29 lipca 2016

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


             
          Lusail – miasto przyszłości


                   Interesuję się przyszłością, bo w niej spędzę resztę życia.
                                                                              (Charles Kettering)


Zawsze chciałem wybrać się na Mistrzostwa Świata lub Europy w piłce nożnej, ale jak dotąd, nie miałem okazji. Śledzę za to każde z dużym zainteresowaniem. Poza wydarzeniami boiskowymi interesuję się też miejscami, w których się one odbywają. Gdy dowiedziałem się, że mistrzostwa w 2022 odbędą się w Katarze - najbogatszym państwie świata,  spodziewałem się,  że wydarzenie na pewno będzie niezwykłe, ale nie wiedziałem, że aż tak.

Próbując zbudować miasto na miarę XXI wieku, i tak trzeba zacząć od początku. Nawet jeśli tym początkiem jest gorąca pustynia. Katar jest gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022. Władze Kataru wiedząc, że mundial to dla nich świetna reklama na arenie międzynarodowej, bowiem odwiedzą ich tłumy turystów,  poza stadionami budują również całkiem nowe miasto. Lusail jest położone około 23 km na północ od centrum Dohy (stolica Kataru). Zajmuje  powierzchnię 37 km kwadratowych, czyli niewiele większą niż Zamość i ma zapewnić zakwaterowanie aż 450 000 osobom. Koszt jego budowy  wyniesie około 45 miliardów dolarów. Miasto będzie podzielone na 19 dzielnic i cztery ekskluzywne wyspy. W planach jest wybudowanie portu, terenu mieszkaniowego, hoteli wypoczynkowych, dzielnic handlowych, luksusowych sklepów i zaplecza rekreacyjnego,  na przykład park, dwa pola golfowe, zoo. W samym centrum miasta ma się znajdować Lusail Iconic Stadium. Stadion ma być otoczony fosą, połączony z parkingami za pomocą mostów. Ma pomieścić prawie 90 tysięcy widzów. Jego kształt jest inspirowany tradycyjnym arabskim statkiem żaglowym - Dau.
Jednym z większych problemów jest temperatura, która w lecie wynosi około 45° C. Stadion jednak zostanie wyposażony w całkowicie rozsuwany dach, specjalny system chłodzący, który będzie wykorzystywał do tego promienie słoneczne. Ta energia zostanie przetworzona przez kolektory słoneczne umieszczone na całym obiekcie. Dodatkowo ma być zastosowane urządzenie do wytwarzania chmur. Cała energia, komunikacja i transport będą zarządzane z jednego miejsca dowodzenia, czyniąc z Lusail "inteligentne miasto", które potrafi automatycznie przystosować się zarówno do zmiennych warunków pogodowych,  jak i do sytuacji na drodze. Linie gazowe, wodne i elektryczne miasta są rozplanowane w podziemnej sieci tuneli, co pozwali na prace konserwacyjne, które nie będą zakłócać życia ludzi na ziemi. Mieszkańcy i goście będą się poruszać za pomocą sieci kolejowej, wodnych taksówek i podziemnych tuneli dla pieszych.  Poniżej: Luisail w 2015 roku.
Na razie jednak to wszystko głównie teoria, pracę wciąż trwają, a co z tego wyniknie, zobaczymy dopiero za kilka lat. Mam nadzieję jednak, że ten projekt się uda i będę miał kiedyś okazję zwiedzić miejsce, które w przeciągu kilku lat z pustyni zmieniło się w nowoczesne miasto.  Poniżej: wizualizacja miasta.
W innych krajach przed mistrzostwami dokonuje się jedynie remontów, budowy dróg i pojedynczych obiektów. Przed Euro 2012 Polska miała niemałe problemy z  terminem ukończenia prac  przy budowie  stadionów. Ostatecznie  mistrzostwa  zakończyły  się pełnym sukcesem, Polska pokazała się z dobrej strony, a dochody przerosły oczekiwania. Katarczycy zamierzają osiągnąć jeszcze większy sukces.

Smaczny

Grafika:
http://www.e-architect.co.uk/images/jpgs/qatar/lusail_iconic_stadium_f071010.jpg
http://www.welt.de/multimedia/archive/01270/katar_lusail_DW_Sp_1270132s.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-nD7pWj8F_Tk/V5shMjONKzI/AAAAAAAAGl8/x68023G-0vQ8IIiJ8T08w_vfYhBLGw3lgCLcB/s1600/liii.png
https://4.bp.blogspot.com/-FaKxg9KKXLU/V5sha_XU6TI/AAAAAAAAGmE/IZq84hXXaWYx-35OE2M06pRm8vVnsK1VwCLcB/s1600/liiiuu.png

20 komentarzy:

 1. Świetny post. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję odwiedzić to nowe miasto.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mistrzostwa 2020 w piłce nożnej mimo że się jeszcze nie zaczęły to już przeszły do historii. Do tej pory mundial odbywał się w lecie a w 2020 roku odbędzie sie w lispadzie i w grudniu. Miasto,które budują będzie niesamowite. Mam nadzieje,że zdążą do mundialu i wszystko odbędzie się bez żadnych problemów, tak jak w Polsce w 2012 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno zdążą, tym bardziej, że Mundialu w roku 2020 nie będzie (w 2018 w Rosji, a w 2022 w Katarze) ;)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post, fajnie że interesując się piłką nożną zaciekawia Cię nie tylko gra ale też wydarzenia z tym związane. Nawiązując do tematu to niesamowite do czego człowiek doszedł, rozwój technologii jest już tak duży , że człowiek jest zdolny kierować nawet pogodą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałbym uspokoić autorkę postu. Miasto na pewno powstanie. Katar jest zbyt bogatym i kładącym nacisk na reklamę międzynarodowym krajem, aby pozwolić sobie na kompromitację. Gdyby coś szło nie tak, to dorzucą do puli kilkadziesiąt "baniek" więcej i wszystko im wyjdzie :) Natomiast trzeba przyznać, że symulacje miasta wyglądają wspaniale i patrzenie na miasto po jego powstaniu powinno być czystą przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej i do tego w takim miejscu - niezwykłe przeżycie. Życzę Ci, abyś kiedyś odwiedził ten kraj,wspomniał ten post i z wielkim uśmiechem na twarzy przypomniał sobie, że jesteś w miejscu, o którym niegdyś wydawało Ci się, że możesz tylko pomarzyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym w przyszłości wybrać się do takiego miasta! Bardzo ciekawy post. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie słyszałam o czymś takim jak "nowe miasto". Nawet nie myślałam, że którekolwiek państwo zdecyduje się na coś podobnego. Dziękuję Ci Smaczny za ten post! Plany Kataru dla Lusail brzmią fantastycznie. Oby wszystko poszło po ich myśli :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post.Chciałabym w przyszłości odwiedzić ten kraj.Interesuje się piłka nożną,bardzo lubię oglądać mecze piłki nożnej. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Lusail to świetny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 9. W Katarze już raz odbyły się mistrzostwa świata była to piłka ręczna mężczyzn w 2015 roku. Sprawny przebieg tamtych mistrzostw może napawać dużym optymizmem, ja w każdym razie uważam że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Lusail odbędą się niemal na pewno, dając świetna promocję arabskiemu państwu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy post! Bardzo spodobał mi się projekt stadionu, ma interesujący kształt.

  OdpowiedzUsuń
 11. To niesamowite, że Państwo aż tak bardzo przygotowuje się na mistrzostwa które się w nim odbędą.
  Widać jak ogromną miarę mają nadchodzące wydarzenia w 2022 roku.
  Bardzo bym chciała się pojawić w nowym mieście Lusail, które z pewnością zapamiętam dzięki temu postowi!

  OdpowiedzUsuń
 12. Pomysł jest nadzwyczajny, ale trudny i drogi do zrealizowania. Trzymam kciuki aby wszystko się powiodło.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pomysł ciekawy, aczkolwiek należy zapytać jak ułoży się przyszłość tego miasta po zakończeniu Mundialu. Czy takie miasto będzie zdolne utrzymać się, zwłaszcza, że jest zlokalizowane na środku pustyni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasto nie znajduje się na środku pustyni, lecz na wybrzeżu. Zatem myślę, że dostęp do wody nie będzie tutaj problemem.

   Usuń
 14. Całe miasto sterowane z jednego miejsca? To brzmi niebezpiecznie. Hakerzy już wielokrotnie pokazali, co potrafią. W każdym oprogramowaniu można znaleźć backdoor. Będą musieli zatrudnić naprawdę dobrych informatyków, żeby zabezpieczyć to miasto. Chociaż i tak wątpię, aby im się udało.

  OdpowiedzUsuń
 15. Super to zostało opisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń