12 lutego 2017

Myśli o wychowaniu

    
       A może już czas na miłość …

 
Praw­dzi­wa miłość nie wyczer­pu­je się nig­dy.
Im więcej da­jesz, tym więcej ci jej zostaje.
                                                                           (Antoine de Saint-Exupéry)


Miłość towarzyszy nam od początku.  Kiedy się rodzimy, miłością obdarzają nas rodzice, dziadkowie i reszta rodziny. Kiedy dorastamy, zaczynają się pierwsze miłości, rozstania, a co za tym idzie, złamane serca. Jednak przychodzi ten czas, kiedy każdy spotyka na swojej drodze kogoś, w kim widzi swojego przyjaciela w wędrówce, zwanej życiem.  Z nią chce dzielić wszystkie smutki, radości, ją chce  uczynić szczęśliwą.  I jestem pewna, że to najpiękniejsze uczucie, jakiego można doświadczyć. To miłość, której nie kończy rozwód, choroba czy zwykłe rozstanie.  Miłość wieczna i bezwarunkowa, miłość, która jest niezniszczalna.

Zdecydowałam się napisać  post o takiej tematyce, ponieważ wokół mnie wydarzyło się wiele różnych sytuacji:  55. rocznica ślubu znajomych, choroba jednego z małżonków, rozstanie przyjaciół, narodziny dziecka i wiele innych.  I chociaż nie zawsze były to wydarzenia szczęśliwe, to w każdej z tych sytuacji obecna była  Miłość przez wielkie „M”, tak piękna i niewiarygodna jak gdyby z filmu.  Zbliżają się walentynki – dzień, w którym na temat tego uczucia mówi się dużo, głośno i niestety komercyjnie. Ja jednak zachęcam do refleksji na innym poziomie. Pomyślmy,  jak wspaniale mieć obok osobę, która przytuli, kiedy będziemy tego potrzebowali, wysłucha i zrozumie, nie będzie zadawać zbędnych pytań. To ktoś, kto powie, że kocha nas za to jacy jesteśmy, a nie za to co mamy. Czyż nie jest to najwspanialsze uczucie na świecie? Niestety, w dzisiejszych czasach nie zawsze potrafimy dostrzec, że ktoś nas może naprawdę kochać.  Często zamykamy się na innych, uciekając w świat wirtualny, ponieważ  nie potrafimy ze sobą porozmawiać twarzą w twarz. Niewiele osób kocha teraz naprawdę, część związków - zwłaszcza wśród nastolatków-  oparta jest na przekonaniu: muszę kogoś mieć, bo co powiedzą o mnie znajomi.  Taki związek jest niewiele warty, obie osoby oszukują siebie, a w konsekwencji mogą się nawet skrzywdzić.  

Z jednej strony jest to przykre, że tak rzadko można spotkać miłość, która rozkwita jak piękny kwiat.  Miłość prawdziwą, która nie zwraca uwagi na wykształcenie, status społeczny czy materialny lub wygląd.  Z drugiej jednak strony  to wielkie szczęście, bo gdy się ją spotka, to przetrwa wiele kryzysów i niepokojów.  Jedni patrząc na swoich rodziców czy dziadków, którzy żyją ze sobą już tyle lat i patrzą na siebie z taką miłością, jakby dopiero co się poznali, myślą : Chciałabym/ Chciałbym kiedyś tak kochać.  Inni z kolei mówią : Jak oni wytrzymują ze sobą przez tyle lat? Po co rozwiązywać problemy, przecież łatwiej się rozstać?   Nad budowaniem i utrwalaniem więzi trzeba pracować codziennie – dbać o siebie nawzajem  i szanować się, rozwiązywać na bieżąco konflikty, akceptować odmienności. Trzeba  po prostu stosować najprostszą zasadę – kochać drugiego jak siebie samego.  Trzeba nauczyć się mówić o tym, co się myśli i przeżywa, czego pragnie i czego się boi. Rozmowa i słuchanie się nawzajem są niezbędne do tego, żebyśmy czuli, że jesteśmy  razem.  
Psychologowie przedstawiają dosyć prostą  receptę na dotrwanie do złotych godów. Magiczny wzór to 5:1. Co się za tym kryje? Wyraża on  stosunek pozytywnych sygnałów wysyłanych przez siebie przez małżonków (na przykład  uśmiech) do negatywnych (na przykład złość, marudzenie). Gdy proporcja między jednymi a drugimi sygnałami  jest zbliżona do 5:1, można być absolutnie spokojnym o związek. Gdy wynosi 4:1  albo  2:1 – perspektywy nie są niestety najlepsze. Ale nawet najsłabszy wynik da się poprawić. Trzeba o tym po prostu szczerze rozmawiać. 

Prawdziwa miłość w życiu nie jest może tak spektakularna jak w książkach czy w filmach, ale wierzę, że istnieje. A gdy patrzę na moich bliskich, mam na to dowody. Życzę i nam wszystkim, abyśmy  obchodzili swoje rocznice z osobami, które dadzą  nam szczęście na całe życie.  ;)

Sylwia

Grafika:
http://ww.zmianywzyciu.pl/cdn/news/1403365809.jpg
http://www.bank-zdjec.com/foto5/16697_b.jpg

38 komentarzy:

 1. Masz rację, miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakie może spotkać każdego człowieka. Warto o tym pamiętać i starać się odnaleźć kogoś, kto tę miłość nam da. Nie można jednak sugerować się innymi.
  Z okazji zbliżających się walentynek życzę wszystkim, aby spędzili ten dzień z osobami, które są dla nich ważne. Pozdrawiam! 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja. Miłość to najwspanialsze z uczuć, na które warto czekać. Nie wystarczy być kochanym, ale trzeba starać się odwzajemnić to uczucie. Bywa, że czujemy się samotni, ale kiedy pomyślimy, że gdzieś tam ktoś na nas czeka, martwi się o nas, czy w ogóle interesuje go nasza osoba to od razu robi się nam ciepło na sercu.
  Z racji nadchodzących Walentynek życzę, aby tego dnia nikt nie czuł się samotny i zapomniany, i pamiętał, że w domu czekają na nas kochający rodzice.

  OdpowiedzUsuń
 3. (i)uśmiechnięta12 lutego 2017 08:48

  Miłość.. Jeżeli dwoje ludzi kocha siebie na prawdę, to właśnie oni posiadają największy skarb. Dobra materialne nigdy tak nie będą cieszyć, jak właśnie miłość. Trzeba o nią dbać, starać się, bo nie zawsze jest tak, jakbyśmy chcieli. Tu najważniejsze jest zaufanie. Mówią: "Miłość na odległość nie istnieje", a ja Wam powiem, że nawet ok. 500 km. nie jest w stanie rozdzielić dwojga zakochanych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie szukajmy drugiej osoby "na siłę"! Miłość przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie, a nierzadko jest w pobliżu i cierpi, gdy szukamy jej w kimś niewłaściwym. Trzeba wierzyć w miłość, ale i nie oburzać się, gdy nie nadchodzi. Na wszystko przychodzi czas :)
  Zakochanym dedykuję cytat ks. Jana Twardowskiego "i zapomnij, że jesteś, kiedy mówisz, że kochasz"...

  OdpowiedzUsuń
 5. Prawdziwą miłość pięknie opisuje św. Paweł z Tarsu: "Miłość cier­pli­wa jest, łas­ka­wa jest. Miłość nie zaz­drości, nie szu­ka pok­lasku, nie uno­si się pychą; nie jest bez­wstyd­na, nie szu­ka swe­go, nie uno­si się gniewem, nie pa­mięta złego; nie cie­szy się z nies­pra­wied­li­wości, lecz współwe­seli się z prawdą. " Każdy człowiek potrzebuje prawdziwej miłości, takiej która potrafi wszystko przetrwać, dzięki której żyje się łatwiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma wątpliwości co do tego, że miłość jest pięknym uczuciem, ja jednak uważam, że można być szczęśliwym pozostając bez "drugiej połówki". Przecież miłość może występować pomiędzy dwójką przyjaciół, członkami rodziny i również jest ona piękna i wartościowa. Niestety również zauważyłam w swoim towarzystwie "miłość", a raczej związki oparte na swego rodzaju pokazie, piękne, ogromne bukiety, drogie prezenty, ale brak szczerych, czułych gestów. Uważam, że "miłość to nie pluszowy miś, ani kwiaty [...] Ale miłość - kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze." Ważne jest wsparcie i zaufanie. Każdemu życzę miłości w życiu, nie tylko tej romantycznej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miłość to chyba najpiękniejsze uczucie jakiego możemy doświadczyć. Świadomość, że ma się przy sobie kogoś na kogo można liczyć, oczekiwać wsparcia, a przede wszystkim otrzymać uśmiech, który będzie człowieka motywował to bardzo cenna wartość.
  Często widzę starszych małżonków, którzy pomimo upływu lat nadal potrafią darzyć się ogromnym uczuciem. Ujmuje, a wręcz wzrusza mnie widok, kiedy ludzie, którzy przeżyli ze sobą mnóstwo czasu trzymają się za ręce. To piękne świadectwo w dobie, gdy słyszy się o rozstaniach, czy nawet rozwodach.
  Bardzo ciekawa tematyka:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miłość, to piękne uczucie, do którego każdy z nas powinien dorosnąć. Nie sztuką jest mieć chłopaka/ dziewczynę " na pokaz". Prędzej czy później związek, który opiera się na nieszczerych uczuciach dobiegnie końca.
  Na prawdziwą miłość warto czekać nawet całe życie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Miłość to złożone zagadnienie. Miłością bywa i kłamstwo, gdy trzeba kogoś pocieszyć, jest nią i dobra myśl i pochwały, a przede wszystkim akceptacja. Tam, gdzie serce odgrywa dużą rolę, warto zauważyć, że niezbędny jest i rozum, który pozwala odróżnić prawdę od udawania, a przez to uniknąć rozczarowania ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć. Być kochanym przez rodziców, przyjaciół czy przez drugą połówkę to cenny dar. Bardzo spodobał mi się charakter tego wpisu ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się, ze miłość to najwspanialsze uczucie. Jednak smutne jest to, że coraz mniej widać zakochanych par na ulicach, coraz częściej słyszymy o rozwodach niż o ślubach. Wydaję mi się, że ludzie, którzy- przysięgali sobie miłość mimo wszystko i do końca życia- rozwodzą się nie umieją poradzić sobie z problemami jakie stawia przed nimi małżeństwo, a przecież czasami wystarczy zwykła rozmowa. Czas Św. Walentego powinien być czasem wielkich miłości, dlatego, żeby tak było, uważam, że niewolno "kochać drugiego jak siebie samego", ale tak, jak pragnie tego druga osoba.

  OdpowiedzUsuń
 12. Miłość to piękne uczucie i każdy z nas chciałby go doświadczyć. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wolno szukać drugiej połówki na siłę , ponieważ często odnajdziemy tak kogoś nieodpowiedniego dla nas . Wszystko w swoim czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że miłość to najpiękniejsze uczucie jakiego możemy doświadczyć. Jednak smuci mnie to, że niektórzy z taką łatwością używają tego słowa, słowa "kocham". Najprawdopodobniej nie wiedzą nawet jak wiele ono oznacza, jak wielką ma wagę i ile niesie za sobą deklaracji. Uważam, że gdyby o tym pamiętali to nierozerwalnie trwali by w tym związku, a widzimy często jak wygląda to w praktyce... Rozwody, rozbite rodziny i dzieci wychowujące się bez ojca lub matki.
  Zwracajmy na to uwagę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Miłość to piękne uczucie, które każdy doświadczył chociaż raz w swoim życiu. Niestety czasami jest nieodwzajemniona. Co gorsza dla niektórych ludzi słowa "kochać" i "miłość" są puste, bez większego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Moim zdaniem, wielu z nas nastawia się na miłość 'partnerską', czyli taką typową dla związku. Z kolei po zerwaniu najczęściej następuje zerwanie kontaktów i chęć wymazania okresu 'bycia razem' z pamięci. Moim zdaniem to spory błąd. Takie wyrzucanie na siłę z naszego życia kogoś, kto kiedyś był dla nas niesamowicie ważny, jest wbrew naszej naturze, i potem możemy tego żałować. Oczywiście, tydzień, dwa potrzebne są, aby oswoić się z tym, że od teraz relacje z kimś będą odmienne od dotychczasowych. Ale przecież miłości mamy wiele rodzai, i nic, oprócz, waszych chęci nie stoi na przeszkodzie, aby takie 'byłe' pary połączyła czysto przyjacielska miłość. I wierzcie mi, to na prawdę fajna sprawa :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Miłość jest z pewnością nieodłącznym elementem naszego świata. Dotyczy każdego bez względu na kolor skóry, narodowość, język czy wygląd. Myślę, że jest ona potrzebna wszystkim, czasem wcześniej, czasem później. Nawet jeśli komuś wydaje się, że miłość nie jest dla niego przeznaczona, bo przeżywa trudny czas bądź spotkały go różne wydarzenia... uważam, że uczucia stanowią esencję życia (a może nawet jego sens?) Nie tylko miłość - również współczucie, wzruszenie czy satysfakcja i radość z tego czego się dokonało. To wszystko jest niezbędnym czynnikiem do osiągnięcia szczęścia. O nim możemy się dowiedzieć z pozostałości starożytnych cywilizacji, zawsze było ono przedmiotem zainteresowania i było postrzegane różnie - dogłębne antyczne prawdy, średniowieczny kamień filozoficzny, miłość w romantyzmie...
  Dochodzę do wniosku, że szczęście jest tym, do czego każdy powinien dążyć, w dowolny sposób: odnaleźć prawdziwą miłość czy pomagając innym osiągnąć szczęście. Jest to kwestia indywidualna i powinniśmy być w stanie decydować o swoim życiu. Niestety nasz świat nie jest idealny i wielu ludzi nie ma nawet możliwości wyboru, ale może w przyszłości uda się dotrzeć do szczęścia?

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się z Tobą, miłość to piękne i jedno z najważniejszych uczuć w naszym życiu!

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo spodobala mi się metoda 5:1. Nigdy wcześniej nie zastanawialam się nad stosunkiem pozytywnych rzeczy w porównaniu do tych negatywnych emocji. Post powinna przeczytać każda osoba będąca w zwiazku. Twój artykuł wniósł wiele do mojego stosunku do miłości, a szczgole spodobała mi się wspomniana przeze mnie metoda. Gratuluję swietnie napisanego wpisu!

  OdpowiedzUsuń
 19. Walentynki stały się świętem komercyjnym przez co coraz więcej osób obchodzi je z niechęcią, a przecież nie o to chodzi. Miłość należy umacniać, pielęgnować poprzez drobiazgi, które możemy okazywać na co dzień uśmiechem, miłym słowem. Na prawdziwą miłość przyjdzie czas, nie szukajmy jej "na siłę".

  OdpowiedzUsuń
 20. Też uważam ,że rozmowa odgrywa główną rolę w związku.I chodzi tu oczywiście o rozmowę na żywo :) Jest wiele związków w których osoby są daleko od siebie i jedyny sposób na codzienną rozmowę to telefon i internet głównie.Taki sposób rozumiem tylko wtedy gdy te osoby spotykają się chociaż raz na jakiś czas w realu a nie cały czas tylko w wirtualnym świecie.No i oczywiście to nie dotyczy się wszystkich par bo wiadomo każdy związek jest inny.W związku potrzebna jest też bliskość a moim zdaniem w wirtualnym świecie ciężko ją zdobyć ( nie wiem czy w ogóle jest to możliwe).

  OdpowiedzUsuń
 21. Miłość to coś pięknego, ale nie jest to coś co jest proste. O miłość trzeba dbać. Bardzo ważne jest poznanie drugiego człowieka, ponieważ miłości nie ma od tak, ona nadaje naszemu życiu sens.

  OdpowiedzUsuń
 22. Przeczytałam twój post bardzo uważnie i chyba pierwszy raz z takim zaciekawieniem.
  Każdy z nas dobrze wie, że miłość jest najczęstszym poruszanym tematem. Możemy doświadczyć jej osobiście, w książce, przy oglądaniu filmu, słuchaniu muzyki czy chociażby w przyrodzie. Jednak nie zawsze będzie taka sama.
  Jeśli miłość jest prawdziwa i szczera to możemy być pewni, że przetrwa wiele lat. W przypadku gdy kieruję nią nienawiści czy złość konsekwencje jej czynów mogą być ogromne.
  O miłości można pisać wiele ale nigdy nie poznamy jej dokładnie. Jedyne co możemy zrobić to wpłynąć na jej bieg wydarzeń, ponieważ dużo zależy też od nas samych. Jeśli będziemy gotowi MIŁOŚĆ przyjdzie do nas sama i będzie rozkwitać jak piękny kwiat.
  Na zakończenie zostawiam was ze słowami:"Bitwa o czystość to jest bitwa o miłość".

  OdpowiedzUsuń
 23. Z tematem miłości jestem "na świeżo". Z jednej strony obserwuję przyjaciółkę, która podnosi się po nieudanym związku, a z drugiej rozkwitające uczucie kogoś innego. Wspaniałe jest to, że wyżej wspomniane osoby przyjaźnią się, wspierają, rozwiewają wątpliwości... Miłość jest bardzo ważna, ale nie zapominajmy o przyjaźni i nie pozwólmy by nas zaślepiła:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 24. Można powiedzieć, że miłość ma wiele imion. Magiczne słowo "kocham cię" powinno działać w obie strony. To uczucie bezinteresowne, prawdziwe, płynące z głębi serca. Bywa że przez miłość cierpimy, ale są to wyjątki. Pierwszą niepowtarzalną miłością jaka pojawia się w naszym życiu "jest miłość matki do nienarodzonego dziecka, które przebywa jeszcze w jej łonie". Całe życie uczymy się kochać i okazywać uczucia. Nie róbmy tego na pokaz. Nie igrajmy też z miłością, gdyż miłość może nas dorwać niespodziewanie. Kochajmy i uczmy się kochać ze wzajemnością.

  OdpowiedzUsuń
 25. @kamil.skwaryło20 lutego 2017 07:12

  Miłość to najwspanialsze uczucie. Jednak smutne jest to, że coraz mniej ludzi,docenia wartość tego uczucia. Każdy człowiek chce kochać,oraz być kochanym przez innych.Tak na prawdę to całe życie uczymy się kochać i umiejętnie okazywać uczucia i wcale to nie jest takie proste. Miłość nie musi być skierowana tylko do tej "drugiej połówki" ,przecież możemy kochać rodzinę i przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń
 26. Miłość to najwspanialsze uczucie pod słońcem. Warto kochać ludzi ,nie tylko tych najbliższych . Nikt nie powiedział , że to uczucie jest zarezerwowane jedynie dla swojej drugiej połówki ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Niby o miłości powiedziało się już prawie wszystko, a jednak wciąż można ją inaczej opisywać. Bardzo miło się czytało ten wpis, bo w sposób prosty i prawdziwy mówił o tym uczuciu. Nawiązując do cytatu z początku można powiedzieć, że prawdą jest, że miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli. Antoine de Saint- Exupery powiedział również, że miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie,
  ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku i jest to jedna z moich ulubionych wypowiedzi na temat miłości. Przecież przyjaźń, zrozumienie i umiejętność wypracowania kompromisu to jedne z najważniejszych rzeczy w związku. Świat bez miłości byłby niczym, bo przecież otacza nas ona z każdej strony. Rodzina, przyjaciele, wiara, małżeństwo - jest obecna wszędzie. Dlatego warto ją w sobie wzbudzać na co dzień i okazywać osobom, które kochamy, bo przecież na to zasługują.

  OdpowiedzUsuń
 28. Refleksyjny post. Uważam, iż najlepiej moje odczucia i przemyślenia dotyczące miłości odda fragment z wiersza Adama Mickiewicza "Niepewność".

  "Dla twego zdrowia życia bym nie skąpił,
  Po twą spokojność do piekieł bym zstąpił;
  Choć śmiałej żądzy nie ma w sercu mojem,
  Bym był dla ciebie zdrowiem i pokojem.
  I znowu sobie powtarzam pytanie:
  Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?"

  OdpowiedzUsuń
 29. @Skrzyński11128 lutego 2017 00:40

  Miłości to piękne uczucie lecz wiele osób popełnia błąd szukając jej na siłę. Co do samego postu jest świetnie napisany i przyjemnie się go czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Zgodzę się ze stwierdzeniem, że miłość to najważniejsze uczucie. Jednakże, nie jest ono już tak silne, jak to było kiedyś. Myślę, że znaczna część ludzi widzi, że miłość to obecnie pojęcie komercyjne, a związkom małżeńskim nie zawsze towarzyszy szczere uczucie, co objawia się rozwodami.

  OdpowiedzUsuń
 31. Miłość to piękne uczucie i chyba każdy z nas chce go doświadczyć. Nie można szukać miłości na siłę, na tą prawdziwą warto czekać nawet całe życie.

  OdpowiedzUsuń
 32. ♫z_papieru2 marca 2017 14:35

  Dziękuję Ci już na początku, że podjęłaś taką tematykę. :)
  W dzisiejszych czasach zapominamy o tym co powinno być najważniejsze, czyli o miłości. Myślę, że miłości powinniśmy uczyć się od dzieci, które są tak niewinne i prawdziwe. To one zazwyczaj okazują wprost swoją miłość, przytulając mamę czy tatę.
  Zauważmy też, że im mniej miłości mamy w swoim życiu tym bardziej wszystko nas przytłacza i smuci. Nie bójmy się powiedzieć słowa „kocham”.
  „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
  z nich zaś największa jest miłość.” [1Kor 13, 13]

  OdpowiedzUsuń
 33. Miłość jest wspaniałym uczuciem, ale trzeba ją pielęgnować, aby przyniosła owoce :)

  OdpowiedzUsuń
 34. "Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku."
  Antoine de Saint-Exupéry

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo spodobała mi się wzmianka o komplementowaniu partnera i czestrzym udzielaniu pozytywnych uwag niż tych negatywnych w jego kierunku.Mysle ze ta zasada sprawdzilaby się nie tylko w związku ale także np. w relacji rodzic- dziecko lub relacji przyjacielskiej.

  OdpowiedzUsuń
 36. Dziękuję Wam za wszystkie komentarze pod moim postem, jest mi bardzo miło. Wróciłam do tego postu w drodze powrotnej do Gdańska i muszę przyznać, że po ponad roku od napisania tego artykułu jedno jest pewne wszystko w nim jest takie jak powinno być z perspektywy czasu i swojego życia wiem że się nie myliłam. Jedno mogę dodać, że czasami nie spodziewamy się, że nasze szczęście i miłość jest obok nas a my jej nie dostrzegamy, ja swoją dostrzegłam i Wam tego również życzę. ;*

  OdpowiedzUsuń
 37. "Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym."
  Święty Jan Paweł II

  OdpowiedzUsuń