22 września 2016

Spotkanie ze sztuką
     Teatr  grecki wciąż trwaTeatr jest naj­ważniej­szą rzeczą na świecie,
gdyż tam po­kazu­je się ludziom, 
ja­kimi mog­li­by być,
ja­kimi pragnęli­by być, choć nie mają na to od­wa­gi,
i ja­kimi są.
                                                                                        (Tove Jansson)


Dlaczego wybrałem teatr jako temat mojego postu?  Dlatego, że gdy byłem mały, bardzo lubiłem chodzić do teatru i tak już zostało. Traktuję to jakby inny rodzaj odpoczynku. Podziwiam trud i wysiłek  aktorów, by spektakl wyszedł jak najlepiej. Chciałem też zwrócić uwagę młodym ludziom, którzy rezygnują z tzw. sztuki wysokiej na rzecz  telewizji czy kina. Dlaczego z kolei wybrałem teatr grecki?  Dlatego, że to pierwszy  temat, z którego odpowiadałem  na lekcji języka polskiego w klasie pierwszej.

Teatr grecki wywodzi się z tradycyjnych obrzędów religijnych, związanych z obchodami ku czci boga winnej latorośli, wina i urodzaju - Dionizosa.  Wielkie Dionizje obchodzono  w miastach przez 5 dni  i  miały charakter podniosłego misterium. W pierwszy dzień świąt, po złożeniu ofiary z kozła, śpiewano uroczystą pieśń, zwaną dytyrambem. Na ulicach zbierali się ludzie ubrani w wieńce z bluszczu i śpiewający wesołe pieśni. Następnego dnia o świcie ruszała procesja ze świątyni Dionizosa. Niesiono jego drewniany posąg do kaplicy za miastem, skąd  wieczorem odprowadzano go z powrotem przy świetle pochodni. We wsiach obchodzono Małe Dionizje. Odbywały się one jesienią i miały charakter wesołej ludowej zabawy. Podczas małych Dionizji również zabijano kozła oraz podlewano jego krwią korzenie winorośli. Różni grajkowie mieszali się z gospodarzami, gdyż ludzie nosili maski lub wysmarowani byli farbą garncarską. Przy okazji świąt ku czci Dionizosa zaczęto wystawiać sztuki teatralne, które brały udział w konkursach.  Tak więc Wielkie Dionizje przyczyniły się do powstania tragedii, a Małe Dionizje dały początek komedii.

Na początku istnienia teatru występował jedynie chór, który odśpiewywał dytyramb na cześć Dionizosa. Z czasem zaczęli występować aktorzy (jeden, dwóch, trzech) i tak zawiązała się akcja sceniczna. Pierwszego aktora wprowadził Tespis, drugiego Ajschylos, a  trzeciego Sofokles. Aktorami mogli być jedynie  mężczyźni, którzy grali  zarówno role męskie, jak i żeńskie.  Na scenie obowiązywała zasada decorum oraz zasada trzech jedności. Występujący mieli do dyspozycji tylko 4 rodzaje masek: gniewu, śmiechu, płaczu i strachu. Miały one powiększony otwór na usta, co pomogło wytworzyć rezonans i dzięki temu  wszyscy dokładnie słyszeli wypowiadany tekst. Aktorzy byli ubrani w peruki, koturny i długie, błyszczące szaty - chitony, by byli dobrze widoczni na scenie.  Same przedstawienia odbywały się na stokach wzgórz. Teatr grecki przypominał odkryty amfiteatr wykuty w skale.  Na środku, przed widownią, znajdowała się przestrzeń w kształcie koła (orchestra), która była przeznaczona dla chóru. Za tym obszarem znajdowała się scena (proskenion),  gdzie aktorzy odgrywali swoje role. Wszyscy występujący mogli zmienić ubiór i dekoracje w pomieszczeniu zwanym (skene), czyli za kulisami. Po bokach zaś, były wejścia dla chóru - parodos. Na scenie wystawiano komedie oraz tragedie.  
Tragedia powstała  około VI w. p.n.e. Nazwa tragedii pochodzi  z połączenia słowa tragos oznaczającego w języku greckim kozłaode oznaczającego pieśń. Wysoko ceniono sobie czas spędzony na śledzeniu losów bohaterów tragedii, którzy stawali wobec trudnych wyborów  kończących  się klęską. Z tragedią związane było pojęcie katharsis, czyli uczucie wewnętrznego oczyszczenia i wstrząsu, które przeżywał widz obserwując losy bohaterów uwikłanych w konflikty tragiczne.Najwybitniejsi twórcy tragedii to: Ajschylos, Sofokles i Eurypides. Na zdjęciu niżej scena ze sztuki Król Edyp w Teatrze Ateneum w Warszawie - 2004 rok.
Komedia z kolei,  powstała w V wieku p.n.e. Stała się jednym z podstawowych gatunków dramatu starożytnej  Grecji,  opozycyjnym do tragedii. Najznakomitszym twórcą komedii był Arystofanes, którego  Ptaki  i Żaby są do dziś chętnie wystawiane w teatrach. Na poniższym zdjęciu scena ze sztuki Żaby w Teatrze Narodowym w Warszawie - 1963 rok.    
Tradycję starożytnego teatru greckiego kontynuuje również  Ośrodek Praktyk Teatralnych" Gardzienice", który ma charakter autorski. Założony w 1977 roku przez Włodzimierza Staniewskiego, we wsi Gardzienice (gmina Piaski, województwo lubelskie), stał się znany na świecie dzięki spektaklom i rygorystycznym praktykom teatralnym. Aktorzy pod okiem dyrektora wystawiają sztuki antyczne z zachowaniem dawnego ducha teatru. Teatr „Gardzienice” stał się dobrze rozpoznawalny dzięki zachowaniu antycznych tradycji muzycznych, a także wyjątkowym technikom gry aktorskiej(operowanie ciałem i głosem). Metoda aktorska Staniewskiego, znana jako ekologia teatru, wymieniana jest jako jedna z ważniejszych w XX wieku. Co oznacza to pojęcie? Oznacza, że teatr to nie tylko samo przedstawienie, ale również otaczająca zarówno aktorów, jak i widzów natura. Aktor musi zestroić się z przyrodą, samym sobą i otaczającymi go ludźmi (aktorami oraz widzami). Gardzienice mają swoje genius loci (z łaciny: duch opiekuńczy miejsca) -skupiają w sobie siły przyrody. Są thetrum mundi tworzonym przez naturę. Dyrektor Włodzimierz Staniewski sądzi, że projekt „Gardzienic” to nie tylko nowa koncepcja teatru, to również humanistyczna refleksja o człowieku i jego miejscu w świecie. W ostatnich latach gardzienicki teatr skupia uwagę na starożytnej Grecji. Najnowsze spektakle Włodzimierza Staniewskiego to tragedie Eurypidesa (Ifigenia w Taurydzie, Ifigenia w A…,Elektra).
Wybierając się do teatru, idziemy oglądać sztukę. Jadąc do Gardzienic, stajemy się częścią sztuki. Od pierwszych sekund przedstawienia jesteś Ty i aktorzy, Ty i muzyka, Ty i gesty, Ty i słowa, Ty i Twoje wewnętrzne przeżycia. Gardzienice mają moc odrywania od rzeczywistości. Wyrywania ze schematów codzienności. Mają zdolność budowania relacji, osobistej relacji widz – aktor, jakiej w żadnym innym teatrze nie spotkałam. Zresztą od początku główną ideą przedsięwzięcia było sprawić, aby widz współuczestniczył w przedstawieniu i współtworzył je.  – pisze Majka w poście z dnia 17 czerwca 2013 roku.

Wiele słyszałem o Gardzienicach, ale sam jeszcze tam nie byłem. Zamierzam jak najszybciej nadrobić  to zaniedbanie, zwłaszcza, że ten wyjątkowy teatr znajduje się tak blisko od Zamościa – około godziny jazdy. Jeśli po spektaklu nie chce się wracać do domu, można zanocować  w ośrodku, a rano podziwiać piękno całego kompleksu pałacowo - parkowego.  Z opowiadań kolegów wiem jednak, że najpiękniej jest tam w nocy.  Może spotkamy się  kiedyś w tym magicznym miejscu?

Kacper

Grafika:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/Milet_amfiteatr_RB.jpg/250px-Milet_amfiteatr_RB.jpg
http://historia.org.pl/wp-content/uploads/2014/09/mask1.jpg
http://powszechny.pl/foto/strony/KrAll-Edyp.jpg
http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/zdjecia/2011_06/30098/it_t_7717.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ZQC4aErCNTI/V-OiRQ1qdWI/AAAAAAAAGyU/n49UWOqWVa4aKGVPvfKxKN4k-1neovIygCLcB/s1600/gardz2.png

72 komentarze:

 1. Dziękuje za tak ciekawy post :)!!! Od zawsze fascynowała mnie kultura starożytnej Grecji. Pamiętam jak w pierwszej klasie omawialiśmy ten temat na lekcji i podobnie jak ty odpowiadałam z tego materiału, w połączeniu z lekturą ,,Król Edyp" Sofoklesa, na j. polskim. Dzięki Tobie mogłam powtórzyć materiał z klasy pierwszej, do matury :)
  Należy wspomnieć, że starożytna Grecja to cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz , a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego. Uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w różnych okresach dziejów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Post jest świetną powtórką tego, co miałam na lekcji. Dzięki temu lepiej mogę przygotować się i utrwalić swoje wiadomości na temat teatru greckiego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujący post, szczególnie dla mnie- osoby, która uwielbia chodzić na rożnego rodzaju przedstawienia, poczuć się częścią przedstawianego spektaklu."Na początku istnienia teatru występował jedynie chór, który odśpiewywał dytyramb na cześć Dionizosa. Z czasem zaczęli występować aktorzy (jeden, dwóch, trzech) i tak zawiązała się akcja sceniczna."- i właśnie dynamiczny rozwój teatru sprawił, że w dzisiejszych czasach, w teatrach współczesnych nikomu już nawet nie przemknie przez myśl używanie masek a aktor stał się centrum występu. Dlatego cieszy mnie fakt, że istnieje teatr "Gardzienice" - teatr, który potrafi odtworzyć tę grę aktorską z teatru greckiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. (i) i_głeboka_myśl22 września 2016 12:24

  Post jest bardzo ciekawy. Jak go przeczytają pierwszaki to na pewno będą mogli wiele się dowiedzieć plus mają wiedzę z teatru greckiego w takie pigułce. To na pewno przyda się nie tylko pierwszakom ale też i maturzystom którzy przygotowują się powoli do matury. Mnie osobiście zaciekawiło ten teatr "Gardzienice" i może kiedyś byśmy zrobili taki wyjazd do takiego teatru :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post!:) Uwielbiam sztukę starożytnej Grecji. Niesamowite wrażenie zrobiła na mnie lektura "Król Edyp" autorstwa Sofoklesa, bardzo chciałabym zobaczyć ją kiedyś w teatrze. Kiedyś teatr był niezwykłą atrakcją niedostępną dla wszystkich (między innymi dla kobiet), a dziś gdy teatry znajdują się praktycznie w każdym większym mieście są zapominane i świecą pustkami. Zwłaszcza młodzi ludzie zdecydowanie chętniej wybierają się do kina niż do teatru ponieważ są tam biernymi odbiorcami, a teatr pobudza do aktywnego myślenia, współodczuwania i utożsamiania się z aktorami, a właściwie z postaciami których role odgrywają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że post jest bardzo dobrze napisany i jest on dla mnie świetną powtórką na kolejną lekcje j. polskiego. Dzięki niemu uzupełniłem swoje braki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Historia powstawania teatru jest bardzo ciekawa. Zawsze lubiłam tematy o starożytnej Grecji na lekcjach historii. Ciekawy jest to, że w dawnych amfiteatrach dźwięk idealnie rozchodził się bez nagłośnienia i bez użycia mikrofonów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Teatr jest bardzo fascynującym miejscem, sama atmosfera i wystrój wprowadza nas w inny świat. Bardzo lubię teatr, ale niestety nie mam możliwości chodzić do niego często. Byłam kiedyś na sztuce, gdzie aktorzy "rozmawiali" podczas sztuki z widownią i myślę, że jest to bardzo interesujący "zabieg".

  OdpowiedzUsuń
 9. Teatr to pewna forma "wehikułu czasu". Możemy usiąść na widowni i przenieść się w zupełnie inną, "sceniczną" rzeczywistość. Moim zdaniem ta forma sztuki była, jest i będzie doceniona, bo ma ona znaczący i ponadczasowy wydźwięk.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię przedstawienia teatralne. To także forma nauki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fascynująca w starożytnych amfiteatrach jest akustyka; widzowie nie mieli problemu z usłyszeniem tego, co mieli do powiedzenia aktorzy. Świetny post, gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Post stanowi świetną powtórkę informacji na temat teatru greckiego. Zachęca również do odwiedzenia teatru. Sam byłem na kilku spektaklach wiele lat temu, ale wciąż pamiętam panującą tam atmosferę. Teatr to wspaniałe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten post jest dla mnie idealną powtórką informacji omawianych na j.polskim. Dzięki niemu mogę uzupełnić swoją wiedzę i lepiej przygotować się do kolejnej lekcji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Historia starożytnej Grecji jest dla mnie niezwykle fascynująca. A współczesny teatr, choć bardzo się różni od tego greckiego, jest przeze mnie i przez wielu ludzi, uwielbiany.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo pomocny wpis. W prosty sposób mogłam powtórzyć wiadomości o teatrze. Polecam wszystkim pierwszakom! :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Wpis jest bardzo ciekawy. Przedstawia on najważniejsze informacje dotyczące teatru grackiego. Bardzo spodobała mi się część o Gardzienicach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo interesujący post. Idealna powtórka na lekcję j. polskiego. Uwielbiam chodzić do teatru, a o Gardzienicach słyszę po raz pierwszy.
  Wszystkie aspekty wyjaśnione bardzo fajnie, można wręcz powiedzieć teatr grecki w pigułce. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem pozytywnie zaskoczony. Z początku myślałem, że sam tekst będzie opierał się na regułkach oraz definicjach, a de facto dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy na temat starożytnego teatru. Podoba mi się podejście do tematu. Autor zdecydowanie wie, o czym pisze i robi to bardzo umiejętnie. Stosuje wiele ciekawych zwrotów oraz odwołuje się do różnych źródeł. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie odbędzie się wycieczka do teatru w Gardzienicach.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo fajny, interesujący post opowiadający o teatrze greckim.Dzięki temu artykułowi mogę sobie przypomnieć, utrwalić wiele rzeczy oraz zagadnień związanych z tym tematem , a także to jest dla mnie świetna powtórka przed sprawdzianem z j.polskiego, który niedługo będę pisał. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dzięki za post! Dzięki Tobie, zrozumiałam jak ważny jest i był dla nas teatr. Jest on podstawą kultury, i możemy go podziwiać od lat. Jestem fanką filmów. Kiedyś, zdarzyło mi się obejrzeć teatr lecz na ekranie telewizora. Dzięki Tobie, postanowiłam, że wybiorę się do teatru, aby docenić i zobaczyć prawdziwe, greckie przedstawienie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawy post. Teatr grecki rzeczywiście stanowi podstawę dla dzisiejszej sztuki. Możemy zaobserwować wiele podobieństw między teatrem starożytnym, a tym dzisiejszym. Swoją drogą trzeba przyznać, że Sofokles miał wiele ciekawych pomysłów. Tak "pokręconej" fabuły jaką widzimy w "Królu Edypie" można tylko pogratulować.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawy post,jest to bardzo dobra powtórka informacji z gimnazjum . Dzięki niemu dowiedziałem się tak,że paru ciekawostek. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Twój post jest bardzo interesujący. Do tej pory o teatrze wiedziałam same podstawowe rzeczy,a czytając ten wpis mogłam poszerzyć swoją wiedzę o dodatkowe i bardzo przydatne (szczególnie na j. polski) informacje. Nigdy też nie słyszałam o teatrze w Gardzienicach, mimo, że znajduje się tak blisko Zamościa. Myślę, że można to miejsce odwiedzić zarówno samodzielnie, jako cenne wypełnienie wolnego czasu, ale też jako wycieczka szkolna. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawy post! Dzięki niemu możemy zauważyć, jak ważną rolę w kulturze odgrywa teatr. Myślę, że powinniśmy zaglądać do niego jak najczęściej! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Jestem pozytywnie zaskoczona tym postem, ponieważ nigdy nie interesowała mnie kultura starożytnej Grecji, a to co tutaj napisałeś okazało się być bardzo ciekawe i do tego przydatne na lekcję j.polskiego. :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Niesamowicie ciekawy, rozbudowany post, który uzupełnia wszystkie braki w moich notatkach w zeszycie. Bardzo się cieszę, że powstał post na ten temat, przyda się on zapewne wielu uczniom naszej szkoły. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo ciekawy post! Można uzupełnić braki z historii teatru a przy tym jeszcze bardziej wgłębić się w ten temat. Twój post sprawił, że postanowiłam poczytać jeszcze więcej o teatrze.

  OdpowiedzUsuń
 28. Chciałabym kiedyś pojechać do prawdziwego, porządnego teatru. Niestety bilety na spektakle są drogie, a trzeba jeszcze znaleźć transport i najlepiej jakiś nocleg.

  OdpowiedzUsuń
 29. Post bardzo przydatny na lekcję języka polskiego.😊 Myślę też,że warty uwagi. Z własnego doświadczenia wiem, że spektakle w teatrze to coś niesamowitego. Ta atmosfera i bezpośredni kontakt widza z aktorem. Po prostu coś niezwykłego. Mimo że teraźniejsze teatry różnią się nieco od tamtych z czasów antycznych- nadal zaskakują. Aż trudno sobie wyobrazić, że mogłoby ich zabraknąć w dzisiejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wpis, który przeczytałam był zwięzły, prosty w odbiorze, a przede wszystkim utkwił mi w głowie. Fajna powtórka z tematu, który przerabiałam w gimnazjum i w liceum. Widać było, że autor dobrze przygotował się do wybranego przez siebie tematu. To wszystko na temat teatru już wiedziałam, ale z ciekawością czytałam owy tekst. To właśnie z niego dowiedziałam się ciekawostki o teatrze "Gardzienice". Obiekt ten znajduje się tak blisko nas, a nic o nim nie wiedziałam. Teatr od zawsze mnie fascynował, nawet w dzisiejszych czasach bardzo mnie interesuje, choć nie miałam okazji być jeszcze na żadnym ze spektakli.

  OdpowiedzUsuń
 31. Podobnie jak Ty, Kacprze, uwielbiam teatry. Z całego serca chciałm zachęcić wszystkich do odwiedzenia kameralnego, krakowskiego, niezależnego teatru "Loch Camelot". Co roku, w jeden z weekandów czerwca, w Krakowie odbywa się tzw. noc teatrów, która stanowi niejako święto tej sztuki. W tym czasie można obejrzeć spektakle w niemalże wszystkich krakowskich teatrach za darmo, także w "Camelocie". Co jest niezwykłego w tym miejscu? Atmosfera. Spektakle mają miejsce w małej, mniej więcej 30-osobowej sali w piwnicy, widzowie siedzą na poduszkach, z kocami i w takim przyjaznym klimacie nie tylko oglądają spektakl, ale, podobnie jak w Gardzienicach, współtworzą go.

  OdpowiedzUsuń
 32. Uwielbiam teatr ♥ co prawa rzadko mam okazję oglądać sztuki na żywo, ale od czasu do czasu w tv pojawiają się Teatry Telewizji, bezsprzecznie wygrywające z filmami, nawet tymi z najwyższej półki ;) w jakiś nieuchwytny sposób telewizyjne seanse teatralne pozwalają spojrzeć na dany problem lub sytuację z kompletnie innej perspektywy. Takie widowiska poruszają ciężkie tematy, ale równocześnie są nietuzinkowe, pełne humoru i wymagają od widza skupienia. Dlatego, jeśli ktoś nie ma czasu albo warunków na wyprawę na klasyczny spektakl, polecam obejrzeć Teatr Telewizji ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Kiedyś może i nie byłem zafascynowany teatrem.Jak większość młodzieży uważałem to za stratę czasu. Myśłałem,że spektakle są nudne i tyle,w przeciwieństwie do kina.
  Myliłem się.Teatr jest naprawdę,sam spektakl jest jak rozmowa w cztery oczy pomiędzy aktorem a widzem.Wszystko co dzieje się na scenie ma swój osobisty urok.
  Sam post tylko to potwierdza a przy okazji jest dobrym materiałem do nauki na lekcje j.polskiego lub powtórką do matury. :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Post bardzo ciekawy, od zawsze lubiłam uczyć się na polskim o teatrze, jakoś najszybciej wchodziło mi to do głowy. Jest to o wiele ciekawsze, niż omawianie jakiejś poezji albo lektury typu "Krzyżacy", a ten artykuł na pewno pomoże mi dobrze przygotować się do nadchodzącej lekcji polskiego;)

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo pomocny post. Ogromna ilość informacji o starożytnym teatrze greckim ukazana w pigułce, co na pewno pomoże zapamiętać mi jak największą liczbę informacji na następną lekcję polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 36. Post pomocny, bardzo mnie zaciekawił. O teatrze w Gardzienicach słyszę po raz pierwszy ale chciałabym pojechać i poczuć tą magię teatru.

  OdpowiedzUsuń
 37. Dzięki temu postowi pogłębiłam swoje wiedzę o teatrze greckim i jestem lepiej przygotowana na lekcje języka polskiego. Z chęcią pojechałabym do Gardzienic aby obejrzeć jakąś sztukę .

  OdpowiedzUsuń
 38. Ten tekst zaciekawił mnie bardzo tym, żeby zapoznawać się ze starożytną Grecją i ich kulturami związanymi z teatrem, ponieważ jest to bardzo ciekawe i przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 39. Post bardzo ciekawy i przydatny na lekcję języka polskiego.Od zawsze interesowałem się starożytnym teatrem.Dzięki temu wpisowi dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na temat teatru. Na pewno zapamiętam wiele informacji z tego wpisu.

  OdpowiedzUsuń
 40. Myślę, że to bardzo pomocny artykuł. Zaciekawił mnie teatr w Gardzienicach i mam nadzieję, że się tam wybiorę w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 41. Super artykuł! Kultura grecka zawsze mnie interesowała, więc jeśli mogę poczuć realia tamtej epoki to chętnie wybiorę się do Gardzienic. Cieszę się, że wciąż są takie miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 42. Bardzo dobrze napisane. Tekst zawiera wszystko, co najważniejsze o teatrze greckim. Bardzo przydał mi się do powtórki materiału przed jutrzejszą lekcją języka polskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 43. Wciągający tekst, tak dobrze opisanego teatru greckiego nigdzie indziej nie znajdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Tak jak komentujące wyżej osoby przyznam, że tekst nie jest nadmiernie rozbudowany, jednak zawiera najistotniejsze I najciekawsze informacje. Mnie również zastanawia fakt, dlaczego ludzie zapominają o teatrze, myślę, że często sztuki teatralne są trudniejsze w odbiorze niż film czy serial, ale warto sięgać poza nie.

  OdpowiedzUsuń
 45. Bardzo podobało mi się przybliżenie historii powstania teatru.Artykuł pokazał,że oglądanie sztuki w teatrze to nie tylko bezsensowne siedzenie i obserwowanie,lecz także osobiste przeżycia i refleksje.To wspaniałe,że nadal wystawiane są tak stare sztuki sięgające starożytnej Grecji.Uważam,że ten post jest bardzo przydatny i ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 46. Świetny wpis i do tego powtórka na kolejną lekcję języka polskiego!

  OdpowiedzUsuń
 47. Świetny post. Nigdy nie pomyślałbym, że w naszych okolicach istnieje teatr, który pielęgnuje zwyczaje starożytnego teatru greckiego. Chętnie zobaczyłbym to miejsce na własne oczy.

  OdpowiedzUsuń
 48. Bardzo mnie zaskoczyło to, że w naszej okolicy, w naszym województwie, istnieje teatr, który opiera się na zasadach teatru antycznego. Bardzo zaciekawiła mnie ta informacja, myślę że artykuł ten jest bardzo ciekawy i zachęcający do odwiedzenia takiego teatru.

  OdpowiedzUsuń
 49. Post jest interesujący. Dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy o greckim teatrze oraz o Dionizjach. Byłoby fajnie zobaczyć kiedyś prawdziwy grecki teatr na żywo.

  OdpowiedzUsuń
 50. Wielu ludzi zna genezę powstania teatru ale często będąc w teatrze nie myśli o tym, nudzi się i uważa czas przeznaczony na sztukę za bezsensowny. Ja również byłam takim człowiekiem. Po przeczytaniu tego artykułu dostrzegłam niezwykłość teatru oraz to ile możemy z niego wynieść. Sztuki wystawiane na scenie to nie tylko źródło dochód aktorów, ale również chęć wzbudzenia w nas refleksji po ich obejrzeniu.

  OdpowiedzUsuń
 51. Ten post odświeżył mi moją wiedzę na temat teatru greckiego. Dzięki niemu dowiedziałam się też czegoś nowego. Naprawdę pomógł mi w nauce. Coś świetnego !

  OdpowiedzUsuń
 52. Bardzo ciekawy artykuł. Można się z niego dowiedzieć wielu przydatnych informacji o starożytnym teatrze

  OdpowiedzUsuń
 53. bardzo pouczający artykuł. Ciekawe uzupełnienie lekcji w szkole. Nie miałem pojęcia że na naszej pięknej Lubelszczyźnie istnieje teatr, w którym mogę poczuć dawne tradycje jako widz.

  OdpowiedzUsuń
 54. Bardzo dobrze zbudowany post. Przypomniał mi wiele o teatrze antycznym, ale również poszerzył moją wiedzę o teatrze greckim o nowe informacje i o tym, że teatr starożytny dalej jest wystawiany w bardzo dobrej i niezmienionej formie. Gratulacje dla autora za świetny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 55. Dzięki Tobie odświeżyłam sobie temat teatru greckiego na lekcje języka polskiego. Szczerze nie wiedziałam, że są jeszcze teatry, które kontynuują tradycję teatru greckiego, z chęcią obejrzałabym tam spektakl. Zaciekawiło mnie to czy trud i rygorystyczne praktyki w tym teatrze dają aż tak zadowalający efekt i pobudzają emocje pomiędzy aktorem, a widzem (chciałabym tego doświadczyć). Spacer nocą jak i rankiem po kompleksie pałacowo-parkowym i refleksja po spektaklu wdaje się super opcją. Fajnie byłoby się wybrać tam na wycieczkę klasową.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 56. @g nadalniewiesz22 września 2019 10:45

  Bardzo interesujący post. Uważam, że jest bardzo dobrze napisany. Tekst świetnie pomaga utrwalić sobie wiedzę z lekcji j. polskiego i zachęca do odwiedzenia wcześniej nieznanego miejsca, które pielęgnuje zwyczaje starożytnego teatru greckiego i mieści się tak niedaleko :)

  OdpowiedzUsuń
 57. Bardzo interesujący post. Autor zwięźle i na temat przedstawił informacje o teatrze greckim.

  OdpowiedzUsuń
 58. Bardzo przydatny artykuł, zwłaszcza, że teraz omawiany teatr grecki. Na pewno dzięki niemu uzupełniłam wiedzę z tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 59. Ten post spadł mi z nieba! Jest tak dobrze napisany, zwięzły i treściwy, że wykorzystam go do nauki na polski jako notatkę. Dziękuję :)
  Jakie to niesamowite, że w skali świata mieszkam praktycznie obok teatru o takiej ciekawej koncepcji. Uwzględnię to w swoich planach na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 60. Dzięki temu artykułowi rozszerzyłem moją wiedzę na temat teatru greckiego. Poznałem, skąd się wywodzi, jak i w jakich okolicznościach występowali aktorzy, oraz dowiedziałem się, że ktoś kontynuuje tę tradycję.

  OdpowiedzUsuń
 61. Bardzo interesujący post. Jest on dla mnie świetną formą powtórzenia wiadomości o teatrze. Dowiedziałam się z niego również o teatrze w Gardzienicach. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale ten krótki opis bardzo mnie zaciekawił. Z pewnością, w wolnej chwili, poczytam więcej na jego temat.

  OdpowiedzUsuń
 62. Świetny artykuł. Przede wszystkim jestem Ci wdzięczny, bo dzięki Tobie poszerzyłem moją wiedzę o teatrze greckim. Na pewno informacje, które zawarłeś w swoim poście przydadzą mi się na lekcjach polskiego. Ponadto nie spodziewałbym się, że w naszym województwie może być taki obiekt kultury jak ten w Gardzienicach! Dziękuję bardzo za kolejny pouczający post na blogu. :)

  OdpowiedzUsuń
 63. Świetny post! Dzięki niemu poszerzyłam swoją wiedzę, która w tym momencie jest mi niezbędna.

  OdpowiedzUsuń
 64. Świetny post i super powtórka z języka polskiego. Oraz zachęcający aby odwiedzić teatr i obejrzeć w nim przedstawienie ze trarożytnej grecji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artystko, zadbaj o poprawność językową: starożytna Grecja, tak powinnaś zapisać te słowa!

   Usuń
 65. Bardzo ciekawy post oraz świetne uzupełnienie wiedzy z języka polskiego o teatrze starożytnej Grecji. Jest w nim mnóstwo informacji zawartych w jednym, zwięzłym poście.

  OdpowiedzUsuń
 66. Świetny post! Pozwala na utrwalenie materiału z języka polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 67. Dobry artykuł na temat teatru starożytnej Grecji.

  OdpowiedzUsuń
 68. Zdecydowanie przydatny post, który pozwolił mi przypomnieć ważne informacje na temat starogreckiego teatru, ale również dzięki niemu dowiedziałem się niektórych rzeczy np.kiedy powstała tragedia i komedia. Dzięki niemu dowiedziałem się również o poblislim teatrze w gardzienicach,który tak chwalony przez Majkę wydaje się być miejscem naprawdę godnym odwiedzenia. Już czytając o tym teatrze byłem nim zafascynowany i pragnąłem go odwiedzić dlatego poproszę rodziców o wycieczkę do tego wspaniałego miejsca i obejrzenie spektaklu.

  OdpowiedzUsuń
 69. Bardzo ciekawy artykuł. Grecy bardzo cenili teatr, a festiwale teatralne były ważnym elementem ich kultury. Chwała im za to, że stworzyli teatr, gdyż teatr to kultura żywego słowa. Jest magicznym miejscem i niesamowitym światem, który pobudza do refleksji, rozwija wyobraźnię, trafia do wnętrza człowieka i jego emocji.

  OdpowiedzUsuń
 70. Ciekawy i jak dla mnie na czasie post, bo na zajęciach z języka polskiego omawiamy teraz starożytność . Ten krótki, a zarazem pobudzający wyobraźnię opis teatru greckiego, z pewnością posłuży mi jako pomoc dydaktyczna, a informacja o tym , że na naszej pięknej Lubelszczyźnie można na żywo poczuć dawne tradycje greckie jako widz,, jest dużą ciekawostką. Jak zauważyłam we wpisach, nie tylko dla mnie.
  Pozdrawiam i polecam post:)

  OdpowiedzUsuń
 71. Bardzo interesujący post. Osobiście uwielbiam wszelkie wyjścia do teatru i jak tylko mam możliwość to z niej korzystam. Niestety w naszym mieście nie ma teatru nad czym ubolewam. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości to się zmieni. A dzięki postowi mogłam przypomnieć sobie początki i zauważyć jak teatr się zmienił. Post na pewno bardzo przyda mi się przy powtórkach o teatrze.

  OdpowiedzUsuń