11 sierpnia 2016

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


                              
                   Polak potrafi!
 

                    
Cudze chwalicie,
Swego nie znacie
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
(Stanisław Jachowicz)
     
Polska myśl technologiczna nie sprowadza się jedynie do wyjątkowych, a niekiedy bardzo zabawnych pomysłów motoryzacyjnych, abstrakcyjnych przedmiotów codziennego użytku, często pokazywanych w telewizji czy w filmikach internetowych. Niestety muszę stwierdzić, że bogata spuścizna licznego grona polskich wynalazców i inżynierów nie jest dzisiaj doceniana, a nawet zauważana nawet przez starsze pokolenia. Innowacyjne rozwiązania przez nich zastosowane niejednokrotnie dały początek kolejnym milowym krokom z wielu dziedzin nauki.  
Helikopter. Aż trudno uwierzyć w to, że konstruktorem jednego z pierwszych modeli helikopterów był Polak-Adam Ostaszewski: konstruktor lotniczy, pionier polskiej awiacji, pisarz, dramatopisarz, poeta i tłumacz poezji niemal z całego świata, znawca ponad dwudziestu języków obcych i twórca języka zbliżonego do esperanto. Ma on na swoim koncie wiele wynalazków: liczne modele samolotów w tym (samolotu odrzutowego, dwupłatowców Ost 1-3 na których latał we Francji), modelu sterowca, ale także automatu do gry w szachy oraz instrumentów naukowo-badawczych; z zakresu fizyki, astronomii i techniki druku to tylko niektóre z nich.

Ręczny wykrywacz min. Pierwszy wykrywacz min (ang. Mine detector (Polish) Mark I) został opracowany podczas II wojny światowej, zimą 1941/1942, przez dwóch poruczników: Józefa Kosackiego oraz Andrzeja Garbosia. Konstrukcja ta była na tyle dobra, że wynalazku Kosackiego używało wiele armii przez kilka dekad- np: jak podaje tygodnik Time, ten typ wykrywaczy był na wyposażeniu Armii Brytyjskiej przez 50 lat, a ostatnio Mine detector (Polish) Mk. III użyto w trakcie wojny w Zatoce w 1991(chociaż stosowane były aż do roku 1995).
Walkie-talkie. Jednym z pierwszych twórców walkie-talkie(popularnie zwanych krótkofalówkami) był Henryk Magnuski (1909-1978). Polski inżynier zaprojektował to urządzenie dla amerykańskiego koncernu telekomunikacyjnego Motorola. Walkie-talkie było powszechnie używane przez amerykańskie siły zbrojne w Europie.

Tkanina kuloodporna (kamizelka). Tkanina kuloodporna wynaleziona przez Kazimierza Żeglenia oraz Jana Szczepanika, zwanego polskim „Edisonem”, "austriackim Edisonem", "polskim da Vinci" i „galicyjskim geniuszem”, to dziś nieodłączny element wyposażenia wojska i policji. Nauczyciel z Rudnik wynalazł również urządzenie, która przenosiło obraz metodą fotoelektryczną do maszyny tkackiej. Dzięki temu czas produkcji np. dywanów skrócono z kilku tygodni do godziny. Innym jego pomysłem był elektroskop. Funkcjonalność tego rodzaju aparatu pozwalała reprodukować obrazy na odległość. Wśród innych jego wynalazków znaleźć można także: fotosculptor, czyli urządzenie do rzeźbienia z możliwością kontroli optycznej, a także projekt elektrycznego karabiny. Za jego pomocą można było oddać kilkanaście strzałów w ciągu minuty. Wynalazcami kamizelki kuloodpornej byli dwaj Polacy: Jan Szczepanik. Ponadto Jan Szczepanik  jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej,tkactwa  czy telewizji.  Wszystkie wynalazki tkackie Szczepanika opatentowano w Niemczech, Austrii, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkały się z wielkim zainteresowaniem przemysłowców ponieważ znacznie skracały i upraszczały proces produkcji tkanin oraz obniżały ich koszt  (film dźwiękowy, telektoskrop urządzenie do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem, protoplastę dzisiejszej telewizji fotometr – urządzenie do pomiaru jasności, fotometr – urządzenie do pomiaru jasności, silnik elektryczno-chemiczny)

Peryskop odwracalny - opracowany przez polskiego inżynier Rudolfa Gunlacha peryskop, umożliwiający obserwację w zakresie 360° bez odwracania głowy czy zmiany pozycji obserwatora. Używany w czołgach, okrętach podwodnych oraz wozach bojowych. Peryskop został opatentowany 3 stycznia 1936 roku i wówczas rozpoczęto jego produkcję we Lwowie Poza zastosowaniem przede wszystkim w polskich czołgach został wykorzystany przy produkcji większości czołgów angielskich Crusader, Churchil, Valentine, Cromwell. Dał też początek podobnym rozwiązaniom  amerykańskim (peryskop M6 w czołgachM3/M5 Stuart, M4 Sherman i innych). Po skopiowaniu w ZSRR masowo stosowany w radzieckich czołgach włączając T-34 oraz T-70, a także pojazdach   niemieckich używanych przez Wehrmacht. Po zakończeniu wojny znalazł się w wyposażeniu Ludowego Wojska Polskiego  jako peryskop obserwacyjny MK-4 i jest do dnia dzisiejszego używany w czołgach oraz wozach bojowych.
Ręczna kamera filmowa. Pionier polskiej oraz światowej kinematografii-Kazimierz Prószyński- był konstruktorem pierwszych aparatów kinematograficznych, m.in. projektora filmowego i ręcznej kamery filmowej. Skonstruował także pierwszą ręczną i automatyczną kamerę filmową pozbawioną statywu –aeroskopu( pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa o napędzie automatycznym zbudowana w 1908).

Kazimierz Prószyński był autorem szeregu wynalazków głównie związanych z techniką fotograficzną oraz filmową m.in. kinofon – system jednoczesnej emisji obrazu i dźwięku, autokreator– urządzenie umożliwiające czytanie tekstu osobom niedowidzącym. Kazimierz Prószyński był autorem szeregu wynalazków głównie związanych z techniką fotograficzną oraz filmową m.in. kinofon – system jednoczesnej emisji obrazu i dźwięku, autokreator– urządzenie umożliwiające czytanie tekstu osobom niedowidzącym.

Wycieraczka do szyb samochodowych. Jedną z osób, którym przypisuje się ten wynalazek, był Polak,Józef Hofmann  (1876–1957), którego pomysł wdrożony został do seryjnej produkcji w fabryce Forda. Dokonał on tego odkrycia obserwując wahadłowy ruch. Ponadto Hoffmanowi przypisuje się również m.in. wynalezienie:  podwyższanego stołka do fortepianu, samochodowych zegara, maszynki elektrycznej do gotowania, spinacza biurowego oraz szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w fortepianach, balonach i samolotach.)

Polskie społeczeństwo, zwłaszcza ery przemysłowej, było wyjątkowo kreatywne, a duch wynalazczości nie umarł do dziś. Czasami aż trudno uwierzyć w to, że było tylu wspaniałych polskich wynalazców. Korzystamy z ich osiągnięć nie zastanawiając się nad ich twórcami. Niestety Polacy mają niewielką wiedzę z dziedziny rodzimych wynalazków i częściej skupiają się na zagranicznych("zachodnich") innowacyjnych patentach. To tyko nieliczne wynalazki o polskim pochodzeniu.

Mati 

Grafika:
http://i1.ryjbuk.pl/045e9339fbe086cf1d04660a646c94690e370ac9/polak-potrafi-jpg
https://3.bp.blogspot.com/-oBBOGBYuqZ0/V6T2y43ET3I/AAAAAAAAGoM/28GRrmzGNP8BhWId-iJ0UXT2h19lvXHLgCLcB/s320/poll.png
https://2.bp.blogspot.com/-0NJDVufKM90/V6T3xxDQ3_I/AAAAAAAAGoU/M9BXz8NKNTcsImwMiYdIejuzcg4uIaIAgCLcB/s400/polll.png
https://3.bp.blogspot.com/-LJD7hVDYCz4/V6T6t6RxFQI/AAAAAAAAGok/2Nj_yn8Ia508i1ReYvfgpk0bY1ZUxXnqACLcB/s400/pllll.png
https://2.bp.blogspot.com/--Y0h-SiTbSU/V6T7XNcTjsI/AAAAAAAAGoo/DhfvnJkwBB093WHMWvEXjD9n7Rau8YJHwCLcB/s1600/pol2.png

12 komentarzy:

 1. Warto wspomnieć o Erneście Malinowskim, który wybudował najwyższą kolej świata. Po klęsce powstanie listopadowego wyemigrował do Peru. Szybko znalazł tam pracę, ponieważ z wykształcenia był inżynierem. Budowę linii kolejowej Lima-Oroya zaczął budować w 1872 roku. Najwyższe jego elementy leżą na wysokości 4579 metrów n.p.m. Licząca niecałe 220 km trasa zawiera 62 tunele, których łączna długość to około 6000 m. Najdłuższy tunel liczy 1200 m. Oprócz tego prawie 50 mostów i wiaduktów. Wybudowana linia kolejowa jest czynna do dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe fakty! Lekko się czyta takie posty, brawo dla autora! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo często to co jest "nasze" nie zyskuje podziwu z naszej strony. W gimnazjum na lekcjach techniki poznawaliśmy polskich wynalazców i zapamiętałam, że Polacy stworzyli krótkofalówki i kamizelki kuloodporne. Możemy być dumni z naszych polskich wynalazców, stworzyli oni coś co służy wszystkim narodom.

  OdpowiedzUsuń
 4. No, no, jestem pod wrażeniem. Polacy są często pomijani na arenie międzynarodowej, a przecież nasz zapał do pracy i wytrwałość, jak widać, służy i będzie służył całym pokoleniom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post, lecz na pierwszych zdjęciach pokazany jest fiat 126p potocznie nazywany "maluchem", który był zkonstruowany przez włochów, a w Polsce był tylko produkowany na włoskiej licencji. A pierwsze peryskopy odwracalne były stosowane w polskich czołgach 7tp.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałem pojęcia, że takie urządzenia jak krótkofalówka czy helikopter zostały wynalezione przez polaków. Naród Polski jest zdecydowanie niedoceniany pod względem ambicji oraz pomysłowości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka miesięcy temu czytałem artykuł na temat wynalazków Polaków. Większość polskich wynalazców jest obecnie zapomniana i niedoceniona.

  OdpowiedzUsuń
 8. Po przeczytaniu powyższego postu, jestem naprawdę pod dużym wrażeniem osiągnięć polskich wynalazców, ale niestety z bólem serca muszę przyznać, że gdyby nie ten post zapewne o nazwiskach wielu z nich nigdy bym nie usłyszał.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy post.Osiągnięcia Polaków są zdumiewające.Nie zdawałam sobie sprawy z tego jak wiele rzeczy zawdzięczam Polakom.Warto wspomnieć,że tiaminę czyli obecnie witaminę B1 odkrył Polak Kazimierz Funk w 1912 r.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam gdzieś (ale nie wiem ile w tym prawdy), że niebieski laser wynaleźli polscy studenci, ale nie wiedzieli jak go wykorzystać, więc go sprzedali. I teraz mamy np filmy na blue-ray.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy post. Nie wiedziałam, że Polacy mają na swoim koncie takie wielkie wynalazki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń