7 września 2018

Literackie fascynacje         Miłość za regałem

            
 
Miłość, miłość za regałem!
Ja dla książek oszalałem,
czytelnikiem jestem nowym, nałogowym!
Me nałogi bardzo liczne,
zwłaszcza te beletrystyczne!
Hej, czytajmy i kochajmy książki wraz!”
(Katarzyna Wojtaszak)


W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  Para Prezydencka już 28 lutego zainicjowała akcję Narodowego Czytania  propozycją czytania przez cały rok Antologii Niepodległości, składającej się z 44 utworów  polskiej literatury narodowej, a 8 września – Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Jaki jest cel tego przedsięwzięcia? Zachęcenie  rodaków do czytelnictwa, jak również propagowanie znajomości polskiej literatury.  Narodowe Czytanie odbywa się  od 2012 roku.
Wobec niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce,  coraz  częściej organizuje się różnego rodzaju akcje, powstają fora, blogi i strony na Facebooku popularyzujące zarówno  czytanie, jak  również biblioteki. Jedną z takich inicjatyw była kampania społeczno-edukacyjna  promująca XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 (8 -15 maja), która  przebiegała pod hasłem (Do)Wolność Czytania.(…) dowolność czytania oznacza (...) nieograniczony dostęp do książki, (…) również do biblioteki. (…) pozwala (…) rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości… (nur.naszabiblioteka.com). 
Inną formą popularyzacji bibliotek oraz  czytelnictwa była IV Noc Bibliotek – również ogólnopolska akcja, która odbyła się 9 czerwca 2018 roku, a jej hasło brzmiało: RzeczpospoCzyta. Co czyta? Polską literaturę!  I właśnie w ramach promocji tej wyjątkowej nocy Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu przygotowała piosenkę Miłość za regałem, która jest przeróbką hitu Sławomira  Miłość  w Zakopanem. W  rytmie disco polo śpiewający  przekonuje, że czytanie może się stać miłością. Na Blogu Charliego Bibliotekarza (13.06.2018) jest taka wypowiedź: Polacy czytają tym rzadziej, im są starsi  (…) istnieje coś takiego jak “strach przed biblioteką”,  z angielskiego “library anxiety”,  (…) a może taki biblioteczny Sławomir w jakiś sposób zachęci  ich do odwiedzin (…) do zobaczenia, że są gazety, że książki, że za darmo.
            
12 czerwca  2018  roku z kolei, obchodzono XV  Ogólnopolskie Święto  Wolnych Książek . Na stronie Bookcrossing Polska widnieje informacja: Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Bookcrossing (wymiana książek, książka w podróży) jest rodzajem ruchomej biblioteki, która w nietypowy sposób popularyzuje książki i zachęca do ich czytania. Opiera się na założeniu, że książki powinny podróżować, przechodzić od czytelnika do czytelnika i być czytane. Powinny żyć, ucząc i bawiąc ludzi.
Akcji zachęcających do czytania było i jest bardzo wiele, więc  mija się z celem wyliczanie wszystkich. Oto niektóre z nich: Podaj książkę;   Otwórz  książkę;   Kto czyta, nie błądzi; Czytajpl.pl; Czytam Polskie;  Nie czytasz?  Nie idę z Tobą do łóżka!;   Książki w pudle. A to wybrane  blogi i fora: Zaczytaj się.pl; W zaciszu biblioteki; Chmura czytania; W bibliotece.pl; Liternet.pl; Czytajmy wszyscy; Lustro Biblioteki. Można tam zajrzeć i zobaczyć, co w książkach piszczy! No i przy okazji być może przekonać się, że nie taka książka straszna jak ją niektórzy malują.

Spora dawka pesymizmu.  Z jednej strony    działania  Ośrodka Rozwoju Edukacji, Prezydenta RP, Zrzeszenia Bibliotekarzy Polskich, bibliotek, szkół i wielu innych instytucji kulturalno-oświatowych  zachęcające do zwiększenia poziomu czytelnictwa.  Z drugiej  strony, są ludzie.  Trochę takich, którzy czytają dużo i mają wykształcony gust literacki.  Dużo więcej tych, którzy czytają mało albo wcale  nie sięgają po książki – ani  w bibliotekach publicznych, ani domowych, gdyż te ostatnie stały się niemodne w czasach wirtualnych treści.    41% ankietowanych nie ma w domu ani jednej książki (oprócz podręczników szkolnych)!  A 44% ma jedynie (aż!?) 20 książek!  Biblioteka Narodowa podaje, że ponad 60% ankietowanych  przez rok nie przeczytało ani jednej książki.  Ci sami ludzie nie sięgają też po dłuższe artykuły prasowe. Odsetek Polaków, którzy przeczytali w ciągu roku co najmniej 7 książek, to 9%. Z  badań Biblioteki Narodowej wynika, że prawie  50%  ludzi nie czyta prasy (poza programami telewizyjnymi i tabloidami). Nie  lubią czytać  ani dorośli, ani młodzież, która tego zajęcia nie kojarzy z dorosłością, tylko ze szkołą. Coraz rzadziej spotyka się też „zaangażowanych czytelników” wśród studentów. Owszem, czytają z obowiązku – dla kariery, lecz książki nie są dla nich hobby.

Odrobina optymizmu.  Mamy (na otarcie łez) 13%  „zaangażowanych czytelników”, celebrujących książki oraz czytających ambitną prasę. W większości to ludzie wykształceni, obyci w świecie, często znający języki obce. Okazuje się też, że z dobrą literaturą obcują gospodynie domowe z niewielkich miast oraz wsi. I to są jedyne dobre wiadomości.

Chciałoby  się wierzyć, że podejmowane w Polsce akcje dadzą wymierne  efekty. Niestety, fakty i liczby przeczą optymizmowi. To trochę jak z tańcem: do tanga trzeba dwojga.  Zjawisko nieczytania i niechęci do słowa pisanego  łatwo  zaobserwować choćby  na przykładzie naszej szkolnej biblioteki. Może ktoś się podejmie przeprowadzenia badań  i  porówna promocyjne działania pań bibliotekarek  z zamiłowaniem licealistów do czytania? To mogłoby  być ciekawe doświadczenie!  Mam pokusę, aby zakończyć post słowami  piosenki:  Hej, czytajmy i kochajmy książki wraz! Czy to jednak  nie jest głos wołającego na puszczy?

Legens

Grafika:
https://static.prsa.pl/images/015a7fda-80f9-4928-a979-23dc9aae3b92.jpg
http://www.mbp-lomza.pl/wp-content/uploads/2018/03/nclogo-1024x731-218x218.jpg
http://www.sbp.pl/timthumb.php?src=repository/konkurs/19757/54850/12301.jpg&w=500&h=500&zc=2
https://nocbibliotek.org/sites/default/files/plakat_otwarty_b1_sm.jpg
http://zschio.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2016/09/bookcrosing1.jpg

52 komentarze:

 1. Zastanawiam się, jaka wersja "Przedwiośnia" zostanie przeczytana w Zamościu. Oryginalna czy skrócona? Czy mieszkańcy naszego miasta dorośli do słowa "tudzież"? Przekonamy się jutro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pragnę zwrócić uwagę czytelników, że o czytaniu książek pisaliśmy już niejednokrotnie. Oto kilka interesujących postów na ten temat:

   Reading is sexy (4.11.2012)
   Jeśli nie nauczymy dzieci czytać (18.11.2012)
   O czytaniu (nieczytaniu) rozważań ciąg dalszy (23.11.2012)
   Kochajmy Fredrę! Czytajmy Fredrę! (8.09.2013)
   Czytaj razem z nami (9.09.2014)
   Czytanie - rzecz przedziwna (6.09.2015)
   Czytać każdy może (6.09.2017)

   Zachęcam do lektury wymienionych postów.

   Usuń
  2. Dobrze byłoby poddać refleksji słowa pisarza:

   "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (...) Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne(...) Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które(którzy) nie czytacie ".(Arturo Pérez-Reverte)

   Usuń
  3. Przytaczam kilka wypowiedzi czytelników pewnej gazety, odnoszące się do przeróbek "Przedwiośnia".

   Proponuję przeczytać streszczenie "Przedwiośnia". Ludzie w ciągu kwadransa będą mogli zapoznać się z całą książką tudzież młodzi ze swoim trendami poczują się dowartościowani.

   To niech "poprawią" tekst "Bogurodzicy", bo archaiczny.

   "Pana Tadeusza" też poprawią? I będzie: "gdzie singielskim rumieńcem koniczyna się czerwieni"? (zamiast: gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała)

   Usuń
 2. Smutne jest to, że wielu z nas coraz rzadziej sięga po książki. Jest tyle różnych gatunków, że każdy spokojnie znalazłby coś ciekawego dla siebie. Uważam, że tego typu akcje wspomniane przez Ciebie są potrzebne w dzisiejszym świecie. Nawet niewielki przyrost czytelników to już krok do zainteresowania coraz to nowych osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo smutne! W przeszłości (nie tak znowu odległej) ci, którzy nie czytali,wstydzili się tego. Obecnie młodzi ludzie bez żenady chwalą się tym faktem. I już widać efekty! Mają coraz skromniejszy zasób słownictwa. O wielu sprawach także nie mają pojęcia, bo skąd?

   Usuń
 3. Uważam, że taka akcja jak ta jest bardzo przydatna, ponieważ może zachęcić wiele osób do sięgania po książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zachęcić, ale przede wszystkim już zachęconych. Pozostali są głusi i ślepi na wszelkie argumenty. Ot, taka smutna prawda. Mimo wszystko, nie można się poddawać!

   Usuń
  2. Niestety muszę się z Tobą zgodzić, ponieważ coraz więcej osób uważa, że w wolnym czasie lepiej jest posiedzieć ze smartfonem w dłoni niż przeczytać wartościową książkę.

   Usuń
 4. Akcje promujące czytanie książek są bardzo ważne i przydatne. Wobec wzrostu popularności telefonów, tabletów i telewizji ludzie, szczególnie młodzież, coraz rzadziej sięgają po książki. Dzięki takim akcjom może chociaż część zainteresuje się lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wlasnie takie akcje są potrzebne w dzisiejszym świecie ,ponieważ coraz więcej osób zamiast sięgać po książke sięga po telefon . Mamy bardzo dużu książek , lecz bardzo mało ich czytelników .

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podoba mi się pomysł promowania czytelnictwa przez różnego rodzaju akcje. Niektóre są naprawdę ciekawe i mam nadzieję, że kiedyś miała okazję wziąć w nich udział.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zainteresowała mnie idea Bookcrossingu, może warto zorganizować taką akcję w naszej szkole? To byłoby coś ciekawego. Uczniowie rozmawialiby o przeżyciach związanych z przeczytaną książką i polecaliby sobie kolejne. Z chęcią wzięłabym udział w takim wydarzeniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto ten pomysł przedyskutować z paniami z biblioteki i włączyć się do akcji.

   Usuń
 8. "Kiedy czytamy książkę, nie tylko odpoczywamy czy zaznajemy rozrywki. Jednocześnie rozwijamy się, zdobywamy wiedzę, redukujemy poziom stresu, uczymy się koncentracji, ćwiczymy pamięć, poprawiamy sobie nastrój. Patrząc na wielość korzyści wynikających z czytania, można powiedzieć, że powinno ono być obowiązkowe".(Joanna Dobosiewicz)

  Szkoda, że nie wszyscy to rozumieją.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękujemy za tekst przypominający o zaletach książki i czytania. Zapraszamy do biblioteki szkolnej, mamy naprawdę wspaniały księgozbiór i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszamy też do współpracy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Masz rację, bardzo mało osób sięga po książki. W dobie internetu większość z nas woli odwiedzać portale społecznościowe zamiast bibliotek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę jednak, że portale nie zastąpią dobrej książki. To są nieporównywalne przekazy.

   Usuń
 11. Poznawanie polskiej literatury narodowej jest bardzo ważne, w końcu to nasza historia. Akcje popularyzujące czytanie mogą zdziałać wiele dobrego, zachęcić ludzi w dowolnym wieku do czytania książek. Mój tato mówi, że czytanie rozwija człowieka i poszerza słownictwo. Kiedy za oknem pada deszcz lubię owinąć się kocem, wypić ciepłą herbatę i poczytać dobrą książkę. Czytanie sprawia, że chociaż na chwilę odrywam się od codzienności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze, że rozumiesz korzyści płynące z czytania. Myślę, że inspiracją dla Ciebie był także Twój tata, który słusznie twierdzi, że czytanie rozwija człowieka.

   Usuń
 12. Smutny jest fakt, iż książki, którym ktoś poświęcił tyle czasu i trudu nie są czytane. Dużo ludzi zamiast tego woli posłuchać audiobooka lub jeśli jest to lektura szkolna, po prostu obejrzeć film.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli się słucha audiobooka (zwłaszcza w dobrym wykonaniu), to nie jest źle, ponieważ to też jakiś kontakt z książką. Wzrokowcy powinni jednak czytać, aby zapamiętywać przy okazji pisownię. Film natomiast nigdy nie zastąpi książki.

   Usuń
 13. Cieszę się ,że są takie akcje które cały czas walczą o czytelników, szukają różnych sposobów by ich zachęcić do lektury :) oby było ich więcej !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I oby znalazły oddźwięk w społeczeństwie!

   Usuń
 14. Bardzo smutne i niepokojące są te statystyki ale obrazują nam rzeczywistość jak niski jest poziom czytelnictwa w naszym kraju. Natomiast pocieszające jest to, że organizowane sa liczne akcje mające na celu polularyzację czytelnictwa oraz bibliotek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, do tego trzeba zgody dwu stron: popularyzatorów oraz czytelników.

   Budka Suflera ujęła to tak:

   "Bo do tanga trzeba dwojga
   Zgodnych ciał i chętnych serc
   Bo do tanga trzeba dwojga
   Tak ten świat złożony jest"

   Usuń
 15. Cieszę się że są takie spotkania organizowane. Moim zdaniem książki są lepsze niż film o tej samej treści.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobrze że organizowane są takie czytelnicze akcje ponieważ jak mawiała Wisława Szymborska "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tak jest, to dlaczego większość społeczeństwa (w tym bardzo znaczna część licealistów) obywa się bez tej zabawy? Statystyki są zawstydzające.

   Usuń
 17. Według mnie warto prowadzić akcje zachęcające ludzi do czytania, ponieważ czytanie wzbogaca zasób słownictwa oraz rozwija umiejętność wysławiania się.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam nadzieję, że dzięki takich akcjom "zaangażowanych czytelników" będzie coraz więcej! :p

  OdpowiedzUsuń
 19. Wiele osób zrezygnowało z czytania książek, bo oglądanie jest prostsze. Nie trzeba uruchamiać wyobraźni i czytać. Wpatrywanie się w kolorowe przesuwające się obrazki jest łatwiejsze. Sądzę ,że tego typu akcje są potrzebne aby czytanie książek było bardziej popularne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację! W czytanie książek trzeba włożyć wysiłek. Dzisiejszych ludzi za bardzo rozleniwiły: telewizja, komputer, kino... I to w najłatwiejszej odsłonie - programy, filmy, portale... o bardzo niskim poziomie.

   Usuń
 20. Uważa się, że czytanie książek dodaje mężczyznom seksapilu – z książką w ręku są bardziej atrakcyjni. Wybierając partnera, kobiety biorą pod uwagę wygląd zewnętrzny oraz „aurę inteligencji”. Zgadzam się z tym poglądem całkowicie! Weźcie to pod uwagę, chłopcy!

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetny post! Zgadzam się,że takie akcje z promowaniem książek są potrzebne ponieważ w dzisiejszych czasach młodzież mało czyta.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo mi sie podoba! Dobry pomysl na bloga, wiele ludzi odstawilo ksiazki na bok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny13 września 2018 08:21

   Licealisto, na naszym blogu używamy znaków diakrytycznych (ę, ł, ż, ą ). Poza tym fleksja! "Dobry pomysł na (kogo, co?) blog! Pozdrawiam.

   Usuń
 23. Myślę, że takie akcję są potrzebne, ponieważ coraz mniej ludzi czyta książki, a czytanie jest bardzo potrzebne w prawidłowym rozowju człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 24. Wydaje mi się że takich akcji powinno być więcej .

  OdpowiedzUsuń
 25. To co się dzieje z polskim czytelnictwem to przerasta ludzkie pojęcie, a przecież literatura to skarbnica kultury

  OdpowiedzUsuń
 26. Młodzież (I NIE TYLKO ONA!) zdecydowanie czyta zbyt mało. Powoduje to hamowanie w rozwoju wyobraźni! Podziwiam i popieram organizowanie takich akcji!

  OdpowiedzUsuń
 27. Takie akcje są bardzo potrzebne, oby było ich więcej! :D

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo mnie smuci niski poziom czytelnictwa w Polsce. Bardzo lubię czytać dla relaksu, ale nieraz sięgam po coś ambitniejszego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Igo, jeśli lubisz czytać, to pewnie spodobają Ci się poniższe myśli o książkach i ich czytaniu (nieczytaniu).

   Tylko troglodyta uważa, że książki to przeżytek. (Anna Kwiatkowska w serialu „Rodzina zastępcza”).

   Los książek zależy od pojętności czytelników. (Terencjusz)

   Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego. (William Somerset Maugham)

   Usuń
 29. Młodzi ludzie coraz rzadziej sięgają po książki. To niestety jest bardzo smutnym faktem.. Czytanie rozwija wyobraźnię, a jeżeli nie czytamy to można powiedzieć, że stoimy w miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo lubię czytać. Mam całkiem sporą biblioteczkę.To przykre,że coraz mniej ludzi sięga po książki.
  Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę,doświadczam uczucia,jakbym zyskał nowego przyjaciela. (Johan Wolfgang Goethe)

  OdpowiedzUsuń
 31. Czytająca (namiętnie)16 września 2018 15:07

  "Książki nie tuczą, weź pięć" - takie hasło wisi w jednej z gliwickich bibliotek.

  Podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 32. Biblioteka szkolna przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu (Ekonomik)ogłosiła akcję „100 książek na 100-lecie Niepodległości”.

  Jej celem jest włączenie się do różnych form upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Akcja polega na przeczytaniu co najmniej 100 książek przez łącznie minimum stu uczniów i pracowników szkoły, do 08.11.2018 roku.

  OdpowiedzUsuń
 33. Super akcja! Popieram ! :D

  OdpowiedzUsuń
 34. Kiedyś czytałam o Bookcrossingu i jest to bardzo ciekawa akcja. Niestety mało osób o niej słyszało.

  OdpowiedzUsuń
 35. Oby było więcej takich akcji!

  OdpowiedzUsuń
 36. Ciekawa akcja, szkoda, że wcześniej się o niej nie dowiedziałem.

  OdpowiedzUsuń