21 września 2019

Kącik motywacji

       
           Jak się zorganizować?
W porównaniu z umiejętnością codziennego organizowania pracy,
wszystko inne w życiu wydaje się tylko dziecinadą…
(Johann Wolfgang Goethe)


Czas.  Każdemu  z nas obecnie go brakuje. Jesteśmy  nadmiernie obciążeni obowiązkami szkolnymi, domowymi oraz rodzinnymi, więc  trudno nam znaleźć moment, by zająć się samym sobą. Według badania Głównego Urzędu Statycznego, tylko 20% Polaków  może pozwolić sobie na odpoczynek w ciągu całej doby. Wiele osób, by  zorganizować wolne chwile,  zarywa noce albo wyrzuca coś ze swojego codziennego grafiku. Wciąż  narzekamy, że brakuje nam czasu. Dlaczego  tak jest? Seneka mówił: Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go. Czy musi tak być? Oczywiście, że nie!

Organizacja czasu. Umiejętność organizacji czasu jest niezbędna, by  nie zginąć  w natłoku obowiązków i nie zostać bez reszty przytłoczonym  przez pracę. Młode osoby często wybierają  spontaniczne życie, bez planowania,  oraz odkładają wszystko na ostatnią chwilę. Albo nie widzą zalet dobrej  organizacji, albo  nie potrafią skutecznie zaplanować  sobie dnia. Przedstawię zalety organizacji czasu i mam nadzieję, że zmienią one sposób patrzenia wielu osób na zarządzanie czasem. To jednak wymaga wiele wysiłku, szczególnie wtedy, gdy zorganizowanie nie jest cechą wrodzoną. Jest ono jednak warte pracy, ponieważ ma wiele zalet. Po pierwsze, określanie swoich celów i sposobu dotarcia do nich  sprzyja szybszemu osiągnięciu sukcesu. Dlaczego?  Ponieważ podąża się prostą drogą do celu, nie tracąc go z oczu. Po drugie, jeśli się usprawni własne działania, łatwo w przyszłości przewidzieć potrzebny czas i przyśpieszyć realizację określonych zadań. Po trzecie, organizacja czasu wpłynie na skuteczność oraz wzrost wydajności. To tylko najważniejsze zalety organizacji czasu. Ponadto osoby dobrze zorganizowane są spokojne, pewne siebie i łatwiej sobie radzą z życiem.
A teraz  sposoby organizacji. Jest  ich wiele, ale wybrałam  te, które uważam za najskuteczniejsze. Na początek sporządzenie listy działań na następny dzień, co  jest o wiele bardziej pomocne niż zapamiętywanie, bo jak wiadomo, pamięć czasami szwankuje. Obecnie  w sklepach  jest wiele planerów oraz kalendarzy, w których można dokładnie zaplanować harmonogram dnia.  Sam plan zawiedzie,  ponieważ  na jego efektywność ma wpływ odpowiednio zbilansowana dieta. Nie można więc lekceważyć posiłków. Jeśli praca ma przebiegać zgodnie z  organizacją czasu, nie można przekładać obowiązków na później. Ważne też, żeby wokół siebie (w pokoju, na  biurku) utrzymywać porządek, gdyż to ułatwia pracę i oszczędza nam czas. Należy zrobić sobie zaplanowaną przerwę, gdyż  odpoczynek jest istotny dla zdrowia, a  ciało się o niego i tak upomni. Trzeba więc nauczyć  się, jak odpoczywać wtedy, gdy jest na to czas i z wyprzedzeniem planować  w pracy przerwy. Od czasu do  czasu jest wskazane zupełnie wyłączenie się. Świat się nie zawali, jeśli przez jakiś czas człowiek odda się lenistwu.  Chcę  również polecić aplikację  Forest: stay focused,  pomaga bowiem  w odłożeniu telefonu na czas nauki czy innej czynności. Trzeba tylko ustawić czas pracy,  a  aplikacja wycisza powiadomienia  i rośnie drzewko,  jeśli  się nie zagląda do  telefonu. Jeżeli jednak zagląda się, drzewko zwiędnie. Dla efektywności pracy  jest korzystniej, żeby drzewko pięknie rosło.
Warto wypróbować podane przeze mnie  sposoby organizacji czasu.  Pomogą zwiększyć efektywność pracy oraz wzmocnią samodyscyplinę. Myślę, że każdy ma swoje metody sprawnego  działania, bez zbytniego trwonienia czasu. Chętnie poczytam, jeśli opowiecie o nich w komentarzach.

Martyna

Grafika:
http://doxa.fm/wp-content/uploads/2018/09/organizacja.jpg

46 komentarzy:

 1. Nie umiem określić czy jestem osobą zorganizowaną czy nie. Zdarza mi się co jakiś czas zapisywać ważniejsze rzeczy, które muszę zrobić, ale nie umiałabym przygotowywać planu np co tydzień. Wolę mieć ogólny, mały schemat tygodnia w głowie niż szczegółowy w notesie. Uważam, że sporządzanie zbyt dokładnego planu też może zabierać czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Staram się dobrze rozplanowywać swój czas. Pomagają mi w tym planery (korzystam z tej formy już trzeci rok). Mimo że w dzisiejszych czasach mamy możliwość notowania i zapisywania wydarzeń w telefonach, ja preferuję zwykłe kalendarze i ołówek. W każdej chwili mogę dodać jakąś notatkę bądź skreślić zadania, które już wykonałam. Polecam planery szczególnie przy odrabianiu prac domowych. Pod daną datą zapisuję przedmioty jakie mam w planie zajęć. Odrabiając zadania skreślam każdy przedmiot, z którego pracę domową już wykonałam. Dzięki temu wiem, że niczego nie ominęłam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najważniejsze zadania spisuje sobie na małej karteczce i kładę ją na biurku. Dzięki temu pamiętam o sprawdzianach oraz kartkówkach i wiem czego mam się konkretnie w dany dzień nauczyć. Ustawiam sobie również przypomnienia na telefonie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety mam problem z odpowiednią organizacją czasu i z pewnością jest tak, że gdybym wszystko odpowiednio rozplanował, to zadania naprawdę ważne udałoby się zrobić możliwie najszybciej. Na pewno swój udział ma w tym też elektronika. Choć najczęściej służy mi ona do nauki, to jednak często odrywam się na "chwilę" rozrywki. Jest wiele rzeczy, które muszę zrobić i raczej nie mam problemu, aby je zapamiętać. Gorzej jest z ustaleniem hierarchii ważności danych czynności i właśnie nad tym chciałbym nieustannie pracować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy organizuje sobie czas według własnych możliwości i upodobań. Każdy pracuje inaczej. Myślę, że tekst zachęca do organizowania czasu, ale każdy z nas powinien sam dobrać sobie w jaki sposób to robi. Niektórym przypadnie do gustu dzienniczek, który będzie mógł prowadzić według własnej wyobraźni, inni preferują proste kalendarze, krótkie notki. Mimo wszystko, dobrze jest posiadać umiejętność zaplanowania czasu tak, by oprócz nauki i innych obowiązków znaleźć czas na realizowanie zainteresowań, spełnianie siebie i odrobinę lenistwa, przez które tak jak mówi autorka "świat się nie zawali".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się zgadzam, nie ma jednego uniwersalnego sposobu, który sprawdziłby się u każdego.

   Usuń
 6. Umiejętność organizacji pracy na nic się nie zda jeśli człowiek nie wykształci w sobie odpowiednio silnej samodyscypliny, od pewnego czasu praktykuję ten sposób działania jest efektywny (przynajmniej w moim przypadku). Odkładam telefon, siadam do zeszytów i bez pośpiechu, ze skupieniem wytężam umysł przy nauce. Ważne jest to by otoczenie nas nie rozpraszało, mam na myśli włączony telewizor, grę na komputerze, głośne rozmowy; jednakże mózg potrzebuje odpoczynku i warto mu takowy zapewnić poprzez lekkostrawne jedzenie, dobre nawodnienie czy półgodzinną drzemkę. Jest to tylko jeden z licznych sposobów na efektywną naukę (nie u każdego się również sprawdza) , a co za tym idzie, wydłużenie czasu wolnego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze przed rozpoczęciem nauki w domu moim pierwszym krokiem jest zrobienie sobie planu mojego działania, dzięki któremu dokładnie wiem, co zrobiłem i co jeszcze mi zostało. Naprawdę polecam taki sposób podejścia do nauki, gdyż pozwoli to nam zaoszczędzić dużo, jakże cennego czasu! Kolejnym plusem takiego postępowania jest uczenie się organizacji pracy, co może być istotną umiejętnością w dorosłym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Organizacja czasu to bardzo ważna czynność. Wiem z własnego doświadczenia, że jest to dość trudne, żeby zrobić to najlepiej jak się da. Jestem osobą, która nie lubi zmieniać planów i jeżeli zaplanuje coś sobie na daną godzinę staram się to tak zrobić. Niestety często zdarza się, że z powodu sytuacji losowych coś przesuwa się w czasie. Bardzo się tym irytuje i nie potrafię się przez to skupić. Moim zdaniem ważne w życiu jest wskazanie sobie priorytetów, co jest dla nas najważniejsze i co najbardziej zaowocuje w przyszłości. Polecam również wszystkim, aby po prostu nie brali na siebie tak wielu obowiązków - to naprawdę potrafi przytłoczyć człowieka. Musimy potrafić powiedzieć czasami NIE i zadbać o siebie, gdyż zdrowie wbrew pozorom jest najważniejsze i czasami napisanie nieco gorzej jakiegoś sprawdzianu paradoksalnie jest lepsze aniżeli narażenie swojego zdrowia poprzez przesadni stres, za mała ilość posiłków czy snu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze staram się dobrze zaplanować swój dzień, żeby marnować nak najmniej czasu. Jednak uważam, że zawsze można w jakiś sposób ulepszyć naszą organizacje dnia, żeby lepiej i sprawniej poradzić sobie z wszystkimi zadaniami oraz obowiązkami, które nas czekają. Myślę, że bardzo ważne jest to żeby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli wszystko odpowiednio rozłożymy w czasie nie przytłoczy nas nadmiar obowiązków.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny post! Mam nadzieje, że po zastosowaniu któregoś z twoich sposobów organizacji uda mi się efektywniej pracować i rzadziej oddawać się lenistwu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że jestem dobrze zorganizowana. Prowadzę kalendarz szkolny, w którym zapisuje daty sprawdzianów i kartkówek. Znajduje się tam również stworzona przeze mnie lista "rzeczy do zrobienia", dzięki temu jestem pewna, że zrobię wszystko co powinnam zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mój problem z organizacją czasu jest spowodowany tendencją do odkładania wszystkiego na ostatnia chwilę.Chociaż większość czynności wykonuje "z zegarkiem w reku" to nie jestem w stanie ułożyć sobie planu na dłuższy okres i się go trzymać.Według mnie tak samo ważna jak organizacja czasu jest umiejętność dostosowania swoich planów do zmieniających sie okoliczności.

  OdpowiedzUsuń
 13. Szczerze powiedziawszy, sama mam spory problem z organizacją pracy. Już od pół roku planuję kupić planer/kalendarz. Zawsze brakuje mi na wszystko czasu, albo muszę zrobić coś od razu po szkole, albo w trakcie weekendu. Właściwie to nie umiem odpoczywać. Na początku roku szkolnego zaraz po powrocie do domu zasypiałam, a pracą domową zajmowałam się wieczorem. Mam nadzieję, że w tym roku w końcu mi się uda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od tego kiedy potrafisz się bardziej skupić, ja również wolę uczyć się wieczorami i uważam że nie jet to złe, gdyż wtedy skupiam się tylko na tym co muszę zrobić i nic innego mnie nie rozprasza.

   Usuń
 14. Organizacja czasu jest bardzo ważna, jednak sama organizacja nie wystarczy. Czasami jest tak, że coś nam wypadnie, albo po prostu zmarnujemy nasz czas przeznaczony na coś ważnego siedząc w telefonach. Potrzebne nam jest więc samozaparcie i przestrzeganie tego co sobie zaplanowaliśmy. Może warto znaleźć zalety czynności, których nie lubimy wykonywać, żeby łatwiej było nam się za nie zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Staram się ułożyć w ciągu dnia schemat swojej pracy. W głowie wszystko wygląda dobrze, w rzeczywistości już nie. Czuję się bardzo zmęczona obowiązkami domowymi oraz szkolnymi, często śpię po szkole, a wieczorami czy nocą zajmuje się odrabianiem prac domowych czy uczeniem się. Prawdą jest to, że wielu z nas odkłada obowiązki na ostatnią chwilę. Ja także przez ostatni rok tak robiłam, lecz od tego postanowiłam to zmienić. Mam nadzieję, że to krok do przodu na lepsza organizację czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, żebyś wytrwała w tym postanowieniu!

   Usuń
 16. Zawsze po przyjściu do domu określam sobię plan dnia w głowie. Nigdy nie korzystałem z żadnych planerów czy powiadomień w telefonie, ale pomysł z aplikacją spróbuję wcielić w swoje życie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się w 100%, własna organizacja pracy jest ważna, pozwala nam zaoszczędzić więcej czasu, który możemy spożytkować w jaki sposób nam się podoba i jak chcemy. Osobiście mam problem z organizacją I staram się go organizować,lecz idzie to małymi kroczkami i jest to trudne. Mam nadzieję że uda mi się ta organizację wypracować.

  OdpowiedzUsuń
 18. Generalnie nie mam problemu z organizacją pracy, brakuje tylko chęci żeby się zabrać do zrobienia czegokolwiek. Jak już uda mi się nie przespać reszty dnia to robię wszystko po kolei, można powiedzieć że nie ma potrzeby planowania zajęć, skoro tak czy siak muszę to wszystko zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 19. Staram się zapisywać co mam robić lub kiedy muszę się zacząć uczyć na kartkówkę albo sprawdzian lecz nie zawsze mi to wychodzi ponieważ raczej źle planuje plan pracy

  OdpowiedzUsuń
 20. Korzystam z kalendarza szkolnego w którym zapisuję jedynie kartkówki i sprawdziany. Nie czuję potrzeby dokładnego planowania swojego dnia. Mam wrażenie,że im bardziej staram się coś zaplanować, tym więcej pojawia się przeszkód.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nauka jest bardzo wymagająca w 1lo, nauczyciele codziennie pytają, więc nie jest łatwo na chwilę dla siebie. Jednak bardzo pomocne jest to iż dowiedziałam się tutaj o tej ciekawej aplikacji o tym drzewku. Wypróbuje ją, może akurat mi pomoże...

  OdpowiedzUsuń
 22. Reasumując wszystkie aspekty kwintesencji omawianego powyżej tematu dochodzę do fundamentalnej konkluzji-warto prowadzić zorganizowane I uporządkowane życie szkolne oraz prywatne:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo ciekawe i oryginalne pomysły organizacji czasu. Na pewno skorzystam z nie których form organizacji.

  OdpowiedzUsuń
 24. Uważam, że podane sposoby są bardzo przydatne. Umiejętne zorganizowanie czasu jest ważne dla każdego człowieka

  OdpowiedzUsuń
 25. nieludzki human (C)27 września 2019 02:16

  Jestem osobą bardzo zorganizowaną i bardzo się denerwuję gdy coś nie idzie według mojego planu .Zazwyczaj siadam wieczorem przy kubku herbaty i zapisuje najważniejsze rzeczy na następny dzień ,bądź na cały tydzień jeśli potrafię oszacować co będę robić.Zaoszczędza to mnóstwo czasu i dzięki temu mam czas na odpoczynek .

  OdpowiedzUsuń
 26. Uważam, że podane sposoby są bardzo przydatne. Umiejętne zorganizowanie czasu jest ważne dla każdego człowieka

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo przydatne informacje. Dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 28. Moim sposobem na organizacje czasu jest notowanie sobie planu dnia każdego poranka. Myślę, że to dobry sposób na zorganizowanie czasu.

  OdpowiedzUsuń
 29. Moim sposobom na organizację jest zapisywane w kalendarz bądź w planer zawsze na początku tygodnia. Każdego dnia sprawdzam co dzisiaj mam w planie. Planuje każde obowiązki i dodatkowe zajęcia.

  OdpowiedzUsuń
 30. Lubię notować sobie w domu rozpisane zagadnienia, wtedy pisząc jednocześnie je powtarzam.

  OdpowiedzUsuń
 31. Roboty jest strasznie dużo i aż mi się nie chce

  OdpowiedzUsuń
 32. Ogółem nie mam problemu z organizacją pracy, zawsze odrabiam lekcje z muzyką dzięki czemu szybciej kończę nie tracąc przy tym dużo czasu. W ciągu dnia staram się jakoś uporządkować zaplanowane czynności ale raczej to mi nie wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
 33. Myślę, że podane sposoby z pewnością ułatwią mi dobrą organizację. Czasami trudno nam zapanować nad zarządzaniem czasem, a takie porady mogą nam pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 34. Próbowałam coś działać z planerem ale niejednokrotnie mi nie wyszło. Nie potrafię wypełnić ładnie i estetycznie kalendarza żeby dobrze zaplanować dzień. Wracając ze szkoły jestem tak zmęczona, że od razu lecę na krótką drzemkę, która totalnie mnie wybija z całego zaplanowanego dnia. Od czasu do czasu wracam i znowu próbuje ładnie zaplanować dzień. Zawsze biorę pod uwagę wyglądać tych wszystkich notatek i planów, które mnie zawsze zachęcają do działania. Jednak nie zawsze mam czas i ochotę w taką małą zabawę

  OdpowiedzUsuń
 35. Uważam, że podane sposoby są bardzo przydatne. Umiejętne zorganizowanie czasu jest ważne dla każdego człowieka

  OdpowiedzUsuń
 36. Jest to bardzo przydatny artykuł.Uważam, że sporządzanie własnej organizacji jest niezwykle ważne dla osób,które nie radzą sobie z nauką.Osobiście,ja w 100% nie potrafię zaplanować sobie wszystkiego,bo tego jest naprawdę zbyt dużo.Najczęściej biorę sobie kartkę i próbuje zanotować wszystkie bardzo ważne informacje. Lubię też podkreślać sobie przydatne słowa,przez co lepiej je zapamiętuje :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Dobra organizacja czasu jest kluczowa, bo dzięki niej można o wszystkim pamiętać i mieć czas na odpoczynek w natłoku codziennych spraw. Osobiście preferuję zrobienie plannera przypominającego kalendarz i powieszenie go przy biurku lub w innym miejscu pracy. Tam właśnie zapisuję wszystkie ważne rzeczy i wydarzenia, o których muszę pamiętać i dzięki temu mam czas na zaplanowanie czasu przeznaczonego na odpoczynek. Polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. Cieszy mnie pomysł na post i podoba mi się jego przedstawienie. Uważam, że dobra organizacja czasu w tych czasach jest niezbędna umiejętnością. Fajnie, że pojawił się pomysł z prowadzeniem dziennika planu dnia, gdyż to bardzo pomocne i efektowne. Sama to sprawdziłam i polecam.

  OdpowiedzUsuń
 39. Jestem zwolenniczką organizowania czasu. Lubię mieć wszystko zapisane i poukładane. Planowanie to dla mnie rutyna, bez której nie wyobrażam sobie zacząć kolejnego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 40. Każdy człowiek ma tyle samo czasu, jednak niektórzy nie potrafią go w pełni wykorzystać. Najważniejszą kwestią jest umieć go dobrze rozplanować. Zgodzę się z autorką, wartym uwagi pomysłem będzie założenie planera.

  OdpowiedzUsuń
 41. Mam problem z organizacją czasu, kiedyś zapisywałam sobie listy rzeczy do zrobienia i chyba powinnam do tego wrócić. Przez zmęczenie po szkole i zajęciach dodatkowych odkładam rzeczy na później, co prowadzi do tego, że często wykonuję je na ostatnią chwile. Aplikacja z rosnącym drzewem na czas pracy jest bardzo ciekawa i motywująca do bycia produktywnym.

  OdpowiedzUsuń
 42. Zawsze staram się dobrze rozplanować swój czas, choć nie zawsze to wychodzi. Bywa też, że nie o wszystkim pamiętam, więc postanowiłam kupić tablicę korkową, moje obowiązki zapisuję na karteczkach. Dzięki temu o wszystkim pamiętam, ułatwia to też organizację, ponieważ układam plan na cały dzień.
  Ciekawą opcją jest aplikacja z drzewkiem, chętnie z niej skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 43. Organizowanie czasu jest bardzo ważne. Im człowiek ma więcej zajęć, tym bardziej jest zorganizowany. Sama chodzę na treningi sportowe i uczęszczam na inne zajęcia dodatkowe, jednak potrafię rozplanować czas. Przydatne są karteczki samoprzylepne, na których zapisuje ważniejsze rzeczy.

  OdpowiedzUsuń