31 stycznia 2018

Językowe potyczki  Skuteczne mówienie doby renesansu


Retoryka
to umiejętność wynajdywania w mowie wszystkiego,
co może mieć znaczenie przekonujące.
(Arystoteles)


Perswazja językowa to wszelkie zabiegi, które służą nakłonieniu kogoś do jakiegoś działania lub zmiany postawy czy przekonań. Istnieją elementy językowe – słowa i formy gramatyczne – wyspecjalizowane w pełnieniu funkcji języka zwanej impresywną. Realizują  ją np. czasowniki: musieć, powinien, trzeba, a także tryb rozkazujący, pytania użyte w funkcji trybu rozkazującego i pytania retoryczne. Perswazja jest zjawiskiem, które pojawia się w wielu aspektach naszego życia, więc obecna jest również w literaturze. Przedmiotem mojej analizy uczyniłam teksty doby renesansu: Kazania sejmowe Piotra Skargi oraz Odprawę posłów greckich  Jana Kochanowskiego. W tym  okresie odradza się antyczna sztuka retoryki – pięknego i skutecznego mówienia.  Post otwiera fragment obrazu Jana Matejki, Złoty wiek literatury w Polsce.

Kazania sejmowe  powstały w okresie silnego napięcia politycznego: Zygmunt III Waza  pragnął ukrócić samowolę szlachecką, zapobiec ciągłemu zrywaniu sejmów oraz wzmocnić władzę monarszą. Projekty króla były przez ludzi widziane niechętnie. Z pomocą przyszedł mu kaznodzieja królewski Piotr Skarga, który w 1596 roku napisał osiem kazań.
Wyżej: tak wyobraził sobie przemawiającego Piotra Skargę Jan Matejko.  Aby przekonać, szczególnie szlachtę polską, do swoich racji Piotr Skarga sięgnął po różnorodne zabiegi językowe, tropy i figury stylistyczne. Między innymi po pytania retoryczne (zawieszone i niewymagające oczywistej odpowiedzi): Cóż za pożytek z tych takich utrat i pracej sejmowej, i trudzenia swego macie? Od sejmów gdzie się uciekać i apelować będziecie?  Ostre przeciwstawienia: Nie taka to ojczyzna wasza: matką wam jest, a nie macochą.  Ciągi stopniowanych epitetów lub szeregi współrzędnych członów (często zdań) łączonych tym samym spójnikiem albo kojarzonych bezspójnikowo: Dobrze miłować sąsiada; lepiej wszytkie, którzy w mieście jednym są; a pogotowiu jeszcze lepiej wszytkie obywatele królestwa tego […].  Szyk przestawny wzmagający dramatyzm wypowiedzi: O piękna wolności… Zastosował  i inne jeszcze zabiegi składniowe, celowo użyte, które tworzą przemyślaną konstrukcję, tzw. perswazyjną. Jedną z najprostszych i zarazem najczęściej stosowanych przez Skargę figur jest anafora, polegająca na powtarzaniu wyrazu lub zespołu wyrazów na początku okresu retorycznego (tzw. kolonów). Macie jednego pana i króla, jedne prawa i wolności, jedne sądy i trybunały, jedne sejmy koronne, jedną spólną matkę, ojczyznę miłą, jedno ciało z rozmaitych narodów i języków skupione i spojone, i dawno zrosłe. Jakoż się wadzić, dzielić tym i nie zgadzać możecie.  Najważniejszą figurą retoryczną w Kazaniach jest antyteza. Badacze nazwali nawet Piotra Skargę  mistrzem antytezy. Oto przykład zastosowania tego właśnie środka stylistycznego zaczerpnięty z kazania VII: Za ojców naszych tych grzechów i tak swawolnych ludzi i niebożnych nie było. Poczciwością i wstydem, i dobrą sławą wiele się hamowało. Mężobójstw takich nie było, ani sedycyj, ani zdrad ojczyzny, ani niewierności ku panom, i królom swoim. Teraz się tego wiele nastało. Do dziś Kazania sejmowe uchodzą za wzór patriotycznej oracji. Celem kaznodziei było zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy ówczesnej Rzeczypospolitej. 

Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego również powstała w celu naprawy Rzeczypospolitej. Obok: strona tytułowa wydania warszawskiego z 1578.  Kochanowski wybrał taki fragment mitu trojańskiego, który pozwoliłby mu uwydatnić treści znaczące w owym czasie dla Polski. Jego dzieło wystawiono 12 stycznia 1578 roku z okazji zaślubin Jana Zamoyskiego z Krystyną Radziwiłłówną. Publiczność premierową stanowili wybitni mężowie stanu, politycy i dostojnicy dworscy (m.in. Stefan Batory, królowa Anna). Dzięki temu Kochanowski mógł skierować swoje uwagi i oceny postaw moralnych w sferze działalności publicznej do osób najbardziej za nią odpowiedzialnych. Odprawa posłów greckich skupia się na dyskusjach na temat Heleny, żony Menelaosa, która została uprowadzona ze Sparty przez Aleksandra. W utworze są prowadzone  rozmowy dotyczące oddania Heleny. Aleksandrowi udaje się przekupić niektórych mówców, aby opowiedzieli się za zatrzymaniem kobiety. W utworze jednym z ważniejszych fragmentów jest pieśń zaczynająca się od słów: Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie. Jest w niej zawarte pouczenie dla władców, aby przestrzegali zasad moralnych i dbali o państwo bardziej niż o siebie.

Perswazyjny charakter pieśni został podkreślony przez: apostrofy do rządzących, zastosowanie podmiotu zbiorowego, zdania w trybie rozkazującym na przykład:  Miejcie to przed oczami zawżdy swojemi// Żeście miejsca zasiedli boże na ziemi. W tragedii ważniejszymi z mówców są: Antenor, Iketaon oraz  Aleksander. Aleksander próbuje przekonać dostojników, by Helena została w Troi. Powołuje się na to, że dostał ją jako żonę od bogów i nie powinien jej odsyłać do Grecji: Wenus, kiedy mię naprzód trzy boginie sobie //Za sędziego obrały, Wenus mi ją sama// Napierwej zaleciła i za żonę dała. Bardzo trafne argumenty dobiera Iketaon, zręczny mówca, który podkreśla antagonizm trojańsko-grecki: Owa jako nam kolwiek Grekowie zagrają,// Tak my już skakać musim? Bać się ich nam każą… Bardzo obrazowo opisuje możliwe konsekwencje, które nastąpią po oddaniu Heleny: Za czasu, panowie, // Umykać rogów trzeba, bo wonczas już próżno// Miotać się, kiedy jarzmo na szyję założą. Iketaon swoją wypowiedzią przekonuje radę trojańską do tego, aby  zatrzymać Helenę w Troi. Mimo że nie była to dla  miasta słuszna decyzja i wielu słuchaczy o tym z początku wiedziało, to perswazyjne zabiegi Iketaona potrafiły zmienić ich myślenie. Heleny nie oddano Grekom, a Troja została zniszczona.

Okazuje się zatem, że perswazja językowa to bardzo przydatna umiejętność. Ludzie, którzy posługują się nią bardzo sprawnie, w sposób przemyślany, potrafią przekonać praktycznie każdego. Umiejętności kaznodziejskie Skargi rychło ściągnęły do katedry wileńskiej rzesze wiernych, a przemowa Iketaona zmieniła zdanie ludu trojańskiego, co przyczyniło się do wojny z Grecją. Czasami słowa człowieka, który stosuje perswazję, mogą zmienić bieg historii.

Karolina

Grafika:
https://www.pinakoteka.zascianek.pl/Matejko/Images/Dzieje_10_F1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e6/Kazanie_Skargi.jpg/1280px-Kazanie_Skargi.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8f/Odprawa_pos%C5%82%C3%B3w_greckich_1578.jpg/800px-Odprawa_pos%C5%82%C3%B3w_greckich_1578.jpg

21 komentarzy:

 1. Rzeczywiście istotne jest stosowanie perswazji, choć mam wrażenie że w codziennym życiu bywa ona nieco nadużywana. Chodzi mi o sytuacje, które można zaobserwować chociażby w reklamach, gdzie takie nakłanianie ma na celu wywieranie wpływu na odbiorcę, co niejednokrotnie przeradza się w manipulację. Ważne, aby umieć to rozgraniczyć, a wtedy sama perswazja, jak zostało w tym poście przedstawione, może przynieść wiele korzyści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Perswazja to bardzo przydatna umiejętność. Twoje przykłady świetnie to obrazują. Warto jest z niej korzystać, jednak najpierw trzeba się jej nauczyć, a to nie jest wcale takie łatwe. Mimo to uważam, że zdobycie tej zdolności jest warte wysiłku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno na lekcji polskiego pisaliśmy przemówienie na temat : Czy retoryka jest przydatna ? Myślę ,że udało się nam przekonać klasę do tego , że bez znajomości zasad retoryki trudno by było nam się na coś zdecydować, np. kogo wybrać na prezydenta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujący post. Na pewno przyda się na lekcje języka polskiego, gdzie dość często wspomina się o dziele Piotra Skargi czy Jana Kochanowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z twojego postu jasno wynika, że perswazja językowa jest bardzo ważnym elementem życia każdego z nas i ja się w pełni z tym zgadzam. Ostatnio na lekcji polskiego omawialiśmy działa doby renesansu i było tam oczywiście wspomniane o retoryce. Twój post jest naprawdę interesujący i warty przeczytania!!

  OdpowiedzUsuń
 6. π razy_drzwi3 lutego 2018 06:44

  Świetny tekst! Pomógł mi podsumować wiadomości z tematu o retoryce, dzięki czemu utrwaliłam sobie pewne treści. Dziękuję :). Ja również uważam, że retoryka w codziennym życiu odgrywa ważną rolę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki temu wpisowi przypomniałem sobie informację na temat retoryki która jest często stosowana w moim środowisku i odgrywa ważną role.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post! W pełni zgadzam się z tym iż perswazja jest bardzo przydatną umiejętnością,ale żeby ją stosować należy się jej dobrze nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniały post! Poruszyłaś temat, który jest wszechobecny i bardzo przydatny we współczesnych czasach.Niedawno o retoryce rozmawialiśmy na lekcji języka polskiego, a ten post stanowi świetne podsumowanie naszych rozważań. Przydatny wpis! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Post jest bardzo przydatny, by przypomnieć sobie ważne informacje dotyczące retoryki. Na pewno przyda się na lekcji polskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy artykuł. Zgodzę się z wpisem ponieważ również i ja sama sądzę, że retoryka odgrywa w naszym codziennym życiu ogromną rolę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uważam, że retoryka jest bardzo ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie przekonać kogoś do swoich racji. Według mnie Twój artykuł przekazuje wiele istotnych informacji na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zainteresował mnie ten artykuł ,ponieważ niedawno mieliśmy na lekcji języka polskiego czy ważna jest retoryka w dzisiejszych czasach. Retoryka odgrywa teraz bardzo ważną rolę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy artykuł. Trochę szkoda, że dopiero teraz go przeczytałem, bo wcześniej miałem akurat sprawdzian z języka polskiego z renesansu i możliwe, że zapamiętałbym więcej rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 15. Pare tygodni temu na lakcji języka polskiego pisaliśmy pracę o tym czy retoryka jest dla nas przydatna. Szczerze mówiąc z samym pojeciem retoryki zetknęłam się właśnie dopiero na tej lekcji mimo, że sztuka pięknego i skutecznego mowienia towarzyszy mi każdego dnia i jest jego nieodzownym elementem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przyjemna powtórka z języka polskiego. Perswazja jest bardzo przydatna w życiu codziennym, ale nie można jej nadużywać. Przykładem może być jeszcze „Pieśń XIV” Jana Kochanowskiego, w której poeta zwraca się do ludzi władających państwem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak zwykle świetny artykuł, posłużył mi jako utrwalenie wiadomości. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Interesujący post. Można w przyjemny sposób uzupełnić i powtórzyć informację o retoryce. Post warty przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 19. eAleksandra0543223 lutego 2021 23:53

  Bardzo interesujący post, dzięki któremu można uzupełnić informacje o retoryce

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny artykuł, bardzo mi się podobał i uważam, że warto aby każdy go przeczytał. Perswazja językowa to bardzo przydatna umiejętność. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo pomocny artykuł. Pozwala lepiej zrozumieć zabiegi językowe, które artyści zastosowali w swoich dziełach. Z pewnością zajrzę tu jeszcze raz przed sprawdzianem ;)

  OdpowiedzUsuń