4 lutego 2016

Przeczytane, przemyślane, skomentowane
            Nagradzana  głupota
Tylko dwie rzeczy są nieskończone:
wszechświat  i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości.
(Albert Einstein)


Codziennie niemal  słyszymy lub mówimy: głupi jak but (z lewej nogi), głupia gęś, głupi jaś, głupi żart, głupiego robota,  śmiać się jak głupi (do sera), pleść głupstwa, palnąć głupstwo, na głupotę nie ma lekarstwa/rady.  To są związki frazeologiczne, ale bez trudu można znaleźć też przysłowia odnoszące się do głupoty: Komu Bóg rozumu nie da, kowal mu go nie ukuje. Kto z przyrodzenia głupi, i w Paryżu sobie rozumu nie kupi. Co głupiemu po koronkach, kiedy powiada, że to same dziury. Co głupiemu po rozumie, kiedy go użyć nie umie. Człowiek mądry zmienia zdanie, głupiec nigdy. Dureń tylko durnia zrodzi. Głupi jest zawsze niewolnikiem.  Głupiec wszystko robi do połowy.  

Biblijna Księga Przysłów zawiera między innymi takie oto myśli: Głupota człowieka niszczy mu drogę (...) Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Wargi głupiego prowadzą do kłótni (...) Usta głupiego są jego zgubą (...) I głupi, gdy milczy, wydaje się mądrym(...) Niemądry głupotą się cieszy (...) Od człowieka głupiego się odsuń (...)

Filozofowie także wypowiadali się na temat głupoty. Młodość się starzeje, niedojrzałość przemija, niewiedzę można oświecić, lecz głupota jest wieczna -
twierdził Arystofanes. Cyceron z kolei mówił: Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapomnieć o swoich.

Roman Brandstaetter – XX-wieczny  poeta, dramaturg, tłumacz  oraz  znawca Biblii - w Litanii o zbawienie od głupoty pisze: Zbaw nas od głupoty, Panie!/ Jesteśmy solą zwietrzałą i bezużyteczną./ Nie umiemy żyć,/ Nie umiemy myśleć,/ Nie umiemy patrzeć,/ Nie umiemy słyszeć,/ Nie umiemy niczego przewidzieć,/ Nie umiemy z nieszczęść/ Wyciągnąć zbawiennych nauk,/ I tak wspinamy się/- Zgraja ludzi/ Opętanych żądzą zdobywania - /Po stromej drabinie złudzeń,/ A jej szczeble pękają i łamią się/ Pod ciężarem naszych nierozważnych kroków.

Jak zdefiniować głupotę? Głupota to przekonanie, że się ma wiedzę, choć  to się nie potwierdza w rzeczywistości. Głupotą  jest nieumiejętność właściwego postępowania i zachowania. Głupotą jest też  brak samodzielnego myślenia i działania, bo pozwalamy wtedy sobą manipulować. Dotyczy to zarówno jednostek, jak i grup społecznych i jest niezwykle niebezpieczne, gdyż może prowadzić do fanatyzmu. O głupocie mówimy również  wówczas, gdy człowiek nie potrafi skutecznie myśleć w trudnych sytuacjach.

Na początku postu znajduje się obraz  Quentina Massysa,  Alegoria głupoty. Może ktoś zechciałby się chwilę zastanowić nad jego interpretacją i zwrócić uwagę na symbolikę oślich uszu, koguciego grzebienia, błazeńskiego kaftana, laski błazeńskiej(?), na wyraz twarzy...
Nie sposób wyobrazić sobie wszystkie sytuacje, które wynikają z głupoty. Ja chciałbym się skupić na „głupiej”  śmierci, która jest  wyróżniana Nagrodą Darwina. Nie trzeba  nikomu przedstawiać Karola Darwina – każdy bowiem wie,  że jest  twórcą  teorii ewolucji  oraz  teorii doboru naturalnego.  Co roku -  od 22 lat - przyznawane są antynagrody upamiętniające  ludzi, którzy  zniszczyli  swoje  wyjątkowo „głupie” geny  i przyczynili się do udoskonalenia zasobu genetycznego ludzkości. Aby zostać nagrodzonym, trzeba umrzeć w jak najgłupszy sposób  lub utracić  możliwość  reprodukcji – także w idiotyczny sposób.  Laureaci są wyłaniani w wyniku głosowania internetowego na stronie http://www.darwinawards.com/.  

Przywołam kilka przykładów, inne bez trudu można znaleźć w Internecie.

Pierwszy przypadek zdarzył się w ubiegłym roku w Kenii. Dwóch niedoszłych fotografów postanowiło zrobić sobie selfie ze słoniem. Zwierzę   jednak  nie miało ochoty pozować do zdjęcia i zadeptało  amatorów fotografii  - „na śmierć”.

W grupie głupio zmarłych znajdują się również Polacy. W małej miejscowości Karczówka (160 mieszkańców) w wyniku nieszczęśliwego wypadku zmarło  7 osób. Pierwszą ofiarą był kierowca szambiarki, który wdychając toksyczne opary siarkowodoru, stracił przytomność i wpadł do zbiornika z szambem. Pozostali  kolejno mdleli, próbując ratować poprzedniego  i  również wpadali do szamba. I w  ten oto sposób populacja Karczówki zmalała o 5%.

Pewien mieszkaniec Brazylii z kolei  postanowił rozmontować granat przeciwpancerny (RPG), używając do tego samochodu.  Przejeżdżał po granacie kilkakrotnie – bez rezultatu.  Udało się mu to dopiero po użyciu młota kowalskiego, jednak siła eksplozji zabiła Brazylijczyka,  zniszczyła sześć samochodów oraz warsztat.

Równie pomysłowy był pewien Rumun, widział bowiem filmy o Indianach,  którzy przykładali uszy do ziemi, żeby usłyszeć nadciągające  stada koni czy inne zwierzęta. Postanowił wziąć  z nich przykład i nasłuchiwać, czy jedzie pociąg.  Niestety, przyłożył ucho do szyny a nie do ziemi. Tak oto stracił głowę (nie tylko ucho) pod pędzącym pociągiem.

Również dla  pewnego Amerykanina pociąg okazał się śmiertelny. Ten młody człowiek wybrał spacer torami kolejowymi, niestety – jak to młody – słuchał jednocześnie głośnej muzyki przez słuchawki. Co się stało? Nie usłyszał nadjeżdżającego pociągu i dalej ...wiadomo.

Rolnik z Brazylii także odszedł  dość głupio.  Postanowił usunąć gniazdo pszczół, używając pochodni. Ponieważ bał się użądleń, nałożył na głowę plastikową torbę  i zawiązał ją wokół szyi. Po kilku godzinach znalazła go żona – już martwego. Nie pszczoły go jednak uśmierciły, lecz za ciasno zawiązana torba odcięła dopływ powietrza.

Bardzo pomysłowi okazali się też trzej rolnicy z Węgier. Chcąc zabić świnię w sposób humanitarny, skonstruowali paralizator. Jednego śmiertelnie poraził prąd. Drugiemu  – już starszemu – na widok tragedii zatrzymało się serce. Trzeciego także poraził prąd, gdy wyciągał wtyczkę działającego paralizatora, lecz  trafił  jedynie do szpitala. Świnia ocalała.

Wszystkie powyższe historie są autentyczne, a pasjonatów czarnego humoru zachęcam do poszukania innych ciekawych historii. Polecam również piosenkę Dumb Ways to Die,  która idealnie pasuje do klimatu nagród Darwina. Możecie też obejrzeć amerykańską komedię obyczajową Nagrody Darwina.

Adrian 

Grafika:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Quentin_Massys_030.jpg
https://oldearth.files.wordpress.com/2010/05/darwin.jpg
https://pbs.twimg.com/profile_images/581959444000583680/TvGUunHS.jpg

66 komentarzy:

 1. Czytając post na myśl przyszedł mi serial "Śmierć na 1000 sposobów", w którym pokazane są dość nietypowe, chociaż autentyczne przyczyny zgonu wielu osób. Zaskakujące jest to, że ludzie umierają nie tylko w tradycyjny sposób, ale także w bardzo kreatywny, tak jak mężczyzna który, podglądał sąsiadkę, która mieszkała piętro wyżej. Za każdym razem wiercił kolejną dziurę, by móc zobaczyć jak kobieta kąpie się. Pewnego jednak razu, pod wpływem wielu już dziur, sufit runął na podglądacza, przez co ten stracił życie.
  Gratuluję mojemu koledze z klasy pomysłu na post. Coś nietypowego, jak nagrody Darwina na pewno zainteresuje współczesną młodzież.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również i ja czytając post pomyślałem o serialu "Śmierć na 1000 sposobów". Z bardziej ciekawych głupich śmierci można przytoczyć historie człowieka który kradł prąd i telewizje kablowa od sąsiada i został porażony śmiertelnie prądem. Eksplorując internet znalazłem także śmieszny rodzaj śmierci spowodowanej brakiem znaczka na paczce :"Iracki terrorysta Khay Rahnajet, nie nakleił wystarczającej ilości znaczków na liście – bombie i powróciła ona do niego oznaczona „zwrócić nadawcy”. Otworzył list i wyleciał w powietrze. Podobna historia przydarzyła się kolumbijskiemu terroryście – Fernando Varro, który wysłał paczkę z bomba do ambasady USA. Na przesyłce zapomniał jednak nakleić znaczka, więc poczta zwróciła ja nadawcy. Varro otworzył pakunek i wyleciał w powietrze."

   Usuń
  2. Miłośnik poprawnej polszczyzny4 lutego 2016 10:08

   "Zapomniał nakleić znaczka" - piszesz. Znacznie lepiej byłoby: "Zapomniał nakleić znaczek" (nakleić kogo? co?. Poddaję pod rozwagę.

   Usuń
  3. Również ja powiązałem temat z tym serialem. Jednak niektóre zgony, przedstawione jako głupie, wcale nie są głupie. Ciekaw jestem jak zachowałby się członek jury tego konkursu, gdyby jego żona wpadła do szamba...

   Usuń
 2. To nieprawdopodobne jak głupi potrafią być ludzie :) Myślę, że w najbliższym czasie obejrzę ,,Nagrody Darwina''.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardziej niz Nagrody Darwina, zaintrygował mnie obraz pt.Alegoria Głupoty. Postanowiłam zgłębić jego symbolikę.
  Dawniej w chrześcijaństwie kojarzono koguta z czarną magią. Duży nos oznacza myślenie wyobrażeniowe, zagubienie, brak dystansu do pewnych spraw, wydarzeń. W głowie kobiety dostrzeżemy dziurę. Może ona symbolizować nieostrożność pułapkę (Czoło jako symbol myśli). Strój przepasany jest czerwoną szarfą z dzwoneczkami – odwieczny symbol błazna, ale także dziecka.
  Polecam innym zagłębienie się w symbolikę obrazów. Dobra zabawa gwarantowana ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na obrazie są ośle uszy, a oznaczają one głupotę.
   Grzebień koguci oznacza człowieka próżnego, błazna.

   Usuń
 4. Post bardzo interesujący. Znalazłam jeszcze jeden związek frazeologiczny: Najbardziej rozpowszechnione we wszechświecie są wodór i głupota.

  OdpowiedzUsuń
 5. Humorystycznie napisany post. Bardzo lekko i z uśmiechem na twary się go czytało. Gratulacje dla autora! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy post. Nie słyszałem wczesniej zo nagrodzie Darwina. To fakt, że dużo ludzi umiera przez swoją głupotę. Nie zważają na konsekwencje swoich czynów. Post naprawdę super. Brawo Adrian. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post. Przedstawione tutaj przykłady ludzkiej głupoty rozbawiły mnie. Jednak każdy z nich skończył się tragicznie, dlatego zastanawiam się czy śmiech był tu właściwą reakcją. Myślę jednak, że ta sytuacja potwierdza fakt, że często nie wiemy czy z głupoty ludzkiej mamy się śmiać czy płakać. Gratulacje dla Adriana za tak fajny post. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post na temat ludzkiej głupoty, która nawet w życiu codziennym mnie zadziwia. Post bardzo fajnie napisany, dzięki niemu dowiedziałem się co to jest nagroda Darwina, a przy okazji się uśmiałem gdy czytałem o głupocie ludzkiej która przyczyniła się do śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą" można by powiedzieć po przeczytaniu o tym w jaki sposób niektórzy umierają. A co do symboliki na obrazie to jedyne co mi przychodzi do głowy to uszy osła które symbolizują głupote oraz pas z dzwoneczkami, czyli element stroju błazna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak dobrze wiemy każdy najlepiej uczy się na własnych błędach. Szkoda tylko, że nie zawsze kończy się to tak dobrze. Bardzo ciekawy temat na post. Może po jego przeczytaniu dotrą do niektórych konsekwencje czynów nie do końca przemyślanych. Warto czasami pomyśleć sto razy a dopiero to zrobić, niż żałować później swej decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ludzie otrzymują nagrody za udział w różnych konkursach, zawodach, za dobre stopnie w szkole lub za wzorowe zachowanie. Nigdy nie przypuszczałem jednak, że można dostać nagrodę za śmierć. Ten temat bardzo mnie zainteresował. Chętnie poczytam o innych przypadkach „głupich śmierci”, ciekawi mnie w jak bezmyślny sposób ludzie odbierali sobie życie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytając post nasuwa się myśl, że ludzie sami decydują o swojej śmierci. Jednak zadziwiające jest to, że ludzie są naprawdę głupcami. Po przeczytaniu mam mieszane uczucia, trochę to przykre, że ludzi ponosi chwila i ulegają słabościom ale z drugiej strony to śmieszne, że w tak czasami śmieszny sposób giną ludzie. Nie ulegnę śmierci po to aby dostać nagrodę :)
  Pozdrawiam Adi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny4 lutego 2016 10:12

   "Czytając post nasuwa się myśl" - niepoprawnie zbudowane zdanie.
   Imiesłowowy równoważnik zdania można zastosować, jeżeli w obu zdaniach jest ten sam podmiot. Tu są dwa! Poprawnie powinno być: "Gdy czytam post, nasuwa mi się myśl..."
   Przemyśl to i nie popełniaj tego błędu.

   Usuń
 13. Bardzo ciekawy post i za razem zdumiewający,że ludzie ulegają momentowi czy nawet chwili i przez swoją głupotę tracą życie.Nie spodziewał bym się,że istnieje takie coś jak nagroda Darwina za śmierć.Nie mniej jednak ten post dał mi do zastanowienia że czasami trzeba pewne rzeczy przemyśleć,przedstawić sobie wszystkie za i przeciw,a dopiero potem działać.

  Pozdrawiam Adrian,bardzo ciekawy post. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze społeczeństwo jest głupie ( oczywiście nie każdy). Definicja głupoty, która została podana w poście jest jak najbardziej trafna. Ludzie głupieją z nadmiaru pieniezy, z powodu ogromnej sławy itp. Chcą zabłysnąć, a nie zdają sobie sprawy, że ich niektore zachowania są po prostu żałosne, chcą się popisać, pokazać co to nie oni. Bardzo chętnie obejrzę polecony film. Gratuluje Adrian świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy post. To zabawne i przerażające jak bezmyślni potrafią być ludzie, chociażby historia Brazylijskich pilotów którzy na widok nadlatującego z przeciwka innego samolotu puścili stery, zdjęli spodnie i przyłożyli do przedniej szyby gołe pośladki. Ich maszyna straciła sterowność i runęła na ziemię.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy post, zainteresował mnie.Zadziwiające jest to, jak bardzo niektórzy ludzie nie myślą.Nagroda Darwina jest ciekawym tematem, warto się zagłębić w historie posiadaczy tej pośmiertnej nagrody ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. mnie nie śmieszą te przykłady i jest mi przykro z głupoty tych ludzi. myślałam, że nie doczytam do końca, starałam się jak mogłam. moim zdaniem nie ma tu czego nagradzać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nigdy nie pomyślałabym, że można umrzeć w tak głupich sytuacjach. Bardzo interesujący i wciągający post. Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 19. #Mateusz_Zamo4 lutego 2016 11:51

  Zanim zaczniemy się śmiać ze śmierci spowodowanej przez "kreatywność", pamiętajmy, że śmierć to jednak śmierć; niezależnie od przyczyny zgonu i jej komizmu ktoś traci życie.

  OdpowiedzUsuń


 20. To trochę smutne, że ludzie umierają przez swoją głupotę i dostają za to nagrodę. Uważam jednak że, przykład z szambem nie do końca jest głupi. To ludzki odruch ratować drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 21. Pomysły niektórych osób są nietypowe.Bohaterowie przytoczonych historii,jakby pomyśleli przed dokonaniem swoich czynów,nie straciliby swojego życia.

  OdpowiedzUsuń
 22. Temat o ludzkiej głupocie jest niekończącą się historią. Ludzie co chwilę robią coś głupszego. Choćby takich postów powstało sto tysięcy, nigdy słowami nie zostanie ujęta w słowa ludzka głupota. Uważam jednak, że post był interesujący. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Filmy takie jak "Śmierć na 1000 sposobów"; "Jaś Fasola"; oraz "Świat według kiepskich" są dla mnie głupotą. Niektórzy lubią oglądać takie filmy, a inni uważają to za głupotę. Są różne zdania na ten temat. Głupota jest związana z niepoważnym podejściem do różnych sytuacji. Duża część ludzi popełnia głupotę z nieuwagi. Więc najpierw myślmy a potem podejmujmy decyzję. –

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny4 lutego 2016 16:34

   Nie kiepskich, tylko Kiepskich! To nie przymiotnik, lecz nazwisko (znaczące). Tak to jest Angelo!

   Usuń
 24. Głupota towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Moim zdaniem to sformułowanie może znaleźć swoje bardzo wyraźne odzwierciedlenie a zarazem uzasadnienie w logu niniejszej nagrody, przedstawiającym poszczególne etapy ewolucji człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jakkolwiek początek postu skłaniał do przemyśleń tak jego druga część obróciła wszystko w perzynę. Skończyłem, nie mogąc powstrzymać śmiechu. Od zawsze uwielbiałem czytać o idiotycznych sposobach śmierci prezentowanych przez zdobywców "nagrody" Darwina, ale sytuacja z Karczówki zdecydowanie podbiła moje serce. Patrząc na tego typu posty, można pomyśleć, że głupota powinna wymierać śmiercią naturalną. Niestety trzyma się jednak bardzo dobrze i nie ma zamiaru nigdzie się wybierać. Post interesujący i zapewniający naprawdę przyjemnie spędzone kilka minut. Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 26. Słyszałem kiedyś o sytuacji, w której chłopak podjął się wyzwania swoich widzów i grał przez 48 godzin bez przerwy w gry komputerowe. Robił to w kafejce internetowej. W pewnym momencie chłopak zbladł i zdrętwiał. Wszystko było pokazane na żywo poprzez kamerkę. Okazało się potem, że brak ruchu, plus zimno spowodowały zakrzep i śmierć. Trudno jest czasem wyobrazić sobie jakie skutki może mieć ludzka głupota.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ludzkie pomysły i głupota chyba nigdy nie przestaną nas zadziwiać. Pozostaje nam tylko uczyć się na błędach innych.
  Podoba mi się post, jest nietypowy i tym mnie zaciekawił.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo podobają mi się słowa Cycerona "Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapomnieć o swoich." Od razu nasuwają mi się słowa św. Mateusza "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?" Myślę, że te słowa świetnie odzwierciedlają czasy w których żyjemy.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nagroda Darwina, jest bardzo ciekawą nagrodą. To prawda, wielu ludzi ginie przez swoją głupotę, ale robią to nieświadomie. Jestem przekonana, że jeśli mieliby jeszcze jedną szansę, nigdy w życiu by tak nie postąpili.

  OdpowiedzUsuń
 30. Czytając opisy głupich śmierci, mam mieszane uczucia. Z jednej strony smutny jest fakt, że odszedł człowiek. Niektóre opisy są wręcz przerażające. Jednak sytuacja, w których Ci ludzie zginęli jest jednocześnie śmieszna, mimo tego, że śmierć człowieka nie jest niczym zabawnym.

  OdpowiedzUsuń
 31. Wpis bardzo dobrze obrazuje, że ludzie przez swoją głupotę nie szanują swojego życia, nie myślą nad konsekwencjami swoich czynów. Przychodzi mi na myśl cytat: ''Głupota nie zwalnia z myślenia''. Na podstawie tego cytatu jak i programu ''Śmierć na 1000 sposobów'', można stwierdzić, że ludzie bardzo często nie myślą nad konsekwencjami swoich czynów i bez zastanowienia dążą do osiągnięcia głupich, błahych celów. Jednak z drugiej strony, głupcy są potrzebni na świecie, bo uczymy się na ich błędach.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ciekawi mnie skąd pomysł aby rozmontowywać granat samochodem. Jak głupim trzeba być aby wpaść na takie pomysły?

  OdpowiedzUsuń
 33. Można się załamać czytając niektóre historie takie jak w tym tekście lub w programie "Śmierć na 1000 sposobów". Niestety przysłowia i powiedzenia na początku postu są prawdziwe, chociaż lepiej byłoby gdyby nie były.

  OdpowiedzUsuń
 34. Czym byłby człowiek bez głupoty?

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo ciekawy temat którego zapewne nie da się wyczerpać, ponieważ "ludzka głupota nie zna granic". Rada od Marka Twaina "Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."

  OdpowiedzUsuń
 36. Głupota ludzka bywa zadziwiająca, jednak to trochę smutne.

  OdpowiedzUsuń
 37. Niektóre przedstawione tu sposoby na śmierć są tak niesamowite, że aż absurdalne - przypadek z uśmiercaniem świni przebił wszystkie inne. Aż trudno w to uwierzyć. Śmierć może nas spotkać bardzo nieoczekiwanie - czy głupia, czy nie głupia, trzeba nam gloryfikować każdą chwilę tak, jakby była ostatnią.

  OdpowiedzUsuń
 38. Niektóre pomysły bywają,na prawdę, irracjonalne. Ludzie nie myślą o konsekwencjach swoich czynów. Jedynym ich celem jest albo zaimponowanie komuś, albo "zabić nudę". Wiele takich pomysłów skończyło się tragicznie. Powinniśmy bardziej uważać na swoje życie. Życie to nie gra-nie mamy trzech żyć. Mamy tylko jedno i jeśli sami o zadbamy o nie to nikt inny tego za nas nie zrobi.

  OdpowiedzUsuń
 39. Historie tych ludzi zostały przedstawione w sposób ironiczny i myślę, że słusznie. Tragedia wciąż pozostanie tragedią ale sposób, w jaki ona się dokonała, usprawiedliwia opinie wszystkich, których to śmieszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 40. Czytając wyżej zamieszczone historie, aż cieżko jest mi uwierzyć w ich odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie rozumiem,jak można być tak bezmyślnym i nasłuchiwać przyjazdy pociągu przykładając ucho bezpośrednio do torów...Przykre jest to,że takie przypadki nie są jednorazowe,oraz to że nagroda Darwina jest już przyznawana od 22 lat! Oznacza to,że ludzie zamiast podążać w kierunku dobrego myślenia, nadal stoją w intelektualnym dołku. Mam nadzieję, że choć w małej części nagrody te zwracają uwagę świata na to, jak można bezmyślnie i "głupio"zakończyć swoje życie.
  Gratulacje Adrian :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny6 lutego 2016 10:44

   "ciężko jest mi uwierzyć" - piszesz Alicjo. Czy nie lepiej byłoby powiedzieć: "trudno jest mi uwierzyć"?

   Usuń
 41. Bardzo niegłupi post ;) nigdy wcześniej nie słyszałam o Nagrodach Darwina, chętnie poczytam więcej takich historii.

  OdpowiedzUsuń
 42. 2 lata temu na kanale Topowa Dycha na serwisie Youtube pojawił się filmik pod tytułem ,,Topowa Dycha - 10 najgłupszych zgonów (Nagrody Darwina)" który przedstawia 10 kolejnych głupich zgonów i nawiązuje tym do tematu postu .Podaję link do filmiku :
  https://www.youtube.com/watch?v=h-lQmFOgUA0&feature=iv&src_vid=OPs4xo6cgjQ&annotation_id=annotation_2175249801

  OdpowiedzUsuń
 43. Kto by pomyślał, że wymyślono nagrody za umieranie. Ludzie jeszcze niejednokrotnie nas zadziwią... Są takie momenty w życiu, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać i właśnie takie odczucia we mnie wzbudza fakt, że ktoś może umrzeć głupiej od kogoś. Czarny humor, tak to zdecydowanie najlepsze określenie, jakiego można tu użyć. Wychodzi na to, że wstyd być głupim. Więc jeśli coś głupiego przyjdzie nam do głowy, chyba lepiej jak tam pozostanie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Czarny humor mnie nie bawi-podobnie jak Nagroda Darwina, która według mnie jest dość absurdalna. Przeraża mnie fakt, że ludzie giną przez własną głupotę i brak rozwagi.

  OdpowiedzUsuń
 45. "Ludzka głupota nie zna granic". To przykre,że ludzie w tak idiotyczny sposób tracą życie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Szczerze mówiąc, nie wiem czy śmiać się czy płakać po przeczytaniu tego tekstu. Ludzka głupota ciągle mnie zadziwia. Często bawią mnie historie, związane nią. Ale historie opisane w poście przedstawiają straszny skutek głupoty - śmierć. Ci ludzie naprawdę umarli.

  OdpowiedzUsuń
 47. Szukając podobnych historii, znalazłam taką: ,,W roku 1996 laureatem nagrody Darwina została 4-osobowa rodzina, która utonęła ratując kurczaka. Kurczak wpadł do studni, a członkowie tej rodziny po kolei do niej wskakiwali, chcąc mu pomóc. Wszyscy się utopili. Oczywiście oprócz kurczaka..."
  Jest ona podobna do historii o ludziach, którzy mdleli, próbując ratować swoich znajomych z szamba. Z jednej strony, niektóre historie nagrodzone nagrodą Darwina są wręcz śmieszne, z drugiej strony to przerażające, że nawet śmierć doczekała się ,,nagrody". Jednak na tym chyba polega czarny humor tego wydarzenia.

  OdpowiedzUsuń
 48. Sądzę że każdy od urodzenia jest głupi, a mądrość jest cechą nabytą, bo co małe dziecko może wiedzieć o inteligencji?
  Całe szczęście każdy człowiek moze się stać mądrym. Nie ważne w jakim wieku, ważne aby nie pozostał głupi do końca życia.

  OdpowiedzUsuń
 49. Adrian, gratuluję świetnego postu! ;)
  Przykłady głupoty są komiczne, ale ich skutki już niestety tragiczne.

  OdpowiedzUsuń
 50. Cytat, który pojawił się na początku: "Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapomnieć o swoich." mówi o głupocie, ale sądzę, że jest to też egoizm i samolubność. Często spotyka się takich ludzi, którzy obgadują innych- od wyglądu, charakteru po sposób bycia. Sami nie wyglądają lepiej a w różnych sytuacjach zachowują się podobnie. Sądzę, że głupota to po prostu cecha wrodzona. U niektórych zanika a u innych nieleczona- nasila się.

  OdpowiedzUsuń
 51. Ciekawy post. Wcześniej nie miałem okazji spotkać się z nagrodą Darwina. Ludzka głupota nie ma granic i czasem prowadzi do głupich śmierci takich jak te,które zostały wymienione w tym poście.

  OdpowiedzUsuń
 52. Ludzka bezmyślność chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, a świetnym przykładem jest właśnie przytoczony wcześniej program telewizyjny "Śmierć na 1000 sposobów", który miałam okazję zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 53. Głupota w dzisiejszych czasach jest bardzo widoczna, ponieważ ludzie którzy mają ten wspaniały "DAR", stają się popularni i doceniani przez społeczeństwo, ale tylko na moment, później są wyśmiewani i się tego wstydzą.

  OdpowiedzUsuń
 54. Nagrody Darwina to naprawdę interesujący temat. Już nie raz czytałam o osobach, które ginęły głupią śmiercią. Ludzie bardzo często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów, co może prowadzić - jak można przeczytać powyżej - do śmierci. Każdy powinien nauczyć się przewidywać konsekwencje swoich czynów, co uchroni nas przed negatywnymi skutkami. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 55. @julkazwiernik9 lutego 2016 21:55

  Post nietypowy ale nie mogłam przestać go czytać. Jest napisany bardzo lekkim językiem który uprzyjemnia odbiór treści. Nawiązując do postu-moim zdaniem wszystkie przypadki opisanych "głupich śmierci" są wynikiem nieodpowiedzialnych zachowań i ludzką nierozważnością. Zastanawiam sie jak ma czuć sie rodzina osoby, ktora sama przez swoją lekkomyślnośc naraziła swoje życie. Ludzie niestety nie doceniają największego daru jakim jest właśnie życie - nie zdaja sobie sprawy z konsekwencji które towarzyszą ich czynom. Dlatego szanujmy życie i starajmy się z niego mądrze korzystać. Naprawde bardzo interesujący post ! :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Takie ciekawe posty aż chce się czytać! :) Oby tak dalej :)!

  OdpowiedzUsuń
 57. Według mnie głupotą jest popełnienie samobójstwa. W tych wszystkich historiach wypisanych powyżej ludzie nie są w pełni świadomi tego co robią.. a samobójstwo to świadomy czyn.

  OdpowiedzUsuń
 58. Ciekawy post. Taka nagroda pokazuje nam jak ludzie potrafią bezmyślnie się zachowywać, lecz z drugiej strony uważam, że śmierć (tu tragiczna) nie jest powodem do "nagradzania". :/ Ale post bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 59. Niewyobrażalne jest to jak wielka może być ludzka głupota. Myślę, że w najbliższym czasie obejrzę "Nagrody Darwina".

  OdpowiedzUsuń