25 września 2016

Kącik motywacji


             
       I  ty możesz być kreatywny!
 
Czasem najzwyklejsze rzeczy mogą stać się niezwykłe,
jeśli się je robi  z właściwymi osobami.
                                                                                        (Elizabeth Green)


Kreatywność to pojęcie, które stało się ostatnio bardzo popularne. Potocznie sądzi się, że to zdolność do tworzenia niezwykłych  rzeczy, które ulepszają życie ludzi. Okazuje się jednak , że to zdecydowanie szersze pojęcie. Najczęściej kreatywnością wykazują się wynalazcy, naukowcy oraz artyści, ale przeciętni ludzie też mogą być oryginalni. Kreatywne myślenie to odejście  od szablonowego myślenia.  To również rezygnacja z porównywania się  z innymi: co zrobiłby kolega czy  jak postąpiłaby koleżanka. To wymyślenie własnego sposobu rozwiązania problemu, a także umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Ludzie kreatywni pomagają innym, ale również znacznie ułatwiają swoje życie i  nie ma dla nich rzeczy niewykonalnych. Ich działania są efektywne, a praca staje się przyjemnością. Wszyscy ludzie mogą być kreatywni. Rzecz jednak w tym, że jedni wierzą  w swoje możliwości i działają,  inni natomiast  nie wierzą i użalają się nad sobą, nie robiąc zupełnie nic. Do której grupy należysz?

Aby być kreatywnym, nie wystarczy mieć własny pomysł na dojście do celu, warto też słuchać, co inni mają do powiedzenia, cenić zdanie bardziej doświadczonych osób  i przyjmować od nich uzasadnioną krytykę. Dobrze jest mieć kontakt z ludźmi, którzy cenią sobie pomysłowość i ciekawość świata.  Przy nich zyska się  więcej pomysłów na siebie. Należy pamiętać jednak, że nie wszystko osiąga się od razu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość  i podejmować próby, które z czasem doprowadzą do celu. Spełnienie własnych  marzeń osiąga się najczęściej  ciężką pracą,  a  z  odrobiną kreatywności wszystko wyda  się prostsze.

Jak być  kreatywnym  na co dzień?   Swoją pomysłowością można się wykazać  kuchni. Przecież o wiele przyjemniej  je  się  kolorowe kanapki położone na ładnym talerzu.  Dlaczego na talerzu nie ułożyć fantazyjnie makaronu  i  nie  ozdobić go pomysłowo owocami lub warzywami.  Przecież  ciekawa kompozycja  warzyw czy posypanie wiórkami kokosowymi ciasta nie zajmuje dużo czasu, a na pewno poprawi walory estetyczne i smakowe. W końcu nie bez powodu mówi się, że je się oczami.
A może teraz coś z innej dziedziny? Dobrze wiem, jak  trudno zapamiętać wszystkie wzory, definicje i twierdzenia: Kto powiedział…? Jak wyliczyć…? Co się stanie, gdy...?  Jaki jest wzór na…?  I w tym przypadku można się wykazać kreatywnością! Jest bardzo prosta, lecz nie przez wszystkich wykorzystywana metoda – należy wprowadzić  do zeszytów kolory, na przykład kolorem niebieskim zaznaczyć przyczyny, a zielonym skutki. Czy wtedy się pomylą? Raczej nie! Innym sposobem ułatwiającym  naukę  jest mapa myśli. To dobry sposób na zapamiętanie epok, ich cech i przedstawicieli, a także utrwalenie słówek  z obcego języka. Wystarczy na środku napisać kategorię,  a wokół wszystkie skojarzenia, potem sprawdzić w książce i gotowe – to szybkie przypomnienie, idealne na dziesięciominutową przerwą przed kartkówką. Można też rozrysować  przedstawione w książce doświadczenie w postaci kilku zdań i obrazków. Czy wtedy nie będzie łatwiej? 
Trzeba pamiętać, że możliwe jest prawie wszystko, a więc powiedzenie - chcieć to móc  - jest prawdziwe. Może nie zostanie się  Einsteinem,  ale  z pewnością takie kreatywne ułatwianie sobie życia  prowadzi do sukcesu. Nie wiadomo, kiedy przydadzą  się podkreślone i tym sposobem zapamiętane wzory, regułki, wykresy. Dlatego nigdy nie trzeba się poddawać, zawsze wierzyć  w siebie, nawet jeśli nikt inny nie wierzy, i działać.  Ostatecznie  dla siebie się uczymy i sobie ułatwiamy życie, prawda? 

A teraz mały, lecz wielki pomysł!  W 1970 roku chemik Spencer Silver pracował nad stworzeniem mocnego kleju. Podczas doświadczeń zauważył, że kiedy odrywał od siebie dwie sklejone kartki, na jednej z nich zostawała warstwa klejąca. Uznał to za zupełnie bezużyteczne. Jednak cztery lata później współpracownik  Spencera, który śpiewał w kościelnym chórze, wpadł na wspaniały pomysł. Używał zakładek z klejem do zaznaczania stron w śpiewniku. Tak narodziły się karteczki samoprzylepne, bez których nie wyobrażamy  już sobie  książek i zeszytów.
Swoją kreatywność można również  rozwijać w dziedzinie zwanej DIY (skrót od angielskiego do it yourself), czyli po polsku: zrób to sam, coś z niczego. Prawdziwym sprawdzianem  kreatywności  są działania łączące przerabianie, malowanie, szycie, rzeźbienie, majsterkowanie  itd. Z niepotrzebnych już przedmiotów (guzików, plastikowych łyżeczek, pudełeczek, filiżanek…) można zrobić niesamowite rzeczy.  Czasem stary słoik albo szare pudełko  może się stać ozdobą pokoju.  Wszystko zależy od  naszej wyobraźni.
Czy  nudnych obowiązków nie można zamienić na dużo przyjemniejsze? Warto przemyśleć ten problem!  Ciekawe, czy uda mi się przekonać kogoś do kreatywnego działania?

Kreatywna 

Grafika:
http://kobietamag.pl/wp-content/uploads/2014/07/jak-byc-kreatywnym.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-DEp5iiDIW8E/UWxbIuypLgI/AAAAAAAAAkU/7OwSVz_eE0I/s1600/Smaczniutkiepl-wiosenne-kanapki-biedronki-ramka.jpg
http://www.szybkieczytanie.tcz.pl/images/m3.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-WLT5uliGgqc/V-Q59Bpp7rI/AAAAAAAAGy8/VRf7crqERug0AWNIwWskL6_MMVQEfkQHgCLcB/s1600/kreat3.png
http://img.zszywka.pl/1/0234/9014/piekna-swieczka--do-przygotowania-w.jpg

57 komentarzy:

 1. Uwielbiam robić mapy myśli. Mam przy tym dużo przyjemności i jednocześnie się uczę. Stosuję różne kolory i różne kształty.Dzięki mapie myśli wszystko mam uporządkowane i łatwiej zapamiętuję nowe rzeczy.
  Kiedyś miałam problem z zapamiętaniem planet. Wtedy w jednej książek znalazłam zdanie: moją wolę znaj Michale,jak się uprę, nie pozwolę. Pierwsze litery wyrazów tworzących zdanie to jednocześnie pierwsze litery poszczególnych planet. Sposób łatwy i przyjemny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kreatywność to bardzo cenna cecha, której można się nauczyć. W pewnej książce przeczytałam: "Być mądrzejszym znaczy tyle, co mieć większą wyobraźnię." I zgadzam się z tym w stu procentach, bo przecież co z wiedzy skoro tak szybko ulatuje, by dać miejsce nowym, czasem błahym informacjom? Jest tam napisane też: "To, co nieprawdopodobne, nie jest niemożliwe", a więc nawet jeśli coś takie się wydaje, może okazać się czymś zupełnie innym. Ta książka to "Myśl jak Sherlock Holmes" Marii Konnikovej, polecam ją każdemu, komu wydaje się, że nie ma w sobie kreatywności.
  A Tobie, autorko posta, dziękuję za tak wspaniały post na to pochmurne popołudnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem jak mogłoby wyglądać moje życie, gdyby nie kreatywność :D Zawsze staram się myśleć "poza tym, co widać", złamać jakieś stereotypy, wszystkiego spróbować, wyjść poza ramy. Taka pomysłowość bardzo przydaje się w życiu. Często pomaga w wyjściu z trudnych sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post. Z wielką chęcią zacznę kreatywnie wykorzystywać stare przedmioty by stały się piękna ozdobą w pokoju.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post!
  Na pewno wykorzystam Twój pomysł wprowadzając do moich zeszytów kolory.Uważam ,że kreatywność bardzo ułatwia życie i przydaje się w życiu codziennym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również ,,podłapie" pomysł z kolorami. Trudniejsze przykłady z matematyki będę wyrózniał czerwonym kolorem, żeby je potem przerobić.
   Ostatnio widziałem bardzo kreatywny sposób tańca : https://www.youtube.com/watch?v=YykEl-BOOnQ Polecam zobaczyć :)

   Usuń
 6. W zupełności zgadzam się, że kreatywność ułatwia życie, chociażby w nauce. Ja także robię mapy myśli, zazwyczaj z materiału, który jest mi trudno zapamiętać i polecam tę metodę każdym. Kreatywność może też ułatwić życie osobom na diecie :), mam na myśli wspomniany pomysł przez "Kreatywną" kreatywności w kuchni. Pomoże zapewne osobom, które nie mogą się przemóc w zjedzeniu czegoś zdrowszego, a wystarczy ułożyć kilka składników w jakiś zabawny, oryginalny sposób, "od razu będziemy zdrowsi". Post bardzo interesujący i inspirujący do tworzenia nowych kreatywnych rzeczy i pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kreatywność to bardzo przydatna cecha, jednak zabiera nam ją Internet, który sprawia, że przestajemy myśleć, bo wszystko zostaje nam podane na tacy. Myślę, że ludzie kreatywni mają dużo łatwiej w życiu, dlatego też zachęcam do bycia kreatywnym ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Faktycznie w dzisiejszych czasach kreatywne osoby to zdecydowana mniejszość. Myślę, że dzieje się tak przez to, że wszystko jest nam podane na tacy; włączamy telewizor- oglądamy wiadomości i już wszystko wiemy - nie musimy nawet iść do sklepu po gazetę. Częściej wybieramy filmy zamiast książek, w filmach przecież niczego nie musimy sobie wyobrażać. Kupujemy gotowe dania do odgrzania zamiast spędzić 30 minut dłużej w kuchni i zjeść coś na co naprawdę mamy ochotę. Zauważenie problemu to pierwszy krok, postaram się zrobić coś żeby częściej myśleć nieszablonowo. Dziękuję za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie spodziewałam się że w słowie "kreatywność" mieści się tyle wspaniałych rozwiązań. Według mnie, bycie kreatywnym to w naszych czasach wyjątkowa cecha. Dowodem jest możliwość zrobienia z nieprzydatnych starych przedmiotów rzeczy nowych ozdabiających pokój. Teraz wszystko mamy "podane na tacy", możemy kupić coś nowego - modnego w sklepie, a stare wyrzucić. Tak jest łatwiej i mniej czasu temu poświęcamy. Mało kto ma czas i pomysł na robótki, np: świeczki w filiżance. Bardzo dobrym pomysłem jest sposób na szybszą naukę - podkreślanie kolorami. Na pewno go wypróbuję!
  Droga autorko tekstu, bardzo dziękuję za dobrze czytający się artykuł w niedzielny wieczór. Mam nadzieję,że będziesz tu pisać częściej. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie jestem za kreatywnym myśleniem. Bardzo lubię kreować przeróżne rzeczy z tak naprawdę niczego. Kreatywność w zdecydowany sposób umila nam spędzanie czasu, a nawet i codziennych czynności. Świat pełen jest pomysłów, wystarczy tylko spojrzeć na nie nieco innym okiem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy post. Każdy z nam powinien być chociaż trochę kreatywny. Ostatnio wykorzystałam kreatywność to zrobienia szafki po skrzynkach z jabłek i łóżka z palet. Był to czas mile spędzony.

  OdpowiedzUsuń
 12. Naprawdę dobry post! :)
  Kreatywność, to ważna umiejętność, aczkolwiek wiele osób nie korzysta z niej, z powodu zwykłego lenistwa. Myślę, że Twój post zachęci wielu czytających do pogłębienia takowej umiejętności, która występuje u każdego z nas, w większym bądź mniejszym znaczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Treść postu skłoniła mnie do zastanowienia się nad tym, co robię. Dzięki autorowi uświadomiłem sobie, jak bardzo jestem leniwy i szablonowy. Czas na zmiany :)

  W poście jest wzmianka o tym, że powinniśmy posłuchać, co inni mają do powiedzenia. Zgadzam się z tym, zgadzam się również z tym, że powinniśmy wysłuchać konstruktywnej krytyki. Duża cześć ludzi uwielbia słuchać komplementów, lecz nie dopuszcza do siebie krytyki. Uznaje to za tzw. "hejt" i zaczyna rzucać obelgami. Każdy z nas powinien się zastanowić nad tym, ponieważ dzięki temu możemy kształtować lepsze "ja" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post! Bardzo lubię być kreatywna w kuchni, łącze ze sobą różne smaki i testuje to swojej rodzinie, niestety nie zawsze się udaje po mojej myśli, ale przecież człowiek uczy się na błędach. :) Jeśli chodzi o naukę to bardzo lubię słówka z niemieckiego grupować kolorami w zależności od rodzajnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro już przy nauce słówek jesteśmy, to przedstawię mój sposób na ich zapamiętywanie ^^ Najlepiej jest je sobie skojarzyć z jakimś innym słowem, wydarzeniem. Np. krumm - (niem. krzywy) Wiktor Krum (postać z Harry'ego Potter'a); ernst - (niem. poważny) Krzysztof Ernst (polski fizyk, a fizycy są przecież bardzo poważni ;) ); minor - (ang. niepełnoletni) wiąże się z tym historia, o tym, jak pewnego dnia na skype napisał do mnie odpowiednio zaprogramowany robot (podszywający się pod kobietę), namawiający mnie do założenia konta na jakiejś podejrzanej stronie, aby udowodnić, że nie jestem niepełnoletnia.

   Usuń
 15. Moim zdaniem każdy człowiek ma w sobie chodź odrobinę kreatywności. Jest to bardzo ważna cecha bez której człowiek nie mógł by się rozwijać.Post jest jak najbardziej przydatny."Muszę zacząć robić więcej map myśli" :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dwa dni temu jechałam autobusem, a razem ze mną dwie dziewczynki około 9 lat. Ewidentnie wypełniały jakiś dokument bo należało wpisać datę. Jedna z nich powiedziała do drugiej: ,, XYZ, jak się pisze marzec? ... Albo wiesz co, napiszę kwiecień" - i to się nazywa kreatywność :)
  Z całą pewnością mogę powiedzieć, że jestem osobą kreatywną. Nie wyobrażam sobie, żeby mój zeszyt był szary i smutny. Pełno w nim kolorów. Kocham szydełkować, najprawdopodobniej zaraziła mnie tym mama. Sama również zaprojektowałam swój pokój, który jest przestronny i ekonomicznie urządzony. Zawsze szukam oryginalnych i stosownych rozwiązań. W dzisiejszym świecie trzeba być osobą kreatywną.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przekonałaś mnie swoją kreatywnością i dzięki temu mam wiele pomysłów na szybką naukę oraz na zrobienie ciekawych i przydatnych rzeczy, które mi się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzięki za post ;) nakłonił mnie on do namysłu. Kreatywność jest nieszablonowym i twórczym myśleniem. Dzięki niej możemy stworzyć ciekawe rzeczy oraz ułatwić sobie życie. U większości ludzi, kreatywność jest blokowana przez lenistwo, lecz tak naprawdę pomaga nam ona w życiu. Wystarczy chwila namysłu, i wpadamy na genialny pomysł. Powinniśmy wykazać odrobinę chęci, i nie tłumaczyć się lenistwem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dziękuję za ten post! Nie wiedzieć czemu, po jego przeczytaniu, od razu rozbudziła się we mnie kreatywność i chęć tworzenia... To chyba dobry moment na zrobienie sobie innej niż wszystkie dotychczas, "kreatywnej kolacji". :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Często stosuję mapy myśli, ponieważ kolory ułatwiają naukę, a pisząc na kartce od razu utrwalam wiadomości na dany temat.
  W życiu trzeba być kreatywnym, znajdować nowe rozwiązania problemów i nowe możliwości, a nie tylko podążać za tłumem. Kreatywność nas wyróżnia. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Dzięki! Twój post podrzucił mi wiele fajnych pomysłów na bycie kreatywnym i czerpanie przyjemności nawet z rzeczy, które uważam za monotonne. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. W moich zeszytach jest zawsze kolorowo. Bardzo to ułatwia naukę no i ładnie wygląda. Myślę, że jestem kreatywną osobą. W głowie siedzi mi wiele pomysłów, które czekają na uwolnienie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie temat tutaj poruszony.To dość orginalny pomysł jako wpis na bloga. Niby każdy z nas zna to pojęcie i styka się z nim na codzień jednak w rzeczywistości nie wiemy co z czym "się je". Ta podstawowa cecha charakteru sprawia, że otaczający nas świat jest pełen nowych nowinek i technologi. Otóż jak widać wszystko zależy od naszego zaangażowania i pracy nad sobą. Nie bez powodu piękno tkwi w prostocie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Takich postów powinno być więcej!:D Motywuje on do działania, zrobienia czegoś "własnego". Widać, że skupiłaś się na temacie i pokazałaś nam zalety oraz korzyści wynikające z kreatywności, ale też pomogłaś w ułatwieniu codzienności m.in.proponując używanie kolorów w zeszytach.
  W dzisiejszych czasach mało kto bywa kreatywny, ponieważ lenistwo ma silną moc. Myślę, że udało Ci się zachęcić wielu młodych czytelników tego bloga do twórczego myślenia i kierowania się w życiu pomysłowością.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jakoś do mnie nie przemawiają te 'kreatywne' sposoby uczenia, np. zamienianie liczb w kolory, a w moim przypadku tworzenie map myśli zazwyczaj bardziej opiera się na dbaniu o estetykę takiej notatki, nie zawartość xd Ale uwielbiam rzeczy typu DIY ♥ Po przejrzeniu tylu mB stron z przeróżnymi pomysłami, czasami ciężko mi stwierdzić, czy właśnie wymyśliłam, jak zrobić fantastyczną rzecz z niczego, czy zwyczajnie kogoś plagiatuję ;D

  OdpowiedzUsuń
 26. Kreatywność pomaga w szukaniu nowych, lepszych lub gorszych rozwiązań problemu, którego nie potrafimy rozwiązać przy pomocy znanych nam metod. Dlatego też powinniśmy być kreatywni! :P :d

  OdpowiedzUsuń
 27. Cudowny post! :) Ja uwielbiam majsterkować, jest cały ogrom rzeczy które można zrobić "z niczego". Jak mówi stare polskie przysłowie "potrzeba jest matką wynalazków" i myślę, że idealnie odnosi się ono do kreatywności. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których trzeba zastąpić różne rzeczy tym co ma się pod ręką, lub znaleźć inne rozwiązanie danej sytuacji...czasem bardzo nieoczywiste. Od razu na myśl przychodzi mi rozwiązanie problemu kołyszących się ławek w szkole, wystarczy złożyć kartkę kilka razy i wsunąć ją pod krótszą nóżkę ławki aby ta nie kołysała się podczas pisania. Uczniowie wpadają na wiele kreatywnych pomysłów. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ciężko jest być kreatywnym w tych czasach. Wszystko przysłania nam monotonia codziennych dni. Mi samej brakuje kreatywności, a z tą cechą na pewno wszystko dookoła nabrałoby kolorów. Podziwiam i dziękuję autorce posta za wiele pomysłów!:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo pozytywny post, podsunęłaś mi do głowy wiele pomysłów co mogę zrobić z rzeczami już dawno nieużywanymi lub zużytymi. Myślę, że kreatywność to jedna z lepszych cech jaka kryje się w człowieku, ponieważ ułatwia nam ona życie i sprawia że staje się ono bardziej kolorowe. :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Często przy poruszaniu tematu kreatywności przychodzi mi do głowy cytat Alberta Einsteina :"Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi." i myślę że jest w nim dużo prawdy. Gdyby nie kreatywni ludzie, zapewne ludzkość rozwijałaby się dużo wolniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością masz rację. Kreatywność to bardzo przydatna cecha, pozwala zaoszczędzić ludziom czas i pieniądze. Ja słyszałem natomiast hasło, że najbardziej pomysłowi są leniwi ludzie, gdyż szukają oni najprostszych sposobów na wykonanie danej czynności.

   Usuń
 31. Post jest niesamowicie ciekawy. Nauka poprzez kolory nie jest dla mnie, ale mogę spróbować zrobić mapę myśli :) Może uruchomię kreatywne myślenie i sama wymyślę coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie wyobrażam sobie moich notatek bez kolorów. Zawsze wyróżniam nimi ważne pojęcia, wzory. Rysunki natomast są niezwykle pomocne podczas nauki biologii, dzięki nim wiedza o wiele szybciej "wchodzi" do głowy. Warto jednak być kreatywnym nie tylko jeśli chodzi naukę, lecz też na co dzień, w zwyczajnych sytuacjach. Dzięki temu życie z pewnością będzie ciekawsze. Cenię osoby kreatywne i patrzące na świat nieco inaczej niż pozostali, to one ubarwiają rzeczywistość :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Świetny post! Kreatywność jest w życiu naprawdę ważna. Dzięki niej dużo przyjemniej spędzamy czas i łatwiej robić na to czego nie lubimy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciekawy post, zachęca do bycia kreatywnym oraz udziela wielu ciekawych rad, jednak z kreatywnością w dzisiejszych czasach nie jest tak łatwo.Ludzi mających pomysł na siebie, przejawiających wiele nowych rozwiązań jest naprawdę dużo, ale problem tkwi w tym,że co dla jednego jest kreatywne dla drugiego będzie po prostu bezsensowne. Kreatywność jest pojęciem bardzo względnym, często można je kojarzyć ze sztuką, a prawdą jest również to że każdy postrzega i rozumie ją inaczej, i właśnie ci którzy jej nie rozumieją stanowią największy problem. Żyjemy w społeczeństwie gdzie przejawy bycia "innym" są z góry skazane na porażkę, ludzie nie wspierają się w dążeniu do celów, zamiast podbudowywać cudze ambicje najłatwiej je zrujnować i ot tak podciąć komuś skrzydła, bo po co się wychylać z szeregu? W takich okolicznościach ludzie kreatywni nie mogą się odznaczać jedynie kreatywnością, ale przede wszystkim odwagą i mocną psychiką, bo zanim pomysł zostanie dostrzeżony przez osobę która go doceni , przejdzie przez ogromną falę krytyki powiązanej z przykrościami w stronę autora. Mam nadzieję ze takich ludzi będzie przybywało i pomimo wszytko będą dążyć do celów, bo innowacje są potrzebne, a ci których nie stać na kreatywność po prostu niech nie przeszkadzają innym,potępianie do niczego nie zaprowadzi, a obserwowanie tych poczynań? Kto wie, może zainspirować.

  OdpowiedzUsuń
 35. tak zwany Szabla &28 września 2016 07:51

  Może i warto słuchać innych, aby być kreatywnym/ lecz moim zdaniem czasem warto odrzucić opinie wielu ludzi, gdyż niestety większość z nas nie jest kreatywna i niektórzy starają się "nawrócić" innych do "normalnego" myślenia.
  Bardzo ciekawy i pozytywny artykuł. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 36. Zauważyłam, że ostatnio temat kreatywności jest w modzie. I bardzo dobrze! Sama mam koleżankę, która potrafi zrobić cuda z pozornie bezużytecznych rzeczy. Takie nieszablonowe rozwiazania w dzisiejszych czasach, tworzących jeden prawidłowy wzor na wszystko, są bardzo ciekawe I oryginalne.

  OdpowiedzUsuń
 37. Kreatywność jest tu trafnie rozumiana jako "nie żyj jak wszyscy". Myślę, że sugerowana w poście troska o drobiazgi to świetny początek drogi do prawdziwej pomysłowości, z której nie należy rezygnować.

  OdpowiedzUsuń
 38. Warto być kreatywnym. Przecież nawet św. Jan Paweł II mówił: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali". A zwycięstwa w drobnych rzeczach sprawiają, że stajemy się nie tylko lepsi, ale tez silniejsi psychicznie i mentalnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo ciekawy post :) naprawdę :)

  Myślę że przydałoby się więcej postów na ten temat, ponieważ do nas,uczniów, przemawiają mocniej takie "praktyczniejsze" wpisy na blogu

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo ciekawy poradnik. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że są to porady dla osób które w tym momencie są naładowane pozytywną energią i myszkują po internecie aby znaleźć ciekawe sposoby na jej wykorzystanie. Co jednak nie zmienia faktu, iż mniej zaangarzowane osoby nie skorzystają z zamieszczonych tutaj porad. Często potrzebujemy dodatkowej motywacji do realizowania planów. Nie jeden dzień spędziłem dosłownie nic nie robiąc po czym zdałem sobie sprawę z ogromu zmarnowanego czasu... Z drugiej strony można jednak powiedzieć, że idealnie wykorzystałem dzień na odbudowanie sił do nauki polskiego. XD . Na tym w końcu polega kreatywność czyż nie? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że większość ludzi "naładowanych pozytywną energią" ma po prostu słomiany zapał i po kilku dniach przestanie korzystać z porad. Według mnie najważniejszą rzeczą jest więc samodyscyplina.

   Usuń
  2. "Często potrzebujemy dodatkowej motywacji do realizowania planów" - piszesz miły Panie. Myślę, że możesz mieć motywację do nauki interpunkcji i ortografii, jeśli ten komentarz przeczyta Twoja polonistka.

   Usuń
 41. Myślę, że kreatywność jest bardzo ważna, a szczególnie w czasach, w których każda treść jest powielana metodą "kopiuj-wklej". Kreatywny tryb życia może nam również urozmaicić codzienność, urozmaicić ją trochę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 42. Kreatywność jest złotem w dzisiejszych czasach,to właśnie ludzie kreatywni z ciekawym pomysłem potrafią osiągnąć nadzwyczajny sukces i znacząco ułatwiać sobie życie niekonwencjonalnymi pomysłami.

  OdpowiedzUsuń
 43. Kreatywność to bardzo ciekawa i pożądana cecha. Ktoś, kto jest w stanie wymyślać nieszablonowe rozwiązania problemów, z pewnością poradzi sobie z nimi szybciej i efektywniej.

  OdpowiedzUsuń
 44. Kreatywność jest bardzo ceniona w dzisiejszych czasach. Kiedyś ludzie przywiązywali się do pewnych rzeczy i trzymali się kurczowo pewnych zasad. Obecnie ludzie są otwarci na zmiany, sami próbują urozmaicić sobie życie, odbiegając od rutyny. Osobiście uważam, że jest to ważna i bardzo pozytywna cecha.

  OdpowiedzUsuń
 45. Moim zdaniem każdy człowiek jest kreatywny, ale w bardziej lub mniej widoczny sposób. Kreatywność doskonale łączy się z ciekawością. To właśnie te dwie cechy pozwalają nam się rozwijać.

  OdpowiedzUsuń
 46. Juliusz_Słowack(i)29 września 2016 04:07

  Mapy myśli to dobry sposób na naukę, bardzo dobrze rozwijają kreatywność.

  OdpowiedzUsuń
 47. Nie jestem zwolenniczką map myśli do nauki, ale popieram kolorowe kartki i używanie różnego rodzaju kolorowych długopisów i zakreślaczy w notatkach. Poradnik bardzo ciekawie napisany i można wykorzystać wiele wskazówek z wpisu.

  OdpowiedzUsuń
 48. Cieszę się, że post dotyczący kreatywność pojawił się na blogu. Uważam, że zaznaczanie kolorem najważniejszych informacji, stosowanie karteczek samoprzylepny lub rysowanie mapy myśli, jest bardzo kreatywne oraz pomaga nam w szybszym i łatwiejszy zapamiętywaniu różnych wiadomości. Myślę, iż każdy z nas może stać się osobą twórczą, wystarczy tylko chcieć. Kreatywność nie jest cechą wrodzoną ale nabytą. Można ją rozwijać poprzez różne ćwiczenia oraz techniki. By stać się pełnym życia i temperamentu należy być: pomysłowym, nasyconym inicjatywą, chętnym do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, posiadającym zdolności organizacyjne i mającym zapał do pracy. Postarajmy oderwać się od ekranu komputera i zacznijmy rozwijać swoje umiejętności, pasje, pogłębiajmy swoją wiedzę np. czytając wartościowe książki. Stwórzmy coś z niczego wystarczy trochę fantazji. "Ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność. Ją z kolei ogranicza tylko nasze własne lenistwo..."

  OdpowiedzUsuń
 49. Trzeba przyznać, że temat jest na czasie. Ja osobiście uważam się za osobę kreatywną, niestety nie uchylę rąbka tajemnicy i nie zdradzę w jaki sposób to ukazuję, ze względu na to, że chcę zachować prywatność. Wracając do wpisu, bardzo spodobała mi się historia samoprzylepnych kartek. Wcześniej nie miałem żadnej wiedzy na ten temat, ale dzięki autorowi mogę pochwalić się znajomym tą ciekawostką. Niestety, ale u niektórych ludzi z tą kreatywnością jest ciężko. Nie chcą słuchać osób bardziej doświadczonych i wydaje im się, że wszystko wiedzą najlepiej. Taka osoba jest według mnie z góry skazana na porażkę. Trzeba korzystać z mądrych rad.

  Pozdrawiam wszystkich czytelników bloga. :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Od razu przypomniały mi się słowa mojej nauczycielki języka polskiego w gimnazjum, która mówiła tak: "Bądźcie kreatywni, czyli po prostu ruszcie mózgownicą". U niej na lekcjach trzeba było być kreatywnym, czyli mieć coś do powiedzenia na dany temat, a nie podpierać się łokciami. Kreatywność to modne słowo, które zagościło u celebrytów. Dla mnie kreatywność to jest coś co można zrobić z niczego. Liczy się wyobraźnia i pomysł. Tak więc bądźmy wszyscy kreatywni w działaniu. Lepiej być kreatywnym niż nikim. Ludzie kreatywni mają pomysł na siebie i swój biznes.

  OdpowiedzUsuń
 51. Kreatywność przydaje się zawsze! Warto czasem coś pokombinować i zrobić coś z niczego! Bardzo ciekawy post. :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Wydaje się, że kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech w dzisiejszym świecie. Świadczy o tym fakt, że samo słowo stało się bardzo modne. Bycie kreatywnym to ogromna zaleta. I rzeczywiście posiadanie jej ułatwia życie. Ale przecież samo posiadanie nic nie zmieni, wymaga to „uaktywnienia” i to od nas zależy czy zechcemy wykorzystać ten potencjał czy nie. Bardzo przekonują mnie przywołane przez autorkę przykłady. Jeśli tylko chcemy możemy odejść od schematów i uczynić nasze życie nie tylko ciekawszym, ale też piękniejszym i bardziej kolorowym.

  OdpowiedzUsuń