19 stycznia 2017

Spotkanie ze sztuką


  
          W świecie kolorów


Nie rzeczywistość sama,
ale serce, z jakim ku niej przystępujemy,
daje rzeczom kształty i kolory.
    (Henryk Sienkiewicz)


Tworząc kulturę, ludzie  od zawsze posługiwali się kolorami, nadając im szczególne znaczenie. Starożytni Egipcjanie  bardzo cenili kolory słońca.  W starożytnych Chinach wyjątkową rangę  miał  kolor złoty, który był przeznaczony  wyłącznie do dyspozycji cesarza. Dzięki licznym odkryciom archeologicznym wiemy, że Rzymianie upodobali sobie czerwień, kolor władzy i przywilejów, a Grecy zdobili swoje szaty  i domy ciemną zielenią oraz różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Zaintrygował mnie ten temat i  chciałabym zaproponować refleksję na temat  roli  barw w dziełach malarskich.

Kolor czerwony  jest uważany za  symbol życia, ma także działanie pobudzające i motywujące. Oddziałuje na psychikę człowieka, aktywizuje jego zmysły i ciało, a także zwiększa apetyt. Jednak z drugiej strony, prowokuje do zachowania impulsywnego i nieobliczalnego oraz oznacza zagrożenie bezpieczeństwa. W malarstwie używany jest jako dominujący kolorystyczny akcent. Wielcy malarze  stosują w swoich dziełach pełną paletę odcieni tego koloru (na przykład Tycjan), Rembrandt natomiast przedstawia na swych obrazach czerwienie pełne żaru. Czerwień jest symbolem władzy, wojny i odwagi, ale także namiętności, płodności i miłości. W dzisiejszym świecie czerwień ma znaczenie  ostrzegawcze -  na przykład w  znakach drogowych.
Na obrazie Kobieta w czerwieni Renaty Rychlik widzimy kobietę, która przegląda się w lustrze. Jest odwrócona tyłem do odbiorcy, ale mimo to, widzimy jej twarz w odbiciu lustrzanym. Dzięki użyciu czerwieni malarka ukazała wdzięk kobiety, a  jednocześnie spowodowała, że jej obraz wzbudza duże emocje -  uczucie pożądania.

Kolor żółty kojarzy się z radością i optymizmem. Rozjaśnia umysł, wzmaga intelekt, koncentrację i precyzję działania. Ponieważ pobudza umysł do pracy,  sprzyja nowym pomysłom, poprawia refleks, a także pomaga podejmować decyzje. Ludzie, którzy lubią ten kolor, nie boją się wyzwań i potrafią im sprostać. Dawniej ten kolor wzbudzał szacunek., dlatego kobiety nosiły żółte welony, a w ubraniach takiego  koloru chowano zmarłe zamężne kobiety. Z biegiem czasu żółty  kolor zmienił znaczenie -  stał się symbolem zdrady, zakłamania i fałszu, również bezwstydu (kobiety lekkich obyczajów) i wrogości. Zachował jednak dawną symbolikę: mądrość, rozsądek, aktywność umysłową, twórczość i wrażliwość.  
Na obrazie Jeana -Honore  Fragonarda Czytająca dziewczyna dominuje żółty kolor sukni. Jest  on tu symbolem wiedzy, szacunku dla kobiety i intymności.  

Kolor zielony jest kojarzony  z naturą, daje poczucie bezpieczeństwa i uspakaja. Zazwyczaj uważany jest za symbol nadziei. Może wydać się to nieoczekiwane, ale w średniowieczu kolor ten nie cieszył się uznaniem. Uważano, że symbolizuje katastrofę, zło i diabła. Istniał nawet przesąd, że kto ubiera się na zielono, ten ściąga złe moce i pecha. Zieleń ma duże powiązanie z porami roku. Gdy mija zima (biel), wszystko dookoła zielenieje. Dzięki temu uznajemy, że kolor zielony jest symbolem życia i młodości. Zieleń koi ludzki wzrok. Ważne decyzje podejmowane są przy zielonym nakryciu stołu.
Na obrazie Mglisty poranek Henryka  Radziszewskiego  przede wszystkim  widzimy łąkę pełną czerwonych i niebieskich kwiatów. W oddali jest piękny zielony las. Na  tym obrazie zieleń symbolizuje życie, rozkwit, urodzaj roślin i kwiatów oraz eksponuje piękno natury.

Niebieski to kolor nieba, morza, wiatru, czyli pomaga odpocząć. Jest symbolem przyjaźni, ale  ma jeszcze wiele innych znaczeń: uduchowienie, pokój, spokój, chłód i świeżość, lecz również dynamizm, kreatywność i inspiracje. W malarstwie  niebieski był dużym utrapieniem, ponieważ bardzo trudne było uzyskanie tego koloru.  Dlatego właśnie  w Rzymie oraz  w starożytnej Grecji  nie używano niebieskiego koloru. Z początku pozyskiwano go z mielonego kamienia szlachetnego azurytu. Niestety, barwnik po pewnym czasie na malowidłach szarzał lub zieleniał. Dopiero w średniowieczu  okazało się , że niebieski jest bardzo potrzebny, ponieważ wzrosło zapotrzebowanie na obrazy Maryi i Chrystusa.
Biedacy nad brzegiem morza to obraz Pabla Picassa z okresu błękitnego. Tytułowi biedacy stoją na tle morza i nieba.  Są  bezradni – skuleni i zziębnięci, co podkreśla niebieski kolor. Picasso upozował ich na wzór antycznych posągów i podkreślił w ich sylwetkach duchowość.

Kolor czarny kojarzy się przeważnie ze smutkiem i  strachem. Symbolizuje ponurość, niebezpieczeństwo, tragedię, katastrofę. Noszą go ludzie – buntownicy,  czyli niezgadzający się z normami społecznymi,  lecz także ludzie, którzy chcą wyglądać elegancko. Czerń podkreśla, a zarazem symbolizuje tajemniczość i seksowność. W starożytnym  Egipcie  czerń była używana do przekazywania znaczeń i symbolów religijnych. Kolor miał przypisane znaczenie, chociażby był utożsamiany z ziemią  jako dawczynią życia.
Sabat czarownic  to  obraz hiszpańskiego malarza Francisco Goi. Obraz wyraża lęk malarza  przed starością i samotnością, ale  również  zło,  głupotę i fanatyzm  ludzi.  Główne postaci na obrazie to kozioł (czerń)  i siedząca po prawej stronie kobieta w czerni. Zebranie jest rytuałem, podczas którego odbywa się  mianowanie kobiety w czerni na wiedźmę.

Zachęcam Was do rozejrzenia się wokół siebie. Jakie widzicie kolory? Jak na Was działają?

Monika

Grafika:
https://paulowolfblog.files.wordpress.com/2015/12/b1bdd-palheta.jpg?w=676
http://www.touchofart.eu/photos/Renata_Rychlik/big/A_woman_in_red_01_rry15.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/69/Fragonard,_The_Reader.jpg/242px-Fragonard,_The_Reader.jpg
http://www.touchofart.eu/photos/Henryk_Radziszewski/big/Mglisty_poranek_hr52.jpg
http://olamundo.pl/wp-content/uploads/2015/03/picasso-the-poor-at-the-seaside.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a8/El_Aquelarre.jpg/400px-El_Aquelarre.jpg

30 komentarzy:

 1. Zabawa kolorami to fajna sprawa. Nie powinniśmy się ich bać- tęczowa koszulka, zmiana koloru ścian w pokoju albo szalony case na telefon potrafią natchnąć nas masą pozytywnej energii i dać siłę na 'przetrwanie' całego dnia :D a my, mimo, że to takie szczegóły, boimy się nawet tak małych zmian. A potem powstają memy o starter packach 'typowych licealistów/dziewczyn/tumblr girl'- czerń i granat bez względu na otoczenie i okoliczności :P Nie narzekajmy, że rzeczywistość jest szara, tylko dodajmy jej pigmentu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdyby tak zadać sobie pytanie: jaki byłby świat bez kolorów? Ten post skłonił mnie do takich przemyśleń i sądzę, że byłby po prostu nudny, bez życia, natomiast kolory nadają mu sens, pobudzają wyobraźnię. Paleta kolorów jest nieskończenie wielka i piękna, ja natomiast w wyborach kieruję się klasyką, czyli wybieram między takimi kolorami jak czarny, szary oraz biały, ponieważ wyglądają elegancko, ale niekiedy można również poszaleć i stworzyć coś pięknego za pomocą żywych odcieni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając ten post zauważyłam, że niektóre kolory bardzo lubię, a niektóre mnie denerwują i czasami nie mogę na nie patrzeć. Każdy z nas ma również swoje własne skojarzenia dotyczące barw, każda niesie ze sobą coś innego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świat bez kolorów byłby bezpłciowy, mało ciekawy. Moim zdaniem dzięki barwom wszystko staje się przyjazne, atrakcyjne. Na przykład bardzo duży wpływ ma na nas to jakie ubarwienie zastosujemy we własnym mieszkaniu. Oczywisty jest fakt, że każdy z nas ma inne upodobania. Jeden będzie się dobrze czuł w czerwieni, inny zaś w czerni. Jest to ogromny atut, gdyż w konsekwencji tego nasze otoczenie staje się różnorodne.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolory są też bardzo ważne w jedzeniu, w zależności od koloru nasz mózg odbiera wszystko na różne sposoby. Np. kolor niebieski czy fioletowy kojarzy się ze zgnilizną i odbiera apetyt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja znalazłam coś innego:

   Kolor niebieski/ fioletowy
   beztroski, łagodny, dodaje spokoju, lekkości i pobudza do pracy. Owoce i warzywa w tym kolorze zawierają antocyjany, które wpływają korzystnie na stan układu krążenia, a także chronią przed infekcjami. ( śliwka, aronia, jagoda, winogrono, jeżyna, borówka amerykańska, bakłażan, czerwona kapusta)

   Usuń
 6. Inne kolory w jedzeniu:

  Kolor biały
  poprawia samopoczucie, rozjaśnia umysł, przynosi spokój i łagodzi emocje. Białe warzywa i owoce zawierają flawonoidy, które mają działanie antywirusowe i przeciwbakteryjne.

  Kolor żółty
  działa antydepresyjne, łagodzi stres, uspokaja nerwy. Ponadto dodaje optymizmu, relaksuje, pomaga logicznie myśleć, wywołuje radość i pobudza do życia. Żółte owoce i warzywa zawierają beta karoten, który pozytywnie wpływa na nasz wzrok. Co więcej ich spożywanie poprawia pracę układu trawiennego i pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu.

  Kolor zielony
  odstresowuje, odpręża, wywołuje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Ma wpływ na układ nerwowy. Warzywa i owoce zawierają chlorofil i są bogate w kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju układu nerwowego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Do pokoju, w którym się uczymy, polecam żółty kolor ścian połączony z zielonym. Kolory pobudzą umysł do działania, a jednocześnie wprowadzą w stan odprężenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie uważam, że to ma jakikolwiek wpływ, raczej jest to działanie naszych skojarzeń z danymi kolorami.. Mam pokój dość ciemny, bo szaro-granatowy i bardzo lubię te kolory, działają na mnie uspokajająco i mogę się wtedy odprężyć.

   Usuń
 8. Chyba nikt sobie nie wyobraża szaro- czarnego świata, który byłby pozbawiony tych wszystkich barw. Otaczające nas barwy sprawiają, że towarzyszą nam różnego rodzaju uczucia. Pomagają nam także w poprawie nastroju, humoru, który ma wiele wspólnego z relacjami z innymi ludźmi.
  Tym samym możemy zmienić się nie do poznania. Metamorfozy są teraz bardzo pożądane a wystarczy przykładowo suknia w innym kolorze czy fryzura i nasza osobowość nabiera innego wymiaru.
  Wszystko zależy od nas. Należy pamiętać, że odcień i intensywność danego koloru również wpływają na nasze zmysły i sposób w jaki osoby w naszym towarzystwie nas odbiorą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie sądziłam, że kolory mogą mieć aż tyle znaczeń. Bardzo ciekawy wpis, wiele można z niego wywnioskować. 🙂

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię kolor zielony. Rzeczywiście tak jak jest napisane w poście- koi i uspokaja. Super, że mogłam dowiedzieć się też o znaczeniu innych kolorów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Po przeczytaniu dowiedziałem się takich informacji co sam bym nie znalazł o kolorach które lubię i otaczają mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy post. Najlepiej się czuję w ubraniach w kolorze czarnym, jednak opis tego koloru raczej do mnie nie pasuje. Jestem dość otwartą osoba, bardzo często zarażam energią wszystkich dookoła. Jednak przebywanie w otoczeniu ciemnych kolorów nie ożywia ani nie powoduje w nas radości. Tak samo możemy porównać dwie pory roku, wiosnę i jesień. Podczas tej pierwszej wszystko budzi się do życia. Pojawia się wielu kolorów, rano słońce od razu zagląda w nasze okno. Natomiast podczas jesieni dni są ponure, ciemne chmury, do tego często występują deszcze. Zdecydowanie większośc ludzi właśnie dlatego woli cieplejsze pory roku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Od zawsze uwielbiam kolor zielony, barwa ta jak żadna inna potrafi mnie ukoić i uspokoić, zawsze przynosi mi na myśl naturę a za nią spokój ,równowagę i błogość a przecież to tylko kolor! Wielofunkcyjność barw jest nieoceniona ,kolory potrafią wpłynąć na nasz nastrój ale tez dzięki nim możemy wyrazić siebie ,każdy rownież moze je interpretować według własnego mniemania, ja uwielbiam klasykę, czerń ,biel ale równie dobrze uwielbiam ja przełamywać akcentami typu róż czy czerwień. Zabawa kolorami to świetna sprawa ,pozwala na rozwój naszej kreatywnosci i osobowości.

  OdpowiedzUsuń
 14. Barwy od tysięcy lat miały duże znaczenie dla ludzi. Zawsze stanowiły wyraźną i jednocześnie symboliczną formę przekazu. Dzięki nim jesteśmy w stanie odczytywać z malowideł, fresków czy rzeźb różne informacje o życiu starożytnych cywilizacji. To fascynujące, że przez tak wiele lat twórczość ludzi przetrwała, by dać nam wiedzę. Być może wciąż skrywa tajemnice...

  OdpowiedzUsuń
 15. W życiu człowieka kolory odgrywały ważną role. W Indiach kolor biały dla Hindusów jest kolorem smutku i żałoby, natomiast dla Europejczyków jest kolorem czystości i niewinności. Nawet znani styliści kierują się doborem koloru tkanin do panującego trendu. Dobierając kolory kierujemy się wyczuciem lub naszym nastrojem w danym momencie. Życie by było smutne bez kolorów. Harmonia kolorów występuje w przyrodzie, widzimy ją przy zmieniających się porach roku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy post. Nie widziałam, że kolory mają tak wiele znaczeń. Kolory mogą również wyrazić aktualne samopoczucie człowieka, np. kolor czarny często ubierany jest w żałobie po utracie bliskiej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy post. Najlepiej czuję się w kolorze czarnym, lecz zamieszczony powyżej opis tej barwy nie odzwierciedla mojej osoby. Jestem radosna, pogodna a na mej twarzy zawsze widnieje uśmiech.

  OdpowiedzUsuń
 18. Kolory bardzo często powodują u nas konkretne zachowania, czy wzbudzają u nas niekiedy ogromne emocje. Dlatego tez wielu artystów, poprzez "zabawę" barwami, często manipulują naszą psychiką. To naprawdę niesamowite, jak kolory wpływają na nasze życie!

  OdpowiedzUsuń
 19. Moim ulubionym kolorem jest czarny, jednakże nie odzwierciedla on mojego charakteru. Lubię nosić ciemne ubrania, ponieważ dobrze się w nich czuję.
  Bardzo dobrym pomysłem jest malowanie ścian pokoju na kolor niebieski i zielony, gdyż one pomagają nam ukoić emocje lub odpocząć po ciężkim dniu.

  OdpowiedzUsuń
 20. (i)uśmiechnięta29 stycznia 2017 01:03

  Nie sądziłam, że czerwień zwiększa apetyt, a zieleń była uważana za kolor symbolizujący diabła. Myślę, że kolor jaki lubimy najbardziej, może dużo o nas "powiedzieć", jednakże nie wszystko. Osobiście lubię stonowane ciemne barwy. Fakt, jestem osobą buntowniczą, ale optymistyczną i radosną. Irytują mnie jednak kolorowe rzeczy. Np. pokój umalowany trochę na żółto, trochę na zielono, a jeszcze i niebieski jest gdzieniegdzie. Rozprasza mnie to.

  OdpowiedzUsuń
 21. Moim zdaniem świat bez kolorów byłby nudny i smutny. Kolory wnoszą dużo rzeczy do naszego życia. Za pomocą kolorów możemy pokazać siebie np. przez to w jakim kolorze najczęściej wybieramy ubrania. Dzięki kolorom świat jest piękny i możemy odbierać pozytywną energię po prostu patrząc się na obraz namalowany w jasnych barwach, które wpływają dobrze na nasze samopoczucie i mogą nam nawet poprawić humor, gdy doskwiera nam jakiś smutek.

  OdpowiedzUsuń
 22. Uważam, że człowiek przywiązuje bardzo dużą uwagę do kolorów. Oczywiste jest to, że każdy odbiera inaczej dany kolor. Jedna osoba będzie źle czuła się w pomieszczeniu pomalowanym na zielono, druga zaś jak ryba w wodzie. Zależy to w dużej mierze od gustu. W dzisiejszych czasach liczy się też to co modne. Niektórzy mocno podążają za tym. Ostatnio oglądałam z koleżanką program, w którym mówili, że pudrowy róż będzie hitem tego roku, wtedy ona stwierdziła, że musi się wybrać na zakupy bo nie ma ani jednej bluzki w tym kolorze :D Albo niektóre osoby ubierają się na czarno bo „czarny wyszczupla”.
  Tak samo gdy jesteśmy w sklepach, łatwo dajemy omamić się gadżetami w kolorach, które przyciągają uwagę. Kolor jest najprostszym sposobem aby zachęcić do zakupu danego produktu.
  Barwy (podobnie jak muzyka) mają duży wpływ na nasz nastrój. Najlepiej więc otaczać się takimi w jakich czujemy się najlepiej. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Dobrze, że na blogu pojawił się post o takiej tematyce. Myślę, że nie wszyscy znali symbolikę kolorów,a dla reszty była to dobra powtórka materiału chociażby na lekcję języka polskiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Kolory towarzyszą nam na każdym kroku w każdej dziedzinie codziennego życia. Ciężko wyobrazić sobie, jak by wyglądał bez nich świat. Moim ulubionym kolorem jest pomarańczowy. Sam do końca nie wiem, dlaczego tak jest. Według mnie jest on wyjątkowy i kojarzy mi się z pomarańczą - moim ulubionym cytrusem.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ulubiony kolor? Niebieski! Osoby wybierające barwy niebieskie charakteryzują się kreatywnością i twórczym umysłem. Całkowicie się z tym zgadzam! :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo ciekawy post. Czerwień- jeden kolor, a tak wiele znaczeń, od miłości po wojnę, interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie myślałam nigdy nad znaczeniem kolorów. Jednak bez nich świat byłby nudny i bardziej smutny. Bardzo ciekawy post!

  OdpowiedzUsuń
 28. Kolory mają wiele znaczeń i potrafią wywoływać w człowieku pewne emocje. Kiedyś słyszałam, że jeśli ściany w pokoju pomalujemy na niebiesko, to przebywając w nim będziemy odczuwać spokój i harmonię.

  OdpowiedzUsuń