18 sierpnia 2016

Oglądamy filmy


          
         Rekordzista wśród serialiSerial stał się fenomenem
niepodobnym do żadnego brytyjskiego programu telewizyjnego.
Oficjalnie liczba fanów  nigdy nie została ustalona,
jednak serial ma wielbicieli zarówno w całej Europie,
jak i na świecie.
(z Wikipedii)


Z Doktorem pierwszy raz spotkałem się w 2005 roku, kiedy powrócił on na nasze ekrany po długiej przerwie. Prawdziwym jednak fanem serialu, tak zwanym whovian, stałem się dopiero w wieku 13 lat. Właśnie wtedy nawet kosz na śmieci przypominał daleka, a gdy mijałem jakiś pomnik, pamiętałem rady dziesiątego doktora, którego grał David Tennant: "Don't blink! You blink ...You're dead". Oczywiście, te słowa odnoszą się do płaczących aniołów- pomników, które — gdy na nie patrzymy — stoją nieruchomo, gdy zaś spuścimy z nich oko, wtedy poruszają się i przenoszą nas do dowolnego stałego punktu w czasie.  
Doctor Who to najlepszy brytyjski serial science fiction, jaki kiedykolwiek powstał. Jego fabuła opiera się na losach humanoidalnego Władcy Czasu podróżującego w czasoprzestrzeni żyjącym statkiem kosmicznym TARDIS wraz ze swoimi towarzyszami, którzy najczęściej są ludźmi. Emisja serialu rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii na kanale BBC One, o godzinie 17:16:20 czasu Greenwich w dniu 23 listopada 1963 roku. Serial dzieli się na dwa okresy: tak zwany Classic Who (sprzed 2005) i New Who(od 2005). Klasyczna część serialu liczy 26 serii, nowa zaś na razie jedynie 9. Pierwszymi twórcami serialu byli: Sydney Newman, Donald Wilson oraz scenarzysta C. E. Webber. Aktualnym scenarzystą serialu jest Steven Moffat. Serial Doktor Who ukształtował gatunek science-fiction i  późniejsze produkcje tego gatunku bazowały na jego  dokonaniach. Serial widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższy serial science-fiction na świecie. Posiada także rekord Guinnessa za równoczesną emisję odcinka w największej ilości krajów.
Każda seria jest przepełniona akcją, jak i wieloma zagadkami. Dzięki temu nie można przestać go oglądać. Pierwotnym założeniem serialu była edukacja oraz wychowanie widza, lecz z czasem serial zmieniał swoją koncepcję. Za pomocą podróży w czasie chciano przenosić widza zarówno w przeszłość, do ważnych wydarzeń historycznych, jak również w przyszłość, by ukazać mu nowe odkrycia naukowe. Doktor Who miał być familijnym serialem. Jednak science fiction zdominowało serial, a motywy historyczne, które nie były zbyt popularne, zostały odsunięte na dalszy plan – jako tło do przedstawianej historii. W latach 1967-1978 zniszczono wiele starych odcinków Doktora Who, głównie historie przygód dwóch pierwszych Doktorów (granych przez Williama Hartnella i Patricka Troughtona). W sumie w archiwach BBC brakuje 97 z 253 odcinków produkowanych przez pierwszych sześć lat. Tytułową postać serialu do tej pory grało trzynastu aktorów.

Doktor Who odniósł tak wielki sukces dzięki temu, iż ukazuje coś, o czym ludzkość marzy. Podróże w czasie zawsze intrygowały ludzi. Serial kształtuje głęboką więź widza z bohaterami. Wielu oglądających utożsamia się z doktorem, jak i z jego towarzyszami. Doktor Who ukazuje, jak ważną rolę odgrywają inni ludzie w życiu człowieka. Ukazuje to na przykładzie Doktora, który tylko  pozornie jest szczęśliwy, ponieważ nie posiada swojej planety. Doktor cierpi z powodu tego, że jest nieśmiertelny, a  jego towarzysze go opuszczają i umierają. Kocha przyjaciół i nie może znieść ich odejścia. Z tymi uczuciami widzowie się utożsamiają, ponieważ również doświadczają  bolesnych rozstań w swoim życiu. Doktor przeżywa takie straty w nieskończoność. Widzowie w pewnym sensie utożsamiają się z bohaterami i chcieliby podróżować w czasie, a także  przeżywać niesamowite  przygody.

Doktor jest nieszczęśliwym Władcą Czasu, pełnym wewnętrznego gniewu, który jednak rzadko ukazuje. Jest miłosierny, nie obarcza winą Daleków za zniszczenie jego planety. Jest przykładem tego, że ludzie powinni potrafić wybaczyć nawet największe zbrodnie. Opanowanie  Doktora i moc jego gniewu ukazuje cytat: Nigdy nie podniósł głosu. To była najgorsza rzecz. Gniew Władcy Czasu. I wtedy odkryliśmy, dlaczego ten Doktor, który walczył z bogami i demonami, dlaczego uciekał i skrył się przed nami… Po prostu był miły. Cała rasa Władców Czasu została zniszczona podczas wojny czasu, którą opisał Doktor: Była wojna. Wojna Czasu. Ostatnia Wielka Wojna Czasu. Moi ludzie walczyli z rasą zwaną Dalekami, dla dobra wszelkiego stworzenia. I oni przegrali. My przegraliśmy. Wszyscy przegrali. Teraz już ich nie ma. Mojej rodziny. Moich przyjaciół. Nawet tego nieba.
Jego planeta nie została zniszczona, ale zawieszona w czasie i przestrzeni przy pomocy wszystkich 13 inkarnacji doktora, czego dowiadujemy się dopiero w odcinku specjalnym z okazji 50-lecia serialu. Co odpowiedzielibyście, gdyby kosmita spadł w niebieskiej budce i powiedział : Cały czas i przestrzeń, wszystko, co się wydarzyło lub kiedykolwiek się wydarzy. Gdzie chcesz zacząć?. Właśnie gdzie byście zaczęli? Allonsy - jak mawiał dziesiąty doktor.

Silencio

Grafika:
http://cdn.playbuzz.com/cdn/1d45585a-92d5-4b27-ada1-7f7de91e1dcd/16e30632-7aab-4aee-802c-f522e4ecb9cd.jpg
http://pre04.deviantart.net/0907/th/pre/f/2011/142/c/d/cd75a900540500f10c7ceb975279a7d9-d3gzd4h.jpg
http://www.doctorwhoworld.org.uk/Images/episodes/timedalsl.jpg
http://www.themindrobber.co.uk/police-box/TARDISes.png

12 komentarzy:

 1. Nie oglądam tego typu seriali. Ale Twój post zachęca do zobaczenia chociaż jednego odcinka "Doktora Who". Bardzo dobra praca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post. Nigdy nie słyszałem o "Doktorze Who", ale wydaje się być bardzo interesującym serialem. Był produkowany przez wiele lat, więc można go nawet nazwać "kultowym".

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli ktoś tak jak ja nie wie na czym opiera się ten serial to polecam ten link http://gallifrey.pl/doctor-who-faq/, wszystko ładnie wyjaśnione.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałem o tym serialu, ale twój opis zachęcił mnie do obejrzenia go. Bardzo lubię filmy o takiej tematyce. Czy ten serial jest nadawany w polskiej telewizji?

  OdpowiedzUsuń
 5. Moi znajomi oglądają ten serial i bardzo go chwalą, namawiają mnie żebym obejrzała chociaż jeden odcinek. Pewnie kiedyś obejrzę, może akurat mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po przeczytaniu tego postu mogę z pewnością stwierdzić, że serial jest naprawdę godny uwagi i zainteresowania, według mnie świadczą o tym ciekawa fabuła i wciągające przeżycia wewnętrzne głównego bohatera. Mam też wątpliwą i niewielką nadzieję, na to że w przyszłości będę mógł obejrzeć chociaż jeden odcinek tego serialu w polskiej telewizji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serial byl emitowany kilka lat temu w TVP lecz obecnie mozna go oglądać na stacjach brytyjskich takich jak BBC.

   Usuń
 7. Świetny post! Akurat jestem chora i mam mnóstwo czasu...:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post.Nie przepadam za filmami science fiction,ale ten wydaje się bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdy byłam mała, uwielbiałam ten serial. Po obejrzeniu odcinka o płaczących aniołach nie mogłam spać, tak bardzo się bałam. W Anglii na każdym kroku można spotkać nawiązania do tego serialu ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię tego typu seriali i niestety nawet post mnie nie przekona do obejrzenia. Wolę coś opartego na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oglądam DW od wielu dobrych lat i zgadzam się z Tobą - nie można od niego się oderwać. To jest jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Nie da się mu nie oprzeć.
  Artykuł jest ciekawy i bardzo przekonujący dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z serialem. Autor zamieścił wiele podstawowych faktów i ciekawych cytatów.
  Plusem dla Ciebie jest opisanie uczuć i więzi związanych z oglądaniem serialu (do tej pory beczę, gdy oglądam Doomsday). Czytałam wiele artykułów na ten temat i nie było o tym żadnej wzmianki, co bardzo mnie irytowało. Nie tylko walki z potworami, czy zwiedzanie wielu tajemniczych miejsc jest najważniejsze. Uczucia, relacje pomiędzy Doctorem a towarzyszami - to także istota całego serialu.
  Niestety, post ma kilka minusów. Mógł być nieco dłuższy , gdyby zawierał wiele ważnych faktów, na przykład: Co powoduje, że serial trwa tak długo (no spoilers) oraz informacji o 50-leciu serialu (WHY? WHY?), czy opis (albo wymienienie) postaci odgrywających rolę Doctora . Czułam lekki niedosyt spowodowany brakiem tych informacji, jednak to nie zmieniło mojej oceny i stawiam mocne 7/10.

  Teraz wystarczy czekać na 10 sezon. :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń