przekazywanie młodszym harcerkom swoich umiejętności i doświadczenia. Dlatego zostałam zastępową😄 To niesamowite móc patrzeć jak się rozwijają.
  Iza, bardzo podoba mi się to, co napisałaś. Mam nadzieję że dzięki temu postowi więcej osób zrozumie co kieruje harcerkami i harcerzami gdy w lecie jadą na dwa tygodnie do lasu😂❤🌄
  Czuwaj!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba Zosiu! <3
   Czuwaj!

   Usuń
 2. Bardzo podoba mi się twój post, świetnie być harcerzem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uśmiechnęłam się przy pierwszym zdaniu i z każdym kolejnym mój uśmiech się powiększał! Szczera prawda, harcerstwo jest wspaniałą przygodą pozwolającą na rozwój osobisty i zawieranie przyjaźni na lata. Bardzo mi się podoba Twój post, Izabelo!
  Czuwaj(my)!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawą historię przedstawiłaś, Iza. Gratuję Ci, zdobytych stopni i życzę dalszych sukcesów. Kiedyś sama byłam harcerką i wiem jaka to wspaniała przygoda. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry artykuł, zawsze mnie interesowało jak wygląda bycie harcerzem. Nigdy nie pomyślałbym, że zdobycie sprawności wymaga głodowania przez cały dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :) Oczywiście to tylko jedna z bardzo wielu sprawności, sprawności są dostosowywane do wieku i możliwości członków organizacji.

   Usuń
 6. Harcerstwo to wspaniała przygoda! Nigdy nie poznałabym tylu wspaniałych osób gdyby nie ono. Wszystkie zloty, obozy, zbiórki są świetną okazją do poszerzania swojej wiedzy z różnych dziedzin.
  Post świetnie ukazukje jak naprawdę wygląda harcerstwo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie byłam harcerką. O harcerstwie słyszałam tylko z opowiadań moich znajomych którzy angażowali się w życie harcerstwa. Myślę, że jest to ciekawy sposób spędzania czasu, który zapewni mnóstwo wspomnień, przyjaźni i kształtuje charakter.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to cudowny sposób na spędzenie czasu oraz zawarcie przyjaźni na całe życie :D

   Usuń
 8. Ciekawy post potwierdzający to, że wbrew różnym stereotypom młodzi ludzie nie tylko siedzą ciągle na telefonach, ale też działają :) Myślę, że na pewno zachęci on osoby zastanawiające się, czy jest to aktywność dla nich. Sama byłam zuchenką i na myśl o harcerstwie zawsze będę przywoływać wspomnienie o wspólnocie osób wyznających podobne wartości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za te miłe słowa, myślę, że gdy sama odejdę z Harcerstwa będę miała podobne wspomnienia :)

   Usuń
 9. (e)redaktorka29 marca 2020 04:53

  Ciekawy post, który przeczytałam z zainteresowaniem. Nigdy nie byłam harcerką, a jak wynika z Twojego postu, bycie harcerzem to same korzyści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko ma swoje plusy i minusy, tutaj po prostu plusy przeważają :D

   Usuń
 10. Zawsze wyobrażałem sobie harcerza z całkiem innej perspektywy, dochodzę jednak do wniosku, że było to jedynie spowodowane niewiedzą na temat tego jak wygląda życie członka ZHRu. Ten post po części mnie wyedukował w tym temacie i otworzył oczy na harcerskie zagadnienia, czuwaj!

  OdpowiedzUsuń
 11. Iza,upływa już trzeci rok odkąd się znamy. Mogę stwierdzić, że harcerstwo w dużej mierze wpłynęło na Twoją osobowość. Wiem, że miałaś też trudniejsze momenty i były chwile zwątpienia, ale wyszłaś z tego zwycięsko. Jestem szczęśliwa, że mogę otaczać się ludźmi, którzy kierują się w swoim życiu harcerskimi wartościami. Cenię Cię jako osobę, dlatego dużą radość sprawia mi to, że dzielisz się z czytelnikami bloga kawałkiem swojego życia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo interesujący artykuł. Zawsze chciałam być harcerką i zdobywać różne sprawności. Mój dziadek był harcerzem przez wiele lat i zawsze go podziwiałam. Z zaciekawieniem słuchałam jego opowieści, oglądałam zdjęcia oraz jego odznaki. Poznał dzięki temu wielu ludzi, z którymi ma kontakt do teraz. Naprawdę świetna sprawa !

  OdpowiedzUsuń
 13. harcerstwo jest świetnym czasem na spędzanie wolnego czasu oraz pomaganie innym.

  OdpowiedzUsuń