27 marca 2016

Wspomnienia, wspomnienia

                   

                       Jesteśmy  młodzi, bardzo młodzi... 

                                    Bo coś w szaleństwach  jest młodości (...)
                                                                                           (Leopold Staff)


                                                   (Na podstawie kroniki klasowej)
                                                                         Część II


Trzecia klasa – 1999/2000.Wychowawczyni – ta sama! Gospodarz – Ewa B., zastępca – Aleksandra A. Kronikarz – Agnieszka Sz.
Wrzesień 1999.Nasi ludzie – aż 9 osób!  -  z zespołu „Zamościaki” wiodą światowe życie. Treningi w Łabuniach, występ dla młodzieży izraelskiej,  występ przed litewską polonią...  zwiedzanie Wilna, Msza Święta  w Ostrej Bramie, zwiedzanie cmentarza na Rossie, stąpanie śladami Mickiewicza.
30 września 1999. Ten szczególny dzień został przygotowany przez żeńską część klasy, czego szanowni panowie nie docenili....
11 listopada 1999. Nam – humanistom przypadł w udziale obowiązek zorganizowania akademii poświęconej rocznicy odzyskania niepodległości. Opracowaliśmy scenariusz do przedstawienia zatytułowanego I wzniósł się orzeł biały. Dzięki wysiłkom całej klasy i wychowawczyni owacje wynagradzające nasze trudy słychać było pod Ratuszem.
6 grudnia 1999. Mikołajki! My w akcji, co widać (trochę niewyraźnie) na poniższym rysunku.
Styczeń 2000. Uwaga! Nadchodzą osiemnastki....
Nie wiemy kiedy. Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą – obowiązkowo Kuncewiczówka (gdzie ten szal Róży?), ruiny zamku, Góra Trzech Krzyży, Fara i inne miejscowe atrakcje. Na poniższym obrazku (niestety, nie Agnieszki, ale pewnie potrafiłaby narysować tak samo) część rynku i Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym.  
Czwarta klasa!!!
Wrzesień 2000. Do klasy maturalnej dotarliśmy w składzie: Aleksandra A., Katarzyna B., Michał B., Ewa B., Katarzyna B., Artur B., Agnieszka D., Katarzyna F., Iwona H., Konrad J., Dariusz K., Małgorzata K., Grzegorz K., Barbara L., Joanna L., Dominka Ł., Małgorzata M., Dominika M., Anna M., Witold N., Aneta P., Agnieszka R., Arleta S., Anna S., Adam S., Anna S., Agnieszka Sz.,  Dorota W. W dalszym ciągu wychowuje nas Pani Krystyna K.,  prezesują nam Ewa B. na zmianę z Olą A., a budżetem się zajmują: Aneta P. i Adam S. Kronikę prowadzi Agnieszka Sz.

9 września 2000. Podczas Mszy Świętej na Rynku Wielkim w Zamościu prymas Polski kardynał Józef Glemp ukoronował obraz Matki Bożej Opieki, zwanej Łaskawą bądź Odwachowską. Według tradycji, wizerunek Madonny narysował węglem na drzwiach odwachu (wartowni straży garnizonowej przy miejskim ratuszu) w drugiej połowie XVIII wieku więzień posądzony o popełnienie zbrodni. Modlił się przed obrazem, prosząc o ulgę w cierpieniach i wykazanie jego niewinności. Pewnego razu, jak odnotowano w kronikach, łańcuchy opadły, a obraz  otoczyła światłość. Z czasem wizerunek Madonny, wzorowany na rozpowszechnionej podówczas ikonie Matki Boskiej Smoleńskiej, został wycięty z drzwi i zawieszony na ścianie odwachu. W czasie wojen napoleońskich przeniesiono go do Kolegiaty, obecnej Katedry, gdzie czczony jest do dziś.
Kronikarze  zamyślili się i  nie zapisywali dat. Tak czy owak też coś się działo! Byliśmy na przykład w zamojskim archiwum. Wspólnie z katechetką Bożeną J. oraz wychowawczynią zorganizowaliśmy agapę w Krasnobrodzie. To była dopiero uczta!
Muzeum zamojskie miało  wystawę  rekwizytów z filmu Ogniem i mieczem Hoffmana, byliśmy więc i tam. Cóż to za radość: tu strój Zagłoby, tam Bohuna. Gośka M. pasuje na rycerza Aśkę L., a potem obie tulą się do wypchanego niedźwiedzia. Darek trzyma łuk, Grzesiek K. , Michał B. i dziewczyny wznoszą puchary, a Kasia F. weszła na siodło. Ogólna radość uwieczniona na zdjęciach.
O! Jest data! 28 października 2000.  Pielgrzymka na Jasną Górę. Mimo kłopotów organizacyjnych, dotarliśmy szczęśliwie do Częstochowy i równie szczęśliwie  wróciliśmy do domu. Przez cały dzień mogliśmy zwiedzać klasztor, uczestniczyć we Mszy Świętej, Drodze Krzyżowej i Apelu Jasnogórskim. Choć podróż była męcząca, a tłumy ludzi nie sprzyjały skupieniu, warto było trochę pocierpieć... Na zdjęciu niżej: dziewczyny przy szwedzkiej kolubrynie, którą bohatersko wysadził Kmicic!?
Październik – listopad 2000.Nasi ludzie mają i inne talenty, nie tylko taneczne czy sportowe. Aleksandra A. i Katarzyna F. znalazły się (to znaczy ich wiersze) w antologii  „Kształt słowa”. W Zaduszki 2000 roku autorzy tomiku byli gośćmi „Podwieczorku czwartkowego” w Zamojskim Domu Kultury. Miejscowa prasa się o nich rozpisuje, a my się cieszymy   z  sukcesu koleżanek.
A potem? Studniówka, no i  matura. Oczywiście, zdana i to dobrze! Dlaczego nikt nie opisał tych wydarzeń?

Agnieszka, Aleksandra, Dominika

Grafika:

grafika własna
http://cp12.nevsepic.com.ua/63-2/1354650706-0424252-www.nevsepic.com.ua.jpg 

50 komentarzy:

 1. Lubię czytać wspomnienia poprzednich roczników i mam nadzieję, że moja klasa też zacznie prowadzić kronikę. Miło byłoby przeczytać wpisy sprzed kilku lub kilkunastu lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama nadzieja nie wystarczy. Trzeba kupić kronikę i znaleźć chętnych do jej prowadzenia. To tylko tyle i aż tyle! Czy dziś młodzież potrafi się zdobyć na taki wysiłek?

   Usuń
  2. Uważam, że taki dziennik to jest świetna pamiątka. Dziś niestety mamy inne czasy. Wystarczy, że jest facebook, snapchat itp.

   Usuń
  3. To nie jest dziennik, tylko kronika. Nawet nie widzisz różnicy. "Wystarczy, że jest facebook, snapchat itp." - piszesz. A ja pytam, do czego wystarczy? Potem dodajesz: "Dziś niestety mamy inne czas" Rzeczywiście, niestety.

   Usuń
  4. Faktycznie popełniłem błąd, nie wiem dlaczego napisałem że to dziennik. Drugie zdanie ma charakter sarkastyczny. Ja sam dużo czasu spędzam na facebooku, lecz staram się nie wypierać ze swojego życia innych metod archiwizacji wspomnień. Ostatnio facebook stał się dobrym zastępca albumu, dziennika, kroniki. Nawet już nie wysyłamy kartek świątecznych bo można napisać post do znajomego.

   Usuń
 2. Świetnie opisane, czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Msza Święta pod przewodnictwem księdza prymasa musiała być wielkim przeżyciem. Osoby z zespołu "Zamościanki" zasługują na uznanie. Występowanie poza granicami kraju to zawsze wielkie wyróżnienie i wyzwanie jednocześnie dla tych osób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspomnienia są wspaniałą sprawą nie tylko dla tych, którzy je przeżyli. Tu przedstawione zostają wystawione na światło dzienne, byśmy mogli dostrzec podobieństwo między dawną rzeczywistością a obecną. I jak widać, jest ono nawet duże. Historia rzeczywiście lubi się powtarzać, a owe przygody to tylko na to dowód.

  OdpowiedzUsuń
 5. Post przeczytałam jednym tchem. Gratulacje należą się zarówno kronikarzom, jak i autorom (autorowi?) rysunków. Dobra robota!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak widać lata spędzone w liceum były bardzo udane. Wspaniali ludzie, klasa i nauczyciele. Niezapomniane historie, które zostaną długo w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prowadzenie kroniki klasowej pozwala na wspominanie czasów szkolnych nawet po kilkunastu latach.Tworząc ją trzeba poświęcić trochę czasu,ale sprawia to wielką przyjemność a efekt końcowy będzie unikatowy.

  OdpowiedzUsuń
 8. No i doczekałam się kolejnej części :) Szkoda, że nie ma zdjęć z tego muzeum, bo dużo się tam działo. No i nie ma części studniówkowej,szkoda...ale fajnie było przypomnieć sobie o krasnobrodzkiej agapie i wyjeździe do Kazimierza. No i wielkie brawa dla Agnieszki Sz. za te rysunki w kronice...Do tej pory nikt mnie tak pięknie nie narysował :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychowawczyni28 marca 2016 12:58

   Ewo! Jest już zdjęcie z muzeum. To ja je zgubiłam. Przepraszam i jeszcze raz pozdrawiam.

   Usuń
  2. Super :) a może ktoś z naszej klasy ma jakieś ciekawe zdjęcia? Ze studniówki czy matury? albo z wypadu do Dominiki Ł. Tam też było ciekawie :) Postaram się coś odnaleźć :)

   Usuń
  3. U Dominiki Ł. rzeczywiście było ciekawie. Ognisko między wąwozem i lasem, środek nocy i do tego opowieści o miejscowych duchach. Do dziś mnie przechodzą ciarki. To moje najfajniejsze spotkanie przy ognisku! I dowód na to, że młodzież może się świetnie, a przy tym kulturalnie bawić.

   Usuń
 9. Bardzo humorystycznie napisane. Podobają mi się posty o wspomnieniach dawnych uczniów. Mam nadzieję, że pojawi się takich jeszcze więcej. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejny wpis o wspomnieniach uczniów z liceum. Jak widać są to najlepsze lata życia i ich się nie zapomina. Mam nadzieję, że też bardzo dużo wydarzeń zapamiętam z czasów szkoły średniej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mówią, że najlepiej spędzone lata młodości są w liceum. Zgodzę się z tym. W liceum zmieniamy się od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Zazwyczaj to wspominamy te dobre chwile, a złe puszczamy w niepamięć. Trzy lata nauki szybko mijają. Chciałabym jak najlepiej wspominać lata spędzone w liceum!

  OdpowiedzUsuń
 12. Naszą szkołę skończyło tyle znanych osób...
  Parafrazując szkolny hymn: "Jestesmy młodzi, bardzo młodzi, a każdy z nas chce zdobywać świat." W każdym młodym człowieku jest chęć do działania, nieraz tysiąc pomysłów na minutę... Wystarczy tylko pozwolić nam się popisać. A poprzez naukę na własnych błędach, wejdziemy w dorosłość pewni, że damy radę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaskoczyła mnie ta klasa. Nie dośc, że ich kronika znacznie różni się od innych, bo jest napisana bardzo lekko, rezolutnie i z dozą dystansu do siebie nawzajem i świata, to dotyka w pewien sposób teraźniejszości i sprawia, że przez chwilę poczułam, jakby ta przestrzeń prawie 20 lat (toż to daleko jak lata świetlne!) różnicy nic nie znaczyła. Naprawdę utalentowana i kreatywna klasa i, jak w poprzednim poście moja klasa zauważyła, wydaje się podobna do naszej :) Mam nadzieję, że i my, i inni też będziemy tak nas wspominac! Tym bardziej że mam wrażenie, że wiele osób z przedstawionej w tej kronice klasy jest teraz wyjątkowymi osobami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lata spędzone w liceum pozostawiają trwały ślad w naszych umysłach i sercach, są to lata do których z sentymentem będziemy sięgać pamięcią, wspominać ludzi, nauczycieli, koleżanki, kolegów. Chciałabym przeżyć z moja klasa tyle fajnych wydarzeń jakie miała klasa C na przełomie 4 lat pobytu, nauki w naszej szkole.

  OdpowiedzUsuń
 15. II część, podobnie jak pierwsza bardzo mnie zaciekawiła, poprawiła mi humor. Czekam na więcej postów tego typu!

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobrze, że powstają takie posty, bo dzięki nim (chyba wszyscy) możemy upewnić się, że lata spędzone w liceum będą naszym najlepszym okresem w życiu, a ponadto możemy dowiedzieć się czegoś o przeszłości naszej szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wspomnienia krótsze niż poprzednie, ale opisują ważne wydarzenia. Zazdroszczę klasie odwiedzin wystawy rekwizytów z filmu "Ogniem i mieczem".

  OdpowiedzUsuń
 18. @julkazwiernik29 marca 2016 12:48

  Większość swojego czasu spędzamy w szkole. Tutaj przeżywamy swoje pierwsze poważne związki, prawdziwe przyjaźnie i wiele wiele innych. Za parę lat problemy które teraz wydają nam się trudne i bez rozwiązania będą dla nas banalne. Cieszę się, że mogę zapoznać się ze wspomnieniami absolwentów. Mam nadzieję, że takich postów będzie więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Miło jest po latach przeczytać wspomnienia kolegów z klasy, zobaczyć stare zdjęcia. Pamięć jest ulotna i zdarza się, że każdy uczestnik określonego zdarzenia pamięta coś innego. Dlatego warto wspominać, rozmawiać. Athos Dimulas - grecki poeta, tak pisał o pamięci w wierszu "Dziwy pamięci"
  Przedziwna często jest ta nasza pamięć :
  w wielu wspomnieniach wymazuje prawie
  wątek wydarzeń, pomija ich wagę,
  lubi odtwarzać szczegóły podrzędne
  jakieś momenty, nieistotne sprawy.
  Wreszcie na koniec i z upływem czasu
  szczegół się staje powoli ogniskiem
  skłębionych wspomnień ...

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam dziwne wrażenie, że kiedyś było zupełnie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 21. Liceum to czas, w którym kształtujemy swoją osobowość, charakter i poglądy na różne tematy. W ciągu trzech lat musimy podjąć wiele decyzji, które będą miały wpływ na naszą przyszłość. Mam nadzieję, że nasza klasa, opisze kiedyś w podobny sposób wspomnienia związane ze szkołą średnią.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak widać szkoła nie musi kojarzyć się jedynie z nauką i zarwanymi nocami. To też bardzo wiele miłych chwil i ogrom wspomnień. Z przyjemnością wspomina się już minione lata gimnazjum czy nawet podstawówki i z niecierpliwością czeka na kolejne miłe chwile w liceum. Każdy rok szkolny to nowe odkrycia, doświadczenia, znajomości, więc chyba zawsze można znaleźć pozytywne strony.
  Dodam jeszcze tylko, że wspomniany tu Kazimierz Dolny był celem wycieczki integracyjnej mojej klasy w gimnazjum. Mam więc z nim naprawdę dobre wspomnienia i uważam, że to piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 23. Coś wspaniałego, naprawdę ciekawe wspomnienia, których niejeden uczeń mógłby pozazdrościć. Mam tylko nadzieję, że moje będą równie interesujące! Jak na razie wszystko idzie w dobrym kierunku, miło jest słyszeć, że absolwenci z poprzednich lat mieli wiele atrakcji, a liceum to nie była tylko nauka. To nastraja pozytywnie do dalszej pracy!

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny post tak samo jak poprzedni. Mam nadzieje, że liceum będzie mi się kojarzyło z najlepszymi latami mojego życia .

  OdpowiedzUsuń
 25. Myślę że absolwenci którzy ukończyli naszą szkołę są szczęśliwi na samą myśl o wspomnieniach które pozostały.
  Minęło już tyle lat, nawet nie sądziłam że poprzednie roczniki były takie rozrywkowe, może nawet potrafili się bawić lepiej od nas.
  Bardzo podobał mi się ten czas, gdy wydarzenia były opisywane w kronice, a nie na facebooku.
  Takie wspomnienia pozostaną na zawsze, a te na portalach społecznościowych znikną w "otchłani internetu"

  OdpowiedzUsuń
 26. Fajnie czyta się takie wspomnienia, te wszystkie rzeczy działy się w roku mojego urodzenia i wydają się tak odległa, a czasem nawet abstrakcyjne. Widać radość klasy i chęć spędzania wspólnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 27. Warto zachowywać wspomnienia.Gdyby nie one, życie człowieka nie byłoby wiele warte...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęśliwi, którzy mają dobre wspomnienia,
   albowiem do nich należy
   królestwo radości,
   nadziei i miłości.
   Tak pisze Ewa Glińska- współczesna poetka. Święta prawda!

   Usuń
 28. Wywołana do komentarza przez Gospodarza Ewę B. komentuję :) Super pomysł z blogiem i wspomnieniami. Szczerze, nie pamiętałam, że mieliśmy taką profesjonalną kronikę ;) a dzięki niej wspomnienia wróciły (dzięki dziewczynki) !!! Tylko jednego nie rozumiem tyle lat minęło, a my ciągle młodzi :) Pani Profesor, Ewciu i Cała Wspaniała Reszto Naszej Klasy pozdrawiam Was!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychowawczyni30 marca 2016 12:29

   Pozdrawiam Cię Małgosiu i dziękuję, że znalazłaś trochę czasu w nawale pracy.

   Usuń
  2. Gośka M., pięknie to ujęłaś:)

   Usuń
 29. #olamazurek32131 marca 2016 04:04

  Bardzo przyjemny post. Czytam wspomnienia z uśmiechem na twarzy. Zazdroszczę prowadzenia kroniki. Mam nadzieję, że moja klasa też taką założy.

  OdpowiedzUsuń
 30. "Bo swój świat wyznaczają ludzie, których się spotyka, zdarzenia w których się uczestniczy i wsponienia, które chce się mieć. " zazdroszczę tej klasie tak wspaniałych chwil, ktore teraz mogą wspominać z utęsknieniem.

  OdpowiedzUsuń
 31. Miło zajrzeć do takiej kroniki po upływie kilku lat.Jestem zdania, że liceum to najlepszy czas w życiu.Stajemy sie dorośli i planujemy swoją przyszłość.Zawieramy tyle znajomości,które pamiętamy do końca życia. :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo kreatywna klasa. Mam nadzieję, że też kiedyś będę z taką radością wspominać czasy liceum.

  OdpowiedzUsuń
 33. (i)Janusz Kołyn-Majk5 kwietnia 2016 11:54

  Mam nadzieję, że kończąc tę szkołę będę tak samo pozytywnie nastawiony do moich wspomnień co do mojego uczęszczania. Ale miło jest sobie poczytać jak bawiły się inne klasy w jakże zamierzchłych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 34. #olamazurek3219 kwietnia 2016 10:26

  Wspomnienia cudne, jak zawsze. Najbardziej fascynuje mnie to, że gdy czytam komentarze, to udzielają się też absolwenci, ci ze wspomnień. Piękna pamiątka.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo lubię czytać wspomnienia absolwentów naszego liceum,które wspaniale obrazują niepowtarzalną atmosferę naszej szkoły.Świetny post.

  OdpowiedzUsuń
 36. "Wspomnienia żyją dopóty,
  dopóki do nich wracamy.
  A rozkwitają tym wspanialej,
  im więcej serca wkładamy
  w ich pielęgnowanie."

  Pamiętajmy o tym.

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetne rysunki! Uwielbiam czytać wspomnienia zamieszczane na blogu. :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo żałuję, że moja klasa nie prowadzi kroniki. Mam nadzieję, że niedługo to zmienimy.

  OdpowiedzUsuń
 39. [i]Nie_Napisałem_Komentarza11 maja 2016 03:36

  Prowadzenie kroniki to genialny pomysł i bardzo fajna pamiątka na stare lata.

  OdpowiedzUsuń